En

צור קשר

checked

כיצד לבטל הסכם ממון? מתי הסכם ממון אינו תקף או ניתן לאכיפה

 מטעמי נוחות בלבד המאמר מנוסח בלשון זכר, והוא מיועד לגברים ונשים כאחד.


האם אפשרי לבטל הסכם ממון?
הסכמי ממון לפני הנישואין ואחרי נישואין עשויים להתבטל או להיות חסרי תוקף במלואם או חלקם במצבים מסוימים. סעיפים מסוימים עשויים להתבטל או להיות בלתי ניתנים לאכיפה אם ההסכם לא נערך על פי החוק.

 

לדוגמא, הסכם ממון אינו יכול להתנות בסוגיות של מזונות ילדים או משמורת על ילדים. אין הסכם שיכול לוותר על זכותו של ילד לתמוך בהורים, ועל בית משפט להחליט או לאשר הסדר משמורת על סמך טובת הילד.

 

ערעור על הסכם ממון
אם ברצונך לערער על הסכם הממון שלך או את חלקו, עורך דין לגירושין יבדוק את ההסכם. עורך הדין שלך יצטרך לשאול אותך כמה שאלות על מערכת היחסים שלך ועל הנסיבות סביב ההסכם ממון, כגון:

 

כמה ידעת על הכספים של בן / בת הזוג שלך לפני שחתמת על ההסכם ממון?

 

מתי חתמת על ההסכם ממון?


ניתנה לך אפשרות לבדוק את ההסכם או שעורך דין יסתכל עליו?


האם המצב הכלכלי שלך או המצב הכלכלי של בן / בת הזוג שלך השתנו מאז חתימת ההסכם ממון?


הסכמי ממון הן חוזים שבדרך כלל ייאכפו, אך ישנן מספר דרכים לערער על תקפותם. מומלץ שעורך דין יבדוק מקרוב את הסכם ממון לפני שתתחיל בתהליך גירושין או פרידה.

 

נימוקים לביטול הסכם ממון

העילות האפשריות לביסוס הליכים לביטול הסכם ממון הן פגמים בכריתת החוזה, חוסר-תום-לב, אי-גילוי, חוסר ייצוג עו"ד, כפיה ועושק, חוסר ביצוע- ביטול על ידי התנהגות.

 

חוסר תום לב יכול להוות בסיס לערעור להיות קיים אם ההסכם אינו הוגן בעליל לצד אחד. עם זאת, הסכם אינו מתקבל על הדעת באופן אוטומטי אם אחד מבני הזוג מקבל יותר מהשני בתנאיו.

 

גילויים חשובים גם לגיל הרך. סכום המזונות או חלוקת הרכוש שתקבלו בגירושין תלוי בהכנסה ובעושר של בן / בת הזוג. אם הם הסתירו נכסים או לא סיפרו לך על אינטרסים עסקיים בעלי ערך שהם מחזיקים, אז לא באמת ידעת על אילו זכויות אתה מוותר על ידי חתימה על הקדם.

 

אילוץ וכפייה יכולים גם לפסול הסכם ממון. אם ההסכם ממון נחתם יום לפני חתונתך, נראה כי לצדדים לא היה הרבה זמן לבחון את ההסכם באופן מלא. ייתכן שצד אחד הרגיש שהוא נאלץ לחתום על המסמך לאחר התניית חתימת הסכם ממון עם החתונה.

 

אם הראיות מצביעות על כך שההסכם ממון עשוי להיות פגיע משפטית, בן / בת הזוג שלך עשוי להיות מוכן לנהל משא ומתן על חלק מהתנאים כדי למנוע מאבק ממושך בבית המשפט. פנה אל עורך דין לגירושין בכדי לדון בתוכן הסכם ממון שלך והשפעתו הכלכלית אם יש לך בסיס משפטי לערער על ההסכם.

 

משרד עורכי דין רוטנברג הנו משרד עורכי דין בשירות מלא עם צוות מצטיינים של אנשי מקצוע העובדים בשקידה, יצירתית וחמלה למען לקוחותינו מדי יום.

 

הסיכויים: האם אוכל לבטל את הסכמי ממון?

בהליך הגירושין קיימים הליכים משפטיים לא פשוטים הכוללים, חלוקת הנכסים, מזונות בן/בת זוג ומזונות הילדים. לפעמים הסיבה לחתימה על הסכם נועדה למנוע מבן/בת זוג עם פחות ממון למסד מערכת יחסים "רעילה" או אינטרסנטית בגלל סיבות כלכליות. זה משליך באופן מעוות גם על מקרים של זוגיות תמימה, ומוביל למקרים בהם בני זוג מתקשרים בהסכם ממון והצד הפחות מבוסס כלכלית חווה פגיעה בזכויות והפחתה בלתי הוגנת בחלוקת נכסים, מזונות בן/בת זוג (מזונות אישה/ מזונות גבר) מזונות ילדים, ועוד.

 

עו"ד צריך לבחון כל מקרה לגופו ולהתעמק במסמכים, אישור ההסכם, ובפרטי המשא ומתן לחתימת החוזה, הסכמי ממון עם תנאים שנועדו לנצל בן / בת זוג עם פחות כסף עשויים שלא להיות תקפים ייתכן שניתן לבטל הסכם ממון כזה בבית המשפט.

 

האם אתה מרגיש שהסכם ממון הנישואין שלך ניצל אותך? למשל, אולי משפחת בן / בת הזוג לחצה עליכם לחתום על מסמך ברגע האחרון, והרגשתם שאין לכם ברירה.

 

כיצד לבטל הסכם ממון

 

מצבים בהם בני זוג יכולים לבטל את הסכם ממון שלהם

הסכמי ממון שנוצרו על ידי עורכי דין מוסמכים לדיני משפחה רוטנברג לעמוד לעיתים קרובות בבדיקה של בית משפט לדיני משפחה. עם זאת, קיימות גם נסיבות רבות בהן בני זוג יכולים לבטל את הסכם ממון שלהם :

 

חובת אישור הסכם ממון: הסכם שלא אושר על ידי גורם מוסמך לפי הוראות חוק יחסי ממון.

 

- ההסכם לא היה בכתב: עליך למסד את הסכמתך לפני הנישואין בכתב כדי שהוא יהיה תקף.

 

- חתום בצורה לא נכונה: עליך לבצע כראוי את הסכם ממון הנישואין שלך כדי שהוא יהיה תקף.

 

- בן / בת הזוג שלך לחץ עליך: אולי בן / בת הזוג שלך או משפחת בן / בת הזוג שלך הפעילו עליך לחץ לחתום על הסכם ממון שלא לטובתך, זה בצירוף נסיבות מסוימות יכול להיות בסיס לטיעון כנגד תקפות ההתקשרות החוזית.

 

- מעולם לא קראת את המסמך: האם בן / בת הזוג שלך ביקש ממך לחתום על הסכם ממון בלי לקרוא אותו? אולי הוא או היא נתנו לך את העמוד האחרון של מסמך ארוך יותר ואמר שאתה צריך לחתום עליו, אבל אתה לא מבין למה אתה נכנס.

 

- לא הספקת לשקול את המסמך: תאר לעצמך שעורך הדין של בן זוגך נתן לך הסכם ממון לחתימה רק כמה ימים לפני הנישואין שלך. אין שום סיכוי שיהיה לך מספיק זמן לבדיקת נכסים בעצמך ולהתייעץ עם עורכי הדין שלך.

 

- הוראות וסעיפים בלתי חוקיים: בתי משפט רשאים לבחור לפסול הסכם ממון אם הוא מכיל תנאים פסולים. לחלופין, בתי משפט עשויים לא לאכוף הוראות ספציפיות מהסכם הנישואין אם הם בלתי חוקיים.

 

- מידע לא מדויק או שלם: על בני הזוג למסור זה לזה גילוי מלא ומדויק של נכסיהם, הכנסותיהם והתחייבויותיהם לפני חתימתם על הסכם ממון.

 

- לא היה לך עורך דין: בני זוג החותמים על הסכמי ממון ללא ייצוג משפטי נמצאים בסיכון לנצל אותם. אם החתמת את ההסכם ממון שלך ללא עורך דין, יתכן וההסכם ממון-תקף אינו תקף.

 

- ההסכם לא היה מתקבל על הדעת: אם הסכם הממון כל כך לא הוגן עד כדי חשש לניצול ועושק, ואם הוא מוביל צד אחד למצב כלכלי קשה,  זה עשוי טיעון שיישקל על ידי בית המשפט במכלול הנסיבות לכריתת החוזה ופרשנותו.

 

בקשת ביטול הסכם ממון בבית המשפט

בני זוג אשר התקשרו בהסכמי ממון לא תקפים או בלתי חוקיים, יכולים לעתור לבית המשפט בבקשה שיצהיר שאינם מחוייבים למלא אחר תנאיהם. על ידי שיחה עם עורך דין מוסמך לדיני משפחה, תוכל להעריך את חוקיות הסכם הנישואין שלך כדי לקבוע את הסיכויים לנסות לערער עליו בבית המשפט.

 

איך מגישים בקשה לביטול הסכם ממון

 

מדוע לבטל הסכם ממון?
יש אנשים שרואים בהסכמי ממון "תכנון גירושין", אך הם הרבה יותר מכך. במקרים רבים, הסכמי ממון מאפשרים להפריד בין נכסי הנישואין, להגן על בני זוג מפני חובות, נושים ועוד. עם זאת, ייתכן שישנם סיבות מוצדקות לבטל הסכם ממון הנישואין אם אתה עומד בפני גירושין.

 

מה צריך לדעת על חוזי ממון ותהליך הגירושין.

 

האם הסכמי ממון נאכפים תמיד בבית המשפט?
ישנה פסיקה לא מעטה בתחום ביטול הסכמי ממון, אך במרבית המקרים בתי המשפט לא ייטו לבטל את הסכם הממון אלה בנסיבות מיוחדות ויכבדו את עקרון קיום וביצוע חוזים, ואת עקרון חופש החוזים כל עוד התקיים רצון חופשי וגילוי מלא. גורמים המהווים שיקול בהחלטת בית המשפט הם:

 

תִזמוּן
בפסיקה מוכרת הדרישה שיעבור זמן מספיק בין חתימת ההסכם ממון לפני קיום טקס נישואין. במקרים מסוימים נדרשו לפחות שבעה ימים לפני מועד החתונה או אירוע נסיבתי. מניעת ממסגרת זמן מתאימה עשויה להוות טענה לביטול הסכם ממון שקיימים בו פגמים.

 

לַחַץ
בתי המשפט לעיתים קרובות יחפשו אחר סימנים לכך שאדם חתם על הסכם ממון בכפייה. לדוגמא, אם כבר משלמים על חתונה וכל הכרוך בה. וצד מאיים לבטל אם בן הזוג לא חותם על הסכם ממון, זה יכול להתפרש ככפייה. כעקרון,  חוזה שנחתם בכפייה הוא בטל על פי חוק החוזים בישראל.

 

ייצוג עורך דין להסכם ממון

ייצוג הולם יכול להשפיע גם על תוקפו של הסכם ממון, תוכלו לקרא פסקי דין על כך במאגר הפסיקה שלנו בתחום הסכמי ממון. בשל החשיבות והמעמד של הסכם ממון מתבקשת הבדיקה אם בן הזוג הטוען לאי תקפות ההסכם התייעץ עם עורך דין שבדק את התנאים הסביר את משמעותם וייעץ להם בזכויותיהם. אי קיום צעד זה עלול להוות שיקול כבד משקל לביטול החוזה.

 

הבטחות שווא
במקרים מסוימים, הסכם ממון עלול להיות פגיע מבחינה משפטית אם אחד מבני הזוג משקר או מבטיח הבטחות שווא. במקרה זה, אחד מבני הזוג יכול לטעון כי בסיס החוזה היה מרמה. לדוגמא, אם אחד מבני הזוג חושף רק מחצית מנכסיהם האמיתיים ובן זוג אחד לא ידע על היקף עושרו של בן הזוג השני, סביר להניח שבית המשפט ייתן טיעון זה משקל כבד בשאלה אם לאכוף את ההסכם.

 

תנאים בלתי ניתנים לאכיפה
התנאים מסוימים של הסכם ממון עשויים להבחן כחסרי תוקף גם אם בית המשפט יראה בהם בלתי ניתנים לאכיפה. חוזה בלתי מתקבל על הדעת הוא חוזה שבו התנאים נראים כה חד צדדיים או בלתי הוגנים עד כדי כך ששופט עשוי לתהות על הנסיבות בהן חתם עליו בן הזוג. לדוגמא, אם בן זוג שמר על בעלות בכל הנכסים מלפני הנישואין ובמהלכם ולבן הזוג השני אין כל זכות לחלוקת רכוש שוויונית, אזי בתי המשפט עשויים לבחון את תקפות ההסכם כולו או חלק מהסעיפים.

 

אי קיום דרישות חוק יחסי ממון
הסכם ממון עשוי להיות בטל מהסיבה שלא אושר כדין. חשוב לאשר הסכם ממון כנדרש בחוק בבית משפט (חובה בהסכם לפני נישואין) על ידי רושם נישואין או נוטריון, כל שינוי של ההסכם חייב להיעשות בכתב ומאושר ע"י מערכת המשפט המתאימה; אחרת, בתי המשפט עשויים לפסוק כי ההסכם פסול.

 

נסיבות בלתי צפויות
עילת שינוי נסיבות מהותי בשימוש נפוץ בהסכמי גירושין ובעיקר בהקשר למזונות. תיתכן פסיקה כי הסכם ממון בטל במלואו או בחלקו אם מתרחשות נסיבות בלתי צפויות ששינו באופן דרסטי את מצבם הכלכלי של הצדדים. בנוסף, קיום נסיבות בהן לא ניתן לאכוף את ההסכם או שאכיפתו אינה תואמת לחלוטין את כוונת הצדדים להתקשרותו . לדוגמא, בני זוג עשויים להיות במצב כלכלי שווה בתחילת הנישואין, אך אחד מבני הזוג עלול להתמודד עם נסיבות המשפיעות על יכולתו להתפרנס. יתכן שהוא או היא ויתרו על הזכות למזונות או רכוש בהסכם ממון, או לחילופין התחייבו לביצוע שנסיבות בלתי צפויות אינן מאפשרות לאכוף את ההסכם. במקרה זה, בית המשפט עשוי לשקול כיצד והאם ניתן לקיים את החוזה ולשמור על זכויות שני הצדדים.


 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד