En

צור קשר

checked

הסכם טרום נישואים והסכם ממון בין בני זוג נשואים- מה ההבדל? | מעודכן 2021

הסכם טרום נישואים | הסכם ממון בין בני זוג נשואים

לפני חתונה ואחרי החתונה: הסכמי ממון לפני נישואין (הסכם טרום נישואים או הסכם קדם נישואין) והסכם ממון לאחר נישואין (הסכם ממון בין בני זוג נשואים) שניהם מסמכים משפטיים העוסקים במה שיקרה לנכסים זוגיים אם זוג נשוי יתגרש או שאחד מהם ימות.


שני ההסכמים מתארים עניינים דומים, כולל חלוקת נכסים פיננסיים תנאים על ניהול חיי הנישואין , הטבות פרישה ומיקום מגורים. ההבדל העיקרי בין השניים הוא שהסכם ממון, המכונה לעתים קרובות הסכם טרום נישואים (באנגלית prenup), נחתם לפני נישואיהם של בני הזוג, ניתן לאשרו בפני נוטריון או רושם נישואין; הסכם לאחר הנישואין, המכונה לעיתים קרובות הסכם בין בני זוג (באנגלית postnup), נחתם לאחר הנישואין ודורש אישור בית משפט. עם זאת, ישנם הבדלים נוספים גם בין השניים, כולל כמה יתרונות וחסרונות משמעותיים.

 

אותם סוגים של נושאים צפויים להיות מכוסים גם בהסכם טרום-נישואין והסכם ממון בין בני זוג נשואים. בדרך כלל הם מפרטים כיצד תתבצע חלוקת הנכסים הפיננסיים, כולל אופן חלוקת הטבות הפנסיה  הם עשויים גם לקבוע רמות של תמיכה (מזונות בן זוג) לבני זוג. לפעמים הם קובעים כי ירושה ושאר פריטים בעלי ערך רב (כגון דירה) ורכוש שנצבר לפני נישואין, יישארו אצל משפחה כזו או אחרת במקרה של גירושין או מוות של בן זוג אחד.

 

הסכם ממון

מכיוון שהדיונים הנדרשים למשא ומתן על טרום-נישואין או לאחר נישואין-עלולים עשויים להיות מאתגרים, עדיף לעשות את משא ומתן על הסדרת הנושאים העיקריים באווירה פחות רשמית ומשפטית. גישור באמצעות עורך דין משפחה,  שהוכשר לעזור לצדדים להגיע להסכמה יכול להיות אחת הדרכים להקל על ההחלטות בתנאים של הסכם טרום-נישואין או הסכם בין בני זוג נשואים.

 

הסכמי ממון - עריכת הסכם ממון מה חשוב לדעת?

 

יתרונות וחסרונות של הסכם טרום נישואים
נהוג לחשוב כי להסכם טרום נישואים יש יותר סיכויי להיות אכיפה מאשר הסכם בין בני זוג לאחר נישואין, אם אחד מבני הזוג החתומים על ההסכם ינסה לערער עליו לאחר פרידה. בתי משפט לגירושין נוטים להניח כי כפייה פחות סבירה כאשר אנשים שאינם מחוייבים אחד לשני חותמים עוד לפני שהם נשואים בפועל וערבבו את נכסיהם או חולקים ילדים משותפים, הסכם ממון בין בני זוג לאחר נישואין דורש לפיכך גם אישור של בית משפט בלבד.

יתרון פוטנציאלי של הסכם טרום נישואים הוא בכך שהוא מאלץ זוגות לדון בעניינים פיננסיים רגישים לפני מיסוד הקשר. זה יכול להגביל אי הבנות מאוחרות יותר. ואם אחד השותפים מודאג מכך שהשני נכנס לנישואין לשם רווח כספי, חתימה על הסכם טרם הנישואין יכולה להקל על הפחד הזה.

יתרון נוסף בהסכמי טרום נישואים הוא שהם מסדירים תמיכה בילדים מנישואים קודמים. ומכיוון שהוא דורש משא ומתן מוקדם בנושאים שאחרת עשויים לעלות לראשונה בגירושין , זה יכול לחסוך כסף בשכר טרחת עו"ד גירושין אם מדובר בכך.

למרות יתרונות אלה, בקשה מבן זוג פוטנציאלי לחתום על הסכם ממון לפני הנישואין עשויה להיתפס כמחווה שלילית, כביכול מראה על חשד לכך שבן זוג אינו מחויב לנישואין מתוך קשר זוגי טהור. חדירת העניינים המשפטיים והכלכליים לתכנון חתונה עשויה להיראות כלא-רומנטית באופן לא מתקבל על הדעת עבור בני זוג מסוימים. ובמקרים רבים העלאת הנושא עשויה לעורר דיונים קשים.

בעיה נוספת עם הסכם טרום הנישואין, שיש לקחת בחשבון לפני הנישואין, היא אם לא נעשו בצורה מקצועית ומפורשת לפרטי פרטים על ידי עורך דין הסכם ממון קשה לאכוף אותם. בין השאר, הדבר נובע משינויים תכופים בחוקים ובפסיקה הנוגעים לתוקף של הסכמי טרום נישואים. לאחר הטרחה והמטען הרגשי של הגעה להסכמה על תנאי הסכם קדם נישואין חתום על ידי שני הצדדים, בסופו של דבר ייתכן שלא ייאכף בגלל פגמים בכריתת החוזה.

יתרונות וחסרונות של הסכם ממון בין בני זוג נשואים
היתרון העיקרי של הסכם לאחר נישואין הוא שניתן להשתמש בו אם לבני הזוג אין הסכם טרום נישואים, והחליטו רק לאחר הנישואין כי זה רעיון טוב. ניתן להשתמש בהסכם ממון בין בני זוג נשואים כדי לטפל בחששות שהועלו על ידי שינוי כלכלי משמעותי כמו ירושה שקיבל אחד מבני הזוג. זה יכול להיות מתאים אם ידע לא ידוע בעבר על מצבו הכלכלי של אחד השותפים. למשל, יכול להתגלות כי לבן / בת זוג יש חוב גדול.

הסכם ממון בין בני זוג נשואים לאחר נישואין יכול לשמש כזרז להגברת המחויבות של בן / בת הזוג שמראה סימני חוסר שביעות רצון ונכונות לפירוק הקשר. מאידך, כאשר בני זוג שוקלים גירושין, משא ומתן לאחר הנישואין יכול להפחית את כמות המחלוקת במקרה שבאמת מתכוונים להתגרש בהמשך.

גם לאחר החתונה יש כמה בעיות פוטנציאליות. ראשית, בגלל הסברה ששותפים לנישואין פחות מסוגלים לקבל החלטות עצמאיות ונתונים יותר לכפייה, עלול שלאחר מכן להיות במחלוקת בבית משפט וחשוף לטענות של חתימה על חוזה תחת לחץ.

 

כמו כן, שלא כמו במקרה של הסכם טרום נישואים, אם אחד מבני הזוג מכריז על רצון להסכם לאחר שבני זוג נשואים, זה עשוי להיחשב כסימן למחויבות מוחלשת.

 

בשורה התחתונה
הסכמי טרום נישואים וגם הסכמים ממוניים בין בני זוג נשואים, נועדו להסדיר מראש תנאים כספיים ואחרים של גירושין או מוות של בן זוג נשוי. ההבדל העיקרי הוא העיתוי - הטרום נעשים לפני הנישואין ובין בני זוג נשואים - לאחר החתונה. אמנם שניהם עשויים להיות נתונים להתנגדות לאכיפה, אך לאחר הנישואין נראה כי הם פגיעם יותר, אך הם עשויים להיות הדרך היחידה לטפל בעניינים אלה לאחר שכבר זוג נשוי.

 

טיפים לתכנון פיננסי
לפני חתימה או נסיון לנהל משא ומתן על הסכם ממון טרום נישואים או הסכם ממון של בני זוג לאחר הנישואין, מומלץ לדבר על כך עם עו"ד הסכם ממון מנוסה.

 

מה ההבדל בין הסכם ממון טרם הנישואין ובין הסכם לאחר נישואין של בני הזוג?
אנשים נוטים להכיר יותר את הרעיון של הסכם ממון טרום נישואים (לפני הנישואין של בני הזוג) מאשר עם הסכם לאחר חתונה שנחתם בין בני הזוג  (postnup). ביסודו של דבר, הסכם טרום נישואים נערך לפני הנישואין ומתייחס בעיקר לרכוש הנצבר לפני הנישואין, ואילו הסכם זוגות לאחר או בהמלך הנישואין מתייחס לרכוש וזכויות שנצברו לאחר הנישואין ונושאים הקשורים לילדים משותפים ועזבונות. במשרד עורכי דין משפחה וגירושין רוטנברג, עורכי הדין שלנו להסכם ממון מנהלים את משא ומתן, עריכה, השינוי והביצוע של שני המסמכים ובנוסף מתמחים בצוואות בנחתמות במקביל להסכם הממון על מנת להגדיר יורשים וחלוקת הון משפחתי חכמה.

 

דגשים להסכמי טרום נישואים 
נושא חשוב שבני זוג נתקלים בו לעתים קרובות הוא שהסכם ממון יכול להיות פגיע מבחינה משפטית אם הוא נחתם קרוב מדי למועד הנישואין.

 

- כדי להיות בצד הבטוח למרות שלא חייבים בהסכם לפני נישואין, מומלץ לאשר הסכם טרום נישואין על ידי בית משפט.

 

- צריך להיות ברור מעבר לכל ספק שההסכם נחתם מרצון ובהסכמה מדעת מלאה.

 

- כדי לחזק את חזקת ההסכמה מדעת מלאה, מומלץ שכל צד יעבור על הסכם קדם הנישואין עם עורך דין הסכם ממון לפני שחתם עליו.

 

 

 מה ההבדל בין הסכם ממון הסכם חיים משותפים

.

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד