עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב טלפון: 03-6161535 נייד: 0544705733  Email:office@rotenberglaw.co.il

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

נישואים אזרחיים

נישואין אזרחיים

 

נישואים אזרחיים מהם?

נישואים אזרחיים הם נישואים אלטרנטיביים לנישואים המוכרים על ידי מוסד דתי. המעמד הפורמלי שניתן לבני זוג המתחתנים בנישואים אזרחיים (חתונה אזרחית) ניתן להם על ידי נציג רשות אזרחית ולא על ידי נציג מוסד דתי.  

בתי הדין הדתיים בישראל הם: בתי הדין הרבניים; בתי דין שרעיים; בתי הדין הדתיים של העדה הדרוזית; בתי דין נוצריים.

 

נישואים, נישואין ונישואים אזרחיים
מהם נישואים? המילה נישואים (או "נישואין") בהגדרתה הרחבה הם מיסוד קשר בין בני זוג, הנישואים בראיה החברתית יוצרים קשר פומבי ומחייב בין בני זוג. מדוע זה חשוב לנו? לקשר הנישואים גם השלכות חברתיות, משפטיות ודתיות המקנות זכויות וחובות בתחומים רבים במהלך חיינו הבוגרים, הגדרת הנישואים בישראל משפיעה על מהלך חייהם  של רבים אך קיימת בה הפליה.


במדינת ישראל כיום בשנת 2019 הזכות להתחתן בנישואים כדת וכדין אינה מובטחת לכל אדם. למרבה הצער, קיימות קבוצות גדולות אשר המצב המשפטי הקיים אינו מאפשר להן להינשא בישראל. 


הזכות להינשא היא אחת מזכויות היסוד הבסיסיות ביותר שעל חברה מודרנית, מתוקנת ודמוקרטית להבטיח לכלל תושביה, ללא כל הפליה. כיום במדינת ישראל זוגות רבים נאלצים להינשא בדרך אשר נוגדת את צו מצפונם, לכן, עד אשר יתוקן המצב הקיים בחקיקה, השאיפה שלנו היא לאפשר נישואין אזרחיים שיהיו זמינים לכל זוג החפץ בהם בישראל, ללא קשר למינם או לדתם של בני הזוג.

 

מי בוחר בנישואים אזרחיים?

מדוע יותר ויותר בני זוג בוחרים בנישואים אזרחיים על פני נישואים דתיים? ישנן מספר סיבות מדוע זוגות עשויים לבחור לא למסד את נישואיהם בדרך שדורש מוסד הרבנות או הממסד הדתי ולבצע נישואים בדרך שבני הזוג רואים כדרך הנכונה להם - בטקס חתונה אזרחית. זוגות רבים נאלצים לפנות למוסד נישואים אלטרנטיבי בגלל איסורים הקשורים בדת, כגון: נישואי כהן וגרושה שאסורים על פי היהדות, אזרחים שיהדותם אינה מוכרת או זוגות חד מיניים. רוב בני הזוג שבוחרים בנישואים אזרחיים עושים זאת על סמך החלטות אישיות של בני הזוג הקשורים לדת או למקום החתונה. הסיבות מובילות לבחירה בנישואים אזרחיים:

 

 • נישואים אזרחיים כאשר בני זוג שאינם משייכים את עצמם לזרם דתי מסוים - בני זוג אתאיסתים שאינם מאמינים בדת  או זוגות שמגדירים עצמם כחילוניים. גם בני זוג מאמינים ודתיים אשר לא מרגישים בנוח עם טקס חתונה שמשויך לממסד הדתי הרבני מעדיפים חתונה אלטרנטיבית לפעמים חתונה פרטית (שאינה חוקית בישראל) כל אלו עשויים לבחור בנישואים אזרחיים בטקס אזרחי.
 • נישואים אזרחיים בין בני זוג המשויכים לדתות שונות: כאשר שני בני הזוג  משתייכים לדתות שונות (נישואי תערובת) והם בוחרים חתונה אזרחית להישאר חסרי זיקה לדת מסויימת ולהשמיט את סממני שתי הדתות מטקס החתונה. בני הזוג יכולים לבחור טקס אזרחי ולא לבחור בין הדתות.
 •  זוגות חד מיניים- בני זוג מאותו מין, להטב"ים שהמוסדות הדתיים והאזרחיים בישראל  אינם מאפשרים להם להתחתן.
 • פסולי חיתון - נאלצים לבחור בנישואין אזרחיים- בני זוג שההלכה הדתית אינה מאפשרת להם להתחתן בחתונה דתית כגון: ממזרים, כהן וגרושה וכד'.
 • מנועי חיתון על פי הדת היהודית - בני זוג שאחד מהם או שניהם אינם מוכרים כיהודים על פי ההלכה או  שהם ספק יהודים. הקבוצה הגדולה ביותר של מנועי חיתון בישראל היא מחוסרי דת ומי שיהדותם מוטלת בספק.

מאמר: ברית הזוגיות וחלופות נוספות לנישואין על-פי הדין הדתי בישראל

לאילו בני זוג מתאים להינשא בנישואים אזרחיים?

נישואים אזרחיים מתאימים לזוגות שאינם יכולים להתחתן בנישואים דתיים (לדוגמא: נישואין ברבנות). אך לא רק, בני זוג המעוניינים למסד את הקשר בצורה רשמית שלהם ואינם מעוניינים להיות חלק ממסד מיושן עם תפיסת עולם שאינה תואמת את הערכים שלהם.

 

כידוע, בישראל עדיין לא קיימת אפשרות להינשא בנישואין אזרחיים על פי חוק, ואין נציג רשמי מטעם שמוסמך לבצע רישום נישואין מלבד רושם נישואין מטעם הרבנות או נציג דת אחרת.

הפתרון שעוקף מגבלה זו הוא שניתן בכל זאת להינשא בנישואים אזרחיים, אבל לשם יש לבצע טקס חתונה אזרחית בחו"ל ולהירשם שם כזוג נשוי.

 

האם נישואים אזרחיים תקפים מבחינה חוקית?

זאת לדעת, נישואים אזרחיים בחו"ל ירשמו כדין בישראל רק אם נערכו בהתאם לחוקי המדינה בה הנישואים נערכו ונדרש שיקוימו כל התנאים לרישומם בחו"ל. לאחר ביצוע רישום הנישואין בחו"ל יש לאשר את הנישואין באמצעות החתמה של תעודת הנישואין בחותמת אפוסטיל, חותמת  האפוסטיל נותנת לנישואין האזרחיים שנרשמו בחו"ל תוקף בינלאומי ומאפשרת את רישומם במשרד הפנים בישראל.


האם יש נישואים אזרחיים בישראל?

באופן כללי, הממסד הדתי בישראל מתנגד להנהגת נישואין אזרחיים במדינה וזאת  מכמה טעמים:

 • למנוע נישואי תערובת.
 • הרצון לשמר את צביון העם היהודי
 • חשש שאנשים דתיים יימנעו מנישואין עם מי שהוריהם נישאו בנישואין אזרחיים.
 • מניעת מקרי מממזרות שעלולים להיווצר מבעיות הלכתיות הקשורות בנישואים אזרחיים. 
 • שימור טקס הנישואין היהודי המסורתי המוביל ללכידות חברתית.
 • שמירה על המצב הקיים.
 • שמירה על רישום מסודר בקרב היהודים בעולם. 

מדוע הממסד הדתי בישראל מתנגד להנהגת נישואין אזרחיים במדינה?

מה הסיבה לכך שאין נישואים אזרחיים בישראל ? אין תשובה חד משמעית, מבחינה הסטורית חברתית, כאשר חוקקו חוקי הנישואין והגירושין בישראל, הייתה לנגד עיניהם של המחוקקים שאיפה לשמש דוגמה לעם היהודי בתפוצות כיצד עליו להישמר מפני נישואי תערובת. בתקופה זו , רוב העם בישראל היה מורכב מיהודים שצידדו בנישואין ובגירושין לפי ההלכה היהודית, ומספר הזוגות המעורבים ומספר פסולי החיתון היה קטן. עם השנים החוק איבד מתוקפו, ופסולי חיתון, זוגות מעורבים וזוגות שמעדיפים שלא להינשא בטקס חתונה יהודי חיים כידועים בציבור או נישאים בנישואין אזרחיים מחוץ לישראל .

 

מה זה חתונה אזרחית?

חתונה אזרחית זהו טקס נישואין הנערך בלווי נציג מוסמך מטעם המדינה בה הוא נערך, בה מתבצע רישום בני זוג כנשואים ללא נציגות מטעם מוסד דתי רשמי. בטקס נישואים אזרחיים מתבצעת בדיקה של מסמכים הנדרשים לצורך רישום הזוגיות באופן רשמי, וקבלת תעודת נישואין.

 

תעודת נישואין אזרחיים

תעודת הנישואין המונפקת לבני הזוג לאחר קיום טקס חתונה אזרחית, הינה תעודה המצהירה על זוגיות באופן רשמי, תעודה זו מונפקת על ידי גורם מוסמך (רושם נישואין) מטעם המדינה בה מתבצעים הנישואים האזרחיים. זוגיות רשמית- תעודת הנישואין האזרחיים למעשה מצהירה כי בני הזוג מוכרים כנשואים במדינה בה בוצע הטקס וכי הם יכולים להירשם במשרד הפנים של אותה מדינה כזוג נשוי.

 

תעודת נישואים אזרחיים דוגמא להורדה
 
כיצד מתגרשים מנישואים אזרחיים?
החובה בישראל להינשא לפי הדין הדתי כרוכה בחובה להתגרש לפי  ההלכה הדתית, חובת הגירושין על פי ההלכה היהודית מעוררת קשיים רבים, ובראשם תופעת סרבנות הגט. חשוב לזכור כי הנישואין והגירושין קשורים בקשר הדוק זה לזה, ואי- אפשר לדון באחד בלי לתת את הדעת לאחר. מדובר בסוגיה מורכבת העומדת בפני עצמה  (לקריאה מאמר: גירושין לאחר נישואין אזרחיים -מהם גירושין אזרחיים?).
 

סטטיסטיקה: דיווחים על נישואין בחו"ל בשנת 2016; נישאים בישראל בשנת 2016

דרג את הכתבהדירוג כתבה סטטיסטיקה: דיווחים על נישואין בחו"ל בשנת 2016; נישאים בישראל בשנת 2016: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

Getting Married in Greece

דרג את הכתבהדירוג כתבה Getting Married in Greece: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

דוגמא לתעודת נישואים אזרחיים Sample Certificate of Marriage - Civil

דרג את הכתבהדירוג כתבה דוגמא לתעודת נישואים אזרחיים  Sample Certificate of Marriage - Civil: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

legislative guide to marriage law

דרג את הכתבהדירוג כתבה legislative guide to marriage law: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד