En

צור קשר

checked

ההשפעות הפסיכולוגיות של גירושין על ילדיםכאשר הנישואין מתמוססים, ישנם הורים שמוצאים את עצמם שואלים שאלות כמו: "האם עלינו להישאר יחד למען הילדים?" הורים אחרים מוצאים שגירושין הם האופציה היחידה שלהם.


ובעוד שלכל ההורים עלולות להיות דאגות רבות בראשם - מעתיד מצב חייהם ועד חוסר הוודאות בהסדר המשמורת - הם עשויים לדאוג ביותר כיצד הילדים יתמודדו עם הגירושין.

אז מהן ההשפעות הפסיכולוגיות של גירושין על ילדים? זה תלוי. הגירושין אמנם מלחיצים את כל הילדים, אך יש ילדים שמתחזרים מהר יותר מאחרים.

החדשות הטובות הן שהורים יכולים לנקוט בצעדים להפחתת ההשפעות הפסיכולוגיות של גירושין על ילדים. כמה אסטרטגיות הורות תומכות יכולות לעזור מאוד לילדים להסתגל לשינויים שחוללו הגירושין.

מדוע השנה הראשונה היא הקשה ביותר
כפי שניתן היה לצפות, מחקרים מצאו שילדים מתקשים ביותר במהלך השנה-שנתיים הראשונות לאחר הגירושין. ילדים עשויים לחוות מצוקה, כעסים, חרדות וחוסר אמון.

אבל נראה שילדים רבים נוחתים על הרגליים. הם מתרגלים לשינויים בשגרת החיים שלהם והם לומדים לחיות בנוח עם סידורי המחיה שלהם. עם זאת, אחרים לעולם לא באמת חוזרים ל"שגרה". אחוז קטן זה של ילדים עלול לחוות בעיות מתמשכות - אולי אפילו לכל החיים - לאחר גירושי הוריהם.


השפעה רגשית של גירושין
גירושין יוצרים מעין מהומה רגשית לכל המשפחה, אך לילדים המצב יכול להיות מפחיד למדי, מבלבל ומתסכל:

 • ילדים צעירים מתקשים לעיתים קרובות להבין מדוע עליהם לעבור בין שני בתים. הם עשויים לדאוג שאם הוריהם יוכלו להפסיק לאהוב זה את זה מתישהו, הוריהם עשויים להפסיק לאהוב אותם גם כן.

 • ילדי בית ספר יסודי עשויים לדאוג שהגירושין הם באשמתם. הם עשויים לחשוש שהתנהגו לא נכון או שהם מניחים שעשו משהו לא בסדר.

 • בני נוער עשויים לכעוס למדי על גירושין ועל השינויים שהוא יוצר. הם עשויים להאשים הורה אחד בפירוק הנישואין או שהם יתמרמרו על אחד ההורים או משניהם על המהפך במשפחה.


כמובן שכל סיטואציה היא ייחודית. בנסיבות קיצוניות, ילד עלול להרגיש הקלה מהפרידה - אם גירושין פירושם פחות ויכוחים ופחות לחץ.

מתח הקשור לגירושין
גירושין פירושם בדרך כלל שילדים מאבדים קשר יומיומי עם הורה אחד - לרוב אבות. קשר מופחת משפיע על הקשר בין הורה לילד, חוקרים גילו שילדים רבים מרגישים פחות קרובים לאבותיהם לאחר גירושין.


גירושין משפיעים גם על יחסי הילד עם ההורה המשמורן - לרוב אמהות. מטפלים ראשוניים מדווחים לעיתים קרובות על רמות לחץ גבוהות יותר הקשורות להורות חד הורית.


מחקרים העלו כי אמהות לעיתים קרובות פחות תומכות ופחות אוהבות לאחר גירושין. בנוסף, המשמעת שלהם נעשית פחות עקבית ופחות יעילה.

עבור חלק מהילדים הפרדה בין ההורים אינה החלק הקשה ביותר. במקום זאת, גורמי הלחץ הנלווים הם שהופכים את הגירושין לקשים ביותר. החלפת בתי ספר, מעבר לבית חדש ומגורים עם הורה יחיד שמרגיש קצת יותר מטונף הם רק כמה מהלחצים הנוספים שמקשים על גירושין.

קשיים כלכליים שכיחים גם בעקבות גירושין. משפחות רבות צריכות לעבור לבתים קטנים יותר או לשנות שכונות ולעתים קרובות יש להן פחות משאבים חומריים.

סיכונים שמשפחות מתמודדות איתם

במציאות בה זוגות מתחתנים כשאחד מהם בנישואים שניים,  ילדים רבים סובלים משינויים מתמשכים בדינמיקה המשפחתית שלהם. צירוף הורה חורג ואולי כמה אחים חורגים יכול להיות עוד אתגר הסתגלות. לעתים קרובות למדי שני ההורים מתחתנים מחדש, מה שאומר שינויים רבים לילדים.

שיעור הכישלון בנישואין שניים גבוה אף יותר מנישואין ראשונים.  התוצאה- הרבה ילדים חווים פרידות וגירושים מרובים לאורך השנים.

בעיות נפשיות
גירושין עשויים להגדיל את הסיכון לבעיות נפשיות בקרב ילדים ובני נוער. ללא קשר לגיל, מין ותרבות, ילדים להורים גרושים חווים בעיות פסיכולוגיות מוגברות.

גירושין עלולים לגרום להפרעת הסתגלות בילדים הנפתרת תוך מספר חודשים. אך, מחקרים מצאו גם כי דיכאון ושיעורי החרדה גבוהים יותר בקרב ילדים מהורים גרושים.

בעיות התנהגות
ילדים ממשפחות גרושות עלולים לחוות בעיות מחיצוניות יותר, כמו הפרעות התנהגות, עבריינות והתנהגות אימפולסיבית בהשוואה לילדים ממשפחות דו-הוריות.

 בנוסף לבעיות התנהגות מוגברות, ילדים עלולים להיות מעורבים גם בעימותים עם בני גילם לאחר גירושין.

ביצועים אקדמיים גרועים
ילדים ממשפחות גרושות לא תמיד מתאקלמים בצורה טובה בלימודים. עם זאת, מחקרים העלו שילדים ממשפחות גרושות נטו להתקשות בלימודים אם הגירושין היו בלתי צפויים, ואילו ילדים ממשפחות בהן הגירושין היו צפויים לא קיבלו את אותה התוצאה.


נטייה לסיכונים
מתבגרים עם הורים גרושים נוטים יותר לעסוק בהתנהגות מסוכנת, כמו שימוש בסמים ופעילות מינית מוקדמת. בארצות הברית לדוגמא נמצא כי מתבגרים עם הורים גרושים שותים אלכוהול מוקדם יותר ומדווחים על אלכוהול, מריחואנה, טבק וסמים גבוהים יותר מאשר בני גילם.
מתבגרים שהוריהם התגרשו כשהיו בני 5 ומטה היו בסיכון גבוה במיוחד לפעילות מינית לפני גיל 16.  הפרדה מאבות קשורה גם למספר גבוה יותר של מין בני זוג בגיל ההתבגרות.

 

כיצד לעזור לילדים להסתגל לגירושים

 

מבוגרים שחוו גירושין בילדותם עשויים להיות בקשיים רבים יותר בזוגיות. שיעורי הגירושין גבוהים יותר עבור אנשים שהוריהם התגרשו. הורים ממלאים תפקיד מרכזי בהתאמה של ילדים לחיי זוגיות יציבים. אספנו עבורכם טיפים להפחתת השפעות פסיכולוגיות שליליות על ילדים.

 

להלן כמה אסטרטגיות שיכולות להפחית את ההשפעות הפסיכולוגיות בילדים:

 • שיתוף פעולה הורי טוב
  הוכח כי סכסוך עז בין הורים מגביר את מצוקת הילדים. עוינות גלויה, כמו לצרוח ולאיים זה על זה נקשרה לבעיות התנהגות אצל ילדים. גם מתח קל עשוי להגביר את מצוקת הילד. אם את/ה מתקשה להורות משותפת עם בן / בת הזוג לשעבר, כדאי לפנות לעזרה מקצועית.

 • הימנעו מהכנסת ילדים לסכסוך
  לא נכון לבקש מהילדים לבחור איזה הורה הם הכי אוהבים או למסור להם מסרים להעביר להורים אחרים. ילדים שמוצאים את עצמם נתפסים באמצע נוטים יותר לחוות דיכאון וחרדה.

 • שמרו על קשרים בריאים
  תקשורת חיובית, חמימות הורית ורמות נמוכות של סכסוכים עשויים לעזור לילדים להסתגל לגירושין בצורה טובה יותר. הוכח כי מערכת יחסים בריאה בין הורה לילד מסייעת לילדים לפתח הערכה עצמית גבוהה יותר וביצועים לימודיים טובים יותר לאחר גירושין.

 • תרגלו משמעת עקבית
  קבעו חוקים המתאימים לגיל ופעלו עם השלכות במידת הצורך. מחקרים הראו כי משמעת בשגרה לאחר גירושין הפחיתה עבריינות ושיפרה ביצועים אקדמיים.

 • עקבו אחר מתבגרים מקרוב
  הורים המקפידים לעקוב אחר מה שעושים בני נוער ועם מי הם מבלים את זמנם, מראים שיפור בעיות התנהגות של הילדים בעקבות גירושין. המשמעות היא סיכוי מופחת לשימוש בסמים ואלכוהול ופחות בעיות אקדמיות.

 • העצימו את ילדכם
  ילדים המפקפקים ביכולתם להתמודד עם השינויים ואלו הרואים עצמם קורבנות חסרי ישע נוטים יותר לחוות בעיות נפשיות. למדו את ילדכם שלמרות שההתמודדות עם גירושין היא קשה, יש לו את הכוח הנפשי להתמודד עם זה.

 • למדו מיומנויות התמודדות
  ילדים עם אסטרטגיות התמודדות אקטיביות, כמו כישורי פתרון בעיות וכישורי ארגון מחדש קוגניטיביים, מסתגלים טוב יותר לגירושין. למדו את ילדכם כיצד לנהל את מחשבותיו, רגשותיו והתנהגויותיו בצורה בריאה.

 • עזרו לילדים להרגיש בטוחים
  פחד מנטישה וחששות מפני העתיד עלול לגרום לחרדה רבה. אך עזרה לילדכם להרגיש אהוב, בטוח ומקובל לא יכולה רק להפחית את התלותיות אלא גם להפחית את הסיכון לבעיות נפשיות.

 • חפשו תכניות כשרות להורים
  ישנן תוכניות רבות העומדות לרשותכם להפחתת ההשפעה שיש לגירושין על ילדים, בישראל חלקן ממומנות על ידי המדינה או בחינם. מטפלים מלמדים כישורים ואסטרטגיות של הורות משותפת לעזור לילדים להתמודד עם ההתאמות.

 • קבלו עזרה מקצועית
  הפחתת רמת הלחץ שלכם יכולה להועיל לעזור גם לילדכם. תרגלו טיפול עצמי ושקלו טיפול בשיחות או אמצעים אחרים שיעזרו לכם להסתגל לשינויים במשפחה שלכם.


מתי לחפש עזרה לילדך
למרות העובדה שגירושין קשים למשפחות, ייתכן שהשהייה המשותפת למען הילדים אינה האופציה הטובה ביותר. ילדים שגרים בבתים עם הרבה ויכוחים, עוינות וחוסר שביעות רצון עשויים להיות בסיכון גבוה יותר לפתח בעיות נפשיות ובעיות התנהגות.

כתוצאה מכך, בעקבות פרידה בין ההורים, זה נורמלי שילדים נאבקים ברגשותיהם ובהתנהגותם מיד לאחר מכן. אך אם בעיות מצב הרוח של הילד או בעיות התנהגות נמשכות, פנו לעזרה מקצועית.

ניתן להתחיל בשיחה עם רופא הילדים של ילדכם. שוחחו על חששותיכם ובררו האם ילדכם עשוי להזדקק לתמיכה מקצועית. ניתן לקבל המלצות על הפניה לטיפול בשיחות או שירותים תומכים אחרים.

טיפול אחד על אחד עם מטפל עשוי לעזור לילד שלך לעשות סדר ברגשותיו. ניתן גם להמליץ ​​על טיפול משפחתי בכדי לטפל בשינויים בדינמיקה המשפחתית. ישנן קהילות המציעות גם קבוצות תמיכה לילדים, קבוצות תמיכה מאפשרות לילדים בקבוצות גיל מסוימות להיפגש עם ילדים אחרים העלולים לחוות שינויים דומים במבנה המשפחתי.

דרג את הכתבהדירוג כתבה ההשפעות הפסיכולוגיות של גירושין על ילדים: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד