En

צור קשר

checked

5 צעדים מכריעים שיהפכו את הגירושין לכואבים פחות

לְהִתְגַרֵשׁ. זו לא הייתה מילה בראשך ביום שהתנשקתם מתחת לחופה אבל הנה אתם. ה "עד שהמוות יפריד בנינו" שלך הפך ל"רוצה להתחיל מחדש" בין אם ראיתם את זה מתקרב ובין אם עדיין בסחרור רגשות, אתם עומדים לקבל סדרה של החלטות. סביר להניח שאף לא אחת מהן היא אפשרות טובה באמת. עם זאת, למעשה לכל החלטה יכולה להיות השפעה כלכלית, משפטית ורגשית משמעותית עבורכם, בן / בת הזוג שלכם בקרוב וכל הילדים המעורבים ללא קשר לגיל. להחלטות מסוימות יהיו השפעות אדווה גם עבור חוגים משפחתיים, קהילתיים וחברתיים.

מה הדרך הטובה ביותר לנווט בשדה המוקשים הפוטנציאלי הזה עם הנזק הנמוך ביותר לסביבה? איך תגנו על עצמכם? ולאן הולכים מכאן?

מפת דרכים זו תנחה אתכם בדרך הסלעית שלפניכם:

לדעת מה את/ה רוצה:  מה את/ה באמת, באמת רוצה - הצהרה זו נשמעת פשוטה, אך עם זאת רוב האנשים ממשיכים בגירושיהם בנחישות להשיג מה הוגן ללא הערכה מתחשבת מה הם רוצים, מה הם לא רוצים ומה הם צריכים.


נסו את התרגיל הזה כדי להשיג בהירות מה אתם באמת באמת רוצים. ציירו שלושה דליים בראש הדף ותייגו אותם בהתאמה "צריך", "רוצה" ו"אפשר לוותר". ואז התחילו לרשום פריטים מתחת לכל דלי. היו כנים באכזריות עם עצמכם לגבי מה שאתם באמת צריכים ורוצים. זה יהיה גם כלי חזותי שימושי שיעזור לכם להישאר במסלול תוך כדי משא ומתן עם בן/בת הזוג שלכם בקרוב.

חשוב גם לשקול מה בן/בת הזוג שלך באמת רוצה ומדוע. ככל שאת/ה ועורך הדין שלך מבינים מה מניע את בן / בת הזוג שלך, כך תהיה לכם קל יותר להחליט מה לבקש, בשביל מה להילחם ועם אלו ויתורים תוכלו לחיות.


תבינו שזה עסק עכשיו: כשנישאתם לבן/בת הזוג שלכם, התקשרתם בחוזה חוקי. בטח, היו רגשות ופרחים וטבעות מעורבים; אך אל תתבלבלו, חתמתם על חוזה מחייב באותו יום. כעת אתם נכנסים להליך תביעה לסיום חוזה זה.

כנראה שמעולם לא חשבתם על זה ככה, אבל העובדה היא שגירושין הם הליך משפטי. זה יותר מתיק בית משפט; זו תביעה נגד אדם שפעם אהבת ואולי עדיין אוהב/ת. חשוב לנווט בין ההיבטים העסקיים של המקרה כאשר הרגשות שלך מבודדים.  אמנם גם קריטי להכיר ולעבד את רגשותיך עם האנשים המתאימים, אך עליך לזכור כי מדובר כאן בחלוקה החוקית של נכסיך וחבותך הזוגית, הנשלטים על ידי חוקי המדינה.

חוקי גירושין שונים ממדינה למדינה, ולעיתים הם אף מיושמים באופן שונה על ידי שופטים בישראל או דיינים בבית הדין הדתי. לכן חובה שתבינו ותגנו על זכויותיכם. להיות מודע לחוק ולדעת מה מוסמך בית משפט לקבוע. ואז התמקדו בניהול משא ומתן להסדר בדרך שתשרת את האינטרסים שלכם בגירושין בהגינות ובכבוד רב ככל שתוכלו.

חקרו את המצב הפיננסי שלכם לעומק: עשו רשימה של הנכסים, ההכנסות, חובות, הוצאות, תביעות שלכם וקבלו תמונת מצב. התחילו להבין היכן אתם נמצאים היום על ידי איסוף דוחות מרו"ח אם צריך - דוחות המס והדוחות הכספיים שלכם על כל הנכסים שבבעלוכםך והחובות שאתה חייבים. התחילו לעקוב אחר יתרות הבנק וההוצאות שלכם באדיקות יתרה וודאו שיש לכם חשבון בנק וכרטיס אשראי על שמכם.

ארגון של הנתונים הכספיים שיש לכם גישה אליהם לפני שאתם נפגשים עם עורכי דין יחסוך לכם שעות ייעוץ והסברים. בשלב מסוים תצטרכו להצהיר על כך בפני בית המשפט. עורך הדין יעזור לך להשלים את זה ולכן חשוב לקבל את המידע המדויק ביותר האפשרי ולתעד מהיכן לקחת את המספרים. אם אין לכם גישה, אל תדאגו - עורך הדין שלכם ידע להשיג את זה.

הרכיבו את צוות ההעצמה שלכם: בעוד שחבריכם ובני משפחתכם דואגים לכם, אפילו העצה הכי כנה עשויה לגרום לבלבול ולחץ מיותר. אתם תקבלו את ההחלטות הכספיות הקשות והחשובות ביותר בחייכם בתקופה כאוטית רגשית, כך שאתם זקוק לצוות מקצועי שיעזור לכם להתמודד ממצב של כוח, ולא חולשה.

עו"ד גירושין- תזדקקו לעורך דין גירושין המתמחה בדיני משפחה ומנוסה בגישור גירושין.  יהיה עליכם גם להחליט באיזה הליך תבחרו כדי להתגרש. ישנם שלושה נתיבים עיקריים:

 

  • חתימה על⇐ הסכם גירושין בהסכמה.
  • גישור (גישור גירושין סטנדרטי או גישור גירושין בשיתוף פעולה) - למעשה הליך גירושין בהסכמה שבסופו חותמים על הסכם גירושין.
  •  ניהול הליכי גירושין בבית משפט למשפחה או בית דין דתי.


לכל נתיב פעולה היתרונות והחסרונות שלו, ובחירת הדרך המתאימה לאינטרסים הייחודיים של משפחתך עלולה לגרום לחיסכון עצום בכמות הזמן, העלות והסכסוך הכרוכים בכך.

 

עכשיו זה הזמן למצוא מומחים שידריכו אותך גם בהיבטים הכספיים, והרגשיים של גירושין. לא משנה כמה חזק הצוות שלך, את/ה המנכ"ל וזה קריטי שאת/ה מנהל/ת את התהליך כמו גם כל אחד מחברי הצוות.

עלות הגירושין כוללת את סכום שכר הטרחה המשפטי והמקצועי שמשלמים לעו"ד ולבתי המשפט. אך האם אי פעם חשבתם כמה הזמן ואנרגיה אתם משקיעים בתהליך מבחינת אבדן רווחים? מה לגבי ההזדמנויות שתפספסו? העלויות האלה נחשבות בהחלט.


זכרו שאתם כותבים את הפרק הבא שלכם: למרות שזה אידיאלי להישאר ידידותי ובשיתוף פעולה במהלך הליך הגירושין, חשוב לא לחתום על עסקה גרועה בשום מצב. לאחר שהגעת להסכמה כלשהי, עורך הדין שלך יערוך הסכם גירושין. ההסכם הוא מסמך ארוך המפרט את כל הפרמטרים של גירושיכם, וחשוב לקבל חוות דעת שנייה ואף שלישית על ההסכם לפני שתחתמו. זכרו כי חוזה הגירושין ניתן לאכיפה משפטית וקשה לשנות, לפתוח או לבטל הסכמי גירושין בבית משפט לאחר שנחתמו.

 

עד כמה שזה קשה, המשיכו להסתכל קדימה ולא במראה האחורית. הזכירו לעצמכם שההחלטות שאתם מקבלים היום הן היסוד לעתידכם. דאגו לטפח את עצמכם ולהגן על התקווה. היו פתוחים לכל האפשרויות. התמקדו בהיבטים העסקיים תוך התייחסות לאתגרים הרגשיים והפסיכולוגיים.

 

סוף הנישואין שלכם עשוי להיות ידידותי או לא, אבל אתם יכולים לבחור לנהל את הרגשות שלכם ולתעדף כך שהגירושין וההורות המשותפת יהיו אופטימליים. כל צעד שתנקטו באופן יזום, כמו גם התקלות שתמנעו, יקרבו אתכם לעתיד שתרצו ליצור לעצמכם בחיים שלאחר הגירושין.

 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד