מזונות

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב טלפון: 03-6161535 נייד: 0544705733  Email:office@rotenberglaw.co.il

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

מזונות

תשלומי מזונות גירושין

 

מזונות- הגדרה

המונח המשפטי דמי מזונות, טומן בחובו שני סוגים של דמי מזונות בגירושין : ⇐ מזונות אישה  ומזונות ילדים . חובת תשלום מזונות אישה, חלה על הבעל, בתקופת הנישואים ועל פיה, מחויב הוא לדאוג לכל צרכיה של האישה, על פי רמת החיים אליה הורגלה לפני הגירושין. מזונות ילדים הוא תשלום חודשי קבוע עד להגיעם של הילדים לבגרות. חיוב זה מוטל על שני ההורים הגרושים, בכפוף להסדר המשמורת והמצב הכלכלי.

 

המהפכה בדיני מזונות

תקדים במזונות ילדים- בחודש יולי 2017, פורסם פסק דין תקדימי בבית משפט העליון בהרכב של שבעה שופטים, בית המשפט פסק לראשונה פסק דין מחייב לכל ערכאות המשפטיות, כי בהתקיים הסדר של משמורת משותפת בין ההורים (חלוקת זמני השהות של הילדים שווה) עבור ילדים מעל גיל 6 יחלקו ההורים שווה בשווה בנטל המזונות, בהתחשב ברמת השתכרותם.

 

עורכת דין מאיה רוטנברג ייצגה את האב לאורך ההליך החל מהפסיקה הראשונית בערכאת בית משפט לענייני משפחה בראשון לציון, על פסק דין זה ערערה האם לבית משפט מחוזי וזכתה, אך משרדנו הגיש ערעור לבית משפט העליון, וזכה עבור האב. פסק הדין בעליון: בע"מ 919/15 פלוני נ' פלונית

 

לקריאה נוספת על המהפכה בדיני מזונות

 

מזונות ילדים

מזונות ילדים בגירושין הוא תשלום חודשי קבוע, אשר גובהו נקבע בהתאם לשלושה פרמטרים:

 

 1. הסדר המשמורת: כאשר מדובר על משמורת מלאה, ההורה המשמורן (לרוב האם) נושא במרבית העלויות של גידול הילדים לאחר הגירושין, אולם במקרה של משמורת משותפת, נטל זה מתחלק בין ההורים ולפיכך, חיוב המזונות משתנה.
 1. צרכי הילדים: בשונה מתשלום מזונות אישה, כאשר מדובר במזונות הילדים ישנה הפרדה בין מזונות הכרחיים , אשר האב מחויב לעמוד בהם לאחר הגירושין ללא כל קשר למצבו הכלכלי, לבין מזונות מדין צדקה , אשר חיוב בגינם יתבצע בהתאם ליכולת הכלכלית.
 1. היכולת הכלכלית: קביעת גובה מזונות ילדים, מתחשבת גם ביכולת הכלכלית של האב וזו נבחנת על ידי רמת הכנסה, פוטנציאל השתכרות וקיומו של רכוש נוסף. מצבה הכלכלי של האם גם הוא רלוונטי משניתן להטיל גם עליה חיוב מזונות ילדים.  (ראה פסק הדין תמ"ש 16785-09-12 ל.ר ואח' נ' ד.ר )

 לחצ/י כאן למאמר מפורט בנושא מזונות ילדים   

 

חוק המזונות

חובת מזונות ילדים מקורה בדין האישי, אולם לצדו ישנו החוק לתיקון דיני משפחה (מזונות), תשי"ט – 1959, אשר חל במקרים של אי תחולת הדין האישי. על פי חוק המזונות, הוריו של קטין, חייבים לשלם דמי מזונות ילדים עבורו, ללא שאלה של משמורת אלא בהתאם לגובה הכנסתם .

 

חוק זה עומד בקנה אחד עם מגמת בתי המשפט להפחית בגובה דמי מזונות ילדים, במקרה של משמורת משותפת. שיעור ההפחתה המקובל כיום הוא 25% ובפסיקה עדכנית בייצוג עו"ד מאיה רוטנברג ופסיקה עדכנית לשנת 2015 נפסק עד כ50% הפחתה במזונות האב - לסקירת פסיקה אחרונה נרחבת לחץ כאן  (ראה כאשר כל מקרה נבחן לגופו והכנסת ההורים משמשת פרמטר מרכזי לקביעת שיעור ההפחתה.

 

מזונות לבן/בת הזוג

לפי הדין העברי, זוהי חובתו של הבעל לדאוג לצרכיה של אשתו (מזונות אישה), לאורך כל תקופת הנישואים. חובה זו פוקעת בשני מקרים: בעת גירושין, או כאשר נוצרה עילה השוללת את זכותה האישה למזונותיה, למשל, אם בגדה בבעלה, או אם עזבה את הבית שלא עקב התנהגות הבעל.

 

חובת תשלום מזונות אישה בגירושין היא רחבה מאוד וכוללת את כל צרכי האישה, כאשר הבעל מחויב לשמור על רמת החיים אליה הורגלה האישה בתקופת הנישואים וזו תהווה שיקול מרכזי בקביעת גובה המזונות בגירושין . במקרים בהם הבעל אינו ממלא את חובתו לתשלום מזונות אישה, רשאית האישה להגיש תביעת מזונות בבית המשפט לענייני משפחה, או בבית הדין הרבני.

 

  לחצ/י כאן למאמר מפורט בנושא מזונות אישה

 

לחצ/י כאן -  מדריך להגשת תביעה למזונות

 

בדיון על חבות מזונות ילדים כשמתקיימת משמורת משותפת יילקח בחשבון כי לאחרונה ניתן פסק דין תקדימי וחדשני בעניין מזונות ילדים ( תמ"ש 16785-09-12 ) בו ייצגה עו"ד מאיה רוטנברג את האב ובו נקבע כי כאשר בני הזוג משתכרים משכורת שווה ונושאים במשמורת משותפת של הילדים, אין מקום לחייב את האב בדמי מזונות ילדים. זוהי החלטה חדשנית ואמיצה, אשר יוצרת מצב חדש של משמורת משותפת ללא מזונות  וכיום נמצאת במבחן בית המשפט העליון ב בע"מ 919/15

 

 

 

 

 

שאלות ותשובות בנושא דמי מזונות

 

ש: מהם מזונות אישה?

ת: אישה נשואה זכאית למזונות אישה בכל תקופת הנישואים וזכות זו פגה ככלל, רק במתן גט.

 

ש: מהם מזונות ילדים?

ת: תשלום אשר נועד להבטיח את קיומם של הילדים ולספק את צרכיהם. חובה המוטלת בעיקרה על האב והיא נוצרת מרגע היוולדו של הילד ועד לגיל 21 או עד סיום השירות הצבאי.

 

ש: מדור מזונות: מה נכלל בהוצאות המדור ?

ת: הוצאות המדור כוללות כל מה שמיוחס להוצאות מגורים כגון: חשמל, מים, ארנונה, ועד בית וכד'

 

ש: כיצד נקבעים דמי מזונות?

ת: בין אם מדובר במזונות אישה ובין אם במזונות ילדים, בני הזוג יכולים להגיע להסכמה בעניין ובהעדר הסכמה, יש להגיש תביעה אל בית המשפט לענייני משפחה או אל בית הדין הרבני, אשר יכריע בעניין.

 

ש: מזונות ילדים עד איזה גיל?

ת: נהוג לחשוב כי החובה של תשלום מזונות ילדים מסתיימת כאשר הילד מגיע לגיל 18 אולם בפועל, במרבית המקרים, חובה זו ממשיכה עד סיום השירות הצבאי, או עד גיל 21.   

 

ש. האם ניתן לחייב בן/בת זוג בהלוואה שלקח/ה ולא פרע/ה ?

ת. המלווה לא יכול לתבוע כספים ישירות מבן/בת הזוג אולם יוכל לבקש עיקול על רכוש משותף כגון דירה או חשבונות בנק משותפים. בן הזוג יוכל לבקש מבית משפט להכיר בחוב כחלק מן הרכוש המשותף במסגרת הליך גירושין בין בני הזוג.

עו"ד ומגשרת מאיה רוטנברג העומדת בראש מחלקת דיני משפחה ברוטנברג, משרד עורכי דין, הינה בעלת ניסיון של מעל 15 שנים בתחום דיני המשפחה, מאחוריה ניסיון עשיר בניהול תיקים של גירושין ומזונות וצוות עורכי דין בעלי מומחיות מגוונת בעולם המשפט

 

 

  

יצירת קשר עם עו''ד מאיה רוטנברג


באפשרותכם למלא את טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן להשיג אותנו באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל D קומה 4 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building D, 4th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 
*
*
טען קובץ
checked

 
 

לחצ/י כאן למפת הגעה למשרד

                                             

 

 מזונות   

מדריך לתביעת מזונות

הוצאה לפועל אכיפת מזונות

 

לקריאה נוספת באתר:

 

מזונות במשמורת משותפת

 

מזונות תקדים

 

מזונות 2016

מזונות תיקון 42

טופס 807 מזונות

 

 

 

מזונות ילדים

מזונות ילדים- חוק לתיקון דיני משפחה (מזונות) התשי"ט-1959, קובע כי שני ההורים חייבים במזונות ילדיהם. גובה המזונות נקבע על פי הכנסתו של ההורה וחלוקת הימים. אולם כאשר מדובר על זוגות שנישאו כדת משה וישראל, מוטלת חובת המזונות על האב בלבד, עד גיל 15. בתי המשפט עם זאת, פונים כיום לכיוון לשון החוק ובהתאם לעיקרון השוויון בין המינים.

מזונות אישה

מזונות אישה – מהו תשלום זה ומתי האישה זכאית לו? האם אישה עובדת מאבדת את זכותה למזונות גירושין? כל המידע על מזונות אישה בגירושין.

הפחתת מזונות

הפחתת מזונות – האם ניתן להפחית או להגדיל את דמי המזונות? כיצד נקבעים מזונות ילדים ? מדריך משפטי לשינוי או ביטול מזונות.

גביית מזונות

האב לא משלם את דמי המזונות? יש מה לעשות! ניתן לפנות אל המוסד לביטוח לאומי או להוצאה לפועל ולנקוט בהליכים כנגד האב לגביית החובות.

הסכם מזונות

הסכם מזונות ילדים – דואג לרווחת הילדים ומונע מחלוקות עתידיות בין ההורים. הסכם זה מאפשר לשני הצדדים להיות בראש שקט ולנהל בצורה יעילה וטובה את הליך הגירושין, שינוי הסכם מזונות כיצד ? מה נכלל בהסכם מזונות ילדים ?.

מזונות ילדים - סקירת פסקי דין

מזונות ילדים – סקירת פסקי דין בנושא: הפחתת מזונות, מהי השפעתה של משמורת משותפת על גובה מזונות ילדים.

חוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות),תשי"ט­1959*


 

מהם מזונות רטרואקטיביים?

מזונות רטרואקטיביים – סוגיה חשובה ומורכבת עבור האם והאב גם יחד. האם ניתן להגיש תביעה לתשלום מזונות עבר? מתי ובמה זה תלוי? כל התשובות, במאמר זה.
דרג את הכתבהדירוג כתבה מהם מזונות רטרואקטיביים?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
5 מדרגים

תיק 1149772/4 | כריכה בתביעת גירושין שלפי סעיף 4א לחוק שיפוט בתי דין רבניים, תשי"ג – 1953; סמכות במזונות "שלא אגב גירושין"

בג"ץ 6751/04 סבג נ' בית הדין הרבני הגדול לערעורים
תביעת המזונות שהגישה האישה כנגד הבעל אינה נכנסת בגדרו של סעיף 4 לחוק מן הטעם שאין היא באופן אמיתי תביעת מזונות "שלא אגב גירושין", אלא היא תביעת מזונות אגב גירושין ותלויה בעניין הגירושין בקשר בל יינתק.עיקר תכליתה של הוראת סעיף 4 האמורה לשמש מקור סמכות לביתהדין לדון בתביעת מזונות של אישה במסגרת הנישואין ולהסדיר בכך את שאלת סמכותו של ביתהדין הדתי באשר לערכאה האזרחית, המוסמכת אף היא לדון במזונות בניזוג מכוח הדין האזרחי.
דרג את הכתבהדירוג כתבה תיק 1149772/4 | כריכה בתביעת גירושין שלפי סעיף 4א לחוק שיפוט בתי דין רבניים, תשי"ג – 1953; סמכות במזונות "שלא אגב גירושין": 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

מה גובה המזונות כשהאב עשיר מאוד? עמ"ש 1971-12-16 פלוני נ' פלונית ואח' ; עמ"ש 53656-08-17 פלונית נ' פלוני

מזונות: הליכי גירושין בהם הבעל הוא איש עסקים צרפתי, עתיר ממון, נכסים, חשבונות בנק במדינות שונות והכנסות ממקורות שונים. בית המשפט העריך את הכנסותיו בכמיליון ₪ לחודש לכל הפחות בהתחשב היקף נכסיו והיקף רכושו. לעומת זאת הבעל הצהיר בבית משפט למשפחה על משכורת בסך עשרות אלפי שקלים בלבד ואף טען כי משכורתו ירדה לסך של 5,700 ₪ לחודש הבעל שנחשב למליונר בחר שלא להגיש הרצאת פרטים בתביעה למזונות ולכן תביעת האישה נתקבלה בערכאה ראשונה.
דרג את הכתבהדירוג כתבה מה גובה המזונות כשהאב עשיר מאוד? עמ"ש 1971-12-16 פלוני נ' פלונית ואח' ; עמ"ש 53656-08-17 פלונית נ' פלוני: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

מזונות הם כבגד התפור למידותיו של לובשו ולא ככזה הנקנה מן המדף בקונפקציה סטנדרטית כבוד השופט אליקים רובינשטיין בבע"מ 14/1794 פלונית נ' פלוני

דרג את הכתבהדירוג כתבה מזונות הם כבגד התפור למידותיו של לובשו ולא ככזה הנקנה מן המדף בקונפקציה סטנדרטית כבוד השופט אליקים רובינשטיין בבע"מ 14/1794 פלונית נ' פלוני: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

תביעת האישה להשתת חיוב מזונות לקטינות על הורי האיש | חיוב סבים במזונות | תמ"ש 3528-03-16 א.ס. ואח' נ' ק.ס. ואח'

האם מתקיימות נסיבות להטלת חובת תשלום מזונות על מי מהסבים והסבות מכוח החוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), תשי"ט – 1959?
סבות היא צורת הריבוי התקנית של המילה סבתא בהתאם להנחיות האקדמיה ללשון עברית.

בהתאם לחוק, אדם חייב במזונות בני משפחתו, לרבות סבים במזונות נכדיהם (סעיף 4(3) לחוק). ברם, החיוב איננו "אוטומטי", וכדי להחילו, על המבקש להוכיח מספר תנאים, הקבועים בחוק.
דרג את הכתבהדירוג כתבה תביעת האישה להשתת חיוב מזונות לקטינות על הורי האיש | חיוב סבים במזונות | תמ"ש 3528-03-16 א.ס. ואח' נ' ק.ס. ואח': 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

בקשה לתשלום דמי מזונות

שירות זה מאפשר לאשה ולילד תושבי ישראל שבידיהם פסק דין לתשלום מזונות והם אינם מקבלים את התשלום מן החייב, להגיש בקשה לתשלום מזונות מהמוסד לביטוח לאומי.
דרג את הכתבהדירוג כתבה בקשה לתשלום דמי מזונות: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

מה היא חובת בעל מוסלמי במזונות אישה וכן מזונות ילדיו , תנאיה והיקפה של חובה זו?

דרג את הכתבהדירוג כתבה מה היא חובת בעל מוסלמי במזונות אישה וכן מזונות ילדיו , תנאיה והיקפה של חובה זו?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים

ביטול רטרואקטיבי של חיוב מדור

המבקש פנה אל הרשמת בבקשה להפחתת החיוב השוטף בגין המדור בתיק ההוצל"פ, מפאת הפסקת תשלום מזונות הבנות ש' ו-ה', וכן להפחית מדמי המדור את החלק היחסי בגין ביטול מזונות המשיבה.

הפסיקה קובעת כי שיעור חלקם של 3 ילדים הינו סך של 50% מדמי המדור, ושיעור האם הוא 50% הנותרים. כך שבמקרה דנן, הפחתת שיעור האם ושתי הבנות אמור להסתכם ב- 83.33%. ,כך ששיעור דמי המדור שעל המבקש לשלם, עבור הבן ע', יסתכם ב-16.66%. מדמי המדור.
דרג את הכתבהדירוג כתבה ביטול רטרואקטיבי של חיוב מדור: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

טופס הרצאת פרטים בתביעה למזונות להורדה

דרג את הכתבהדירוג כתבה טופס הרצאת פרטים בתביעה למזונות להורדה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים

תביעה למזונות ומדור קטינים | תמ"ש 9558-02-16 ח' ואח' נ' ח'

דרג את הכתבהדירוג כתבה תביעה למזונות ומדור קטינים | תמ"ש 9558-02-16 ח' ואח' נ' ח': 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

גירושין: תביעת אם לחיוב הסבים במזונות ילדים בהם חויב האב בהסכם הגירושין | עמ"ש 20319-03-17 י. ב. נ' ש. ב.

דרג את הכתבהדירוג כתבה גירושין: תביעת אם לחיוב הסבים במזונות ילדים בהם חויב האב בהסכם הגירושין | עמ"ש 20319-03-17 י. ב. נ' ש. ב.: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

מזונות ומדור: תובענה של אם, לחייב אב בתשלום סך 20,160 ₪ | תלה"מ 40526-10-17 ט. ש. ו. נגד א. ו.

דרג את הכתבהדירוג כתבה מזונות ומדור: תובענה של אם, לחייב אב בתשלום סך 20,160 ₪ | תלה"מ 40526-10-17 ט. ש. ו. נגד א. ו.: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים

תביעת מזוות מאב חייל בצא סדיר | תמ"ש 32409-07-16 ז.ק ואח' נ' ג.

בהתייחס לטענת הנתבע כי הוא חייל בשרות סדיר המקבל ממשרד הביטחון סך של כ-1000 ₪ לחודש, מציינת התובעת כי הנתבע צבר סכומים נכבדים מעבודות שעבד בהן במהלך השנים.

הפסיקה נוטה לראות בחיובו של האב בסיפוק צרכים בסיסיים בתחום הכלכלה, ביגוד, הנעלה, מדור )והחזקתו(, בריאות, חינוך, תקשורת ונסיעות – בבחינת צרכים הכרחיים. צרכים אחרים, כגון נופש, בית מלון, טיולים, בגדי מותגים, בילויים וכיו"ב נופלים למעגל הצרכים מדיני צדקה, כאשר בהם יחויב האב, רק אם ניתן לומר כי הוא "אמיד" על פי ההלכה הפסוקה.

עד ההלכה שנקבעה בפסק הדין בע"מ 919/15 חיוב אב לבדו במזונות ההכרחיים של ילדיו חל עד גיל 15 שנים ומעבר לכך חלו דיני הצדקה. אולם בהמשך להלכה שנקבעה בבע"מ 919-15 נקבע כי בגילאי 6-15 חבים שני ההורים באופן שווה במזונות ילדיהם מדין צדקה, תוך שהחלוקה ביניהם תקבע על פי יכולותיהם הכלכליות היחסיות מכלל המקורות העומדים לרשותם, לרבות שכר עבודה, בנתון לחלוקת המשמורת הפיזית בפועל, ובשים לב למכלול נסיבות המקרה
דרג את הכתבהדירוג כתבה תביעת מזוות מאב חייל בצא סדיר | תמ"ש 32409-07-16 ז.ק ואח' נ' ג.: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים

תובענה להגדלת מזונות תמ"ש 13231-05-15 ה. נ' ש


פסק דין למזונות הוא פסק דין שביצועו הולך ונמשך בעתיד וככזה, הוא מסווג כעילה הולכת ומתמשכת. משכך אין פסק הדין למזונות מהווה מעשה בי-דין סופי בין אם ניתן לאחר שמיעת ראיות ובין אם עפ"י הסכמות.

ההלכה הפסוקה מורה, כי מקום שמתרחש "שינוי נסיבות מהותי" ניתן לעיין בפסק הדין מחדש: "פסק דין מזונות אינו יוצר מחסום החלטי בפני התדיינות חוזרת אלא ניתן לשוב ולפנות לבית המשפט בבקשה לעיון חוזר בפלוגתה פלונית בקשר למזונות, אך זאת בכפיפות לתנאי המפורש והדווקני שחל שינוי מהותי בנסיבות.

אין המדובר בשינוי של מה בכך, נהפוך הוא, ההלכה מגבילה ומצמצמת את הדיון החוזר כאמור, רק לאותם מקרים בהם חל שינוי מהותי בהשוואה למצב שבעבר, מבחינה זו אין שוני בין פסק דין שהושג על יסוד הסכמה לבין פסק דין שיכריע בפלוגתאות על יסוד הראיות"
דרג את הכתבהדירוג כתבה תובענה להגדלת מזונות תמ"ש 13231-05-15 ה. נ' ש: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים

גירושין מזונות | קצבאות והטבות

דרג את הכתבהדירוג כתבה גירושין מזונות | קצבאות והטבות: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים

מזונות אישה ומזונות קטינה איזו ערכאה מוסמכת לפסוק? בית הדין הרבני או בית משפט לענייני משפחה | רמ"ש 57412-09-17 פלוני נגד פלונית ואלמנית (קטינה)

האם תביעת הגירושין, בה נכרכו כדין מזונות האישה והקטינה, הוגשה לבית הדין הרבני ,טרם הגשת תביעת האישה למזונותיה ומזונות הקטינה לבית משפט לענייני משפחה, בהכרח קובעת כי הסמכות לדון במזונות האמורים נתונה לבית הדין הרבני? על פי ההלכה התובע נדרש להוכיח כי כרך באופן כנה את מזונות האישה והקטינה לתביעת הגירושין.

חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין) התשי"ג-1953
לכאורה עולה מסעיף 3 לחוק כי ניתן לכרוך לתביעת גירושין גם מזונות אישה וילדים. יחד עם זאת בבר"ע 120/69 שרגאי נ' שרגאי קבע בית המשפט העליון, בכל הקשור לסוגיית מזונות ילדים, כי ניתן לתובעם בשתי דרכים:

א.תביעה להשבת יציאות של הורה שהוציא יציאות למזונות הילד.
הורה התובע מן ההורה האחר, החב במזונות הקטין, החזר מזונות שהוציא או עומד להוציא, ניתן לכרוך לתביעת גירושין, ובהתאם לסעיף 3 לחוק שיפוט בתי דין רבניים, הסמכות תהא לבית הדין הרבני. זאת כיוון ששני הנושאים נשוא ההתדיינות הם בין ההורים.

ב.תביעת מזונות של הילד בעצמו.
תביעה מן הסוג השני בה הקטין תובע מזונותיו בעצמו מההורה (האב) החב במזונותיו, באמצעות האפוטרופוס הטבעי עליו, ההורה האחר (האם), לא ניתנת לכריכה לתביעת גירושין ובית הדין לא קונה סמכות, אלא בהסכמת שני ההורים, האב והאם- ההורה החב במזונות וההורה האחר, האפוטרופוס על הקטין, מכוח סעיף 9 לחוק שיפוט בתי דין רבניים. זאת כיוון שבשתי הסוגיות המתדיינים הם שונים. תביעת הגירושין היא בין שני ההורים ותביעת המזונות היא בין ההורה החב במזונות לבין הקטין.

דרג את הכתבהדירוג כתבה מזונות אישה ומזונות קטינה איזו ערכאה מוסמכת לפסוק? בית הדין הרבני או בית משפט לענייני משפחה | רמ"ש 57412-09-17 פלוני נגד פלונית ואלמנית (קטינה): 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

נספח לפתיחת תיק פס"ד כספי מזונות/ הגדלת קרן חוב | טופס טבלת פירוט דמי מזונות שוטפים – חוב עבר שאינו רצוף - להורדה

טופס טבלת פרוט דמי מזונות שוטפים– גרסה 1.6.2016 הוראות
דרג את הכתבהדירוג כתבה נספח לפתיחת תיק פס"ד כספי מזונות/ הגדלת קרן חוב | טופס טבלת פירוט דמי מזונות שוטפים – חוב עבר שאינו רצוף - להורדה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

בג"ץ 4407/12 פלונית ואח' נגד בית הדין הרבני הגדול ואח'

לפי הלכת התביעה העצמאית, רשאי הקטין "לפתוח" מחדש הסכמות שאליהן הגיעו ההורים בהסכם הגירושין בקשר למזונותיו. הלכה זו התפתחה והוחלה גם על עניינים נוספים, כמו משמורת ומקום מגורים, הסדרי ראייה וחינוך.

בעוד שבתביעה רגילה לשינוי סכום המזונות הנטל הוא על המבקש להוכיח כי חל שינוי מהותי בנסיבות, הרי שבתביעה עצמאית הנטל הפוך, והצד המבקש להותיר על כנו את סכום המזונות לקטין הוא שנדרש להוכיח כי "בסיבוב הקודם" נערך דיון מהותי בעניין מזונותיו של הקטין.
דרג את הכתבהדירוג כתבה בג"ץ 4407/12 פלונית ואח' נגד בית הדין הרבני הגדול ואח': 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

מזונות גירושין: הפחתת מזונות זמניים לשתי בנות קטינות כאשר מתקיימת משמורת משותפת בפועל | רמש 14655-06-17 ק' נגד ק'

לטענת האב בית משפט חייב אותו במזונות גבוהים מכפי יכולתו: הוא אינו עובד, שקוע בחובות, המשיבה משתכרת כפליים ממנו ומתקיימת משמורת משותפת בפועל. בפסיקתו, הפר בימ"ש את עיקרון השוויון.

לטענת האם הסכום שנפסק נמוך מצרכי הקטינות. הקטינות מתחת לגיל 6 וחיוב המבקש במזונותיה הינו אבסולוטי. היא משתכרת סך 4,763 ש"ח בממוצע. המבקש משלם¬ חובות בגין הימורים והוריד לטמיון 750,000 ₪ מכספי המשפחה. הקטינות הורגלו לרמת חיי¬ גבוהה. לאב נכס מקרקעין בעוד למשיבה אין נכסים כלל.

הכלל הוא כי בית המשפט הדן בבקשה לקביעת מזונות זמניים אינו דן בניתוח מקיף של הראיות ואינו נכנס לעובי הקורה ועל כן גם אינו חייב לבחון את מכלול הראיות. כך גם ערכאת הערעור לא תתערב בסכום המזונות הזמניים אלא במשורה ובמקרים חריגים.
דין הבקשה להידחות.
דרג את הכתבהדירוג כתבה מזונות גירושין: הפחתת מזונות זמניים לשתי בנות קטינות כאשר מתקיימת משמורת משותפת בפועל | רמש 14655-06-17 ק' נגד ק': 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

תביעה למזונות בגיר - תמ"ש 17982-10-10 פלוני (באמצעות אמו) נגד אלמוני (האב)

- החיוב במזונות בן בגיר אינו אוטומטי ועל האם להוכיח התקיימותם של תנאי החוק.
-מקור חיוב הורה במזונות ילדו הבגיר הינו על פי הוראות סעיפים 5 ו-4 לחוק לתיקון דיני
המשפחה (מזונות), תשי"ט – 1959 חוק המזונות.

כלפי קטינים ישנה חובת מזונות אבסולוטית, בהתאם להוראות הדין האישי, ואילו חובת מזונות כלפי ילדים בגירים מתגבשת בהתקיים שלושת התנאים בסעיף 4 במצטבר. על פי סעיף 4(1 )לחוק המזונות, יש להוכיח את היות האב "אמיד"- שביכולתו לספק מזונות לבן משפחתו המנוי בסעיף 5 לחוק המזונות,

לאחר סיפוק צרכיו שלו, צרכי ילדיו הקטינים וילדי בן זוגו הקטינים. בנוסף, בהתאם לחוק המזונות, יש לבדוק היות בן המשפחה "נצרך", קרי: מי שאינו יכול לספק צרכיו מעבודה, מנכסיו או ממקור אחר על אף מאמציו, וכן, בהתאם לחוק המזונות, יש לבדוק שאינו יכול לקבל מזונות על פי לשון חוק.
דרג את הכתבהדירוג כתבה תביעה למזונות בגיר - תמ"ש 17982-10-10 פלוני (באמצעות אמו) נגד אלמוני (האב): 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים

זוג חד מיני (אישה ובת זוגה) בתביעת מזונות קטין אשר נולד באמצעות תרומת זרע של צד שלישי- תמ"ש 44281-08-14 ס.ק ואח' נגד י.י

בבית משפט לענייני משפחה בירושלים- בפני כב' השופט הבכיר איתי כץ
התובעת הסתמכה על הבטחה מפורשת של הנתבעת כי הן יביאו יחד לעולם ילד אשר הנתבעת תהא שותפה מלאה בכלכלתו ופרנסתו ותדאג יחד עימה לכל מחסורו ועל התובעת לעמוד בהבטחתה.

הנתבעת נתנה את הסכמתה מכללא להולדת הקטין ולנשיאה בהוצאותיו בכך שליוותה את התובעת בכל חודשי ההיריון, דאגה לכל מחסורה וטיפלה בה כבת זוג אידיאלית, וגם בהמשך נוצר קשר הורי בין הנתבעת לקטין.

הדין העברי אינו מכיר ביחסים חד מיניים, גם סעיף 3(ב) לחוק המזונות, הקובע מזונות אזרחיים, אינו רלוונטי שכן, אין קשר ביולוגי בין הקטין לבין בת הזוג.

כידוע, אין דיני המשפחה ממצים את כל מכלול היחסים המשפטיים בין בני משפחה, על אחת כמה וכמה בין שאינם בני משפחה. חוק המזונות אינו שולל אפשרות של שימוש בדיני החוזים הכלליים, במקרים בהם אין דיני המשפחה נותנים מענה דרוש, בעיקר ל"משפחות לא שמרניות".
דרג את הכתבהדירוג כתבה זוג חד מיני (אישה ובת זוגה) בתביעת מזונות קטין אשר נולד באמצעות תרומת זרע של צד שלישי- תמ"ש 44281-08-14 ס.ק ואח' נגד י.י: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

פסיקת מזונות זמניים לקטינה טרם קביעת אבהות | רמ"ש 12274-02-17 פלונית נגד פלוני

דרג את הכתבהדירוג כתבה פסיקת מזונות זמניים לקטינה טרם קביעת אבהות | רמ"ש 12274-02-17 פלונית נגד פלוני: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

רמ"ש 3944-02-17 א.ס. נגד ג'.ס. - סמכות בית משפט למשפחה בנושא שימוש ברכב כחלק ממזונות קטינים זמניים

במקרה דנן, החלטת בית המשפט לפסוק תחילה סעדים זמניים, בטרם תוכרע שאלת הסמכות העניינית, היא החלטה סבירה וראויה. מדובר בהחלטות המסדירות את סיפוק הצרכים המידיים והיומיומיים של הילדים ועניין השימוש ברכב, הטעונים הסדרה מיידית לנוכח פרידת הצדדים. מדובר בהחלטות ביניים מובהקות, שנועדו להסדיר באופן זמני ומיידי את הכלכלה השוטפת והניידות של הקטינים. אין בהן כדי להביא לתוצאות בלתי הפיכות, לא בהיבט המעשי ולא בהיבט הנורמטיבי. השהיית העניין עד לאחר בירור והכרעה בשאלת הסמכות, משמעותה כי ילדיהם של בני הזוג לא יקבלו מזונות זמניים
לעת עתה, ויוותרו ללא אמצעי ההתניידות ששימש את המשפחה לפני הפירוד. יש לזכור כי לגבי עצם החיוב במזונות, גובה המזונות ומתן זכות שימוש ברכב, המבקש אינו טוען כי הקביעות השיפוטיות מקפחות אותו. גישת בית המשפט קמא להסדיר תחילה באופן זמני את מהלך החיים השוטף, לפני בירור שאלת הסמכות, היא החלטה סבירה, ולא ניתן לומר שהיא נוגדת את הדין ויוצרת עיוות דין.
דרג את הכתבהדירוג כתבה רמ"ש 3944-02-17 א.ס. נגד ג'.ס. - סמכות בית משפט למשפחה בנושא שימוש ברכב כחלק ממזונות קטינים זמניים: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

מקומות אליהם ניתן לשלוח בקשה מישראל בעניין מזונות Places to which Israel can send support requests

בהתאם לאמנת ניו יורק 1956 של ועידת האו"ם בדבר חיובי מזונות
דרג את הכתבהדירוג כתבה מקומות אליהם ניתן לשלוח בקשה מישראל בעניין מזונות  Places to which Israel can send support requests: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

האם מזונות שנפסקו לאישה בהסכמה לפני חוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו, תשע"ד- 2014 יכולים להרשם כפנסיה בגופים המתאימים: תמ"ש 2206-02-16 א.ל נגד מ.ל

בית משפט לענייני משפחה בתל אביב - יפו
בפני כבוד השופטת שפרה גליק
עניינו של פסק הדין הוא הכרעה בתביעת אשה שתבעה את בעלה לשעבר להצהיר, המזונות שנפסקו לה בהסכמה, לפני חקיקתו של החוק לחלוקת חסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו התשע"ד – 2014 ,הינם הלכה למעשה פנסיה, ולפיכך יש לתת הוראות כדי שתוכל לקבל חלקה בפנסיה מהגופים המתאימים ישירות, מכאן ולהבא עוד תבעה התובעת ברור של תשלומי העבר שמגיעים לה – אם מגיעים לה.
דרג את הכתבהדירוג כתבה האם מזונות שנפסקו לאישה בהסכמה לפני חוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו, תשע"ד- 2014 יכולים להרשם כפנסיה בגופים המתאימים: תמ"ש 2206-02-16 א.ל נגד מ.ל: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד