En

צור קשר

checked

העברת דירה בירושה

העברת דירה בירושה

 

במקרים רבים, חלק מעזבונו של אדם כולל גם דירה ובמצב זה, על היורש לדאוג לרישום הדירה על שמו בלשכת רישום המקרקעין, קרי, בטאבו. במאמר זה נסביר כיצד לבצע רישום זה וכן נענה על השאלה החשובה, האם העברת דירה בירושה כרוכה בתשלום מס עבור היורש.

 

קבלת דירה בירושה
בעת פטירתו של אדם, כל הרכוש שצבר במהלך חייו עובר ליורשיו. זהות היורשים ואופן חלוקת הרכוש ביניהם נקבעים במסגרת צוואה שהותיר המנוח או על פי סדר הירושה שבחוק, בהעדר צוואה או כאשר היא נפסלה על ידי בית המשפט.

 

העזבון יכול לכלול סוגים שונים של רכוש, החל מכספים בחשבונות בנק ומטלטלין וכלה בנכסי נדל"ן. לעיתים קבלת הרכוש בירושה מצריכה מהיורש לבצע פעולות מסוימות, כך למשל, כאשר מדובר על העברת דירה בירושה, אז עליו לפנות לטאבו לצורך העברת הנכס על שמו.

 

 

בקשה לרישום הורשה
על מנת שהדירה תוכל להירשם על שמו של היורש, עליו להגיש ללשכת רישום המקרקעין בה רשום הנכס, בקשה לרישום הורשה. נדגיש כי הבקשה תוגש רק לאחר שניתן צו קיום צוואה או צו ירושה. כמו כן, ניתן להגישה מכח הסכם חלוקת עזבון בין היורשים.

 

הבקשה, יכול שתוגש באופן עצמאי על ידי היורש אך מומלץ להסתייע בעניין זה בעורך דין, על מנת לייעל את ההליך ולוודא כי הוא נעשה כהלכה. כמו כן, יורש המגיש את הבקשה עצמאית יידרש להגישה באופן ידני, בעוד שעורכי דין מורשים להגישה באופן מקוון.

 

אילו מסמכים יש לצרף?
הבקשה לרישום הורשה תוגש על גבי הטופס המיועד לכך, כאשר עליה להיות חתומה על ידי אחד היורשים לפחות ומאומתת על ידי עורך דין. היה ונתמנה מנהל עיזבון, על  הבקשה להיות חתומה על ידו.

 

לבקשה יש לצרף צו קיום צוואה או צו ירושה מקורי ומאושר על ידי רשות מוסמכת. לחילופין, ניתן להגיש העתק מאושר על ידי נוטריון. נציין כי במידה שהצו אושר על ידי הרשם לענייני ירושה, אין צורך בצירופו ודילציין בבקשה את שם המנוח ואת מספר תעודת הזהות שלו. טרם הגשת הבקשה יש לוודא כי המוריש הוא אכן בעל הזכות בדירה באמצעות הוצאת נסח טאבו. 

 

בקשה לרישום הסכם שיתוף או הורשה או הסכם חלוקת עיזבון

 

כיצד מבצעים בקשה לרישום הורשה?

 

 

המיסים החלים על דירה בירושה: דירת מגורים בירושה חייבת במס?

 

העברת דירה בירושה- אינה אירוע מס
עסקת מקרקעין כרוכה בדרך כלל בתשלום מס: המוכר נדרש לשלם מס שבח ואילו הרוכש ישלם מס רכישה. אולם, העברת דירה בירושה אינה נחשבת לאירוע מס ולכן כאשר אדם מקבל בירושה נכס נדל"ן, הוא לא יישא בחבות מס.

 

אחת השאלות שעולות בהקשר זה היא האם תהיה חבות במס שבח בעת מכירת אותה דירה שהתקבלה בירושה. ובכן, עסקה זו כשלעצמה כבר אינה נהנית מהפטור בחבות המס. על כן, בבואו של היורש למכור את הדירה, הוא יהיה מחויב במס שבח, אלא אם הוא נכנס לגדר הפטור של מכירת דירת מגורים שהתקבלה בירושה. נושא זה הוא סוגיה בפני עצמה ועל כן לא נרחיב בעניין במסגרת מאמר זה.

 

ירושה של נכס

בירושה של נכס יש מספר החלטות שעל המוטב לקבל, כמו למשל האם יש לשמור על הנכס כבית, בית להשכרה או למכור לבעלים אחרים. או אולי, אם הנכס הושאר למספר בני משפחה, יהיו יותר מאדם אחד שקיבל את ההחלטה, ותתכן האפשרות לשתף רווחים כספיים כלשהם.

 

חשיבות הייעוץ המשפטי
בין אם הנכם מעוניינים להעביר דירה בירושה, או בין אם קיבלתם דירה בירושה, מומלץ לכם לפנות לייעוץ משפטי מקצועי. עורך הדין ינסח עבור המוריש צוואה מסודרת ומפורטת אשר תכלול את כל רכושו ותבהיר מיהם יורשיו ואיזה רכוש יקבל כל אחד מהם מתוך העזבון.

 

כמו כן, בכל הנוגע להורשת דירה, יקבל הוא ייעוץ לעניין תכנון מס, לאור החבות העתידית של היורשים במס שבח. כאשר מדובר ביורש אשר הוענקה לו דירה בירושה, עליו לדאוג להגיש בקשה לרישום הורשה ועורך הדין יוכל לטפל בעניין זה עבורו במקצועיות וביעילות ולוודא כי הרישום נעשה בצורה נכונה וללא בעיות.

 

עורך דין ירושות:

 

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג משרד עורכי דין המתמחה דיני משפחה, מקרקעין ודיני צוואות וירושות יסייע לך לבצע העברת רישום דירה שהתקבלה בירושה בטאבו, וברשויות המוסמכות בצורה הנכונה.

 

 

משרד עורכי דין לענייני משפחה תל אביב

עורכת דין מגשרת מאיה רוטנברג

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2nd floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 

                                             

*
*

 

 

 

העברת מקרקעין במישרין מהבעלים ליורשיו של רוכש
רישום מקרקעין ישירות משם הבעלים הרשום לשמם של יורשים אשר מורישם רכש את המקרקעין ושילם את מס הרכישה אולם לא נרשם בפנקס - תעשה ללא אגרת הורשה וללא צורך בהמצאת אישור חדש על תשלום מס רכישה. זאת בתנאי שיומצא צו ירושה המוכיח כי הנעברים הם יורשיו של הרוכש אשר שילם את מס הרכישה.

 

העברת זכות ישירות על שם יורש קטין
נפטר רוכש נכס והעברת הזכות מבוצעת ישירות על שם יורש קטין - די בחתימת אפוטרופסו הטבעי או מנהל העזבון (אם מונה), ואין צורך באישור בית המשפט לעסקה.

הוגשה בקשה לרישום משכנתה במעמד רישום הזכויות, כאמור, יש לנהוג, כדלהלן: נרשמה הערת אזהרה בגין התחייבות לרישום המשכנתה טרם פטירת המוריש – די בחתימת האפוטרופוס הטבעי או מנהל העזבון (אם מונה)  לא נרשמה הערה או נרשמה הערה לאחר מות המוריש – יש צורך באישור בית המשפט

 

העברת זכות שכירות בירושה

משהוגשה בקשה לרישום ירושה ובפנקס המקרקעין רשומה על שם המוריש זכות שכירות - יש לבדוק תחילה אם לפי תנאי השכירות יכול המשכיר לבטלה בגלל מותו של השוכר או בגלל אירוע שנובע ממותו של השוכר, או שהשכירות בטלה עם מותו

בימ"ש מחוזי תל-אביב, אב"ד ס.נ השופט שאול שוחט:
פס"ד העוסק בזיקת המתנה בין סבתא לנכדה (עמ"ש 50159-05-19)
מספר תיק 50159-05-19
סוג ההליך משפחה
שופט/ראש הרכב שאול שוחט
בתי משפט בתי המשפט המחוזיים
מחוז מחוז תל-אביב
מועד החלטה 16.2.2020
קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה העברת דירה: זיקת המתנה בין סבתא לנכדה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד