En

צור קשר

checked

גירושין משמורת משותפת: הליכי הגירושין של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי מעלים את השאלה מתי ילדים יכולים להעיד בתיק משמורת ילדים?

5/10/2021
 הליכי הגירושין של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי
 

כפי שדווח על ידי CCN ב -27 במאי 2021, בראד פיט זכה למשמורת משותפת של שישה (6) ילדיו הקטינים בתיק משמורת הילדים כחלק מהליכי הגירושין עם השחקנית אנג'לינה ג'ולי.  זה אולי לא נראה חריג בישראל לאור ההלכה החדשה בע"מ 919/15 בבית המשפט העליון, אך המחלוקת בסיפור זה נובעת מטענתה של אנג'לינה ג'ולי כי השופטת לא התירה לילדי הצדדים להעיד. לכאורה, היא מאמינה שעדות הילדים הייתה משנה את התוצאה לטובתה.

פרשת פיט נגד ג'ולי מעלה את השאלה מתי ניתן או ניתן לתת לילדים קטינים להעיד במשמורת הוריהם? בדיוק כמו בהרבה דברים חוקיים, התשובה היא בעצם "זה תלוי". זה תלוי בסוגיות, בגיל הילד ובגרותו, בעובדות שנויות במחלוקת, אם העדות היא על העדפה או על נושאים עובדתיים, ובסופו של דבר תפיסתו של שופט מסוים על עירוב ילדים בסכסוך גירושי ההורים באופן כללי.

מתי ילדים יכולים להעיד בקשר למשמורת ילדים או הליך קביעת חלוקת זמני שהות והסדרי ראיה של ילדים? הקונצנזוס הכללי בקרב שופטים ועורכי דין העוסקים בדיני משפחה הוא "כמה שפחות". מערכת בתי המשפט לענייני משפחה מבינה שהגנה על ילדים מפני סכסוכים של הורים מתגרשים היא בדרך כלל הטובה ביותר לילדים.

על פי מחקרים, בקרב מבוגרים שהוריהם ניהלו מאבק משמורת כשהיו ילדים, התלונה הנפוצה היא על כך שהם מרגישים חסרי השפעה ומתוסכלים ממערכת שקבעה להם עם מי לחיות ולאן ללכת בלי לשאול אותם מה הם רוצים.

 

 

 

בארה"ב , לאחרונה בשנת 2019, תוקן סעיף 3042 של קוד המשפחה של קליפורניה , מחייב את השופטים לשמוע מילדים מגיל 14 ומעלה המעוניינים להשמיע את קולם, אלא אם כן "בית המשפט קובע כי פעולה זו אינה לטובת הילד". כפי שאנו יודעים "האינטרס הטוב ביותר" הוא שיקול דעת המאפשר לכאורה לשופט לקבוע על פי עקרון טובת הילד כל עוד הוא יכול לנמק זאת באופן מובהק.

קליפורניה פרסמה גם חוק בית משפט 5.250 להבהרה נוספת כיצד על שופט לקבוע אם ילד צריך להעיד. בתקנה של בית המשפט 5.250 סעיף קטן (ג) נכתב כדלקמן:

הנחיות לקביעה האם פנייה לבית המשפט היא לטובת הילד

כאשר ילד מציין שהוא רוצה לפנות לבית המשפט, על השופט לשקול האם מעורבות הילד בהליך היא לטובת הילד.


אם הילד המעיד על אינטרס לפנות לבית המשפט הוא בן 14 ומעלה, על קצין השיפוט לשמוע מאותו ילד, אלא אם כן בית המשפט קובע כי פנייה לבית המשפט אינה לטובת הילד ומציין את הסיבות בפרוטוקול.


על מנת לקבוע אם פנייה לבית המשפט היא לטובת הילד, על השופט לשקול את הדברים הבאים:


(א) האם הילד בגיל מתאים ומסוגל לנמק העדפה אינטליגנטית לגבי משמורת או ביקור (זמן הורות);

(ב) האם הילד בגיל מתאים ויכול להבין את מהות העדות;

(ג) האם הוצג מידע המצביע על כך שהילד עלול להיות בסיכון רגשי אם יורשה לו או תימנע מהאפשרות לפנות לבית המשפט או שילד עשוי להפיק תועלת מפנייה לבית המשפט;

(ד) האם תחומי הנושא שאליהם צפוי הילד להעיד בפני בית המשפט רלוונטיים לתהליך קבלת ההחלטות של בית המשפט; ו

(ה) בין אם גורמים אחרים משפיעים בעד או כנגד פניית הילד לבית המשפט, בהתחשב ברצונו של הילד לעשות זאת.

 

כיצד להצליח בתיק משמורת ילדים

 

משמורת משותפת מזונות

 

גישור גירושין

 

עו"ד גירושין

 

 

מתי ילדים יכולים להעיד בתיק משמורת?
תשובה : זה לגמרי תלוי בשופט.
מניסיוני כעורכת דין למשמורת ילדים, מתי ילד מעיד ובאילו תנאים זו פונקציה של מי השופט/ת ואיך הם מרגישים לגבי ילדים המעידים באופן כללי, יותר מאשר מה שהחוק אומר. הגורמים המשפיעים ביותר גיל הילדים ורמת הקונפליקט בין ההורים לנכונותו של שופט לתת לילדים להעיד.

במקרים עם רמות גבוהות של סכסוך הורים, שופטים נוטים להירתע מהעדת ילדים שכן פעולה זו תעמיד את הילדים עוד יותר באמצע הסכסוך מול ההורים שככל הנראה כבר חושפים את ילדיהם לקונפליקט. במקרים בהם ניכר שאחד ההורים או שני ההורים מעודדים / מתדרכים את הילדים להתבטא נגד ההורה השני הוא מצב משפטי אחר.  יש סיכוי נמוך יותר ששופט יאפשר לילד להעיד מחשש שהעדות מאולצת או נגועה ולכן אין בה הרבה תועלת..

שופטים מוכנים לשמוע מילדים את רצונם כדי ליישב מחלוקות עובדתיות, אך לעתים עדויות כרוכות באלימות או שימוש בסמים, או מילדים גדולים יותר שפשוט מעדיפים בית אחד על פני אחרים מסיבות שונות כגון יחסים לקויים עם הורים חורגים, קרבה לבית הספר. או חברים, חוסר זמינות של הורה במהלך ביקורים, או מחלוקת על בחירות משמעת.

איננו יודעים מדוע השופט בתיק פיט ג'ולי מחליט לא לתת לילדים להעיד כי מדובר בתיק חסוי. עם זאת, אנו יודעים שהשופט חייב לתת נימוקים לדחות את עדות הילדים הגדולים, זאת בהנחה שהם רוצים להעיד באופן לגיטימי.

סיכום
האם ילד מעיד הוא עניין של גיל ובגרות, לאיזו מטרה מתבקשת העדות, העובדות הספציפיות של המקרה, ובנוסף השקפותיו הכלליות של השופט הספציפי לגבי עדות ילדים.


 

דרג את הכתבהדירוג כתבה גירושין משמורת משותפת: הליכי הגירושין של בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי מעלים את השאלה מתי ילדים יכולים להעיד בתיק משמורת ילדים?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד