En

צור קשר

checked

זכויות נשים: טעויות שעושות נשים רבות בגירושין


יש המשווים גירושין לאפקט הפסיכולוגי של ניתוח מעקפים - כואב, מסובך ועם תקופת החלמה קשה. מכיוון שרבים מאלה שעוברים גירושין נמצאים במצב רגשי אינטנסיבי, ניתן לעשות טעויות - בחלק מהמקרים טעויות הרסניות, ארוכות טווח שיצטערו לנצח. בעוד ששני המינים עושים טעויות במהלך גירושין, הטעויות שעושות נשים נוטות לכלול בעיקר נושאים כספיים.

 

נשים מבוגרות שאולי לא היו קשורות כמעט לכלכלה הזוגית לאורך השנים, יכולות להיפגע קשה מבחינה כלכלית מגירושין. אם הגירושין היו בלתי צפויים לחלוטין, נשים אלו עשויות לצאת מהגירושין בצד המופסד של חלוקת הנכסים, ללא דרך להתפרנס. אם את אישה השוקלת להתגרש, שלא מתמצאת במסמכי הגירושין, זה יכול להועיל לך לבחון את הטעויות הנפוצות שנעשו על ידי נשים רבות במהלך גירושין:

 
חלוקת נכסים וחובות

אין לאישה מושג לגבי כספים זוגיים: הרבה יותר מדי נשים עוברות גירושין ללא שום מושג לגבי נכסיהן וחובותיהן. את חוסר ידיעה זה יכול לנצל על ידי בעל חסר מצפון שמודע לחלוטין שאשתו לא ממש יודעת מה רמת הנכסים הזוגיים שקיימת בפועל.

 

פעמים רבות קורה שהאישה בילתה את העשור האחרון של נישואיה כעקרת בית - והבטיחה את חייהם של בעלה וילדיה ללא דאגות של היומיום -  תוך התעלמות מדוחות בנק, חובות כרטיסי אשראי, החזרי מס וחשבונות פרישה.

 

זכויות נשים בגירושים

אם את מגישה בקשה לגירושין, או אם יש לך אינדיקציה כלשהי לכך שבעלך מתכוון להגיש בקשה לגירושין, העדיפי זאת בראש סדר העדיפויות שלך לדעת איפה את עומדת כלכלית על ידי ביצוע הפעולות הבאות:

  • צרי עותקים של הצהרות בנק או הורדי אותם לקובץ מאובטח.
  • אם בעלך מסרב לספק לך החזרי מס משותפים, פנני למס הכנסה וקבלי העתקים.
  • חשבונות כרטיסי אשראי חשובים באותה מידה, כך שתדעי אם בעלך נטל הלוואה בכרטיסי אשראי משותפים מיד לפני הגשת בקשה לגירושין.
  • וודאי שיש לך גישה לכסף שיספיק  כדי להעסיק את עורך הדין שלך ועל כל הוצאות אחרות שתהיה אחראי עליהן עד לחלוקת הנכסים.
  • בררי ותעדי נושאים פיננסיים כגון ביטוח חיים, חשבונות פרישה, אופציות למניות ואפילו חברות בקאנטרי קלאב.

 

לא מבחינה בין רכוש נפרד לרכוש משותף: מכיוון שבישראל חלוקת הרכוש על פי הלכת השיתוף וחוק יחסי ממון , הרכוש הזוגי יחולק "בצורה הוגנת" בהתאם לעקרון איזון משאבים. כל מה שהיה בבעלותך או בבעלות בעלך לפני הנישואין - שלא התערבב בנכסים זוגיים - נחשב בדרך כלל לרכוש נפרד. טבעת האירוסין שלך נחשבת בדרך כלל כרכוש נפרד, אולם מתנות בין בני זוג נחשבות בדרך כלל כרכוש זוגי.


כישלון חשיבה לטווח רחוק במהלך חלוקת הנכסים: לא פעם כשהסדר הגירושין (עליו חותמים בהסכם הגירושין בפשרה בבית המשפט / גירושין בהסכמה או בסיום הליך גישור) הוא שנוי במחלוקת, נשים נוטות יותר לוותר על חלקן ההוגן בנכסים פשוט כדי למנוע סכסוך ולעבור הלאה. החשיבה הרגשית עשויה להיות משהו כמו "יש דברים חשובים יותר בחיים מאשר כסף."

 

זהו מצב נפשי מסוכן מאוד, את עלולה להתחרט על ויתור על חלקך בנכסי הנישואין בהמשך הדרך כאשר את בקושי שורדת כלכלית. עד כמה שחלוקת הנכסים הזוגיים קשה ולעיתים מביכה, זה הזמן להתעמק ולהעריך כיצד אפשרויות הסדר הגירושין שלך עשויות להשפיע על הביטחון הכלכלי העתידי שלך. יש לך ניסיון אחד לעשות את זה נכון, אז השלימי את העבודה הקשה עכשיו כדי לבחור את הבחירה הטובה ביותר לעתידך.


כישלון להבטיח תשלומי מזונות ילדים או בני זוג: ברגע שניהלתם משא ומתן בהצלחה לתמיכת ילדיכם או תשלומי תמיכה לבני זוג , אל תעצרו שם. וודאי כי לאקס שלך יש פוליסת ביטוח חיים שתכסה את הערך הנוכחי של תשלומי המזונות העתידיים שלך, משא ומתן על העברת הבעלות על הפוליסה אליך. פעלי להגן על תשלומי דמי המזונות והתמיכה שלך ולילדים לעתיד. אם בן / בת הזוג שלך לא יסכים להעביר בעלות על הפוליסה, לכל הפחות תוודאי שאת תישארי מוטב כל עוד קיימת חבות מזונות, וכי תקבל הודעה אם חל ביטול תשלום עבור הפרמיות.


אי התאמת רמת החיים שלך לאחר הגירושין:  נשים עשויות לחוות שינוי רציני ברמת החיים לאחר גירושים ואם אינן מציאותיות לגבי שינוי זה, עלולות להתדרדר כלכלית עוד יותר. בדרך כלל הכנסות הגברים עולות לפחות בשליש בעקבות גירושין, בעוד שהכנסה של נשים נוטה לרדת, מה שמותיר אותן להיאבק במשך שנים. על פי מחקרים חברתיים וכלכליים, בין אם לאישה יש ילדים ובין אם לאו, הכנסתה בעקבות גירושין תיפחת בחמישית לפחות ותישאר נמוכה יותר במשך שנים רבות. עשי כמיטב יכולתך לחיות ברמת חיים שתואמת את הכנסתך, תוך שמירת חשבון חסכון בריא למקרי חירום.


להשתמש בילדים כדי לחזור לגרוש שלך: זו טעות שכל האימהות צריכות להימנע ממנה בכל מחיר. הבעיה בשימוש בילדיך כדי לנקום באקס שלך היא שהילדים הם אלה שבסופו של דבר נפגעים. אם תקשי ככל האפשר על אבי ילדיך לבלות איתם את עלולה לפגוע בבעלך לשעבר, אך בסופו של דבר זה יפגע הרבה יותר בילדיך. ילדים זקוקים לשני ההורים, אז עשי כמיטב יכולתך כדי לשמור על יחסים עם הגרוש שלך ככל שיהיו, מבלי לפגוע בו כהורה לילדיך.


לתת לרגשות שלך להכריע בהחלטות שלך: גם אם היית מודעת לכך שהקשר שלך עלה על שרטון זמן מה, וגם אם היית זו שיזמה את הגירושין, יש אכזבה מסיום הנישואין. כשאת נותנת לרגשות שלך להשתולל, במיוחד כאשר את מאפשר לרצון שלך לנקום להפריע לעצמך לבנות חיים חדשים, את יכולה בסופו של דבר לשלם עבור איש שליטה על הרגשות האלו עוד הרבה מאוד זמן. לא רק שלא בהכרח תקבלי את ההסדר הכספי הטוב ביותר תוך קבלת החלטות רגשית, את גם תתקשי לבנות מחדש את חייך בשלבים קריטיים אלו.

 

נושאים נוספים:

מרוץ הסמכויות: האם זה משנה מי מגיש בקשה לגירושין לראשונה בישראל?

שמירת נכסים בירושה במהלך גירושין

קצבאות ביטוח לאומי בגירושין

לא להיות מציאותית לגבי העלויות הכרוכות בטיפול בילדים: לעתים קרובות מדי נשים לא מצליחות לחשב את כל העלויות המשתנות הכרוכות בילדיהן שעשויות להיות לאחר הגירושים בעיקר באחריותן. גם עם תשלומי מזונות הילדים יתכן שהוצאות אלה אינן מכוסות במלואן, לכן כאשר את מנהלת מו"מ לקבוע את מזונות הילדים ודאי שנכללו: הוצאות מעונות יום, שירותי בריאות, חינוך, ביגוד ועלויות חוגי ספורט לימודי חוץ וחוגים אחרים.

 

לשימושכן: מחשבון המזונות של משרד עו"ד מאיה רוטנברג


לתת לבעלך לשכנע אותך לחלוק עורך דין, או להסתדר בלי עורך דין לגמרי: יש בעלים שישכנעו את נשותיהם שיהיה הרבה יותר קל פשוט להיפגש בבית הקפה ולסגור את חלוקת הנכסים, משמורת ילדים ומזונות ביניהם. הבעל ישכנע את אשתו באופן "הגיוני" שהשארת עורכי דין מחוץ להסדרת סיום חיי הנישואין לא רק תהיה זולה יותר, זה יהיה הרבה יותר מהיר. בדרך כלל,  לאחר שישכנע אותך בכך, המטרה תהיה לגרום לך להסתפק בהרבה פחות ממה שאת זכאיתת.

אם האישה אינה מודעת למצבם הכלכלי של בני הזוג, הדבר קל עוד יותר. גם אם את חושבת שהגירושין שלך יהיו ידידותיים וקלים, את זקוקה לעורך דין - ואת צריכה עורכת דין (מומחית בגירושין) משלך - כדי להבטיח את זכויותיך מוגנות. עו"ד מגשרת מנוסה יודעת היכן לחפש וממה להיזהר, ויכול להדריך אותך בגירושין בעוצמת סכסוך הנמוכה ביותר, תוך שמירה על קבלת ההסדר המגיע לך.


לחשוב שבעלך ייענש כלכלית בגלל התנהגות רעה במהלך הנישואין, כמו ניאוף: בעידן של גירושין כאירוע כלכלי, לא משנה כמה רע בעלך התנהג במהלך הנישואין, התנהגות רעה זו לא תתורגם לנכסים זוגיים נוספים המוענקים לך. למעשה, אלא אם כן יתגלה שבעלך הבריח נכסים זוגיים, השופט/ת לא יתייחס להתנהגות הרעה ולא ינסה "להעניש" את בעלך על התנהגות זו. אם עם זאת, בעלך השתמש בנכסים זוגיים כדי לממן את חיי הניאוף - נניח שהוא קנה מתנות יקרות למאהבתו, או בזבז את כל חסכונותיך בהימורים - ייתכן שאת זכאית לנכסים נוספים לקיזוז ההוצאות הללו. יהיה עליך להוכיח שבעלך אשם בבזבוז נכסי הנישואין לפני שהשופט יעניק לך חלק גדול יותר ברכוש- חלוקה לא שוויונית, ולכן זו סיבה נוספת לוודא שיש לך גישה לקבלות כרטיסי אשראי והצהרות בנק.
 

להניח שבגלל שהוא רצה להתגרש את צריכה לקבל חלק גדול יותר מהנכסים, במיוחד מהבית המשותף: ראשית, לא משנה מי רצה את הגט כאשר השופט קובע כיצד לחלק את הנכסים שלך. גם אם את מאמינה שאת זכאית לעוד נכסים, כולל בית הנישואין , מכיוון שהוא הרס לך את החיים לחלוטין, היי סמוכה ובטוחה שהשופט לא יראה זאת כך. נשים לרוב רוצות להישאר בבית הנישואין מכיוון שהן רוצות לשבש את חיי ילדיהן כמה שפחות בנסיבות העניין.

 

לפני שתקפצי על ההזדמנות לשמור על הבית וודאי שיש לך את כל המידע. כמה עולה המשכנתא? האם את יכולה להרשות לעצמך את המשכנתא, את המסים, את התחזוקה? החזקת הבית באמת תאפשר לך להתקדם כלכלית? אולי תוכלי למצוא מקום עבורך ועבור ילדיך שיאפשר להם להישאר בבית הספר ולשמור על חבריהם. עצם זה שקל יותר להישאר בבית שלך,  לא אומר שזו הבחירה הטובה ביותר.


להתעסק עם הגרוש שלך יותר מהנדרש: אלא אם כן הגירושין שלך הם באמת הגירושין הידידותיים ביקום, נסי כמיטב יכולתך להימנע מלדבר עם בעלך על הגירושין יותר מהנדרש. לכן יש לך עורך דין. עורך הדין שלך אינו רגשי לגבי גירושיך, ולכן מסוגל לדון בפרטים בצורה רציונאלית יותר. במיוחד אם יש לך ילדים, תצטרכי לצמצם את האינטראקציות שלכם לאלה הנחוצים לנושאי טיפול בילדים. אם יש משהו שאת מרגיש שאת חייבת לומר, עשה זאת בדוא"ל, אך וודאי שלאחר כתיבת הדוא"ל תעכבי את השליחה במשך כמה ימים ואז קראי אותו מחדש ובדקי אם את עדיין רוצה לשלוח אותו. אם את מטילה ספק ביכולת שלך להיות אובייקטיבית, תני לעורכת הדין שלך לקרוא את טיוטת הדוא"ל שלך לפני שתשלחי אותה.


להמשיך לראות בגרוש שלך כהנדימן שלך: אם המכונית שלך מתקלקלת התקשרי לשירותי דרך או התקשרי למכונאי, ולא לאקס בעל שלך. אם המקרר שלך מרעיש, התקשרי לאיש תיקון מקררים, ולא אל בעלך לשעבר.

 

גם אם בעלך היה זה בזוגיות שלך שטיפל בתיקונים, זה כבר לא המצב. את צריכה ללמוד להתמודד עם הבעיות האלה בעצמך, לא משנה כמה זה יכול להיות קשה.

 


לא להיות מודעת לזכויות שלך במהלך הגירושין: חיוני שתשוחחי בכנות עם עורכת הדין שלך לגירושין ואז הקשיבי היטב לעצותיה. אם אין נסיבות חריגות, את זכאית לחלק שווה מהנכסים הזוגיים בהתאם למשך הנישואין והסטאטוס הזוגי, ייתכן שאת זכאית למזונות אישה. אל תוותרי על זכויות חשובות רק כי אינך יודעת למה את זכאית.
 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד