En

צור קשר

checked

האב לא משלם מזונות – מה עושים?

אחת ההתמודדויות הקשות ביותר של נשים בעת גירושין, היא אי תשלום מזונות מצד האב. למרבה הצער, מדובר בתופעה שכיחה מאוד, אשר מותירה את האם במשבר כלכלי, בשל מחדלו של האב לקיים את חובתו החוקית והמוסרית לדאוג לרווחת ילדיו. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי בפני האם עומדות מספר אפשרויות פעולה, על מנת לגבות את דמי המזונות ועל כך נפרט בהרחבה במאמר שלפניכם.  

 

אי תשלום מזונות – אודות התופעה 

עבור נשים רבות בישראל, התחמקות האב מתשלום מזונות הילדים היא המציאות היומיומית המוכרת והמכעיסה. אולם עבור מי שלא נתקל בתרחיש שכזה, מדובר במצב בלתי נתפס: הכיצד ייתכן כי אב אשר הביא ילדים לעולם, בוחר שלא לדאוג לצרכי ילדיו ומתחמק מחובה אנושית ומוסרית בסיסית כל כך. יתרה מזו, מדובר בהפרה חוקית, שהרי דמי המזונות נקבעים במסגרת פסק דין של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. לעיתים, המצב מכעיס עוד יותר כאשר נחתם הסכם גירושין ביו הצדדים והאב היה שותף מלא לקביעת סכום המזונות החודשי.  

 

מצב זה של אי תשלום מזונות מצד האב, מותיר את האם במקרים רבים, במשבר כלכלי והיא נותרת לדאוג לצרכי ילדיה לבדה. יחד עם זאת, לצד התסכול שיוצרת התנהגותו של האב, חשוב לדעת כי יש מה לעשות! האם תוכל לפנות אל המוסד לביטוח לאומי, לפתוח תיק בהוצאה לפועל ובמקרים מסוימים, אף לגבות את דמי המזונות מהוריו של האב, הסבים.  

 

 מדריך כללי ומורחב בנושא מזונות

 

פנייה לביטוח לאומי או הוצאה לפועל 

שתי האפשרויות המרכזיות העומדות בפני אם שאינה מקבלת את תשלום המזונות מן האב, הן הגשת תביעה אל המוסד לביטוח לאומי, או פתיחת תיק בהוצאה לפועל. המוסד לביטוח לאומי נועד לספק קיום בסיסי לתושבים ומשכך, ישנה אפשרות לקבל באמצעותו את תשלום מזונות הילדים, כאשר האב אינו משלם. לשם כך, יש להגיש תביעה על גבי הטופס המיועד לכך ולצרף את המסמכים הדרושים. החיסרון בפתרון זה הוא כי ביטוח לאומי משלם לאם את המזונות על פי תקרה מסוימת ולעיתים, אין המדובר בסכום המלא שנפסק בפסק הדין.  

 

פתרון אחר הוא פתיחת תיק בהוצאה לפועל כנגד האב ובמסגרתו תנקוט האם בהליכי שונים לצורך גביית חוב המזונות, כגון עיקול משכורת, עיקול מטלטלין וכיו"ב. בעת פנייה להוצאה לפועל, תוכל האם לבחור בין מסלול עצמאי, שבמסגרתו היא זו אשר יוזמת את ההליכים בתיק, או במסלול מזונות: מסלול ייחודי לגביית חוב מזונות, אשר במסגרתו האם אינה מעורבת בהליך, אלא מערכת ההוצאה לפועל יוזמת את ההליכים השונים נגד האב. האם כדאי לאם לפנות אל המוסד לביטוח לאומי או להוצאה לפועל? בסוגיה זו כדאי להיוועץ עם משרד עורכי דין למשפחה, אשר יבחן את נסיבות המקרה ועל פיהן, יוכל לייעץ לאם מהי הדרך היעילה יותר לגביית דמי המזונות.  

 

 

קבלת מזונות מהורי האב - הסבים 

כאמור מעלה, הפתרונות העיקריים העומדים בפני האם במצב של אי תשלום מזונות, הנם פנייה למוסד לביטוח לאומי ולהוצאה לפועל. במקרים מסוימים, מתווספת אפשרות נוספת והיא הגשת תביעת מזונות נגד הוריו של האב, הסבא והסבתא של הילדים. חשוב להבהיר, כי אפיק משפטי זה פתוח בפני האם רק לאחר שמוצו כל הליכי הגבייה האחרים והוא רלוונטי בעיקר בשני מצבים: האחד, כאשר האב ברח לחו"ל ולא ניתן לאתר אותו, או כאשר הוא לא הותיר אחריו נכסים כלשהם שניתן לעקל ולממש לטובת תשלום המזונות.  

 

המקרה השני הוא מצב שבו לאב אין יכולת כלכלית לשלם את דמי המזונות, למשל, בשל מצב בריאותי לקוי, פיזית או נפשית, המגביל את כושר השתכרותו של האב. לצד התנאים הללו, יצוין  כי הגשת תביעת מזונות נגד הסבים, היא אפשרות ממשית רק כאשר מצבם הכלכלי של הסבים מאפשר זאת, שהרי אם אין להם די לצרכיהם, בית המשפט לא יוכל לחייבם בתשלום מזונות הנכדים.  

 

האב בפשיטת רגל? גם כאן יש מה לעשות! 

אי תשלום מזונות יכול לנבוע מסיבות שונות ולעיתים, למרבה הצער, הסיבה היא פשיטת רגל של האב. האם ניתן לגבות את דמי המזונות במצב שכזה? התשובה תלויה במועד היווצרותו של חוב המזונות. היה והחוב נוצר טרם ניתן צו כינוס לנכסיו של האב, יקבל חוב המזונות עדיפות על פני כל חוב אחר אשר יצר האב ופירוש הדבר כי האם תוכל לקבל את מלוא התשלום. אולם, היה והחוב נוצר לאחר מתן צו כינוס, חוב המזונות לא מקבל קדימות על פני חובות אחרים ובית המשפט הוא זה אשר יחליט כמה כסף מקופת הכינוס יוקצב לתשלום חוב המזונות.  

 

לשם כך, על האם להגיש לבית המשפט בקשה להקצבת מזונות. בהקשר זה יובהר כי הערכאה הדנה בהליך פשיטת הרגל של האב, אינה כפופה לסכום דמי המזונות שנקבע בשעתו בבית המשפט לענייני משפחה והשיקולים העומדים בפניה כוללים גם את זכותם של נושים אחרים של האב לקבל את כספם. אולם, חשוב לציין כי בשונה מחובות אחרים, על חוב מזונות לא ניתן לקבל הפטר ועל כן בתום הליך פשיטת הרגל, תהיה האם זכאית שוב לקבל את דמי המזונות שנקבעו בפסק הדין של בית המשפט לענייני משפחה.  

 

 

 

 

 

 עורכת דין גירושין מאיה רוטנברג

באפשרותכם למלא את טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן להשיג אותנו באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2nd floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

.
*
*
טען קובץ
checked

 

 

סעיף 11(ב) לחוק לתיקון דיני משפחה (מזונות), תשי"ט-1959
"מזונות שלא התחילו לפעול לגבייתם תוך שנתיים לאחר התקופה שבעדה הם נפסקו, אין לגבותם אלא ברשות בית המשפט".

התובעת בחרה וטעמיה עימה, וייתכן כי טעמים מוצדקים וראויים הם, שלא לגבות את המזונות ושלא לפעול לגביית המזונות. זו הייתה בחירתה ובחירה מושכלת, גם לשיטתה בנימוקיה שלה. בחירה זו היא בעלת השלכה משפטית ואין מקום בחלוף 13 שנה להחזיר את הגלגל אחורה ולהורות על גבייה רטרואקטיבית של סכום. המזונות.
נושאים קשורים:
מינימום מזונות לילד 2020

איך אפשר לא לשלם מזונות

מחשבון מדד מזונות ילדים

איך נקבעים דמי מזונות

סכום מזונות מקסימלי

חובת תשלום מזונות מעל גיל 18

מזונות אישה סכום

פסק דין חדש מזונותקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה שיהוי בגביית מזונות | תמ"ש 22908-02-16 אלמונית נגד פלוני: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
בבית המשפט העליון
ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו מיום 29.6.04 בתיק פש"ר 1831/00 שניתנה על-ידי כבוד השופטת ו' אלשיךקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה ע"א 8993/04- מזונות זמניים בפשיטת רגל: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד