En

צור קשר

checked

סעיפי בגידה בהסכמי ממון | סעיף פיצוי על בגידה בהסכם ממון

12/09/2021

 בגידה נחשבת פעמים רבות כמלאך המוות של חיי הנישואים, ובצדק. בן/בת זוג בוגד/ת ואז לרוב זה מתבטא ברגש רב, כעס בלתי נשלט וקרע קשה לאיחוי המוביל לגירושין קשים.

האם ניתן להגן על נישואין מפני בגידה? לאחרונה קיימת מגמה להוסיף תנאים מיוחדים להסכם בקרב זוגות הסבורים שסעיף הבגידה הוא תרופה נגד חוסר נאמנות של בן/בת הזוג בחיי הנישואין.

סעיף בגידה בהסכם ממון קובע כי אם הוכח כי צד אחד מעורב ברומן מחוץ לנישואין, בן הזוג הנפגע יקבל פיצוי כספי מבן הזוג הבוגד.

סעיפי בגידה התפרסמו לאחרונה בעולם כאשר נפוצו שמועות של טייגר וודס ניסה להגיע לפיוס עם אלין נורדגרן. על פי הדיווחים, נורדגרן דרשה לכלול בהסכם ממון סעיף בגידה עם קנס של 350 מיליון דולר אם וודס יסטה שוב.

 

לפי הדיווחים, ג'סיקה בייל תקבל פיצוי של לפחות 500 אלף דולר אם ג'סטין טימברלייק יבגוד. באופן דומה, התפרסמו שמועות של קתרין זיטה-ג'ונס היו בעלות תנאי דומה בתקופת הזוגיות שלה עם מייקל דאגלס.

 

הסכם למניעת בגידה

אל תטעו לחשוב שסעיפי בגידה מיועדים רק למפורסמים או לעשירי-על. הם הופכים נפוצים יותר ויותר גם בציבור הרחב ויש עלייה ניכרת במספר הזוגות שחותמים על הסכמי ממון לפני נישואיהם, בעיקר בגלל שהסטיגמה שהוצמדה פעם להסכמים אלה הולכת ומתפוגגת.

 

אף על פי שסעיפי בגידה אינם שכיחים, הם מתבקשים לאחרונה יותר ויותר על ידי בן/בת זוג פוטנציאלי גם בהסכמי טרום נישואים (נשים עתידיות מבקשות זאת יותר מגברים), סעיפים אלו נפוצים גם בהסכמי ממון לאחר נישואין בעקבות בגידה. ברוב המקרים זה מוצע על ידי צד אחד החושד בהיסטוריה של בגידה של הצד השני, או שהיה הקורבן של בן זוג בוגד במערכת זוגית בעבר.

להצעה של סעיפים מסוג זה עלולה להיות השפעה שלילית, למרות שלעתים קרובות הם מועלים במשא ומתן לפני החתימה על ההסכם. אף על פי שהם אינם  מנותקים מהמציאות, בן זוג עתידי עלול להתייאש מכך שארוסתם תגיש בקשה כזו.

המלכודת העיקרית של סעיף בגידה היא שהיא יכולה לעורר ספק או חוסר אמון במקרים שבהם אין הצדקה לכך. עבור זוג שאין לאף אחד מהם היסטוריה של בגידות, הסעיף עשוי להיות סיבה לחישוב מסלול מחדש.

 

 

מה נחשב בגידה ברבנות

הסכם ממון אחרי בגידה

הסכם שלום בית בגידה

סעיף בגידה

בגידה במערכת יחסים

 

 

מהן הסוגיות המשפטיות בנוגע לסעיפי בגידה?

סעיפי בגידה בהסכם ממון הם סעיפי אורח חיים, ויכולים להיות מחייבים בתנאים מסוימים, למרות שבתי משפט בישראל לא פסקו מפורשות בנושא.  הסכמי ממון הם הסכמים חוזיים שנחתמו על ידי שני הצדדים ונאכפים אם אושרו כנדרש ונוסחו באופן נכון.

 

ישנם סעיפי בגידה  שהם דו-צדדיים, כלומר מוגדר פיצוי אם בן הזוג בוגד. למשל הגדלת החלק הרכושי שיש לחלוק עם בן הזוג הלא בוגד ב -50% ולהיפך.

 


הקושי להגדיר "בגידה"

למשל, האם זה כולל פלירטוט עם עמית לעבודה? בילוי של בעל למקומות מפוקפקים או  סטריפ בר? האם לנשק נשים אחרות היא בגידה? האם סקס חלקי הוא אקט של בגידה? או שמא קיום יחסי מין מלאים הוא העבירה היחידה הניתנת לאכיפה? ההסכם חייב להגדיר בבירור מהי בגידה וכיצד נדרש להוכיח זאת. אם לא, המטרה של הסדרת הליך הגירושין לא תושג.


מהן הוכחות לרומן? משיכות מזומנים, קבלות בכרטיסי אשראי, רישומי טלפונים סלולריים, אפילו רשומות גט טקסי או יאנגו יכולים להצביע על הוצאות או דפוסי נסיעה מסגירים.

 

האם כדאי לשכור חוקר פרטי שיעמיק? זה עשוי להידרש כדי להגיע לאמת.

בגידה הסכם ממון

 

קיימים סעיפי אורח חיים בהסכמי ממון, המכונים בדרך כלל סעיפי 'ילד רע' או 'ילדה רעה', אך אלו אינם שכיחים במיוחד. הסעיף עשוי לשמש למניעת התנהגות לא מקובלת אך מבחינה פרקטית קשה להוכיח התנהלות כזו. הסעיף נפוץ יותר בהסכם טרום נישואין מאשר בהסכם לאחר נישואין.


עורכי דין לענייני משפחה ממליצים להוסיף בהסכם סעיפי בגידה רק כאשר לצד השני יש היסטוריה מוכחת של בגידות או ניהול רומן מחוץ לנישואין. כאשר אף אחד מהצדדים לא ידוע בנטיה לבגוד או חשוד בכך, הסעיף חורג ממה שהזוגות מנסים לרוב להשיג בזמן בהסכם קדם נישואין, כלומר הגנה סבירה על האינטרסים  הכלכליים של בני הזוג וגירושין מסודרים במידה והנישואין ייכשלו ללא סיבה חריגה או מוות אחד מבני הזוג.

 

סעיפי אורח חיים בהסכם ממון

סעיפים אלו מתייחסים להיבטים לא כלכליים של הנישואין, כמו מי שיעשה את עבודות הבית, תדירות החופשות, מספר הביקורים המותר מחותנים.. ואפילו דרישות משקל. סעיפי אורח חיים נתפסים בדרך כלל כהנחיות להתנהגות בתוך הנישואין, ולמרות שהם אינם ממוקדים בנכסים כשלעצמם, בדרך כלל מושתים עונשים כספיים על אי עמידה בתנאים שלהם. אולטימטומים על בגידה הם בין סעיפי אורח החיים הפופולריים ביותר.

 

משא ומתן על הסכם נגד בגידה בין בני זוג נשואים
בהסכם בין בני זוג לאחר נישואין תהליך המשא ומתן על "סעיפי אורח חיים" עשוי לפתוח את ערוצי התקשורת בין בני זוג  ולעזור לנישואין בדרכים בלתי צפויות.

 

ייתכן שהם לא ניתנים לאכיפה, אך סעיפים נגד בגידה יכולים לספק הרתעה לבן זוג שאחרת היה בוגד. בנוסף, סעיפים אלה עשויים לעודד אנשים למערכת יחסים עם מחויבות ויוצרים הזדמנות נדירה לדון מראש בנושאי נאמנות וציפיות באווירה רצינית. כך, תפיסות שהיו עמומות לגבי מונוגמיה ובגידה יתחדדו במהלך המו"מ ויצרו תיאום ציפיות ברור. לעיתים תקשורת כזו בלבד יכולה להיות מועילה, גם אם הסעיף לעולם לא נאכף.

 

סעיף "ללא בגידות" הוא לרוב דרך לבני הזוג לבטא את ערכיהם ולקבוע "כללים" משלהם לגירושין

 

מה שזוגות השוקלים סעיפי אורח חיים באמת צריכים להתמקד בו הוא התגובה של מי שבגד:

 

אם נראה שבן הזוג שסטה מן הדרך מוכן לעשות הכל כדי להציל את הנישואין, כולל חתימה על הסכם לאחר נישואין, ניתן לראות בכך צעד חיובי קדימה.


אם הצד הנבגד יצטרך לעבוד קשה כדי לשכנע את הצד הבוגד להסכם כזה, זו כנראה אינדיקציה חזקה לכך שההתנהגות הבוגדנית לא תשתנה.

אכיפה של הסכם ממון נגד בגידה

בין אם סעיפי אורח חיים המתנים על מקרה בגידה ניתנים לאכיפה, ממומשים בפועל על ידי בני זוג או לא, דיבור וחשיבה עליהם יכולים להועיל להצבת גבולות בריאה.

 

מומלץ להיעזר במגשר גירושין שהוא עורך דין כדי להציגם כראוי ולנסחם כך שניתן יהיה לקיים אותם, הם בהחלט יכולים להיות יעילים כדי להרתיע בגידות ומעשים פוגעניים אחרים.

 


 

השלכות בגידה בגירושין | האם בגידה מהווה עילה לגירושין? 

  בגידה עשויה להוות עילה לביטול מתנה

 


 


פסק דין 21־01־9938 צ.א. נ׳ ר.ב.
בפני: כב׳ השופט הבכיר, אסף זגורי

 

בית מעופט לענייני מעפחה בנצרת
תביעת בת זוג לאכיפת הסכם ממון נעתרת בחיוב על ידי בית המשפט למרות התנגדות בן הזוג שטוען כי הוטעה בחתימת ההסכם וכי התובעת נהגה כנגדו בחוסר תם לב, כיוון שבגדה בו עם אחר.

 


 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד