En

צור קשר

checked

הסכם ממון ילדים | האם ניתן לכלול ילדים בהסכם ממון?

27/08/2021

 

זוגות רבים שוקלים לערוך הסכם ממון כחלק מתהליך תכנון החתונה. הצעת מסמך כזה בדרך כלל אינה נעשית מתוך חוסר אמון כלפי בן זוג פוטנציאלי, אלא להגנה על עצמך ועל ילדיך הנוכחיים או העתידיים. אחת השאלות הנפוצות ביותר לפני נישואין שנשאלים על ידי זוגות מאורסים היא, "האם ניתן לכלול תנאים על ילדים בחוזההסכם הממון?"

 

בעיני החוק, ילד נתפס כאדם, ולא כנכס כלכלי. מסיבה זו, לא ניתן לרשום ילד בהסכם טרום נישואים כנכס, אך יכול מאוד להיות שילד יהיה מושפע מההוראות שהוכנסו למסמך. כאשר העתיד שלך, כמו גם ירושת הילדים הנוכחית או העתידית שלך מונחים על כף המאזניים, עריכת הסכם ממון היא דרך פשוטה להגן על הנכסים הפיננסיים שלך.

 

מהו הסכם ממון בין בני זוג?
הסכם ממון לפני הנישואין, המכונה לפעמים הסכם טרום נישואים (או הסכם קדם נישואין) הוא חוזה כתוב שנערך בין שני אנשים לפני נישואיהם. מסמך זה עוסק בעיקר בנושאים פיננסיים כגון בעלות על נכסים וחובות.

 

האם אפשר לכלול ילדים בהסכם בין בני זוג לפני הנישואים?
זוגות רבים שמחליטים להסדיר נושאים חשובים בהסכם לפני נישואין תוהים אם אפשר לרשום ילדים בהסכם הממוני. מאחר שהסכמי קדם הנישואין (להבדיל מהסכם ממון לאחר נישואין או הסכם גירושין הדורשים אישור בית משפט) עוסקים כמעט אך ורק בחששות פיננסיים, הן אינן יכולות להגביל באופן חוקי את התמיכה, המשמורת, המזונות או הזכויות ביחס לילדים.

 

טובת הילד נקבעת בנסיבות העיתוי של הנקודת התממשות החוזה (בפרידה או גירושין ), לא מראש. לדוגמא, גם אם הסכם הממון קובע לאמא משמורת ראשית, כעבור שנים היא עלולה להפוך אלכוהוליסטית או ללא מסוגלות הורית. החיים משתנים. אי אפשר לחזות מה יהיה הטוב ביותר לילד בנסיבות עתידיות לא ידועות, ובית המשפט למשפחה או בית הדין הרבני תמיד יפסוק לטובת הילד ורווחתו במקרה של ערעור על אכיפת החוזה או הסדרת גירושים.

 

עם זאת, ישנן מספר דרכים בהן ילדים יכולים להיות מושפעים מנושאים שטופלו בהסכם ממון בין בני זוג.

ירושה של נכס משפחתי: אם צד אחד של הסכם הממון קובע כי בעלות נכס משפחתי מסוים חייב להישאר במשפחה הקרובה, הוא יכול להגן על ילדים מפני אובדן רכוש זה שהם יכולים לעמוד בו במחלוקות ירושה ופרשנות צוואה.

 

אמנה משפחתית

 

תכנון הון משפחתי


ידועים בציבור

 

 

הכללת ילדים ממערכות יחסים קודמות: שצד אחד מבני הזוג יכול להגדיר בהסכם ממון בפרק ב' (הסכם נישואים שניים) כי ילדיו ממערכת יחסים קודמת יירשו חלק מרכושו.

 

הגנה מפני חובות: הסכם ממון יכול לסייע בהגנה מפני נושים המנסים לתבוע רכוש זוגי בשל חובו של בן זוג אחד בלבד. ללא הוראה זו, ילדים של בני הזוג עלולים לאבד חלק מהירושה העתידית שלהם.

 

הגנת נכסים: במקרה של גירושין, הסכם ממון יכול לקבוע מבעוד מועד איזה צד מקבל מה. תהליך תכנון זה יכול להועיל גם לילדים במניעת אובדן ירושה פוטנציאלית לבן הזוג הגרוש.

 

ישנם מספר נושאים בגינם לא ניתן להתנות ישירות על ילדים או מצבים הנוגעים לילדים בהסכם טרום נישואים בין בני זוג והם בעיקר נוגעים למשמורת ילדים ולמזונות ילדים.

 

משמורת ילדים: החלטות בנוגע למשמורת ילדים, בין אם בהסכם ובין אם במשפט, מתקבלות בנסיבות העניין בעת הפרידה בפועל.

 

מזונות ילדים: לא ניתן להגביל את תנאי מזונות הילדים לפני לידת הילד, אך ניתן לכלול ערבויות מינימליות.

 

תנאים ספציפיים של טיפול בילדים: הצהרות לגבי אופן גידול הילד, היכן הוא יכול לבלות חופשות וחגים וכן הלאה הן הצהרות אמונה וכוונות אך אינן ניתנות לאכיפה משפטית כמו שאר תנאי הסכם הממון.

 

לבית המשפט יש את המילה האחרונה בחישוב מזונות ילדים. בית משפט לעולם לא יעדיף הוראה של הסכם ממון שהתנה על מזונות ילדים, משמורת ילדים או הסדרי ראיה, על פני טובת הילד ורווחתו כי אלה נושאים של תקנת הציבור.

 


הסכם יכול לכסות את זכויות הקניין בהווה ובעתיד של בני זוג , כמו גם לעסוק בנושאים אחרים הקשורים לנישואין, אך הוא אינו יכול להשפיע לרעה על זכותו של ילד למזונות ילדים או לשלול את סמכותו של בית המשפט לשלוט במשמורת ילדים הסדרי ראיה, ביקורים, זמני שהות ולינה של הורים עם ילדים לאחר נישואיהם.

 

מהו הסכם ממון לפני לידתתינוק והאם ההורים הצפויים צריכים ליצור אחד לפני שהתינוק מגיע?

 

הסכם בני זוג המצפים לתינוק
מה שנקרא ליעתים הסכם ממון לקראת תינוק מתאר את האחריות השונה להורים לעתיד כאשר יתכוננו לילדם החדש. אך האם הסכמי הורות אלה הם רעיון טוב?


יש כל כך הרבה דברים לעשות כדי להתכונן להגעתו הקרובה של התינוק שלך: להקים את חדר הילדים, להצטייד בחיתולים, לקנות בגדי תינוקות והרבה, הרבה יותר.

 

הסכם  קדם -תינוק יכול למעשה להיות רעיון טוב אם הוא נעשה בדרך הנכונה.

 

מהו בעצם הסכם ממון לתינוק?
הסכם תינוק הוא מסמך כתוב המאפשר להורים לעתיד לפרט מה הם מצפים אחד מהשני בעקבות לידתו של תינוק חדש, במיוחד כשמדובר במטלות בית ומשימות הקשורות להורות.

 

תנאי ההסכם אינם ניתנים לאכיפה בבית משפט

 

הפרטים כנראה יהיו שונים עבור כל זוג, אך במקרים מסוימים סיכמו זוגות שהאם תשאב חלב אם, אך בעלה ישטוף את חלקי המשאבה. היא הייתה מכינה ארוחת ערב ומנקה את הרצפות, בעודו עושה כלים מקפל את הכביסה.

 

אחריות הורית משותפת

 

הדבר הנכון ביותר הוא לוודא ששניכם שווים מכל הבחינות כהורים
הורים צריכים לכלול לפחות סעיף המאפשר לעדכן ולתקן את ההסכם כשהם לומדים איך הם באמת כהורים, וללמוד מהו מזג התינוק שלהם ימליץ מטפל משפחתי.

 

בני זוג שחותמים על הסכם קדם -הורות
בין אם אתם מתכוננים להיות הורים בפעם הראשונה, השנייה או השלישית, תמיד כדאי לדבר על איך תתמודדו עם הורות כזוג, והסכם בין בני זוג טרם הבאת תינוק יכולה להיות דרך אחת להתחיל את השיחה הזו .

 

הורות היא בלתי צפויה, וזה יכול להוביל להרבה קבלת החלטות במקום-גם אם היו לכם ילדים ביחד בעבר, לכן התקשורת לפני שהילד מגיע היא בעלת ערך רב כל כך.

 

עבור חלק מההורים, תהליך הסכמה מוקדמת לפני לידת תינוק בהסכם ממון עשויה לסייע בהסרת חלק מהעמימות מתפקיד ההורות, שכן הציפיות יהיו "ברורות ומוגדרות", ניטרול החוסר וודאות בדרך זו היא דרך מצוינת להפחית מתח.

 

 מה יש לקחת בחשבון לפני שמכינים הסכם תינוק
האם הסכם הורות מסוג זה יעבוד עבורך ועבור השותף שלך, זה תלוי בסופו של דבר ביחסים ובאופן התקשורת שלכם עבור חלק, חתימה על הסכם בפועל עשויה להיות קצת רשמית מדי עבור אחדים,  אך זה  בהחלט יכול להיות מועיל.

 

כיצד עורך דין יכול לעזור עם הסכם ממון
עורך דין גירושין דיני משפחה וצוואות - עורך דין הסכם ממון, הוא אולי המרכיב החשוב ביותר של חתימה על הסכם ממון כי עו"ד מומלץ מקפיד על החוקים המתאימים (דיני ההחוזים, חוק יחסי ממון בין בני זוג, חוק.הירושה, זכויות פנסיוניות וכד'). הסכמי קדם נישואין שאינם תואמים את הסטנדרטים החוקיים עלולים לא להאכף על ידי בית המשפט.

 

על מנת להבטיח כי הסכמי נישואין עומדים בחוקים הרלוונטיים וניתנים לאכיפה, כדאי להיעזר בשירותיו של עורך דין דיני משפחה מנוסה ומוכר. ראוי לציין

 

כי אמנם אין חובה כי כל צד להסכם ממון ייוצג על ידי עורך דין אחר, או לפחות ייעוץ בנפרד, אך ההסכם אינו ניתן לאכיפה אם ייחתם באופן לא רצוני. שכירת ייעוץ עורך דין לכל צד מפחיתה את הסבירות כי צד יטען בהצלחה שהסכם הממון לא נחתם מרצון.

 

בכל הנוגע למציאת עורך דין להסכם ממון, יש לזכור מספר שיקולים חשובים:

בדקו כי את עורך הדין בעל רישיון חוקי לעסוק בעריכת דין והוא בעל מוניטין טוב מול לשכת עורכי הדין ללא עבירות אתיות. בתקופה של ריבוי השירותים המקוונים, זו יכולה להיות בעיה.


בחרו עו"ד בעל ניסיון בכתיבה ובהליך אישור הסכמי ממון. ניסיון באכיפת הסכמים וההגנה על תקפות הסכם ממון ששנחתם בין בני זוג הוא בעל ערך בעת כתיבתו.


בדקו את שכר טרחת עורך הדין והבהירו אילו שירותים מכוסים ואילו שירותים, אם בכלל, ידרשו עמלות נוספות.

 

זכרו: חתונה היא צעד גדול והגנה על העתיד האישי והמשותף שלכם היא דרך חכמה לבסס חיי משפחה בריאים ובטוחים.

 

 

עו"ד מאיה רוטנברג

משרד עורך דין לענייני משפחה בתל אביב

 

עורך דין גירושין

 

עו"ד הסכם ממון

 

דיני משפחה צוואות וירושות

 

עורך דין מזונות

 

הסכם ממון וילדים

 

מגשר גירושין

 

מרכז גישור גירושין מומלץ 2021

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד