חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
מזונותדלג על מזונות
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מהם מזונות רטרואקטיביים?

גביית מזונות  רטרואקטיבית

 

מזונות רטרואקטיביים – יש מושג כזה?        

בכל הנוגע לתשלום מזונות, אנו מכירים את המצב הנפוץ ביותר שבו אב משלם מדי חודש את תשלום המזונות לאם. אולם, ישנם לא מעט מקרים בהם לא נגבה תשלום מזונות מן האב ובמצב זה, עולה השאלה, האם תוכל האם לדרוש את תשלום המזונות באופן רטרואקטיבי. בשאלה חשובה זו יעסוק המאמר שלפניכם. 

 

ההלכה הבסיסית – מעמדה האישי של האם 

המשפט העברי קובעי כי זכאותה של אם לתשלום מזונות רטרואקטיביים, תלויה בשאלה האם האישה  נשואה לאב או לא. במקרה הראשון, חוסמת ההלכה בפני האם את אפשרות התביעה מתוך חזקה כי היא ויתרה על זכותה זו ומחלה לאב על אי התשלום. לעומת זאת, כאשר האם גרושה מן האב, או לא נישאה לו מעולם, היא לא תיחשב כמי שוויתרה על מזונות ילדיה והיא תוכל לדרוש אותם למפרע, כלומר, חלה החזקה ההפוכה.  

 

מצב משפטי זה טומן בחובו בעייתיות רבה מאוד, שהרי כיצד ייתכן כי ההכרעה האם אישה תקבל החזר מן האב  על הוצאות גידול הילדים, תלויה במעמדה האישי. כמו כן, החזקות שנקבעו במשפט העברי, אינן מתירות מקום להבחנה בסיסית וחשובה בין אם אשר פנתה לאב בדרישה לתשלום מזונות, לבין אם אשר לא פעלה כלל בעניין זה והשתהתה בהגשת התביעה ללא נימוק סביר. בתי המשפט הבינו את הקושי שבמצב המשפטי הזה ועל כן, במהלך השנים, שונתה הגישה, כפי שיפורט להלן.  

 

מהו המצב בפועל?   

לאור הקושי שיוצר הכלל האמור, הבוחן את הזכאות למזונות רטרואקטיביים על פי המעמד האישי של האם, שינו בתי המשפט בחלוף השנים את המצב הנוהג. כיום, השאלה המרכזית הנבחנת בסוגיה זו היא הסיבה לשיהוי בדרישת תשלום מזונות הילדים והמעמד האישי לא יהיה הפרמטר הבלעדי על פיו ייקבע האם לקבל או לדחות את התביעה. כך למשל, כאשר מוגשת תביעה למזונות רטרואקטיביים על ידי אם גרושה, או אם שלא נישאה כלל לאב ילדיה, חזקה כי היא זכאית לתשלום זה. אולם, אם התביעה הוגשה בשיהוי רב, ללא שהציגה האם נימוק מוצדק לשיהוי, בית המשפט יכול וידחה את תביעתה.  

 

ראשית, מתוך התפיסה כי היה על האם להגיש את תביעת המזונות במועד החיוב בפועל וכך לאפשר לאב להיערך כלכלית. משהוגשה התביעה בעיכוב רב, ללא נימוק לגיטימי לשיהוי, אין זה ראוי להטיל על האב, שנים לאחר מכן, חיוב כספי גבוה כל כך. שנית, בתי המשפט נוהגים לראות בהגשת תביעה בעיכוב רב, חוסר תום לב ושימוש לרעה בהליך המשפטי. על אותו משקל, כפי שהיות האם גרושה, או רווקה, לא תקנה לה באופן אוטומטי את הזכאות לתשלום, כך בהתאמה, אין בעובדת היות האם נשואה, כדי  לקבוע כי היא ויתרה על תשלום זה. אם נשואה רשאית להגיש תביעה זו ואם תוכיח לבית המשפט כי נבצר ממנה מסיבות הגיוניות וסבירות, לדרוש את תשלום המזונות מן האב במועד החיוב בפועל, ייתכן מאוד כי תביעתה תתקבל.  

 

 

טיבו של הקשר בין האב לילד 

כאמור לעיל, במסגרת תביעה לתשלום מזונות רטרואקטיביים, נותן בית המשפט משקל משמעותי לסיבת השיהוי בהגשת התביעה ומעמדה האישי של האם, אינו הפרמטר הבלעדי לצורך הכרעה. לצד הנימוקים שתציג האם באשר לעיכוב בהגשת התביעה, ישנו שיקול נוסף העומד בפני בית המשפט והוא טיבו של הקשר בין האב לילד. הרציונל שבכך נובע מן הגישה כי אין מקום לחייב אב בתשלום מזונות ילדים, עבור שנים שבהם לא היה לו כל קשר עם הילד, לא היה שותף לחינוכו וגידולו ולא נהנה ממנו  ובלבד כי העדר הקשר הוא תוצאה של התנהגות האם ולא של התנתקות האב מן הילד מרצונו. כך למשל במצב שבו האב לא היה מודע כלל לאבהותו ולפתע מוגשת נגדו תביעת מזונות רטרואקטיבית. במקרים שכאלו, בית המשפט עלול לדחות את התביעה, בפרט כאשר לא נעשו מצד האם מאמצעים לבירור האבהות ולהצגת דרישת מזונות מן האב.  

 

 

חשיבותו של הליווי המשפטי 

שוקלת להגיש תביעת מזונות רטרואקטיביים נגד האב ? קיבלת כתב תביעה של מזונות? מן הסקירה המשפטית שערכנו כאן, ניתן להבין כי מדובר בסוגיה משפטית מורכבת מאוד והמצב המשפטי אינו שחור ולבן, אלא תלוי הנסיבות. בשל כך ולאור ההשלכות הכלכליות והרגשיות גם יחד של נושא זה, חשוב מאוד לקבל ייעוץ וליווי משפטי של עורך דין למשפחה. עורך הדין  יבחן את נסיבות המקרה לאשורו, יחווה את דעתו המקצועית באשר לפתרונות האפשריים ויספק את הייצוג המשפטי הטוב ביותר.  

 

עורכת דין גירושין מאיה רוטנברג העומדת בראשות תחום דיני המשפחה במשרד עו"ד רוטנברג בת"א, הינה עורכת דין מובילה בתחומה בעלת ניסיון של מעל 15 שנים. ניסיונה של עו"ד מאיה רוטנברג בתחום המזונות הינו רב והיא שותפה לפסקי דין תקדימיים בתחום המזונות ילדים ומשמורת משותפת הנידונים כעת בבית משפט העליון. עו"ד גירושין מאיה רוטנברג הינה בנוסף מגשרת מוסמכת בתחום דיני המשפחה.

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל D קומה 4 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building D, 4th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 ..
 

*
*
טען קובץ
checked

 

 

 

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה מהם מזונות רטרואקטיביים?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד