חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

גירושין בין בני זוג שנישאו בנישואים אזרחיים

אם נישאתם בנישואים אזרחיים והחלטתם להתגרש, בוודאי אתם תוהים כיצד הדבר מתבצע. שהרי, בישראל, מתחתנים ומתגרשים ברבנות. על פי החוק, עניני נישואין וגירושין של יהודים בישראל אזרחי המדינה או תושביה יהיו בשיפוטם הייחודי של בתי דין רבניים. המשמעות: גירושין בישראל של בני זוג המשתייכים לאותה הדת, גם אם נישאו בנישואים אזרחיים בחו"ל, נערכים בהתאם לדין הדתי שבני הזוג משתייכים אליו. היכן וכיצד אפוא מתקיים הליך גירושין בין בני זוג שנישאו בנישואים אזרחיים? על כך קראו לפניכם.

 

ראשית דבר: מהם נישואים אזרחיים?
זה קורה יותר ויותר, בני זוג אשר רוצים להינשא בוחרים שלא להתחתן ברבנות, אלא בטקס אזרחי. לחלופין, ישנם זוגות שהדבר אינו נתון למעשה לבחירתם, משום שהם אינם יכולים מבחינה הלכתית, להינשא כדת משה וישראל אף אם הם רוצים בכך.

 

עבור זוגות אלו ישנה אפשרות לוותר על ברית הנישואים ולחיות יחד כידועים בציבור, או להינשא בנישואים אזרחיים. מי אינו יכול להינשא ברבנות? מדובר בזוגות חד מיניים, כהן וגרושה שהנם פסולי חיתון וכן, בזוגות מעורבים. כלומר, זוגות בהם אחד מהצדדים אינו יהודי או שהרבנות אינה מכירה ביהדותו (בעיה נפוצה למשל בקרב עולים מרוסיה).

 

גם אנשים המגדירים את עצמם כחסרי דת, מנועים מלהינשא ברבנות ויכולים להתחתן רק בטקס אזרחי. למרות כל האוכלוסיות הללו, בישראל אין נישואים אזרחיים, היות שנושא זה מצוי בסמכותם של בתי הדין הדתיים. על כן, הדרך לעשות זאת היא אך ורק בחו"ל, במדינות כמו, קפריסין או צ'כיה.

 

היכן מתגרשים?
כשבני זוג מתחתנים, המחשבה על גירושין נראית בלתי אפשרית בכלל אבל זה אכן קורה ושיעור הגירושין עולה ככל שהשנים חולפות. אם כן היכן מתגרשים? התשובה לשאלה זו מתחלקת לשתיים: גירושין בין בני זוג שנישאו בנישואים אזרחיים יתקיימו בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה ונסביר. כאשר מדובר בבני זוג שהנם בני אותה דת, הם יתגרשו בבית הדין הדתי אליו הם שייכים, כאשר במקרה של זוג יהודי, יתגרשו בבית הדין הרבני.

 

עוד מידע על: גירושין אזרחיים

 

מי שמגדירים את עצמם כחסרי דת או לחילופין, שייכים לעדה דתית שאינה מוכרת בישראל, יתגרשו בבית המשפט לענייני משפחה במסגרת הליך התרת נישואין. כאשר מדובר בזוגות שאינם בני אותה דת, שאחד מהם הוא חסר דת, או שייך לעדה דתית בלתי מוכרת בארץ, יפנו גם הם לבית המשפט לענייני משפחה, אשר יקבע האם הליך הגירושין של הזוג שלפניו יתקיים על פי הדין הדתי הרלוונטי או בהליך אזרחי של התרת נישואין. גירושין של זוג חד מיני שנישאו בנישואים אזרחים נערכים גם הם בבית המשפט לענייני משפחה.

 

גירושין בחו"ל
עתה נשאלת השאלה האם זוג אשר נישא בחו"ל לא יכול להתגרש במדינה בה הוא נישא? הדבר רלוונטי במיוחד עבור זוגות שבחרו מרצונם הפרטי, האידיאולוגי, ולא מאילוץ הלכתי, שלא להתחתן ברבנות ועל כן אינם מעוניינים להתגרש דרכה כעת.

 

ככל שחוקי המדינה בה בני הזוג התחתנו מאפשרים להם להתגרש בה, יוכלו לעשות זאת (על כן מומלץ לבדוק אפשרות זו כאשר בוחרים את המדינה לנישואים אזרחיים). לאחר חזרתם לארץ, יפנו בני הזוג למשרד הפנים לרישום הגירושין ושינוי הסטטוס בתעודת הזהות שלהם, אז, אין בני הזוג אינם צריכים לעבור כלל בבית הדין הרבני.

 

שימו לב כי זוהי לא בהכרח הדרך המומלצת, בפרט אם יש סיכוי בעתיד כי מי מבני הזוג ירצה להינשא בנישואים דתיים. כמו כן, בהתחשב בכך כי בתי הדין הרבניים אינם מכירים כלל בנישואים אזרחיים, הרי שבמעמד הדיון הראשון, כאשר יש הסכמה בין הצדדים, יצווה בית הדין למתן גט, כך שהם אינם צריכים לחשוש מפני הליך ארוך של סידור גט כפי שקורה לעיתים בקרוב זוגות שנישאו כדת משה וישראל.

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד