En

צור קשר

checked

נישואים אזרחיים

נישואין אזרחיים

 

מעוניינים להינשא בנישואים אזרחיים? במאמר זה נספר לכם על החתונה האזרחית, נבחן מהו מעמדם בישראל של אותם זוגות הנישאים באופן אזרחי ומהי חשיבותו של עורך הדין בתהליך הזה.

 

על חתונה אזרחית
זוגות בישראל אשר רוצים להינשא בנישואים אזרחיים, נדרשים לטוס לחו"ל, היות שבארץ לא קיימת אפשרות לחתונה אזרחית. ישנן מדינות רבות אשר ניתן להינשא בהן אולם המדינות המועדפות הן בדרך כלל קפריסין וצ'כיה (פראג) בשל העלות הנסיעה הנמוכה יחסית. כמו כן, הליך הנישואים האזרחי במדינות אלו אינו דורש המתנה ובירוקרטיה מורכבת בשונה ממדינות רבות אחרות. כך, בני הזוג יכולים לטוס, להינשא ולשוב לארץ במהרה אם ירצו. בהתאם למדינה בה בחרו בני הזוג להתחתן, עליהם להצטייד במסמכים הרלוונטיים.

 

כך למשל אם אחד מבני הזוג או שניהם גרושים, יש להציג את תעודת הגירושין. כל המסמכים והתעודות חייבים להיות מתורגמים ויש לוודא באיזה אופן, לרוב, יהיה צורך בתרגום נוטריוני. ומה בדבר טקס החתונה? כולנו מכירים את טקס החתונה הדתי, עם חופה ורב. טקס נישואים אזרחיים מתנהל כמובן בצורה אחרת לגמרי, בהתאם לחוקי המדינה בה נישאים בני הזוג. אולם בשונה מטקס דתי, כאן  לבני הזוג יש חופש רב להחליט כיצד ייראה הטקס שלהם.

 

על נישואים אזרחיים
אנשים רבים מודעים לכך כי בישראל, זוגות נשואים זוכים להטבות שונות, בעת רכישת דירה, בקבלת זכויות מביטוח לאומי, הטבות במס הכנסה וכיו"ב. אולם נשאלת השאלה האם זכויות אלו מותנות בכך כי בני הזוג נישאו כדת משה וישראל? התשובה היא בשלילה. למרות כי בישראל עצמה לא ניתן להתחתן בחתונה אזרחית, בני זוג שנישאו כך, מוכרים כזוג נשוי לכל דבר ועניין.

 

למעשה, חלה עליהם חובה חוקית, בשובם ארצה, להירשם במרשם האוכלוסין שבמשרד הפנים כזוג נשוי. אם כך, בכל הנוגע למעמדם של נישואים אזרחיים, מעמדם הוא שווה לחלוטין של זוגות אשר נישאו דרך הרבנות. כך גם באשר למעמדם של הילדים: לא אחת עולה השאלה האם ישנה משמעות כלשהי לנישואים אזרחיים על הילדים, ובכן, כלל לא, שהרי אם האמא היא יהודייה, הילדים יהודים והשאלה כיצד הוריהם נישאו, אם בכלל, איננה רלוונטית.

 

על גירושים אזרחיים
ובכן, אמרנו כי מעמדם של הנישואים האזרחיים זהה לזה של הנישואים הדתיים. ומה באשר להליך הגירושין? האם גם אלו זהים לגירושין של נישואים דתיים? אכן כך. בני זוג אשר לא נישאו ברבנות, עדיין ייאלצו להתגרש ברבנות במידה והחליטו להיפרד. מדוע? משום שהדין הדתי קובע גט לחומרא, קרי, כי יש להסיר כל ספק בדבר קיומם של הנישואים. כך, למרות שהרבנות בארץ אינה מתירה לזוגות להינשא בחתונה אזרחית, משעשו כן, עליהם יהיה לקבל גט.

 

גירושין בין בני זוג שנישאו בנישואים אזרחיים

 

אולם, יודגש כי אם לבני הזוג אין רצון להותיר את הדלת פתוחה לנישואים דתיים בעתיד, עם בני זוג אחרים, יכולים הם להתגרש במדינה בה התחתנו. זאת לאחר שווידאו כי תעודת הגירושין של אותה מדינה מוכרת על ידי משרד הפנים בארץ, כך שיוכלו לשנות את הסטטוס שלהם מנשואים לגרושים. ומה כאשר בני הזוג אינם בני אותה דת? למשל יהודייה ונוצרי או מוסלמית ויהודי, אז, ההליך הרלוונטי הוא תביעת התרת נישואין, המוגשת לבית המשפט לענייני משפחה.

 

חשיבות הליווי המשפטי
אם נישואים אזרחיים מסקרנים אתכם, או אם כבר קיבלתם החלטה להינשא באופן הזה, חשוב לפנות לקבלת ייעוץ משפטי. עורך הדין יציג בפניכם את המדינות השונות בהם ניתן להינשא ואת טיבה של הפרוצדורה בכל אחת מהן. כמו כן, ידאג לכל המסמכים הדרושים לכם לצורך כך וילווה אתכם לאורך הדרך בכל עניין ושאלה.

 

בשלב זה גם תוכלו להיוועץ עם עורך הדין באשר לסוגיות שונות הנוגעות לנישואים כגון הסכם ממון, אשר מומלץ לכל זוג לערוך על מנת להסדיר את מערכת היחסים הכלכלית ביניהם ולצאת לחיי הנישואים בראש שקט ובטוח. לצורך קבלת ייעוץ וליווי משפטי, הקפידו לפנות לעורך דין המתמחה בדיני משפחה, אשר לו הידע והניסיון, כך שיוכל לתת לכם מענה מלא לכל צרכיכם.

 

משרד עורכי דין רוטנברג מהמובילים בתחום דיני משפחה בישראל, למשרדנו נסיון רב בכל הכרוך בהסדרת זוגיות, הסכמי ממון, הסכמי חיים משותפים, וההסדרה הפורמאלית של נישואים אזרחיים בדרך הנכונה. 

 

פנו אלינו בפרטים הבאים:

 

 

משרד עורכי דין לענייני משפחה תל אביב

עורכת דין מגשרת מאיה רוטנברג

 

..

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 

*
*
טען קובץ

 

 

מידע נוסף על נישואים אזרחיים

 

 שאלות ותשובות

 

נישואים אזרחיים מהם?

נישואים אזרחיים הם נישואים אלטרנטיביים לנישואים המוכרים על ידי מוסד דתי. המעמד הפורמלי שניתן לבני זוג המתחתנים בנישואים אזרחיים (חתונה אזרחית) ניתן להם על ידי נציג רשות אזרחית ולא על ידי נציג מוסד דתי.  

בתי הדין הדתיים בישראל הם: בתי הדין הרבניים; בתי דין שרעיים; בתי הדין הדתיים של העדה הדרוזית; בתי דין נוצריים.

 

נישואים, נישואין ונישואים אזרחיים
מהם נישואים? המילה נישואים (או "נישואין") בהגדרתה הרחבה הם מיסוד קשר בין בני זוג, הנישואים בראיה החברתית יוצרים קשר פומבי ומחייב בין בני זוג. מדוע זה חשוב לנו? לקשר הנישואים גם השלכות חברתיות, משפטיות ודתיות המקנות זכויות וחובות בתחומים רבים במהלך חיינו הבוגרים, הגדרת הנישואים בישראל משפיעה על מהלך חייהם  של רבים אך קיימת בה הפליה.


במדינת ישראל כיום בשנת 2019 הזכות להתחתן בנישואים כדת וכדין אינה מובטחת לכל אדם. למרבה הצער, קיימות קבוצות גדולות אשר המצב המשפטי הקיים אינו מאפשר להן להינשא בישראל. 


הזכות להינשא היא אחת מזכויות היסוד הבסיסיות ביותר שעל חברה מודרנית, מתוקנת ודמוקרטית להבטיח לכלל תושביה, ללא כל הפליה. כיום במדינת ישראל זוגות רבים נאלצים להינשא בדרך אשר נוגדת את צו מצפונם, לכן, עד אשר יתוקן המצב הקיים בחקיקה, השאיפה שלנו היא לאפשר נישואין אזרחיים שיהיו זמינים לכל זוג החפץ בהם בישראל, ללא קשר למינם או לדתם של בני הזוג.

 

מי בוחר בנישואים אזרחיים?

מדוע יותר ויותר בני זוג בוחרים בנישואים אזרחיים על פני נישואים דתיים? ישנן מספר סיבות מדוע זוגות עשויים לבחור לא למסד את נישואיהם בדרך שדורש מוסד הרבנות או הממסד הדתי ולבצע נישואים בדרך שבני הזוג רואים כדרך הנכונה להם - בטקס חתונה אזרחית. זוגות רבים נאלצים לפנות למוסד נישואים אלטרנטיבי בגלל איסורים הקשורים בדת, כגון: נישואי כהן וגרושה שאסורים על פי היהדות, אזרחים שיהדותם אינה מוכרת או זוגות חד מיניים. רוב בני הזוג שבוחרים בנישואים אזרחיים עושים זאת על סמך החלטות אישיות של בני הזוג הקשורים לדת או למקום החתונה. הסיבות מובילות לבחירה בנישואים אזרחיים:

 

 • נישואים אזרחיים כאשר בני זוג שאינם משייכים את עצמם לזרם דתי מסוים - בני זוג אתאיסתים שאינם מאמינים בדת  או זוגות שמגדירים עצמם כחילוניים. גם בני זוג מאמינים ודתיים אשר לא מרגישים בנוח עם טקס חתונה שמשויך לממסד הדתי הרבני מעדיפים חתונה אלטרנטיבית לפעמים חתונה פרטית (שאינה חוקית בישראל) כל אלו עשויים לבחור בנישואים אזרחיים בטקס אזרחי.
 • נישואים אזרחיים בין בני זוג המשויכים לדתות שונות: כאשר שני בני הזוג  משתייכים לדתות שונות (נישואי תערובת) והם בוחרים חתונה אזרחית להישאר חסרי זיקה לדת מסויימת ולהשמיט את סממני שתי הדתות מטקס החתונה. בני הזוג יכולים לבחור טקס אזרחי ולא לבחור בין הדתות.
 •  זוגות חד מיניים- בני זוג מאותו מין, להטב"ים שהמוסדות הדתיים והאזרחיים בישראל  אינם מאפשרים להם להתחתן.
 • פסולי חיתון - נאלצים לבחור בנישואין אזרחיים- בני זוג שההלכה הדתית אינה מאפשרת להם להתחתן בחתונה דתית כגון: ממזרים, כהן וגרושה וכד'.
 • מנועי חיתון על פי הדת היהודית - בני זוג שאחד מהם או שניהם אינם מוכרים כיהודים על פי ההלכה או  שהם ספק יהודים. הקבוצה הגדולה ביותר של מנועי חיתון בישראל היא מחוסרי דת ומי שיהדותם מוטלת בספק.

מאמר: ברית הזוגיות וחלופות נוספות לנישואין על-פי הדין הדתי בישראל

לאילו בני זוג מתאים להינשא בנישואים אזרחיים?

נישואים אזרחיים מתאימים לזוגות שאינם יכולים להתחתן בנישואים דתיים (לדוגמא: נישואין ברבנות). אך לא רק, בני זוג המעוניינים למסד את הקשר בצורה רשמית שלהם ואינם מעוניינים להיות חלק ממסד מיושן עם תפיסת עולם שאינה תואמת את הערכים שלהם.

 

כידוע, בישראל עדיין לא קיימת אפשרות להינשא בנישואין אזרחיים על פי חוק, ואין נציג רשמי מטעם שמוסמך לבצע רישום נישואין מלבד רושם נישואין מטעם הרבנות או נציג דת אחרת.

הפתרון שעוקף מגבלה זו הוא שניתן בכל זאת להינשא בנישואים אזרחיים, אבל לשם יש לבצע טקס חתונה אזרחית בחו"ל ולהירשם שם כזוג נשוי.

 

האם נישואים אזרחיים תקפים מבחינה חוקית?

זאת לדעת, נישואים אזרחיים בחו"ל ירשמו כדין בישראל רק אם נערכו בהתאם לחוקי המדינה בה הנישואים נערכו ונדרש שיקוימו כל התנאים לרישומם בחו"ל. לאחר ביצוע רישום הנישואין בחו"ל יש לאשר את הנישואין באמצעות החתמה של תעודת הנישואין בחותמת אפוסטיל, חותמת  האפוסטיל נותנת לנישואין האזרחיים שנרשמו בחו"ל תוקף בינלאומי ומאפשרת את רישומם במשרד הפנים בישראל.


האם יש נישואים אזרחיים בישראל?

באופן כללי, הממסד הדתי בישראל מתנגד להנהגת נישואין אזרחיים במדינה וזאת  מכמה טעמים:

 • למנוע נישואי תערובת.
 • הרצון לשמר את צביון העם היהודי
 • חשש שאנשים דתיים יימנעו מנישואין עם מי שהוריהם נישאו בנישואין אזרחיים.
 • מניעת מקרי מממזרות שעלולים להיווצר מבעיות הלכתיות הקשורות בנישואים אזרחיים. 
 • שימור טקס הנישואין היהודי המסורתי המוביל ללכידות חברתית.
 • שמירה על המצב הקיים.
 • שמירה על רישום מסודר בקרב היהודים בעולם. 

מדוע הממסד הדתי בישראל מתנגד להנהגת נישואין אזרחיים במדינה?

מה הסיבה לכך שאין נישואים אזרחיים בישראל ? אין תשובה חד משמעית, מבחינה הסטורית חברתית, כאשר חוקקו חוקי הנישואין והגירושין בישראל, הייתה לנגד עיניהם של המחוקקים שאיפה לשמש דוגמה לעם היהודי בתפוצות כיצד עליו להישמר מפני נישואי תערובת. בתקופה זו , רוב העם בישראל היה מורכב מיהודים שצידדו בנישואין ובגירושין לפי ההלכה היהודית, ומספר הזוגות המעורבים ומספר פסולי החיתון היה קטן. עם השנים החוק איבד מתוקפו, ופסולי חיתון, זוגות מעורבים וזוגות שמעדיפים שלא להינשא בטקס חתונה יהודי חיים כידועים בציבור או נישאים בנישואין אזרחיים מחוץ לישראל .

 

מה זה חתונה אזרחית?

חתונה אזרחית זהו טקס נישואין הנערך בלווי נציג מוסמך מטעם המדינה בה הוא נערך, בה מתבצע רישום בני זוג כנשואים ללא נציגות מטעם מוסד דתי רשמי. בטקס נישואים אזרחיים מתבצעת בדיקה של מסמכים הנדרשים לצורך רישום הזוגיות באופן רשמי, וקבלת תעודת נישואין.

 

תעודת נישואין אזרחיים - הכרה בזוגיות

תעודת הנישואין המונפקת לבני הזוג לאחר קיום טקס חתונה אזרחית, הינה תעודה המצהירה על זוגיות באופן רשמי, תעודה זו מונפקת על ידי גורם מוסמך (רושם נישואין) מטעם המדינה בה מתבצעים הנישואים האזרחיים. זוגיות רשמית- תעודת הנישואין האזרחיים למעשה מצהירה כי בני הזוג מוכרים כנשואים במדינה בה בוצע הטקס וכי הם יכולים להירשם במשרד הפנים של אותה מדינה כזוג נשוי.

 

תעודת נישואים אזרחיים דוגמא להורדה
 
כיצד מתגרשים מנישואים אזרחיים?
החובה בישראל להינשא לפי הדין הדתי כרוכה בחובה להתגרש לפי  ההלכה הדתית, חובת הגירושין על פי ההלכה היהודית מעוררת קשיים רבים, ובראשם תופעת סרבנות הגט. חשוב לזכור כי הנישואין והגירושין קשורים בקשר הדוק זה לזה, ואי- אפשר לדון באחד בלי לתת את הדעת לאחר. מדובר בסוגיה מורכבת העומדת בפני עצמה  (לקריאה מאמר: גירושין לאחר נישואין אזרחיים -מהם גירושין אזרחיים?).
 
 
נישואים אזרחיים עשה זאת בעצמך
 
הנפקת תעודת לידה באנגלית (ללא עלות)
אם אתם מתכוונים להתחתן בטקס חתונה אזרחית בחו"ל  תדרשו להציג תעודת לידה באנגלית  כל אחד מבני הזוג נדרש לפנות למשרד הפנים טופס הבקשה (לחצ/י כאן להורדת הטופס בקשה לתעודת לידה באנגלית). מה צריכים לצרף לבקשה? מספרי הזהות בני הזוג הנישאים בנישואין אזרחיים. פרטים אישיים של מי שמבקשים בעבורם את הבקשה, יש לציין את הפרטים המקוריים כפי שנרשמו בשעת הלידה.שירות הנפקת התעודה ניתן למבקשים עבור עצמם, לילדיהם ולהוריהם. אם קיימים בעלי עניין נוספים המעוניינים לקבל את התעודה, הם יוכלו לבקש את תעודת הלידה לאחר הצגת אישורים מתאימים.
 
 ניתן להגיש את הבקשה באינטרנט (לחצ/י כאן לטופס בקשת תעודת לידה)
רשות האוכלוסין וההגירה תנפיק עבורכם את התעודה תוך שבוע ימים. תעודת הלידה תישלח באמצעות הדואר לכתובת המופיעה במרשם האוכלוסין.
ניתן לבקש תעודה דו-לשונית בשפות עברית - אנגלית, ללא עלות.
 
יש לציין את מקום המגורים של ההורים בשעת הלידה בנוסף למקום הלידה, בבקשה להנפקת הרישום המיועדת למי שנולד לפני שנת 1955.

מבקשים שנולדו לפני שנת 1950, נדרשים להדפיס את טופס הבקשה ולשלוח לגנזך הרשות לכתובת הדואר האלקטרוני ginzach@piba.gov.il או לפקס 02-6529195.
 
 
 
 
 
עדכון שנת 2021
 
נישואים אזרחיים בזום
בתקופת הקורונה (covid-19) תוכלו להיעזר בשירות ליווי ותכנון חתונות מקוון, תוך אירוח חתונות וירטואליות באמצעות זום, כך שזוגות עדיין יכולים לקשור את הקשר מול יקיריהם בזמן שהמקומות נסגרים ונאסר על מפגשים גדולים.
 
להתחתן בשיחת וידאו
 
כמה זה עולה?
חתונה אזרחית מקוונת אפשר גם להפיק  בחינם. אולי אין שמפניה, אין שבירת כוס ואין ריקוד ראשון.
 
האם אורחי חתונה וירטואליים עדיין צריכים לתת לזוג המאושר מתנה יקרה לחתונה? הרי אפילו לא הוזמנו לארוחה, שלא לדבר על כוס יין אחת.
 
עדיין צריך לתת מתנת חתונה, הזוגות אמנם צריכים לשמור על ציפיות נמוכות.
מהנסיון עד כה לשנת 2021 זוגות רבים בעולם הופתעו כשרוב האנשים נתנו מתנה נדיבה, בממוצע 150 דולר לזוג.
 
לצורך נישואים אזרחיים בחו"ל, שני בני הזוג נדרשים להציג תמצית רישום ממשרד הפנים בישראל. הורידו כאן טופס בקשה להנפקת מסמך תמצית רישום ממשרד הפנים (ללא עלות) המסמך נדרש עבור שני בני הזוג. תמצית הרישום ממשרד הפנים נדרשת להיות עדכנית לא מעבר ל 3 חודשים לפני תאריך החתונה האזרחית המתוכננת.

חשוב לציין בטופס הבקשה את סיבת הבקשה לתמצית רישום והאם יש צורך ברישום מידע מסוים, כגון כתובות קודמות או בני משפחה.

ניתן להדפיס את הטופס ולמלא את הפרטים בכתב יד.
לאחר שמילאתם את הטופס להנפקת מסמך תמצית רישום ממשרד הפנים יש להגיש את הבקשה בצירוף המסמכים הנדרשים באחד הערוצים הבאים:
1. להגיש את הבקשה לתמצית מרשם באמצעות עמדות השירות הממוקמות בלשכות רשות האוכלוסין וההגירה או באמצעות עמדות לקבלת שירותי הממשלה הפזורות ברחבי הארץ.

2. להגיש את הבקשה למתן תיעוד ממרשם האוכלוסין בצירוף המסמכים הדרושים בלשכת רשות האוכלוסין וההגירה הקרובה למקום המגורים, או להניח את הטופס בתיבת השירות התלויה בלשכה.

3. לשלוח את הטופס בדואר לכתובת: מרכז שירות ומידע ארצי, אגריפס 42, ירושלים 9430125.

4. יש לשלוח בפקס למספר: 02-6294755.

את המסמכים בעברית יש לתרגם תרגום נוטריוני ולאשרר בחותמת אפוסטילקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה טופס בקשה למתן תיעוד ממרשם האוכלוסין להורדה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
הנתונים הסטטיסטיים מראים: בשנים האחרונות יש מגמה הולכת וגוברת של זוגות ישראלים הבוחרים בנישואים אזרחיים בחו"ל . זוגות ישראלים מתחתנים בחתונה אזרחית וממסדים את הקשר הזוגי ביניהם ללא הבירוקרטיה של הממסד הרבני בישראל.
חתונה אזרחית אפשר לעשות באופן מהיר יעיל בזול - עשה זאת בעצמך. ריכזנו עבורכם את הפרוצדורה המשפטית להפקת חתונה אזרחית בחו"ל ורישומה במשרד הפנים בישראל.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה מדריך לחתונה אזרחית: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
דרג את הכתבהדירוג כתבה Getting Married in Greece: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד