En

צור קשר

checked

מה זה יישוב סכסוכים?


יישוב סכסוכים או פישור סכסוכים הוא תהליך פתרון סכסוכים בין צדדים. המונח יישוב סכסוכים משמש לעתים להחלפה עם יישוב קונפליקטים, אם כי בדרך כלל קונפליקטים שורשיים וארוכים יותר מאשר סכסוכים.  טכניקות ליישוב סכסוכים מסייעות לפתרון אנטגוניזם בין צדדים שיכולים לכלול אזרחים, תאגידים וממשלות.


השיטות ליישוב סכסוכים כוללות:

תביעות (ליטיגציה) (שיפוטי)
בוררות
משפט שיתופי

מה זה יישוב סכסוכים


גישור
פִּיוּס
מַשָׂא וּמַתָן
סִיוּעַ

תהליכי יישוב סכסוכים מתחלקים לשני סוגים עיקריים:

  • תהליכי שיפוט , כגון התדיינות או בוררות, בהם שופט, רשם, דיין בית דין דתי או בורר קובע את התוצאה.
  • תהליכים בהסכמה, כגון משפט שיתופי, גישור, פיוס או משא ומתן, בהם הצדדים מנסים להגיע להסכמה.
    לא כל המחלוקות, גם אלה בהן מתרחשת התערבות מיומנת, מסתיימות בפתרון. סכסוכים בלתי הפיכים כאלה מהווים תחום מיוחד במחקרי יישוב סכסוכים.

יישוב סכסוכים הוא דרישה חשובה בסחר בינלאומי, כולל משא ומתן, גישור, בוררות והתדיינות משפטית.

 

 

יישוב סכסוכים משפטיים
המערכת המשפטית מספקת פתרונות לסוגים שונים של סכסוכים. חלק מהמתדיינים לא יגיעו להסכמה באמצעות תהליך שיתופי או גישור. מחלוקות מסוימות זקוקות לכוח הכפייה של המדינה בכדי לאכוף החלטה. ואולי חשוב מכך, אנשים רבים רוצים עו"ד מקצועי כאשר הם מעורבים בסכסוך, במיוחד אם הסכסוך כרוך בזכויות משפטיות, עוולות משפטיות או איום בהליך משפטי נגדם.

 

הצורה הנפוצה ביותר ליישוב סכסוכים שיפוטיים היא התדיינות משפטית. התדיינות משפטית מתחילה כאשר צד אחד מגיש תביעה נגד צד אחר.  התוצאות נקבעות על ידי שופט או מספר שופטים חסרי פניות, בהתבסס על השאלות העובדתיות של המקרה ועל הדינים הרלוונטיים.

 

פסק הדין של בית המשפט מחייב ולא מייעץ, עם זאת, לשני הצדדים הזכות לערער על פסק הדין לערכאות גבוהות יותר.

 

יישוב סכסוכים משפטיים הוא בדרך כלל יריב באופיו, למשל, מעורב בצדדים להליכי פרידה או גירושין או באינטרסים מנוגדים המחפשים תוצאה חיובית ביותר בעמדתם.

 

בשל האופי האנטגוניסטי של התדיינות משפטית, מגשרים בוחרים לעתים קרובות לפתור סכסוכים באופן פרטי ללא נוכחות עורכי דין, אם כי, מעורבותם של עורכי דין לא תמיד מסמנת את סיומם של יחסי שיתוף פעולה.

 

שופטים בדימוס או עורכי דין פרטיים הופכים לעתים קרובות לבוררים או למגשרים; עם זאת, מומחים המיומנים ומוסמכים ליישוב סכסוכים שאינם מתחום המשפט מהווים מגמה הולכת וגדלה בתחום פתרון סכסוכים חלופי (ADR). גם בישראל, קיים כיום גישור בסיוע ומימון של המדינה (החוק ליישוב סכסוכים, חוק המהו"ת) בעזרת יחידות סיוע שסופחו לבתי המשפט, כדי להקל על יישוב הליכי גירושין וסכסוכים משפחתיים.

יישוב סכסוך חוץ משפטי
מדובר לרוב בגישור על ידי מגשר/ מגשרת פרטית, יש  המשתמשים במונח יישוב סכסוכים כדי להתייחס רק ליישוב סכסוכים חלופיים (ADR), כלומר, תהליכים חוץ משפטיים כגון בוררות, משפט שיתופי וגישור המשמשים לפתרון סכסוכים וסכסוכים פוטנציאליים בין אנשים , בין גורמים עסקיים , סוכנויות ממשלתיות וכן בהקשר של המשפט הבינלאומי הציבורי .

 

לדוגמא, פתרון סכסוכים ארגוני יכול לכלול מחלקת שירות לקוחות המטפלת בסכסוכים אודות המוצרים שלה; טיפול בתלונות בין צרכנים ומוכרים עצמאיים של צד שלישי; והשתתפות במנגנון אכיפה מבוסס מוניטין.

 

יישוב סכסוכים בגישור תלוי בדרך כלל בהסכמת הצדדים לשימוש בתהליכי גישור, לפני שהתעורר סכסוך או אחריו.

 

פתרון סכסוכים אלטרנטיבי כגון גישור גירושין חווה התקדמות ושימוש הגוברת בהתמדה בגלל תפיסה של גמישות רבה יותר, עלויות נמוכות מאלה של התדיינות מסורתית ופתרון מהיר של סכסוכים, בין היתרונות הנתפסים.

 

 

מונחים קשורים:
"פתרון סכסוכים" 
פתרון סכסוכים חלופי
או יישוב סכסוכים חיצוניים
בוררות
פִּיוּס
גישור
מַשָׂא וּמַתָן
משפט שיתופי
פתרון סכסוכים 
גישור הנתמך על ידי עורכי דין
צדק משקם

 

הימנעות
באופן תיאורטי אפשר לכלול אלימות או אפילו מלחמה כחלק מהספקטרום הזה, אך מתרגלי יישוב סכסוכים לא נוהגים לעשות זאת בדרך כלל; אלימות לעיתים רחוקות מסיימת סכסוכים ביעילות, ואכן, לעתים קרובות רק מסלימה אותם.

דרג את הכתבהדירוג כתבה מה זה יישוב סכסוכים?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד