בע"מ 919/15 - הלכת השוויון בנטל המזונות
חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ההלכה החדשה במזונות

מהפכת השוויון בנטל המזונות יצרה מציאות כלכלית חדשה עבור אבות גרושים בישראל. במסגרתה, מאז יולי 2017, חולקים ההורים את חובת תשלום מזונות הילדים ונטל כבד זה אינו מוטל עוד רק על האב כפי שהיה עד לקביעת ההלכה בבית המשפט העליון. מה קובעת הלכת המזונות החדשה והאם היא חלה רטרואקטיבית על הסכמי מזונות ופסקי דין שניתנו לפני בואה לעולם?

הלכת השוויון בנטל המזונות
יולי 2017,
בע"מ 919/15 בית המשפט העליון מחולל מהפכה אדירה, כאשר הוא קובע הלכה חדשה: מעתה, בעת פרידתם של הורים נשואים או ידועים בציבור, יחויבו הם באופן שווה במזונות ילדיהם, בין הגילאים 6-15.

 

חלוקת החיוב תיעשה על פי היכולות הכלכליות היחסיות של הצדדים ובהתאם לזמני השהות של כל אחד מהם עם הילדים. קביעה זו תיקנה עוול של שנים וחוסר שוויון בין גברים לנשים, אשר בגינו אבות גרושים בישראל היו קורסים כלכלית בשל חובת המזונות, משזו הייתה מונחת אף ורק על כתפיהם. זאת גם במקרים בהם שכרה של האם היה שווה, דומה ואף גבוה מזה של האב וגם כאשר חלקו ההורים את המשמורת על הילדים.

 

סכום המזונות- כיצד נקבע?
בעקבות הלכת השוויון בנטל המזונות, יצרו בתי המשפט לענייני משפחה נוסחה חדשה לחישוב מזונות הילדים. זאת מתבססת על שלושה פרמטרים עיקריים:

1. היקף הוצאות הילדים: עם חלוקה של הוצאות שוטפות והוצאות חריגות;

2. יחס ההכנסות של ההורים: הכולל גם הכנסה מעבודה וגם הכנסות אחרות;

3. זמני השהות: המחושבים באחוזים על מנת ליישם באופן מיטבי את עקרון השוויון.

נדגיש כי כמו בעבר, בני הזוג יכולים לקבוע בהסכמה את דמי מזונות הילדים ולעגן זאת בהסכם גירושין כולל או הסכם מזונות. לחילופין, באפשרותם להגיש תביעת מזונות ולהותיר את ההכרעה בידיה של הערכאה המשפטית.

תחולה רטרואקטיבית?
הלכת המזונות החדשה שינתה באופן מהותי את מצבם הכלכלי של אבות גרושים בישראל ועל כן, מאז היווצרה, עומדת על הפרק שאלה גדולה ומהותית:

 

האם ההלכה החדשה חלה גם על הסכמי מזונות ופסקי דין, אשר ניתנו לפני יולי 2017?

 

מענה חיובי על שאלה זו משמעותו כי כל אב יכול לפנות לבית המשפט לענייני משפחה ולבקש את הפחתת סכום מזונות הילדים שנקבע לו. ובכן, בית המשפט העליון לא קבע האם ההלכה תחול גם לאחור וישנן מגוון דעות בסוגיה זו, כאשר לאחרונה גם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי  מנדלבליט  הביע את עמדתו.

 

מגוון של דעות
מאז מהפכת השוויון בנטל המזונות, הוגשו בקשות רבות של אבות המבקשים להפחית את דמי המזונות שנקבעו להם בשעתו.

 

הבעיה: בתי המשפט לענייני משפחה אינם תמימי דעים בעניין זה. כך למשל, היו מקרים בהם נקבע כי ההלכה החדשה כשלעצמה מצדיקה את הפחתת המזונות בתיק סגור.

 

לעומת זאת, יש שופטים שקבעו כי עדיין נדרש שינוי בנסיבות כדי לעשות כן. שופטים אחרים מבחינים בין תיק מזונות שנקבע בפסק דין, אז ניתן לפתוח את התיק מחדש לבין מקרה שבו סכום המזונות הוסכם בין הצדדים, אז אין אפשרות לעשות כן.

 

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי  מנדלבליט הביע גם הוא לאחרונה את דעתו והוא סבור כי המצב המשפטי שהיה נהוג עד כה, על פיו רק שינוי מהותי בנסיבות יאפשר פתיחת תיק מזונות סגור צריכה לעמוד על כנה.

 

לסיכום
להחלטה בעניין מזונות ילדים השלכה כלכלית משמעותית מאוד על שני ההורים ולכן, ישנה חשיבות עצומה לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי בעניין זה.

 

הדבר נכון הן בעת הליך הגירושין, אז יעמוד עורך הדין בזמן אמת על זכויותיו של הלקוח/ה והן עבור אבות גרושים שהליך זה כבר מאחוריהם.

 

זאת משום שקיימת כיום האפשרות להפחית את דמי מזונות הילדים שנקבעו בעבר, על בסיס ההלכה החדשה, בפרט אם ישנו גם שינוי בנסיבות מאז נקבע סכום המזונות.

 


 

שאלות ותשובות הלכת המזונות החדשה:

 

האם פסק הדין ההיסטורי בע"מ 919/15 שהוביל מהפכת השוויון בנטל המזונות  גובה מחיר גבוה יותר דווקא מהאמהות?

ניתן לומר כשנתיים מאז ניתן פסק הדין ששינה את זירת המזונות בארץ כי רוח בית המשפט העליון חלחלה ל ואכן האבות משלמים הרבה פחות. 

בתי המשפט לענייני משפחה דוחים תביעות למזונות שאינן שוויוניות ,במקרים בהם זמני השהות של הקטינים עם כל הורה שווים או כמעט שווים.

במקרים בהם רמת ההשתכרות ויכולתם הכלכלית שווה אבות חויבו לשלם לאם מזונות המשקפים את הוצאות ההורה לפי חלוקה שווה.

במקרים רבים הופחתו המזונות במשמרות משותפת למינימום הקבוע בדין. גם במקרים שהכנסות האב גבוהים מהכנסות האם  ביצע בית המשפט חישוב יחסי.

 

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד