En

צור קשר

checked

הסכם ממון: 4 דברים שחשוב לדעת לפני חתימה על כל חוזה פיננסי


מבחינה משפטית חתימה על הסכם ממון דומה לחתימה על כל חוזה פיננסי, אמנם הסכם ממון  נחתם כביכול בין חברים, ויש  אלמנט רגשי, אך, זאת לדעת, בכל חוזה צריך לקרא כל סעיף וסעיף ובהסכם ממון זה חשוב אף יותר. כולנו מכירים עסקאות עם מועדוני כושר, אנשי מכירות, טלפונים סלולריים, נדל"ן וכלי רכב יש דבר אחד במשותף: חוזים. בעולם של היום, אתה עשוי לראות או לשמוע את המונח "הסכם" במקום "חוזה" בגלל הקונוטציה השלילית של המילה "חוזה", אך לשני המונחים יש אותה משמעות. חוזה הוא מסמך מחייב מבחינה משפטית המטיל זכויות וחובות על שני צדדים או יותר.

אז הנה כמה חוקים מעולם דיני החוזים שכדאי ליישם על הסכם ממון:

לא חותמים בלי לקרא: החוק מניח שקראת את החוזה לפני שחתמת
למרבה ההפתעה אנשים רבים לא מבינים את זה, אבל ברוב המקרים החוק (ובית המשפט) מטיל על מי שחותם על חוזה- חזקה שהוא קרא את החוזה בפועל, זו הסיבה למשל שהסכם ממון חייב להיות בכתב. בפועל רוב האנשים אומרים לעצמם “לקרא  את החוזה? אבל חוזים כל כך ארוכים ומשעממים! "

נכון שהחוזים ארוכים ומייגעים לקריאה. עם זאת, מאחר שבית המשפט מניח שקראת כל מילה, לא תרצה לגמגם על דוכן העדים אם דברים יגיעו לכדי סכסוך משפטי, כי זה לא יעזור. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בהסכם ממון שיכול לקבוע אם דירה תישאר בבעלותך או כיצד יחולק הרכוש בין בני זוג.

על כל אחד לדעת על מה הוא מסכים, על מה הוא מחויב מהחוזה ומה נדרש מהצד השני. מבלי לקרוא את החוזה, אין לחותם מושג למה הוא מסכים להיות מחויב מבחינה משפטית.

חתמת ביצעת: ברגע שאתה חותם על החוזה, הוא ניתן לאכיפה משפטית
חוזה הוא התחייבות הניתנת לאכיפה על פי חוק. כאשר אתה מסכים לתנאיו, אתה מבטיח לעשות את הנדרש ממך. אתה תישא באחריות משפטית ובאחריות על הכלול בחוזה עליו חתמת. אם אינך מצליח לקיים את ההבטחות שהבטחת, ישנם סנקציות משפטיות על הפרת חוזה שיוטלו עליך.

גם כשמדובר על הסכם ממון תצטרך לפצות עבור נזקים שנגרמו עקב הפרת החוזה שביצעת, הצד השני הסתמך על התחייבויותיך ולאי ביצוע תנאי החוזה יש השלכות. בחלק מהחוזים, הצד השני עלול לסבול מהפסד כספי אם לא תעמוד בהתחייבויות. בית משפט עשוי לדרוש ממך לעשות את מה שהבטחת בפועל, זה נקרא "ביצוע בעין".

 

לדוגמא, ניקח חוזה מקרקעין למכירה / רכישת בית. אם המוכר לא מכבד את החוזה ומסרב למכור את הבית, לרוב הקונה אינו מעוניין לקבל כסף בגין נזקים כספיים. במקום זאת, הקונה רוצה כי החוזה ייאכף ובעל הבית ימכור את הבית. בית המשפט יכול לבצע באופן חוקי את המכירה , על ידי צו משפטי,  כך שהבית יימכר לקונה החוקי.

מהי הפרת הבטחת נישואין

האותיות הקטנותקרא בעיון את החוזה את כל סעיפי החוזה יתכן שתוותר על זכותך לפנות לבית משפט
בחלק מהחוזים יש תנאים מיוחדים המבטלים את זכותך לתבוע את הצד השני בבית המשפט. בחוזים רבים יש סעיפי בוררות. סעיפים אלה מחייבים אתכם להביא את תלונותיכם בפני בורר.

 

בורר הוא אדם צד ג 'ניטראלי ששומע את הראיות ואז מקבל החלטה לפתור את הסכסוך. במקום להגיש תביעה ולדון בשופט בעניינך, הבורר יהיה מקבל ההחלטה.פעמים רבות, בוררות מוגדרות בחוזה כמחייבות.

 

ברגע שהבורר מקבל החלטה, אתה מחויב להחלטה ועליך לעמוד בה; זה ניתן לאכיפה משפטית. אמנם בהסכם ממון, אין מניעה לפנות לבית משפט אך גם בהסכם ממון ישנם סעיפים המגבילים את סמכויות השיפוט ומיקומם במקרה וההסכם יגיע לבית משפט, זה נשמע זניח אך זה יכול לשנות את תנאי המשחק לפעמים.

 

 

התחייבויות בעל פההתחייבויות מילוליות ניתנות לאכיפה
הסכם ממון נדרש להיות בכתב, עם זאת לאחר כמה שנות נישואין, שוכחים מההפרדה הרכושית ומתחייבים על נושאים קשורים. חשוב לוודא שאתה לא חותם את שמך על חוזה מבלי להתחשב בגורמים מסוימים כדי להגן על זכויותיך החוקיות. לא ניתן לחתום על חוזה בעל פה, אך גם הסכם ממון דורש ביצוע בעין.

 

אם הפרדתם רכוש ולאחר כמה שנים הבטחת לעשות שימוש הדירה או נכס למימון פיננסי של התא המשפחתי או שבן/בת זוג שיפץ דירה השייכת לך לאחר שהתחייבת לכסות עלויות, למעשה יצרת התניה חדשה שבית משפט עשוי להכיר בה. ניתן לגרום לביטול או שינוי הסכם על ידי התנהגות: אם לא ביצעת את הכתוב בחוזה או יצרת התחייבויות סותרות לאמור בתנאי ההסכם, בית המשפט עלול לא להכיר בהסכם או בחלק מסעיפיו אם יערערו על תקפותו.

גם אם חוזה אינו בכתב , אפשרי להיות מחויב על רכוש נישואין או חיים משותפים על ידי אמירות מחייבות וניתן לאכוף אותן. ישנם יוצאים מן הכלל, אך חוזים מילוליים רבים תקפים.

אמנם רשימה זו אינה ממצה לגבי מה שעליך לשקול לפני חתימה או הסכמה בעל פה של חוזה, אך זו נקודת מוצא טובה לביצוע נכון. רק בגלל שעורך דין הסכם ממון של הצד השני, איש מכירות או סוכן מסביר לך מה אומר החוזה, לא פותר אותך מאחריות, אתה תהיה מחויב לתנאים שלו ולא למה שמישהו אומר לך. אם לא הבנת עד הסוף, שקול להתייעץ עם ⇐ עו"ד הסכם ממון.

הקדש זמן לקרוא היטב את החוזים הארוכים האלה, למרות מה שאומר או עושה מי שרוצה שתחתום על חוזה. גם אם זה בן /בת זוגך האהוב שאתה סומך עליו.  פעמים רבות תשמע אנחות ותראה גלגולי עיניים כשתגיד לאדם שאתה רוצה לקרוא את החוזה. עם זאת, צריך פשוט לשמור על קור רוח ולקרוא הכל. הקפד תמיד לקרא בעיון דברים שאתה מסכים עליהם בכדי למנוע מאוחר יותר סנקציות או אי נעימויות אחרות. וזה כולל הסכם ממון כמובן!

 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד