En

צור קשר

checked

מדריך משמורת משותפת

מהי משמורת משותפת?

משמורת משותפת היא אחת הסוגיות המשפטיות המרכזיות העומדות על הפרק בעת גירושין של בני זוג עם ילדים. המונח משמורת משותפת אינו מופיע בחקיקה והינו למעשה מתייחס למצב בו מתקיימים זמני שהות שווים וחלוקה שווה בנטל גידול הילדים בין בני הזוג ההורים הגרושים.


 

על הזוג המתגרש לקבל החלטה, האם הילדים יהיו במשמורת מלאה של אחד ההורים, או האם בני הזוג נכונים להסדר של משמורת משותפת . בהתאמה, על עורך דין דיני משפחה , להתייחס גם לנושא מזונות ילדים. טיפול בסוגיה זו של משמורת ילדים, כמו גם ביתר הנושאים הכרוכים בהליך הגירושין , חייב להיעשות על ידי עורך דין דיני משפחה מנוסה בתחום.מה זה משמורת משותפת?


משמורת משותפת בהסכמה

במקרים רבים, מצליחים בני הזוג, בעזרת עורך דין דיני משפחה, להגיע להסכמות בנושאי הגירושין, לרבות בנושא משמורת ילדים. זוהי הדרך האידיאלית לעבור את הליך הגירושין, משהיא חוסכת לבני הזוג את הצורך לפנות לערכאות משפטיות. כך ניתן להסכים על הסדרי הראייה וחלוקת השהות במסגרת הסכם הגירושין, לקבל את אישורו של בית המשפט להסכם ולסיים את ההליך בתוך זמן קצר.

הסכם גירושין כולל בתוכו, במרבית המקרים, שלושה נושאים:

  1. משמורת ילדים.
  2. מזונות ילדים.
  3. חלוקת רכוש.

עורך דין מומחה לדיני משפחה וגירושין המנסח את הסכם הגירושין, יקפיד להתייחס לכל נושא ונושא בהרחבה ובפירוט, תוך מתן מענה לכל קושי או מחלוקת אשר עלולים להיווצר מן ההסכם.

 

השפעת משמורת משותפת על חבות במזונות

לצד ההחלטה לגבי משמורת ילדים, ישנה גם הסוגיה של מזונות ילדים, אשר מושפעת באופן ישיר מהסדר המשמורת. מדוע? זאת משום שבמקרה של משמורת מלאה, נושא ההורה המשמורן במרבית הנטל הכלכלי של גידול הילדים, בעוד שבמצב של משמורת משותפת, מתחלק הנטל הזה בין שני ההורים.

 

מגמת הפסיקה של בתי המשפט בעניין זה כיום, היא להורות על הפחתת מזונות ילדים בשיעור של עד כ25% במקרה של משמורת משותפת. כמו כן, לאחרונה, ניתן פס"ד תקדימי מפתיע (ממתין להכרעה בבית משפט העליון), בייצוגה של עו"ד מאיה רוטנברג , הקורא להנהיג מצב של משמורת משותפת ללא מזונות לאב (חלוקה שוויונית מוחלטת). במסגרת פסק הדין, נקבע כי כאשר בני הזוג משתכרים שכר זהה או דומהומוכחת משמורת משותפת, לא יוטל חיוב מזונות על האב.

 

למאמר בנושא משמורת משותפת ומזונות לחץ כאן


 

 

לחצ/י כאןלמדריך מלא על מזונות


 

יתרונותיה של משמורת משותפת

בשנים האחרונות, ישנה עליה ברורה במספר הזוגות הבוחרים לחלוק את גידול הילדים, במסגרת משמורת משותפת, זאת על אף פרידתם. עורך דין דיני משפחה מנוסה ימליץ על הסדר זהכי מצב זה הוא מבורך משהוא משמר את הקשר של הילד עם שני הוריו והוא מצמצם באופן משמעותי את הקשיים שעובר הילד עם פירוקו של התא המשפחתי. ככלל, בתי המשפט מעודדים הסדר של משמורת משותפת, אולם בבואם להחליט האם לאשר הסדר זה או אם לאו, בוחנים הם מספר פרמטרים:

  1. יחסים תקינים בין ההורים : משמורת משותפת, דורשת מן ההורים לתקשר בתדירות גבוהה ולקבל החלטות משותפות באשר לגידול הילדים. על כן, הסדר של משמורת משותפת, יכול להתאים ולשרת את טובת הילד, רק כאשר מערכת היחסים בין ההורים נשארה תקינה, למרות ההחלטה לסיים את המערכת הזוגית.

  2. מסוגלות הורית זהה: בשונה ממשמורת מלאה, שם פוגש האב את ילדיו מספר שעות מצומצם, במסגרת הסדרי ראייה, במצב של משמורת משותפת, הילדים שוהים עם האב חצי מן הזמן. על כן, על האב להיות בעל מסוגלות הורית זהה או דומה לאם. פירוש הדבר כי יש לאב את היכולת לדאוג לרווחת הילדים בכל מובן: כלכלית ורגשית
    .

  3. ההסדר ישים מבחינה טכנית : בשל העובדה כי הילדים שוהים חצי מהזמן אצל האב וחצי מן הזמן אצל האם, משמורת משותפת מצריכה מן ההורים לגור בסמיכות זה לזו, בקרבת המסגרת החינוכית של הילדים, החברים, החוגים וכיו"ב.

גירושין ומשמרות ילדים

כאשר הורים לילדים קטינים מחליטים להתגרש ולא מגיעים להסכמות בנושא משמורת הילדים, הערכאה המשפטית רשאית להורות לעובד סוציאלי לבחון את הקשר בין כל הורה לילדים ולהמליץ על אופי המשמורתשתיקבע ע"י הערכאה המשפטית הבוררת.


 

עורכת דין ומגשרת מאיה רוטנברג העומדת בראש מחלקת דיני משפחה במשרד עורכי דין רוטנברג, הינה בעלת ניסיון של מעל 15 שנים בתחום דיני המשפחה, מאחוריה נסיון עתיר בתחום במשמורת משותפת ומזונות ילדים,עו"ד רוטנברג אף מעורבת בפסיקה תקדימית עדכנית בתחוםוקבעה הישגיםרבים ללקוחות בתחוםזה בבתי המשפט ובתי הדין הרבניים.

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדלC קומה2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל

מיקוד: 6971915

טלפון: 03-6161535

פקס: 03-6161913

נייד: 0544-705733

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

18 Raoul Wallenberg St., BuildingC, 2nd floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

Zip Code: 6971915

Tel: +972-3-6161535

Fax: +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

office@rotenberglaw.co.il

*
*
טען קובץ

Q&A |שאלות ותשובות בנושא משמורת משותפת

מהי משמורת משותפת – מה זה אומר?

בהסדר משמורת משותפת, חולקים ההורים שווה בשווה את החזקה/ זמני השהייה/ הסדרי ראייהעל הילדים ומקבלים במשותף את ההחלטות לגביהם. משמורת משותפת מלאה דורשת אפוא שיתוף פעולה טוב ופורה בין ההורים ומתאפשרת רק היכן שמערכת היחסים ההורית נותרה תקינה למרות הגירושין.


האם משמורת משותפת היא לטובת הילד?

באופן עקרוני, משום שהיא מאפשרת את המשך מעורבותו של האב בחיי הילד וכך זוכה הילד לקשר יציב, עקבי וקרוב עם שני הוריו.


מרחק מגורים במשמורת משותפת –האם הוא חשוב?

במסגרת משמורת משותפת, חולקים ההורים את החזקה על הילדים שווה בשווה. על כן,מוטב להתגורר במרחק סביר זה מזו ובסמיכות למסגרות החינוכית. כך ניתן יהיה לקיים את הסדר המשמורת בהצלחה, תוך שמירה על שגרת חיים בריאה עבור הילדים.


משמורת משותפת בגיל הרך – האם זה אפשרי?

התשובה היא כן. אין סתירה בין חזקת הגיל הרך לבין משמורת משותפת שכן האם אינה מאבדת את המשמורת על הילדים, אלא חולקת אותה עם האב.


האם ניתן לבקש מבית המשפט שינוי משמורת ילדים?

התשובה היא כי ניתן לשנות את הסדר המשמורת של הילדים אם חל שינוי משמעותי בנסיבות הדורש את שינוי הסדר המשמורת, למען טובת הילד. השאלהשתבחן על ידי בית המשפט היא האם חל שינוי נסיבות מהותי המצדיק את שינוי הסדר המשמורת והסדרי השהייה אשר נקבעו במסגרת הסכם שאושר על ידי בית המשפט לענייני משפחה וניתן לו תוקף של פסק- דין? חובת ההוכחה היא על ההורה המבקש שינוימוטב לפנות לעו"ד משמורת משותפת מנוסה טרם פניה לביהמ"ש בנושא זה.

מהם סעיפים 19 ,68 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות?

על פי סעיפים אלו סעיפים מסמיך בית המשפט או בית הדין את פקיד הסעד לקבוע את הסדרי הראיה באין הסכמה בין ההורים.

 

משמורת משותפת ומזונות

עורכת דין מאיה רוטנברג קבעה לאחרונה תקדים משפטי אשר פסק כי אב יהיה פטור ממזונות במשמורת משותפת. תקדים אשר שינה את הלך הפסיקה בתחום משמורת הילדים במשפט הישראלי. בית המשפט פסק כי אב לא ישלם מזונות לגרושתו כאשר הם משתכרים משכורות דומות וחולקים בנטל גידול הילדים.

חזקת הגיל הרך

חזקת הגיל הרך – כלל ארכאי או מצב הכרחי? ילדים עד גיל 6, עוברים אוטומטית לחזקת האם בעת פרידת ההורים, האם ראוי להותיר כלל זה על כנו או להביא לשינוי המצב המשפטי ולבטל את חזקת הגיל הרך?

הסכם הורות משותפת

הסכם הורות או חוזה הורות מסדיר את יחסי ההורות ויכול למנוע מחלוקות משמעותיות בין ההורים בעתיד. במסגרת ההסכם ניתן לקבוע כיצד יתחנך הילד, מה תהיה חלוקת ההוצאות , מהו הסכם הורות משותפת .

תביעה למשמורת ילדים

תביעה משמורת ילדים משמורת אב, משמורת משותפת, מזונות ילדים, חוק משמורת בית משפט לענייני משפחה ורבנות child custody father request family law divorce girushin rabanut Israel court Hebrew doc sample download

תמ"ש 16785-09-12 פסק דין תקדימי בנושא משמורת משותפת

עמ"ש 50603-01-14 מזונות משמורת משותפת ערעור פסק דין

בע"מ 919/15 מזונות משמורת משותפת

תקדים במשמורת ילדים משותפת ערעור על תקדים תמ"ש 16785/09/12 נקבע ע"י השופט כהן כי במידה ומתקיימת משמורת משותפת מלאה ושכר ההורים דומה, לא ייפסקו מזונות לחובת האב.

ייעוץ עורך דין אונליין למשמורת ילדים


האב מבקש לקבוע משמורת משותפת למרות העובדה שהסכם הגירושין שנחתם בין הצדדים משמש כפסק דין בשאלת המשמורת. על ואף שמדובר בפסק דין שנתן תוקף משפטי להסכמת הצדדים, אין מניעה כי בית המשפט ישוב ויידרש לשאלה זו. בהתאם לסעיף לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, דינו של הסכם שאושר בעניין זה, כדין החלטה, הווה אומר שאין מדובר במעשה בית דין ובית המשפט רשאי לשוב ולהידרש לו, בהתאם לעקרון טובת הילד.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה תביעת אב לקבוע משמורת משותפת בבית משפט לענייני משפחה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים
מה משמעותה של "אחריות הורית משותפת"? האם הלכה למעשה מדובר בהסדר "משמורת משותפת" או שמא מדובר בהסדר בעל משמעות שונה או רחבה יותר?

עקרון "האחריות ההורית המשותפת" מעוגן באמנת האו"ם בדבר זכויות הילד. בסע' 18 לאמנה: "המדינות החברות יעשו כמיטב מאמציהן להבטיח הכרה בעיקרון כי לשני ההורים אחריות משותפת לגידול הילד והתפתחותו".

לעקרון "האחריות ההורית המשותפת" שיושם באמנה, נמצא ביטוי בסע' 14-15 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962 (להלן: "חוק הכשרות").

כיצד באה לידי ביטוי "האפוטרופסות המשותפת" בפסיקת בתי המשפט? האפוטרופסות המשותפת היא למעשה - "המשמורת המשפטית המשותפת".
המושג "משמורת" מופיע בהוראות חיקוק אחדות, כגון: חוק הנוער (דרכי טיפול והשגחה), תש"ח-1960 ,חוק אמנת האג (החזרת ילדים חטופים) תשנ"א-1991 ;חוק בית המשפט לענייני משפחה, תשנ"ה-1995ועוד.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה מה בין משמורת משותפת, אחריות הורית משותפת, והרחבת הסדרי ראיה כאשר קיים הסכם בגירושין | עמ"ש 1472-02-17 נ.כ. נגד א.כ.: 3 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
בבית משפט מחוזי מרכז בפני: בוד השופטת ורדה פלאוט, אב"ד, כבוד השופט צבי ויצמן, כבוד השופטת חנה קיציס.
עמ"ש 24680-06-15 א.ב.ש נ' א.ב.ש

ערעור על פסק דינו של בית משפט לענייני משפחה בפתח תקווה אשר קיבל את תביעת המשיב וקבע כי משמורת בנם הקטין של הצדדים תהא משותפת והסדרי השהות בין הקטין לבין כל אחד מההורים יהיו בהתאם להמלצות תסקיר. עובר לגירושיהם חתמו הצדדים על הסכם גירושין שקיבל תוקף של פסק דין בהסכם נקבע כי משמורת הקטין תהא אצל המערערת וכי הסדרי שהות הקטין אצל המשיב.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה ערעור על קביעת משמורת משותפת בניגוד להסדר שנקבע בהסכם גירושין | עמ"ש 24680-06-15 פלונית נגד פלוני: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
בית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו בשבתו כבית-משפט לערעורים אזרחיים
בפני כב' השופט שאול שוחט

מכוח סמכותי, בהתא לתקנה 258 י"ב ומאחר והגעתי לכלל מסקנה כי נחוץ לבימ"ש כלי עזר מקיף ויסודי בדמות בדיקת מסוגלות הורית, אני מורה בזאת על מינוי מכו שקד לעריכת בדיקת מסוגלות הורית לשני ההורים תוך שימת על דגש הרכב משפחות ההורים התמורות שחלו בחייה המשפחתיי ממועד הפירוד ועד למועד עריכת הדו"ח. אבקש כי יינתן ביטוי מפורט באשר להסדרי שהיית הקטינה כל אחד מהוריה, כאשר השיקול היחידי שיש ליתן את עליו הדעת הינו טובת הילדה.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה תביעה להרחבת הסדרי שהות של הקטינה לשינוי המשמורות מיחידנית למשותפת - הפניה לבדיקת מסוגלות הורית:  רמ"ש 56389-03-15  ק.ש. נגד ע.ש.: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד