En

צור קשר

checked

האם הסכם ממון שנערך בישראל תקף גם בחו"ל?

חתמתם על הסכם ממון בארץ ואתם עוברים להתגורר בחו"ל? כדאי שתוודאו כי ההסכם שלכם תקף במדינה בה תתגוררו. רק כך, אם חלילה תתגרשו בעתיד, תוכלו ליהנות מהגנה על רכושכם, אשר עבורה ערכתם את ההסכם. מדוע סוגיה זו חשובה כל כך ומה יש לעשות כדי להבטיח את תוקפו של הסכם ממון במדינה אחרת?

הקדמה
בעידן הגלובליזציה, לא מעט אנשים עוברים להתגורר במדינה אחרת. לעיתים אלו בני זוג ישראלים אשר קיבלו הצעה לרילוקשיין למספר שנים או קיבלו החלטה להגר. לעיתים, המעבר נעשה בעקבות זוגיות עם תושב חוץ, אז בן או בת הזוג מישראל עוברים להתגורר עמם בארצם. לצד הסידורים הרבים שיש לעשות בעקבות מעבר שכזה, חשוב מאוד לתת את הדעת גם לעניינים משפטיים. למשל, אם בני הזוג ערכו או מבקשים לערוך הסכם ממון בישראל, עליהם לוודא כי הוא יהיה בר תוקף גם במדינה שבה יחיו.

כך, במקרה שמערכת היחסים תיקלע למשבר ובני הזוג ייפרדו, יוכלו להפעיל את הסכם הממון ולחלק את הנכסים ביניהם כפי שהם החליטו וקבעו בהסכם. מטבע הדברים, מרבית הזוגות אינם מודעים לסוגיה זו ומשהיא אינה מוסדרת מראש, יכול להתעורר קושי בתחולת ההסכם על פי דיני המדינה הזרה. כמו כן, לעיתים, יכול ומי מהצדדים ינסה לנצל פרצה זו כדי להתחמק מקיום ההסכם ואז עתיד לפרוץ בין הצדדים סכסוך עמוק.


האם הסכם ממון שנערך בארץ תקף בחו"ל?
בחלק ניכר ממדינות העולם המערבי, באמצעות פרוצדורה פשוטה, ניתן להבטיח מראש כי הסכם ממון שנחתם בישראל, יוכר באותה מדינה. מדוע חשוב כל כך לדאוג לעניין זה? ובכן, בני זוג אשר קיבלו החלטה לערוך הסכם ממון, עושים זאת כדי לבחור בעצמם את אופן חלוקת הרכוש ביניהם בעת פרידה וכדי למנוע סכסוך כלכלי אם מערכת היחסים תעלה על שרטון.

 

אם בסופו של יום לא ניתן יהיה ליישם את ההסכם, בני הזוג יכולים למצוא את עצמם כפופים לדיני המשפחה של אותה מדינה ולהסדר חלוקת נכסים שאין להם כל רצון בו. כמו כן, זהו מצב שבו יכול ללא ספק להיווצר פתח גדול למחלוקות בין הצדדים. 

הצורך לוודא כי הסכם ממון יהיה בר תוקף גם בחו"ל חשוב עוד יותר כאשר למי מהצדדים יש נכסים באותה מדינה ולא רק בארץ: עסק עצמאי שפתח שם, נכסי נדל"ן בבעלותו ואף זכויות סוציאליות והטבות שניתנו לבן או לבת הזוג במסגרת עבודתם באותה מדינה כשכירים. אם לא יוודא כי ההסכם יחול גם על נכסים שאינם בישראל, עלול מי מהצדדים לאבד חלק ניכר מהונו, על אף שבדיוק לשם כך ערך הסכם ממון.


מה צריך לעשות?
לפני המעבר לחו"ל, יש לפנות לעורך דין לדיני משפחה בעל ניסיון במשפט בינלאומי.  עורך הדין יבצע בדיקה מעמיקה מהו הדין בסוגיה זו במדינה אליה עוברים בני הזוג וידאג לנסח עבורם הסכם ממון אשר יהיה בעל תוקף מחייב גם שם.

 

כך, אם בעתיד תתקבל החלטה על גירושין, יוכלו הצדדים להפעיל את ההסכם והוא יעניק להם את מלוא ההגנה הקניינית. לצורך כך למשל, ניתן לכלול בהסכם סעיף הקובע במפורש את סמכותו של הדין הישראלי על חלוקת הרכוש בין בני הזוג. כן, כאמור מעלה, בחלק ממדינות העולם, יש לבצע הליך פרוצדורלי פשוט אשר יבטיח את תוקפו המשפטי של ההסכם שם.

 

חשוב לציין, כי הדברים במאמר זה, רלוונטיים מאוד גם לזוגות ידועים בציבור, כלומר, מי שמקיימים קשר זוגי אך אינם נשואים.

 

אולי תופעתו לגלות כי לא מעט מדינות בעולם אינן מכירות בסטטוס הזה ומכאן, יכולים להתעורר קשיים מהותיים ביישום הסכם ממון שנערך בין בני הזוג בארץ. קבלת ייעוץ משפטי מקדמי בעניין זה, יכולה לפתור את הבעיה ולאפשר לבני הזוג להמשיך את חייהם באושר ובראש שקט. 

 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד