En

צור קשר

checked

3 דברים שאנשים לא יודעים על פרידה

פרידה מבן / בת הזוג  יכולה להיות תהליך מסובך. מצאו את התשובות לשלוש שאלות נפוצות שעולות כשמדברים על פרידה.


יש כמה החלטות כבדות שיש לקחת כאשר זוג בוחר להיפרד. הם בדרך כלל יצטרכו להסכים כיצד לחלק כספים, רכוש, נכסים, משמורת על חיות מחמד או ילדים ועוד. להבין את כל ההשלכות יכול להיות תהליך מייגע ומאתגר לנוכח המתח הקיים במערכת היחסים.

פרידה

זו הסיבה שהסכם פרידה בכתב כל כך חשוב כשמסכמים את התנאים של הפרידה. זה מתאר בבירור את הציפיות של כל אחד מבני הזוג, כך שהם יכולים להתמקד במה שהם צריכים במהלך השינוי המטלטל שהם חווים.

להלן שלוש שאלות נפוצות שעולות כאשר דנים בפרידה.

1. מתי נדרשת נוכחות של עורך דין?
נוכחות של עורך דין אינה חובה לניסוח הסכם פרידה. עם זאת, אם בני הזוג אינם יכולים להסכים על התנאים, יתכן שייטב לכל צד לפנות לייעוץ משפטי נפרד.

לאחר שהמסמך מנוסח (עדיין לא חתום), מומלץ מאוד שכל אחד מבני הזוג יתייעץ עם עורך דין משלו. למעשה, התייעצות עם עורך דין מבטיחה שהסכם הפרידה יהיה הוגן ובני הזוג מבינים את זכויותיהם וחובותיהם על פי ההסכם.

כדי ליצור את מסמך הסכם הפרידה או הגירושין ללא עורך דין, מומלץ ללמוד את כל הזכויות המשפטיות שלך בעת הפרידה, אשר עשויות להשתנות בהתאם למצב המשפחתי (נשואים או חיים משותפים, ידועים בציבור, עם או בלי ילדים).

 

בנוסף, קל יותר להגן על הסכם שנחתם מול עורך דין בבית המשפט במקרה של  ערעור על תוקפו מכיוון שיש הוכחה שהמסמך נחתם ברצון על ידי כל צד לחוזה.

 

2. כיצד יש לחשב את תשלומי המזונות?
במהלך פרידה, אחד מבני הזוג עשוי להיות מחויב לשלם עבור מזונות ילדים או בני זוג לכיסוי הוצאות המחיה או כדי לאפשר לבן הזוג השני לשמור על איכות חיים מסוימת עד להשגת עצמאות מלאה. בעת חישוב תשלומי תמיכה אלו, מומלץ לעקוב אחר הפסיקה האחרונה  בבתי המשפט (שיכולות להשתנות בהתאם למיקום). קראו על חישוב מזונות או השתמשו במחשבון המזונות באתר rotenberglaw.co.il.

 

הנחיות למזונות ילדים

עקרון ההלכה החדשה בעליון (חלוקת מזונות במשמורת משותפת בע"ם 919/15) ביסס את ההנחה ששני ההורים מאגדים את הכנסותיהם לטובת כל המשפחה. במקרה זה, מזונות ילדים מחושבים לפי צרכי הילדים, משמורת,  חלוקת זמני השהות, ולפי היחס של השתכרות כל הורה ויכולת כלכלית. מזונות ניתן לחשב בדרכים שונות, כדי להיות בטוח כדאי לעיין בפסיקה האחרונה ומאמרים על חישוב מזונות.

קרא/י עוד : יסודות מזונות ילדים להורים פרודים.

הנחיות למזונות בני הזוג

תמיכה לבני זוג, או מזונות, מזונות אישה או מזונות משקמים, יכולים להיות מצב זמני המשמש שיכוך ההשפעות הכלכליות של פרידה. זו יכולה להיות גם התחייבות קבועה יותר (עד מותו או נישואיו מחדש של המקבל), אך מזונות קבועים פחות שכיחים.

גורמים רבים נכללים בחישובי תמיכה בין בני זוג, וגורמים אלה יכולים להשתנות בהתאם לנתוני בני הזוג.

באופן כללי, יש לקחת בחשבון גורמים אלה בעת קביעת הזכאות למזונות, הסכום שישולם ומשך התשלומים:

 • אורך הנישואין
 • רמת החיים הקבועה של בני הזוג במהלך הנישואין
 • משך הזמן הדרוש להספקה עצמית
 • גילם, בריאותם ומצבם הכלכלי של בני הזוג
 • בנוסף, יש לקחת בחשבון גם גורמים הנוגעים ליכולת ההשתכרות של כל אחד מבני הזוג:

   • היסטוריית תעסוקה והכנסות
   • היסטוריה של השכלה
   • כישורי עבודה, כישורים והכשרה, פוטנציאל השתכרות.
   • תמיכה ממשפחה

תמיכה בין בני הזוג ניתנת כך ששני האנשים יוכלו להמשיך ליהנות מאותה רמת חיים כמו בזמן שהם נישאו. זכרו לבדוק את זכאותכם בעזרת מחשבון לפני שתדרשו או תיתנו תשלומים.

3. האם פרידה חייבת להוביל לגירושין?
מכל סיבה שהיא, זוג עשוי להחליט שלוקח קצת זמן זה מזה זה הדבר הטוב ביותר עבור מערכת היחסים שלהם. אנשים רבים רואים בכך את הצעד הראשון לקראת גירושין, אך לא תמיד זו צריכה להיות התוצאה הסופית.

הסכם פרידה יכול להיות אופציה לזוגות לבדוק את רגשותיהם האמיתיים ביחס לזוגיות שלהם ולהחליט אם יש צורך בגירושין או לא.

במקרים מסוימים, פרידה זמנית ללא גירושין יכולה להיות הזדמנות לבני הזוג לצאת מחוץ לאחריות המשפחתית שלהם ולהתמקד בצמיחה אישית, מה שלעיתים יכול להוביל לפיוס.

חיים בנפרד לזמן מה יכולים לעזור לכל אחד מבני הזוג לממש באופן מלא את הרצונות, הצרכים והציפיות שלו במערכת היחסים. מרחק רגשי ופיזי יכול לעזור להפריד בין הבעיות האישיות שלכם לאלו של של בן / בת הזוג.

הזמן בו חיים בנפרד יכול להוכיח לבני הזוג שהם באמת מתגעגעים להיות ביחד. בנוסף, קביעת זמן איכות משותף במהלך הפרידה יכולה לטפח מערכת יחסים חדשה של אהבה וכבוד אחד/ת לשני/ה. סוג זה של פרידה נקרא לפעמים פרידה מבוקרת ויכול להצליח כאשר הוא מיושם כראוי.

לחלופין, הפרידה יכולה להוכיח שכל בן זוג מרגיש טוב יותר בפני עצמו. בסופו של דבר, הפרידה היא מה שאתה עושה ממנה.

כמובן שהפרידה אכן מגיעה עם ציפיות מסוימות ממערכת יחסים, ולכן כדאי שיהיה ברור מההתחלה.

תכנון פרידה
לעתים אנשים בוחרים בפרידה על פני גירושין, כך שהם עשויים להמשיך לחלוק הטבות בריאות, להגיש החזרי מס משותפים, או פשוט משום שאמונות דתיות מונעות מהם להתגרש. זה יכול גם לעזור לאנשים להחליט על גירושין.

אם את/ה חושב/ת על פרידה מבן / בת הזוג שלך, ניסוח הסכם פרידה בכתב יכול לחסוך זמן, כסף ולחץ. ניתן לקבוע מספר פגישות גישור אם בני זוג יכולים מתקשים בתנאים מסוימים של הסכם הפרידה בכוחות עצמם.

 

 • דוגמא להסכם פרידה
דרג את הכתבהדירוג כתבה 3 דברים שאנשים לא יודעים על פרידה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד