En

צור קשר

checked

כיצד הסכם ממון יכול לסייע בהגנה על אינטרסים עסקיים

אם הייתם מבקשים מבן/בת הזוג המיועדת שלכם לחתום על הסכם ממון לפני כעשור, הייתם כנראה מקבלים מבט זועם או כתף קרה. אך במהלך השנים האחרונות, הסכמי ממון הפכו לנפוצים יותר, מכיוון שזוגות מכירים יותר ויותר בחוכמה שיש בחוזה מחייב מבחינה משפטית המתאר, למשל, מי מחזיק במה לפני הנישואין, וכיצד יחולקו נכסים זוגיים במקרה של גירושין.

אף אחד לא רוצה להתגרש - ובטח לא גירושין מכוערים או יקרים - חתימה על הסכם ממון יכולה להיות משתלמת במיוחד במקרה בו צד אחד או שני הצדדים הם בעלי עסק. נניח שהקמתם עסק לפני חמש שנים, אולי עוד לפני שפגשתם את בן / בת הזוג לעתיד. האם אתם רוצים שהעסק יהפוך לרכוש זוגי, בכפוף לחלוקה על ידי בתי המשפט במקרה של גירושין? או שהייתם מעדיפים ליצור תוכנית פעולה הגיונית עם בן/בת הזוג שתקבע מה יקרה לעסק/ חברה בפרידה ולמי יש זכויות לאילו נכסים?

 

 

להלן חמישה דברים שהסכם ממון מאפשר לעשות כדי להגן על עסק:

1. קבעו את שווי העסק נכון למועד הנישואין. בעוד שערך הנצבר במהלך הנישואין עשוי להיות כפוף לחלוקה, אתם יכולים, כבעלים רשומים, לקבע את הערך לפני הנישואין של העסק כנכס הנפרד שלכם, כך שהוא לא יהיה כפוף לשום סוג של חלוקה עם גירושין.

2. קבעו בהסכם הממון, מה ההשפעה של עליה או ירידת ערך של העסק מיום הנישואין. האם בן / בת הזוג יהיו שותפים ברווחים וגם בהפסדים? תנאים המשקללים בקביעה זו צריכים לכלול את גובה ההשקעות הישירות או העקיפות שבן/בת הזוג ללא בעלות ישירה ותרמו לחברה והאם הם השקיעו הון בעסק.

בנוגע להשקעות של בן/בת הזוג , קבעו ציפיות ברורות לתפקידם בחברה (אם בכלל), וודאו כי אם הם עובדים בעסק שזה בתמורה הוגנת. לעיתים קרובות במהלך גירושין, בני זוג טוענים כי הוא או היא פעלו בתפקיד מסוים אך לא קיבלו פיצוי הוגן ולכן מגיע להם אחוז גדול יותר מהעסק. אך אם הוא או היא קיבלו משכורת בהתאם למקובל בשוק, הרי שזכאותם לחלק גדול יותר לא תוכר על ידי בית המשפט או תפחת. כמו כן, עליכם להסכים כיצד מגולמת תרומתם העקיפה של בן / בת הזוג אם, למשל, הוא / היא יישארו בבית לגדל את הילדים כדי שתוכלו לנהל ולפתח את העסק שלכם.


מבחינת הון, קבעו מה מקור הון או השקעות  בעסק במקרה ותידרש הזרמת כספים. האם כספים אלו ייצאו מהרכוש זוגי? אם כן, האם העסק כולו יהפוך לרכוש זוגי, או שהרכוש הזוגי יקבל זיכוי בגין ההון שנתרם?

3. ציינו כיצד תתבצע הערכת העסק. התניה בהסכם הממון לגבי אופן הערכת העסק בעת הגירושין עשויה לחסוך לכם הוצאות ושיבוש של תהליך הערכת שווי אינטרסנטי של צד שלישי. תהליך הערכה חיצוני עשוי לדרוש מעובדים, רואה החשבון ואחרים הקשורים לעסק להתייצב ולענות על שאלות כאשר אנשי ביקורת מגיעים לעסק כדי לבחון את הרישומים, הנהלים ומערכות המידע שלך.

4. ציינו במפורש אחוז מהעסק שבן/בת זוג יהיו זכאים לו במקרה של גירושין. הקצאת אחוז לו בן /בת הזוג יהיו זכאים מערך העסק עשויה למנוע מהעסק/ חברה להיות כפופים לשיתוף וחלוקה כדין נכסים זוגיים אחרים. לדוגמא, הסכמה שבן/בת זוג יקבלו 10% משווי הבעלות בחברה, תקבע את החלק היחסי שהוא או היא יקבלו עם הגירושין, גם אם יחולקו נכסים זוגיים אחרים 50/50 - שווה בשווה.

5. ספקו פרטים על אופן ההכרה בהכנסות מהעסק. אם אתם כבעלים לא לוקחים משכורת מקובלת בשוק עבור עבודתכם בעסק, אלא בוחרים להשקיע את הכספים הללו בעסק, אתם מגבילים את יכולתכם להפריד רכוש זוגי, זה כמו חיסכון, למשל שניתן לחלוק עם בן / בת הזוג בגירושין. 

 

הסכם ממון נותן לכם את האפשרות לשלוט על חלוקת הרכוש והזכויות בהתרחשותם של גירושין. גם ביחס לעסק שעמלתם עליו שנים, אתם רוצים לוודא שתהיה חלוקה הוגנת, כמו בנושאים הקשורים האחרים.

 

פנו לעורך דין הסכם ממון

אף על פי שאיש אינו רוצה לחשוב שחיי הנישואים עלולים להסתיים בגירושין, זוגות מגלים כי עריכת הסכם ממון יכולה להעניק להם שקט נפשי, במיוחד כאשר ישנם שיקולים עסקיים ואישיים העומדים על הפרק. נישואין מחייבים את השותפים להתמודד עם נושאים פרגמטיים ולא רק רומנטיים. לכן הדיבורים על עניינים עסקיים וכלכליים צריכים להיות חלק טבעי מהדיונים לפני הנישואין (וגם אחרי הנישואין). הסכם הממון מאפשר לכם לקבוע תכנית פעולה, בתקווה שלעולם לא תזדקקו לה.

 

עורכת דין ומגשרת מאיה רוטנברג, ערכה מאות הסכמי ממון בין בני זוג, ומאחוריה ניסיון של מעל 20 שנים בתחום דיני המשפחה. עו"ד מאיה רוטנברג וצוות משרדה, ישמחו לסייע ולייעץ לכם בכל שאלה.

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד