En

צור קשר

checked

משמורת משותפת מה זה אומר? סקירה על משמורת משותפת

משמורת משותפת היא סוג של משמורת ילדים לפיה מוקנות זכויות משמורת לשני ההורים. משמורת משותפת עשויה להתייחס משמורת פיזית משותפת, משמורת משפטית משותפת, או שילוב של שניהם.

 

בהסדר משמורת משפטית משותפת, שני ההורים של הילד שותפים מלאים בקבלת החלטות מרכזית נתח בנוגע לחינוך למשל, טיפול רפואי חינוך דתי. במשמורת פיזית משותפת, (הנקראת גם הורות משותפת או מגורים משותפים), הילד מבלה שווה או קרוב לזמן שווה עם שני ההורים.

 

 

לאחר גירושין או פרידה, הורים עשויים להיות בעלי משמורת פיזית משותפת וכן משמורת משפטית משותפת על ילדיהם, או בדרך כלל, הם עשויים להיות בעלי משמורת משפטית משותפת ואילו אחד ההורים מחזיק במשמורת פיזית יחידה (הורה משמורן). לעיתים נדירות, ההורים עשויים לקבל משמורת פיזית משותפת בעוד להורה אחד מהם משמורת חוקית יחידה.  

 משמורת משותפת

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ההפך ממשמורת פיזית משותפת הוא משמורת בלעדית, כאשר הילד גר בעיקר אצל הורה אחד ואילו ההורה השני עשוי להיות בעל זכויות ביקור לראות באופן קבוע את ילדו. משמורת פיזית משותפת שונה ממשמורת מפוצלת, כאשר אחים אחים גרים אצל הורה אחד בעוד אחים אחרים גרים עם ההורה השני.


משמורת מפוצלת מתייחסת להסדר משמורת על ילדים שבו אחד ההורים מחזיק במשמורת בלעדית על ילד אחד או יותר ואילו ההורה השני מחזיק במשמורת בלעדית על האחים הנותרים. משמורת מפוצלת היא נדירה, שכן נהוג לחשוב שהכי נכון לשמור על אחים יחד מטעמי נוחות, יציבות ותמיכה. הסיבות למשמורת מפוצלת יכולות להיות העדפות ילדים עבור הורים או אחים שונים שלא מסתדרים זה עם זה. מצב זה נפוץ יותר בקרב בגירים בהשוואה לאחים צעירים, ואז בדרך כלל ההסדר מתקבל לבקשת אחד הילדים.היסטוריה 
במדינת אנגליה, לפני המאה ה -19, במשפט המקובל נחשבו ילדים להיות רכושם של אביהם.   עם זאת, השינויים הכלכליים והחברתיים שהתרחשו במהלך המאה ה -19 הובילו לשינוי תפיסתי לגבי הדינמיקה של המשפחה.  התיעוש הפריד בין הבית למקום העבודה, והרחיק את האבות מילדיהם כדי לצאת לעבוד להרוויח שכר ולפרנס את משפחתם.  לעומת זאת, מאמהות  ציפו להישאר בבית ולטפל במשק הבית ובילדים.  שינויים חברתיים חשובים כגון זכות בחירה לנשים ו תיאוריות להתפתחות הילד אפשרו שינוי תפיסות סביב חשיבות הטיפול האימהי.

משמורת משפטית משותפת
במשמורת משפטית משותפת, שני ההורים חולקים זכויות קבלת החלטות בנושאים העלולים להשפיע באופן משמעותי על חיי ילדיהם, כגון היכן ילד צריך ללמוד בבית הספר, בחירת רופא או מטפל לילד וטיפולים רפואיים.  לשני ההורים יש גם זכות גישה לרשומות של ילדיהם, כגון רשומות חינוכיות, רשומות בריאות ותיקים אחרים. במסגרת הסדרי משמורת פיזית בלעדית, נמצא כי למשמורת משפטית משותפת יש השפעה מיטיבה על ילדים בהשוואה למשמורת משפטית יחידה.

משמורת פיזית משותפת (הורות משותפת)
במשמורת פיזית משותפת הילד חי זמן שווה עם שני ההורים או זמן ניכר עם כל אחד מההורים.  בדרך כלל, בית המשפט לענייני משפחה קובע לוח זמנים להורות המגדיר את הזמן שהילד ישהה עם כל הורה.

אחוז המשמורת הפיזית המשותפת לעומת המשמורת הפיזית היחידה משתנה בין המדינות. בסקר השוואתי משנת 2005/06, שכלל ילדים בגילאי 11 עד 15, הוא היה הגבוה ביותר בשבדיה עם 17% והנמוך ביותר בטורקיה ובאוקראינה עם 1% בלבד.

מחקרים מצביעים על כך שמשמורת משותפת עשויה לתרום משמעותית לרווחתו של הילד, עם שיעורים נמוכים יותר של בעיות נפשיות ושימוש בסמים, ביצועים טובים יותר בבית הספר, בריאות גופנית טובה יותר ויחסים משפחתיים טובים יותר בהשוואה לילדים במשקי בית שבהם אחד ההורים מחזיק במשמורת פיזית יחידה.  בסך הכל, מחקרים מראים שילדים חווים תוצאות טובות יותר בהסדרי משמורת משותפת כאשר יש להם גישה טובה לשני ההורים.  אמנם לא כל המחקרים על משמורת משותפת הביאו לממצאים דומים, אך אין מחקר בו נמצא כי נזק נובע מהסדר משמורת משותפת.

 


אחריות הורית

בבריטניה ואיחוד האירופי המושג אחריות הורית (parental-responsibility) מתייחס לזכויות והפריבילגיות שעליהם מושתת הקשר בין הילדים להוריהם ועבור מבוגרים אשר מוענקות להם האחריות ההורית על ידי התחייבות בהסכם אחריות הורית עם האם או קבלת צו אחריות הורית מבית משפט.


 

יפן
משמורת משותפת אינה מוכרת כחוק ביפן.  בתי משפט ביפן מעדיפים מתן משמורת למטפל עיקרי,  וכמעט תמיד פוסקים משמורת להורה משמורן, גם לאחר מקרים של חטיפת  ילד על ידי הורה.  הורים יפנים רבים מאמינים כי הכרה בזכויות משמורת משותפות תפחית את בעיית חטיפות על ידי ההורים ותשפר את מערכות היחסים בין הורים לילד עם קבלת משמורת.

ספרד
בסקר 2005/06, כ -6% מהילדים הספרדים בגילאי 11 עד 15 חיו בהסדר משמורת פיזית משותפת לעומת משמורת פיזית יחידה.

משמורת פיזית משותפת הוכנסה לחוק הספרדי בשנת 2005, בכפוף להסכמת שני ההורים. אזורים מסוימים, כמו אראגון וקטלוניה, העבירו לאחר מכן חוקים שהופכים אותה לאופציה המועדפת.

בריטניה
בבריטניה בשנת 2005/06, כ -7% מהילדים בגילאי 11-15 חיו בהסדר משמורת פיזית לעומת משמורת יחידה.

ארצות הברית
בארצות הברית משמורת משפטית משותפת נפוצה ואילו משמורת פיזית משותפת היא נדירה.  על פי סקר 2005/06, כ -5% מהילדים האמריקאים בגילאי 11 עד 15 חיו בהסדר משמורת פיזית משותפת לעומת משמורת פיזית יחידה.  קנטקי היא המדינה היחידה עם חובת הוכחה לטובת משמורת פיזית משותפת. 

 

מחקרים על משמורת משותפת 

דרג את הכתבהדירוג כתבה משמורת משותפת מה זה אומר? סקירה על משמורת משותפת: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
5 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד