חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
מזונותדלג על מזונות
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תביעה להשבת דמי מזונות ששולמו ביתר

החזרת מזונות- סעיף 16 לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), תשי"ט-1959

16 (א) מי שנתן מזונות מעל למוטל עליו ולא התכוון ליתן מתנה, רשאי לדרוש החזרת היתרה ממי שקיבלה או ממי שנתן פחות מן המוטל עליו ובמידה שנתן פחות מן המוטל עליו,.

)ב) מי שנתן מזונות שלא היה חייב בהם ולא התכוון ליתן מתנה' רשאי לדרוש החזרתם ממי שקיבלם או ממי שהיה חייב בהם ובמידה שהיה חייב בהם.

 

 לעניין תביעת החזרת דמי המזונות ששולמו ביתר:  גם הוראות סעיף 16 לחוק לתיקון דיני המשפחה מזונות לא יסייע בנסיבות העניין לאב. גם לו אניח כי האב לא התכוון ליתן מתנה בדמות התשלום העודף הרי שהסעיף הנ"ל מקנה למי ששילם ביתר רשות לדרוש ובמלים אחרות – לתבוע השבה. אולם אין הסעיף קובע הוראה קוגנטית המחייבת השבת הסכומים. לשון אחר – גם במקרה זה מסור הדבר לשיקול דעתו של בית המשפט על פי הכללים המנחים שנקבע ובפסיקה וכפי שפורט לעיל.

 

 

תביעה להשבת מזונות

 

הסכומים שבמחלוקת שולמו כתשלומי מזונות הרי שהאב עצמו מודה ששילם את החיוב בהוראת קבע על חשבון מזונות. בנסיבות אלה אין כל סיבה להניח שסכום שגם לפני מספר שנים היה על הרף הנמוך לא שימש לכלכלת הקטינה ובוודאי שסכומים אלה שולמו לפני זמן רב ו"נאכלו".בהתחשב בסכומים הנתבעים גם לו יצומצם הסכום נוכח טענת ההתיישנות המסקנה המסתברת היא שהוראה בדבר השבתם אף לא תיטיב עם הקטינה הסמוכה על שולחן אימה.

תמוה בעיני כיצד ממשיך האב מזה שנים רבות ולא חודשים ספורים למשל לשלם ביתר סכום שלשיטתו הוא סכום משמעותי שכן לטענתו אין לו כל רכוש מבלי לשנות את תמונת המצב. הדבר מטיל צל תחילי מסוים על גרסתו. אולם גם לו אקבל את גרסת האב לפיה הותיר את התשלום על כנו בטעות נמשכת בת שנים הרי שאין מדובר בהסבר שיש בו כדי להוביל להשבה על חשבון מזונות וצרכי קטינה עת האב עצמו נטל את הסיכון שבאי מעקב אחר תשלום המזונות הנטען.

אף אין כפי הנראה מחלוקת שהאב איננו מקיים כל קשר עם הקטינה בנסיבות אלה ובמיוחד בהתחשב בהוצאות העודפות שיש להניח מושתות על האם ביחס לקטינה גלל כך חיובה עתה בתשלום סכום כספי שגם לשיטת האב איננו מבוטל איננו צודק בנסיבות העניין גם מטעם זה.

לא מצאתי לקבל את טענותיו הלאקוניות של האב בדבר עשיית עושר שלא במשפט. זאת הואיל והאב עצמו טען שמדובר אך בטעות מצידו ולא הוצגה כל ראייה לכאורה בדבר המשך קבלת הכספים ששילם האב מיוזמתו בהוראת קבע על ידי האם בכוונת מכוון כלשהיא לעניין זה חרף העובדה שקבעתי את התביעה לשמיעת ראיות וויתרו הצדדים על שמיעת ראיות מיוזמתם ואין לאב אלא להלין על עצמו בהקשר זה. הדברים יפים במשנה תוקף עת ממילא גם לחוק עשיית עושר ולא במשפט– מקנה לבית המשפט עצמו שיקול דעת לפטור מחובת השבה בנסיבות המפורטות בו..

מדריך למזונות ילדים

 

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה תביעה להשבת דמי מזונות  ששולמו ביתר: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד