תעודת זוגיות
En

צור קשר

checked

מהי תעודת זוגיות?

 

מוסד הנישואין בישראל עבר תהפוכה משמעותית בשנים האחרונות, משיותר ויותר זוגות אינם מעוניינים להינשא דרך הרבנות ומחפשים דרכים אלטרנטיביות למסד את הקשר ביניהם. תעודת זוגיות מאפשרת לבני זוג להצהיר על מחויבותם זה כלפי זו וליהנות מכל הזכויות של זוג נשוי, ללא נישואים ברבנות וללא גירושין במקרה של פרידה.  

 

לקוחות רבים שואלים מהי תעודת זוגיות, מה תוקפה מעמדה המשפטי, כמה עולה והיכן ניתן להנפיקה? לפניכם מאמר שידריך אתכם בנושא.

 

תעודת זוגיות – מהי? 

מספרם של הידועים בציבור בארץ עולה מדי שנה. אלו זוגות המקיימים קשר זוגי אוהב ומחייב, אך אינם נישאים ברבנות, אם בשל התנגדות אישית – אידיאולוגית למוסד זה ואם בשל איסור הלכתי המונע מהם להינשא כדת משה וישראל. אמנם, זוגות אלו יכולים להינשא בנישואים אזרחיים אך לשם כך עליהם לצאת מהארץ ובמקרה של פרידה, הרי שיידרשו להגיע אל מדרגות הרבנות. מצב דברים זה הוביל את עורכת הדין  אירית רוזנבלום, להגות את הרעיון של תעודת זוגיות: מסמך אשר יאפשר לבני זוג להתחייב זה לזו, לקבל מעמד של זוג נשוי אך ללא הצורך בנישואים ברבנות, בנישואים אזרחיים ובהתאמה, ללא גירושין!  

 

למי פונים לשם עריכת תעודת זוגיות? אל עורך דין דיני משפחה. עורך הדין יסביר לבני הזוג מהי תעודת זוגיות, יוודא כי הם מבינים את משמעותה וחפצים בלב שלם להתחייב זה לזו. לאחר מכן, יכין עורך הדין את התעודה, המבוססת על תצהיר משפטי, עליו חותמם בני הזוג וכן עורך הדין, אשר בחתימתו מעניק לתעודה את תוקפה המשפטי.  

 

מהו תוקפה של תעודת זוגיות? 

אנשים רבים אינם מודעים לכך כי מלבד החשיבות האישית והרגשית של תעודת הזוגיות, יש לה גם משמעות משפטית. בית המשפט העניק לתעודת זוגיות תוקף משפטי מחייב ועל כן, בני זוג אשר עורכים תעודת זוגיות, נחשבים לזוג נשוי לכל דבר ברישומי משרד הפנים. פירוש הדבר הוא כי אותם זוגות ייהנו מכל היתרונות של זוגות נשואים (למשל זכויות בעלות ערך כלכלי רב כגון הנחות בתשלומים, זכאות לדיור, קצבאות ביטוח לאומי וכיו"ב) גם חיילי צבא, וזאת ללא כל מעורבות של המוסד הרבני.  

 

ביטול תעודת זוגיות 

ומה קורה בעת פרידה? האם אז יידרשו בני הזוג לפנות לרבנות כדי להתגרש? התשובה היא לא! תעודת זוגיות מקנה לבני הזוג מעמד של זוג נשוי, אך אם ברצונם להיפרד, כל שעליהם לעשות הוא לפנות אל עורך דין דיני משפחה, אשר יערוך להם תצהיר לביטול התעודה ואין כל צורך בהליך גירושין.

 

מה ההבדל בין תעודת זוגיות להסכם ידועים בציבור

⇐מהו הסכם זוגיות? 

 

מה בין תעודת זוגיות ונישואים אזרחיים?  

אחת השאלות שעולות בהקשר זה, היא מה ההבדל בין תעודת זוגיות לבין נישואים אזרחיים, שהרי אם בני זוג מעוניינים למסד את הקשר ביניהם, מדוע שלא יינשאו בטקס אזרחי? ובכן, לתעודת זוגיות שני יתרונות משמעותיים על פני נישואים אזרחיים. 


ראשית, בישראל לא קיים מוסד של נישואים אזרחיים ועל כן, הזוגות הבוחרים בכך, נדרשים לטוס לחו"ל להתחתן. הדבר כרוך בעלויות כספיות לא מעטות ולא תמיד בני הזוג מעוניינים בכך. לעומת זאת, תעודת זוגיות עורכים בישראל , אין צורך לצאת מהארץ לשם כך ואין המדובר בעלות גבוהה.  

 

היתרון השני של תעודת הזוגיות, נוגע למבט צופה עתיד, היה ובני הזוג יחליטו להיפרד. במקרה של תעודת זוגיות, אין צורך בהליך גירושין על כל משמעותיו הרגשיות והכלכליות. תחת זאת, בני הזוג פונים אל עורך הדין וחותמים על תצהיר המבטל את תוקפה של התעודה. לעומת זאת, זוג אשר נישא בנישואים אזרחיים ומעוניין להיפרד, יידרש לפנות לרבנות כדי להתגרש, למרות שלא נישאו במסגרתה, היות שזו אוחזת בסמכות הבלעדית בענייני נישואין וגירושין של יהודים.

 

לחילופין, אם בני הזוג אינם מעוניינים להינשא בעתיד דרך הרבנות, עליהם יהיה לטוס למדינה בה נישאו ולהתגרש שם. מכאן נובעת משמעותה של תעודת הזוגיות, המאפשרת לבני זוג למסד את הקשר ביניהם, בישראל, לקבל מעמד של זוג נשוי אך ללא מעורבותה של הרבנות.  

 

נושאים נוספים:


מה תוקפה המשפטי של תעודת זוגיות?

תעודת זוגיות תגובות

תעודת זוגיות מחיר למשתכן


תעודת זוגיות משרד הפנים

תעודת זוגיות מעמד משפטי

תעודת זוגיות מחיר

תעודת זוגיות לזוגות חד מיניים


תעודת חיים משותפים 


הסכם חיים משותפים- הסכם זוגיות


הסכם חיים משותפים דוגמא להורדה 


הסכם חיים משותפים באנגלית


תעודת זוגיות יתרונות וחסרונות

תעודת זוגיות ילדים

תעודת זוגיות ידועים בציבור

תעודת זוגיות טקס

תעודת זוגיות חדשה

תעודת זוגיות זכויות

תעודת זוגיות ויקי

תעודת זוגיות הפתרון האזרחי לנישואין בישראל

תעודת זוגיות המלצות

תעודת זוגיות גירושין

תעודת זוגיות בישראל

תעודת זוגיות בינלאומית

תעודת זוגיות ביטוח לאומי

תעודת בן זוג

הנפקת תעודת זוגיות

ביטול תעודת זוגיות

שרות הניתן לבני זוג הזכאים להירשם/ להמחק במרשם ברית הזוגיות בהתאם לחוק ברית הזוגיות.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה מרשם ברית הזוגיות: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד