עורך דין צוואה וירושה
חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
צוואהדלג על צוואה
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

צוואה וירושה

צוואה היא נושא המוכר לכולנו, אולם מהי המשמעות המשפטית של מסמך הצוואה בעצם?
הצוואה היא אחד המסמכים המשפטיים החשובים ביותר בחיינו, משום שבאמצעותה נוכל לקבוע מי יירש את הרכוש שצברנו במהלך חיינו לאחר פטירתנו.
לצורך עריכת הצוואה, חשוב לפנות לעורך דין או נוטריון. 

 

עורך דין צוואה וירושה


מהי צוואה?

כל אדם מעל גיל 18, אשר אינו פסול דין, רשאי לע

רוך צוואה, זהו מסמך ובו מחליט הוא למי יעבור הרכוש שצבר במהלך חייו, לאחר פטירתו. כאשר אדם הולך לעולמו ללא שערך צוואה, היורשים שלו יהיו על פי הקבוע בחוק ולא פעם, הדבר איננו משקף את רצונו. אי לכך, חשוב מאוד לערוך צוואה, על מנת לוודא כי בבוא העת, הרכוש שלכם יעבור למי שאתם חפצים בכך ולמנוע את תחולת הסדר ברירת המחדל שבחוק הירושה.

 

סוגי צוואות

מלאכת עריכת צוואה, היא מלאכת מחשבת, הדורשת מומחיות משפטית, יסודיות והקפדה על פרטים. בין היתר, יש לבחור גם בסוג הצוואה המתאים. החוק מכיר בארבעה סוגים שונים של צוואות: 

צוואה בעדים: זהו הסוג הנפוץ ביותר של צוואה. מדובר על מסמך אשר מנוסח על ידי עורך דין משפחה מיומן ומקצועי, המכיר לעומק את דיני הירושה ומבטיח ביטחון משפטי כי רצון המצווה ימומש לאחר לכתו. על הצוואה חותמים שני עדים כשרים אשר אינם נהנים מהצוואה ויש להקפיד כי הנהנים מן הצוואה לא יהיו מעורבים בעריכתה כך שלא תהיינה עילה לפסילת הצוואה.  

צוואה בכתב יד: מסמך המורה מה ייעשה ברכושו של המצווה לאחר מותו, כאשר הצוואה כתובה בכתב ידו של המצווה, חתומה על ידו ויש עליה תאריך. במרבית המקרים, צוואה בכתב יד אינה מומלצת משום שלרוב, היא אינה נבדקת על ידי עורך דין המתמחה בצוואתו וירושות ועל כן, עלולים להיות בה פגמים, אשר יביאו לפסילתה.  

צוואה בפני רשות: אמירה בעל פה של המצווה בפני שופט, רשם או נוטריון (צוואה נוטריונית). השימוש בסוג זה של צוואה הוא נדיר.  

צוואה בעל פה : סוג צוואה זה הנקרא גם צוואה משכיב רע, רלוונטי כאשר המצווה נמצא בסכנת חיים. במקרה כזה, אותו אדם מצווה בפני שני עדים את צוואתו בעל פה, ועל העדים לערוך זיכרון דברים ולהפקיד אותו אצל הרשם לענייני ירושות. היה והאדם נשאר בחיים, הצוואה מתבטלת כחודש מהמועד בו הסתיים האיום על חיי המצווה. 

 

מדריך על סוגי צוואות 

 

נוסח צוואה מומלץ להורדה


מתי חשוב לכתוב צוואה?

אחת השאלות שעולות בהקשר של נושא הצוואה, היא מתי נכון לערוך מסמך שכזה. ובכן, התשובה היא בכל שלב ובכל מצב, שכן אינכם יודעים מה יוליד יום ולכן, כאשר יש בבעלותכם רכוש, גם אם לא רב, כדאי לפנות לעורך דין לצורך עריכת צוואה. מעבר לאמור לעיל, ישנם מצבים ספציפיים בהם מאוד חשוב לערוך צוואה, למשל, בעת הליך גירושין וזאת כדי למנוע מצב שבו אם אחד מבני הזוג יילך לעולמו טרם קבלת הגט, הצד השני יירש אותו.

 

המונח המשפטי "צוואה" מתייחס למסמך משפטי בו מורה אדם (בכתב או בעל פה) מה ייעשה ברכושו לאחר מותו. צוואה היא הדרך הנכונה והבטוחה לדאוג לכך שעיזבונך יחולק לאחר מותך  לפי רצונך.  

 

צוואה סטנדרטית ניתן לנסח על דף נייר ללא עורך דין, דוגמא לצוואה ניתן להוריד באתר של משרדנו. אולם, יש לזכור כי צוואה היא מסמך משפטי חשוב מאין כמותו, מכיוון שצוואה שתנוסח באופן לא ברור ומדויק עלולה להוביל לקשיים במימוש הצוואה, להליך משפטי של התנגדות לקיום הצוואה ולפתוח פתח לטענות היורשים לפגמים בצוואה דבר המחייב הליך משפטי שלעיתים נמשך על פני שנים ומוביל לסכסוכים במשפחה ובזבוז כספי העזבון על הליכים משפטיים.

 

על פי  צוואה יכול כל אדם לקבוע, על פי רצונו ושיקול דעתו, מי יירש את רכושו לאחר מותו. לשם עריכת צוואה, חשוב מאוד לפנות אל עורך דין צוואה וירושה המומחה בדיני משפחה, על מנת שהצוואה תהיה בעלת תוקף משפטי מחייב ורצונו של המוריש, ייצא אל הפועל.

 

עריכת צוואה – מדוע זה חשוב?

כיום, אנשים רבים בוחרים לערוך צוואה ואין זה בכדי. עריכת צוואה מאפשרת לכל אדם לקבוע אל מי יעבור רכושו לאחר מותו. בהעדר צוואה, יעבור הרכוש על פי סדר הירושה שקובע החוק, אשר במקרים רבים אינו תואם את רצונו של המוריש. משנערכה צוואה חוקית ותקפה, מחליפה זו את ההסדר שבחוק ורכושו של המצווה, יועבר ליורשים כפי שנקבע בצוואה. בשל חשיבותה הרבה של הצוואה, אין לערוך צוואה באופן עצמאי, אלא לפנות אל עורך דין צוואות וירושות.

 

עורך דין צוואה וירושה

הצוואה היא מסמך משפטי בעל השלכות כלכליות מרחיקות לכת. מטרתה היא לממש את רצון המצווה באשר לחלוקת עזבונו לאחר מותו ועל כן, על מנת שרצון זה ייצא אל הפועל, חשוב מאוד כי הצוואה תנוסח על ידי עורך דין מומחה בדיני משפחה ומנוסה בניסוח צוואות. עורך הדין ינסח עבורך צוואה המתאימה באופן ספציפי ללקוח, החל מבחירת סוג הצוואה המתאים, וכלה בפירוט מדויק של הרכוש וחלוקתו ליורשים. כמו כן, היה והלקוח יהיה מעוניין בעתיד בשינוי הצוואה, יוכל לפנות לשם לכך לעורך הדין, אשר ידאג לנסח את התיקונים בצורה נכונה ומדויקת שלא תפגע בחוקיות הצוואה.

 

צוואה על ידי עורך דין

רוצים להבטיח את עתיד הקרובים לכם? למנוע סכסוך עתידי בין היורשים על רכושכם? אם כן, פנו לעורך דין מקצועי ומנוסה, לצורך עריכת צוואה. תפקידו של עורך הדין הוא לנסח את הצוואה כך שתשקף באופן ברור וחד משמעי את רצונותיכם באשר לרכוש שצברתם וכך, לצמצם עד למינימום את הסיכון להיווצרותו של סכסוך ירושה.

 

בתוך כך, יוודא עורך הדין כי כל הרכוש שבבעלותכם, על כל גווניו וסוגיו, מופיע בצוואה ולצדו פירוט ברור מיהו היורש של כל נכס ופרטיו המלאים. כמו כן, היות שחוק הירושה קובע כללים לעריכת הצוואה, עורך הדין יקפיד על אלו הקפדה יתרה על מנת לשמור על תוקפה המשפטי. עורך הדין יעמוד לרשותכם גם אם עולה הצורך לתקן את הצוואה בחלוף השנים ולבצע בה שינויים (למשל עקב הולדת ילד נוסף, גירושין, או פטירת בן הזוג) וכן ידאג להוצאת צו קיום צוואה אצל הרשם לענייני ירושה, בבוא העת.

 

צוואה על ידי נוטריון

חוק הירושה מונה סוגים שונים של צוואות, ביניהם צוואה על ידי נוטריון (הנוטריון הוא עורך דין בעל ותק של 10 שנים ומעלה, אשר העברה הכשרה מיוחדת לנוטריונים). בשונה מעריכת צוואה על ידי עורך דין, אשר מנסח את הצוואה עבור המצווה כמפורט מעלה, בעת פנייה לנוטריון, עליכם להגיע עם מסמך הצוואה מוכן. לחילופין, תוכלו לומר את צוואתכם בעל פה בפני הנוטריון והוא ירשום אותה ויקריא אותה חזרה בפניכם.

 

לאחר כתיבת הצוואה, יוודא הנוטריון כי הנכם מבינים את הצוואה ואת משמעותה וכי חתמתם עליה מרצונכם החופשי, ללא כפייה או לחץ מצד אדם אחר. לאחר מכן, תחתמו על הצוואה בפני הנוטריון והוא יאשרה, כך שיהיה בידכם אישור נוטריוני של הצוואה. מהו למעשה יתרונה של הצוואה הנוטריונית על פני צוואות אחרות? זו מהווה ראייה לכאורה לנכונותה של הצוואה ועל כן אם לאחר פטירתכם, תוגש התנגדות לצוואה, ליורשים המבקשים לקיימה יהיה קל יותר להביא לדחיית ההתנגדות על ידי בית המשפט.

 

צוואה הדדית

בנוסף לארבעת סוגי הצוואה שפורטו לעיל, ישנה גם צוואה הדדית. זוהי צוואה משותפת של בני זוג המורישים את רכושם זה לזו והצוואה יכולה לקבוע גם מי יהיו היורשים שלאחריהם. עריכת צוואה הדדית מלווה בלא מעט אתגרים משפטיים, למשל, הבטחת הצדדים מפני שינוי עתידי של הצוואה באופן חד צדדי. זאת על מנת למנוע שימוש לרעה בצוואה לאחר מותו של אחד מבני הזוג. על כן, כאשר רוצים לערוך צוואה הדדית, יש לפנות אל עורך דין משפחה, המתמחה בירושות וצוואות אשר ינסח צוואה המתאימה באופן ספציפי לצדדים ובמסגרתה, ייתן מענה משפטי לכל בעיה אשר עלולה להיווצר בעתיד.

 

הפקדת צוואה

כדי למנוע מצב שבו לאחר מות המצווה יינתן צו ירושה, או יקוים צו קיום צוואה שאינם תואמים את הצוואה המקורית של המצווה, ניתן להפקיד צוואה בלשכת הרשם לענייני ירושה .לשם כך יש להגיע אישית (הליך זה לא ניתן לביצוע עם ייפוי כוח) עם נוסח מקורי של צוואה בכתב יד (לא מודפס אלא בכתב יד) או צוואה בעדים, תעודת זהות עם צילום עדכני (אם התמונה בת.ז. אינה עדכנית, יש להביא תעודה רשמית נוספת כגון: רישיון נהיגה או דרכון) , אישור על תשלום האגרה עבור הפקדת הצוואה. 

 

10 דגשים על הפקדת צוואה: 

 

      ·         כדי להפקיד צוואה יש להגיע ללשכת רשם הירושה באזור מגורי המצווה.

·         רק המצווה (האיש/ה שכתב/ה את הצוואה) יכול להפקיד צוואה או קבלה חזרה בחייו.

·         יש לצרף צוואה מקורית - צוואה בכתב יד או צוואה בעדים.

·         יש להביא ת.ז. עם תמונה עדכנית, במקרה ואין יש לצרף תעודות רשמיות נוספות.

·         אם הופקדה בעבר צוואה ברשם הירושות, לא ניתן להפקיד צוואה נוספת אלא אם לקח המצווה את הצוואה חזרה קודם לכן. החזרת הצוואה אינה מבטלת תוקף הצוואה אלא אם בוטלה.

·         הצוואה נשמרת בכספת ורק המצווה (ללא עו"ד, ללא ייפוי כוח) יכול לקבל את הצוואה חזרה בחייו.

·         אף אחד לא יכול לעיין בצוואה או לקבל מידע בדבר הפקדתה כל עוד המצווה בחיים.

·         בירור על צוואה שהופקדה ניתן לבצע רק לאחר מות המצווה, על ידי העברה של תעודת פטירה של המצווה ללשכת רשם הירושות בפקס או בדואר, יש לציין את הקרבה למנוח.

·         רק לאחר שמוגשת בקשה למימוש צוואת המנוח - בקשה לצו קיום צוואה או בקשה לצו ירושה, מתבצעת בדיקה אם הופקדה צוואה בעבר , אם קיימת צוואה, נפתחת הצוואה על ידי הרשם לענייני ירושה, כדי למנוע מצב שמתבצעות פעולות למימוש העיזבון על ידי צו המתעלם מהצוואה שהופקדה.

·         אם המצווה נפטר ולא מוגשת בקשה למימוש הצוואה, שלושה חודשים לאחר הפטירה, רשם הירושות יפתח את הצוואה באופן יזום וימסור הודעה על קיומה של הצוואה למי שמופיעים בצוואה - "זכאים על פי הצוואה".

הוראות החוק הרלוונטיות לנושא זה:

  • סעיפים 21 ו- 76 לחוק הירושה, התשכ"ה – 1965.
  • תקנות 5 ו- 6 לתקנות הירושה, התשנ"ח – 1998.

מהי "צוואה בחיים"? למדריך לחצ/י כאן

 

מעוניינים להתייעץ? אנחנו כאן בשבילכם 

 

עו"ד ומגשרת מאיה רוטנברג העומדת בראש מחלקת דיני משפחה ברוטנברג, משרד עורכי דין, הינה בעלת ניסיון של מעל 15 שנים בתחום דיני המשפחה, מאחוריה ניסיון עתיר בניהול תיקים של וצואות ירושות ועיזבונות  וצוות עורכי דין בעלי מומחיות מגוונת בעולם המשפט.

יצירת קשר עם עו''ד מאיה רוטנברג 

 

באפשרותכם למלא את טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן להשיג אותנו באמצעים הבאים:

  

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2 floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile: +972-54-4705733

office@rotenberglaw.co.il

 

 

*
*
טען קובץ
checked

 

נושאים נוספים בצוואות:

 

צוואה לדוגמא

 

עריכת צוואה

 

צוואה מחיר

 

צוואה זוגית

 

צוואה בעדים

 

איתור צוואה

 

צוואה באנגלית

 

צוואה באנגלית לדוגמא

 

שאלות ותשובות בנושא צוואה

 ש: מדוע חשוב לערוך צוואה? 

 ת: עריכת צוואה מאפשרת לכל אדם לקבוע על פי רצונו ושיקול דעתו, מי יהיו יורשיו וכיצד יחולק רכושו לאחר מותו. כמו כן, עריכת צוואה  יכולה למנוע סכסוכי ירושה ומאבקים משפטיים.  

 

ש: צוואה ללא עורך דין – האם זה אפשרי? 

ת: אפשרי אך לא מומלץ. בשל ההשלכות הכלכליות של הצוואה, רצוי מאוד לפנות לעורך דין אשר ינסח את הצוואה בצורה ברורה ומדויקת ויוודא כי הצוואה ערוכה כדין.  

 

ש: מהי ירושה על פי דין? 

ת: כאשר אדם נפטר ללא שהותיר אחריו צוואה תקפה, רכושו יחולק ליורשיו על פי חוק הירושה.  

 

ש: האם לידועים בציבור קיימת זכות ירושה?  

ת: בהחלט. זכויות של ידוע/ה בציבור הן שוות לזכויות של בני זוג נשואים, בהתקיים התנאים המנויים בסעיף 55 לחוק הירושה.  

 צוואה מחיר


צוואה בחיים


מתי צוואה לא תקפה


עדכון צוואה


צוואה זוגית


הפקדת צוואה תל אביב כתובת


צוואה משותפת


ש: מהן העילות לפסילת צוואה?  

ת: חוק הירושה מונה מספר עילות לפסילת צוואה, ביניהן השפעה בלתי הוגנת על המצווה ואי כשירות המצווה לערוך צוואה.  

  

 בעיות נפוצות בענייני ירושות ועזבונות

מדריך ירושות ועזבונות

ירושה על פי צוואה

 

בקשה לרישום הורשה או הסכם חלוקת עזבון או הסכם שיתוף

 

צוואה הדדית היא צוואה משותפת לבני הזוג, במסגרתה הם יורשים זה את זו וקובעים מיהם היורשים העתידיים לאחר לכתם. צוואה זו מתבססת על עקרון ההסתמכות והיא שונה במהותה מהצוואה הקלאסית.
קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה צוואה הדדית – דגשים חשובים: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הודעה ליורש על פי דין
טופס הודעה ליורש על פי דין
בהתאם לתקנות הירושה, תשנ"ח-1998
טופס 3א
(תקנה 14 (ב)(4))
אפוטרופוס כלליקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה הודעה ליורש על פי דין: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
כתובת להפקדת צוואה תל אביב:
השלושה 2, תל אביב-יפו
קומות ב'-ג', תא דואר 9040, מיקוד 61090, קבלת קהל בקומת הכניסה

הפקדת צוואה - שעות קבלת קהל:
ימים א',ב', ד' ו-ה' בין השעות 08:30 עד 12:30.
בימי ג' אין קבלת קהל.

פרטי התקשרות: הרשם לענייני ירושה מחוז תל אביב והמרכז

טלפון:
2416*

פקס:
02-6467548

מענה טלפוני
מענה ממוחשב מזהה דיבור 24 שעות ביממה

זימון תור באינטרנט להפקדת צוואה על ידי המצווהקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה הפקדת צוואה תל אביב - כתובת הרשם לענייני ירושה מחוז תל אביב והמרכז: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
האם הצוואה מזויפת ? המומחית בדקה את החתימה להשוואה עיינה המומחית בחמש דוגמאות חתימה של המנוח.

נמצאו אי התאמות בחתימת הצוואה, שהובילו למסקנה לפי קיימת סבירות גבוהה מאד שחתימה זו איננה חתימת המנוח, ונכתבה על ידי אחר בדרך של חיקוי.

סעיף 20 לחוק הירושה, התשכ"ה –1995 מורה כי צוואה בעדים תיחתם ביד המצווה. ככל שאמנם החתימה על גבי הצוואה הנתקפת איננו חתימתו של המנוח, או-אז לכל הפחות לפנינו פגם צורני המעביר את נטל הראייה לכתפי המבקש את קיומו של המסמך הנחזה כצוואה.
קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה פסילת צוואה, זיוף חתימה על צוואה | ת"ע 3697-03-15 ב.י. ואח' נגד פ.(המנוח) ואח': 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
התנאים לקיומה של צוואת שכיב מרע לאור נוסחו של סעיף לחוק הירושה, הינם:
א. המצווה "שכיב מרע" או מצווה הרואה עצמו, בנסיבות המצדיקות זאת, כמי שעומד מול פני המוות.
ב. דברי המצווה יאמרו בעל פה (צוואה בעל פה).
ג. הציווי ניתן בפני שני עדים.
ד. העדים יהיו שומעי לשונו של המצווה.
ה. דברי המצווה בציון היום והנסיבות לעשיית הצוואה נרשמו בזיכרון דברים.
ו. זיכרון הדברים ייחתם בידי שני העדים.
ז. זיכרון הדברים הופקד אצל הרשם לענייני ירושה על ידי שני העדים.
ח. רישום זיכרון הדברים, החתימה עליו והפקדה כאמור, נעשו ככל האפשר בסמוך לאחר שניתן לעשותם.
קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה ת"ע 56416-05-14 | בקשה לקיום צוואת שכיב מרע בנסיבות בהן המצווה היה חולה ונטל את נפשו והתנגדות לקיום צוואה בעל פה: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
אין ספק, כי לו ידעו יורשי המנוח באותה עת, כי בכוונת התובע להגיש בבוא היום, לאחר שהמנוח ילך לעולמו, תביעת שכר כנגד עיזבון המנוח, היו עושים כל לאל ידם כדי לשכנע את המנוח לשלם לתובע את שכרו במועדו ולא להותיר לעיזבון להתמודד עם תביעת ענק שכזו, המתייחסת ל-20 .שנות עבודה לכאורה.

איש אינו חולק על כך כי התובע שהה, אם יותר ואם פחות, לעזרת המנוח עד פטירתו ומשנת 1994 ,ולפחות ליווה אותו רבות. .איש אינו חולק כי המנוח דעתן היה וקפדן, גם לא נוח לפיזור כספים. אמרתי בשעתו כי דומה שהמנוח העדיף תמיד ליתן הבטחות ולא כסף..במילים אחרות, בכל עת יכול היה המנוח לחזור בו במפורש מן ההסכמים, לבטלם וכו'.המנוח בחר שלא לעשות כן, ומכאן שבין אם עבד התובע רב או מעט, ההסכמים מחייבים הם, וממילא אין הם נוקבים בגבול שיעור שכר או בחובת היקף עבודה..

הצוואה אינה תחליף לחובה לשלם את המוסכם, אומר לסיום כי אם המנוח לא טרח בחייו לומר בצוואה כי יש בה פירעון על-חשבון החוב, יש לקבוע דברים כפשוטם – צוואה לחוד וחובה לפרוע החוב לחוד.

אני קובע כי התובע זכאי בנוסף למנתו על-פי צוואת המנוח שקויימה, לקבל מתוך העיזבון סך 4,547,123 ,₪ כאשר סך זה כבר כולל חישובי הצמדה.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה צוואה כנגד תביעת שכר כנגד עיזבון המתייחסת ל-20 שנות עבודה | תמ"ש 53679-02-14 ג. נגד ל. (המנוח) ואח': 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
בית משפט לענייני משפחה בתל אביב - יפו | בפני כב' השופט יהורם שקד

האם שטר החוב וההתחייבות מכוחו גוברים על סעיף 8(א) לחוק הירושה?
שטר החוב (= ההסכם שנערך לכאורה בין המנוחים לבין התובע) מתווה את המועד והאופן שבו תוחזר ההלוואה שנתן התובע להוריו המנוחים, ולפיכך אינו דן בזכותו של התובע להיות יורש לעיזבון הוריו ו/או במעמדו של אדם כלשהו כיורש.

חוק הירושה, התשכ"ה -1965 ( להלן: חוק הירושה) קובע בסעיף 6(ב) כדלהלן: "מי שהסתלק מחלקו בעזבון, רואים אותו במידה שהסתלק כאילו לא היה יורש מלכתחילה..."

עצם ההסתלקות והוויתור על זכות הירושה אינה מעידה על וויתורו של אותו אדם על כל חוב אחר שיש למנוח כלפי אותו יורש שוויתר על חלקו. ההסתלקות היא הסתלקות מזכות ירושה ולא מזכות תביעה שהייתה לתובע כלפי המנוחים.
לאור האמור לעיל, מצאתי לדחות את הטענה לסילוק התביעה נוכח הסתלקותו של התובע מעיזבון אביו.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה האם הסתלקות מעיזבון מבטלת טענת חוב חוזית? | תמ"ש 42301-02-15 פלוני נגד אלמונים: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
לא נעלמה מעיניי גישת המחוקק "הליברלית במיוחד" לצוואות בכתב יד, ואת האפשרות לתקן צוואה מכוח סעיף 25 לחוק הירושה, אך עם זאת, העובדה שאין במסמך בימ"ש/1 (המכתב) הוראת ציווי מפורשת – פוסלת מסמך זה בעיניי מלהיות צוואה.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה האם מכתב יכול להוות צוואה? ת"ע 45145-02-15 ת"ע 45664-02-15 נ.א נגד א.ר.: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
בית משפט לענייני משפחה בתל אביב - יפו
בפני כבוד השופטת שפרה גליק

לא הוגשו מטעם הנתבעים כל חוות דעת גרפולוגית וזאת למרות שאפשרתי להם לקבל במזכירות בית המשפט את צוואתה המקורית של המנוחה, אשר הופקדה בכספת בית המשפט. בנסיבות אלה, יש לראות הנתבעים כמי שזנחו את טענת הזיוף –ואני דוחה אפוא הטענה.

הכללים לגבי "הבחנה בטיבה של צוואה" סוכמו בפסיקה על פי שלושה רכיבים עיקריים: מודעות המצווה לעובדה שהוא עורך צוואה, ידיעתו בדבר היקף רכושו ויורשיו, מודעותו באשר לתוצאת עריכת הצוואה על יורשיו.

הפסיקה קבעה מבחנים, שהם מעין "נייר לקמוס פסיקתי", כדי לבחון אם הייתה השפעה בלתי הוגנת. המבחנים הם : מבחן התלות והעצמאות, מבחן התלות והסיוע, מבחן קשרי המצווה עם אחותו, ומבחן נסיבות עריכת הצוואה.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה דחיית תביעה לקיום צוואה בכתב יד, טענות זיוף, אי כשרות והשפעה בלתי הוגנת: ר.ו  נגד י.ה.ז ואח' ת"ע  43608-08-14 ; ת"ע  43796-08-14 ; ת"ע 43691-04-14: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
בית משפט לענייני משפחה בתל אביב - יפו
בפני כב' השופט מרדכי (מוטי) לוי

התגלותה של ראיה חדשה היא בסיס לקיומו של משפט חוזר והמשך שיקול דעתו של בית המשפט אם יש בראיה חדשה זו שהתגלתה ולא ניתן היה להתוודע אליה בשקידה סבירה כדי לשנות את תוצאות ההליך.
האם עומד התצהיר במבחנן של שתי שאלות אלו? התשובה לכך היא לא רבתי.

תצהירו של מר צ. אינו צוואה כלל וצוואת שכיב מרע בכלל זה. על כן גם אם נאמר הנטען שנאמר אין לאמירה זו כל נפקות, קל וחומר כאמור לאור שלילת המסמכים שנטענו להיות צוואות שכיב מרע כצוואות בפסק הדין.

ראש וראשון בכדי שצוואה תהא צוואת שכיב מרע צריך שתעשה על על ידי אדם "מחמת דאגת המיתה המטרידה אותו"

הנה כי כן המבקש לא הצליח להרים את הנטל הנדרש לצורך ביטולו של פסק הדין החלוט וקיומו של משפט חוזר.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה תובענה לקיום 'משפט חוזר אזרחי' על דחיית צוואת שכיב מרע | תמ"ש 65007-05-16  ע. נגד מ. ואח': 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
מתן ייפוי כוח מתמשך ומתן הנחיות של אדם, מה ייעשה ברכושו וכיצד יטופלו ענייניו, לרבות הנחיות לטיפול רפואי בגופוקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (תיקון מס' 18), התשע"ו-2016: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
האם המנוח העניק לנתבעת "מתנה לאלתר" כמשמעותה על פי חוק המתנה התשכ"ח-1968 או שיש בהענקה התחייבות לתת מתנה – התחייבות ממנה רשאי נותן המתנה לחזור. אם שמורה לנותן המתנה בתיק זה הזכות לחזור בו מן המתנה, ע"י צוואה שניה היכולים לתבוע החזרתה יורשיו?קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה האם ניתן לחזור ממתנה על דרך עריכת צוואה?- האם המנוח העניק "מתנה לאלתר" כמשמעותה על פי חוק המתנה?: תמ"ש 66264-09-14 א. מ. ואח' נגד א.: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
במקרים בהם קיבל בית המשפט הקלטה כראייה - פעל מגיש ההקלטה לצורך הוכחת מהימנותה, בדרך של זימון המתמלל לעדות וחשיפתו לחקירת הצד שכנגד.שכן הפסיקה שמה דגש על קבילות טכנית של "שלמות" ההקלטה, תקינותה ואי התערבות בתוכנה, בכדי לוודא שאמנם מציגה תמונה אמינה ומלאה של השיחה.

המבקש להגיש סליל הקלטה או אמצעי אחר להוכחת תוכנה של שיחה שהתקיימה - מוטל עליו הנטל להוכיח את תנאי הקבילות של אותו מוצג קודם שיוכל להציגו כראיה.

הניסיון להמעיט מרצונו זה של המנוח, להפוך את המיגבלה הפיזית – למוגבלות נפשית, איננה ראויה. הניסיון לשלול אופן חתימה זה, בהתאם לו פעל המנוח לאורך השנים כפי שעלה מהעדויות, הינו פסול. לא נמצא כי המתנגדים הוכיחו שמדובר ב'חתימה שאיננה חופשית'.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה דחיית טענה כי המנוח שהיה עיוור לא היה כשיר, ולא הוכחה השפעה בלתי הוגנת או מעורבות פסולה בעריכת הצוואה|ת"ע 46045-05-13 | ת"ע 45861-05-13 פלונית ואח'  נגד  אלמונית: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
בית משפט לענייני משפחה בתל אביב - יפו
בפני כב' השופט ארז שני

השפעה בלתי הוגנת הינה אחד מאותם פגמים רעים שיש בהם כדי להביא לפסלות צוואה שערך מנוח, משום שפגימתה הרעה שללה את רצונו החופשי והאמיתי של המנוח באופן שתוכנה לא מהווה ביטוי לרצונו אלא לרצונם של המשפיעים עליו.

העובדה כי המנוחה הורישה בצוואתה 90% מעיזבונה לתובעות, תחת זאת שציינה בסוגריים ליד שמה של כל אחת "ביתו של ג'. ס.", נהיר כי כוונתה היתה שלא להפלות בין ילדיה אלא מתוך רצון שלא להעביר את ההנאה מעיזבונה לרעייתו החדשה של בנה הוא הנתבע 1 ,בחרה בדרך של העברת רכושו לידי שתי בנותיו. העובדה שעשתה זאת מעידה דווקא על החופש שלה לצוות ויכולה העצמאית להכריע ולקבוע באופן חופשי את רצונה בצוואתה.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה פסלות צוואה-השפעה בלתי הוגנת: ת"ע  35369-12-14 ; 35377-12-4 א. ואח' נ' האפוטרופוס הכללי במחוז תל-אביב: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
היכול מצווה לבחור את הדין אליו תוכפף ירושתו? ובמילים אחרות – האם הוראת סעיף 137 לחוק הירושה, תשכ"ה-1965 (להלן: החוק), לפיה "על הירושה יחול דין מושבו של המוריש בשעת מותו" היא הוראה דיספוזיטיבית?

לפי הוראות דינה של מדינת הולנד, הייתה מחויבת המנוחה לחלק את עיזבונה בין בנותיה כולן. לפיכך, כך מסכימים הצדדים, נראה כי לפי דין מדינת הולנד, מצוות המנוחה – לפיה נכסיה בישראל יחולקו בין שתיים מבנותיה בלבד תוך התעלמות מבתה השלישית – לא תוכל לעמוד.

רחל כהן קליין ז"ל (המנוחה) נולדה בישראל, והחזיקה באזרחות ישראלית. בד בבד, הייתה בידה גם אזרחות הולנדית, ואין חולק על שמקום מושבה היה במדינת הולנד. היא נפטרה בהולנד כשהיא נשואה ולה שלוש בנות. כשנה ומחצה לפני מותה, בעת ביקור שערכה בישראל, כתבה המנוחה בכתב ידה ובחתימתה צוואה. המנוחה כתבה כי הצוואה "מתייחסת לכל עזבוני באיזה מין או סוג שהוא בישראל בלבד". המנוחה ציוותה רכושה זה לשתיים מבנותיה – המשיבה ואחת מאחיותיה. עם מותה של המנוחה, הגישה המשיבה לרשם לענייני ירושה בקשה למתן צו לקיום צוואה. הרשם העביר את הבקשה לבית המשפט לענייני משפחה, בהתאם להוראת סעיף 67א(א)(7) לחוק.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה היכול מצווה לבחור את הדין אליו תוכפף ירושתו? סמכות הדין הישראלי על ירושה - בע"מ 594/04 היועץ המשפטי לממשלה נגד פלוני: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל אביב (השופטים י' שבח, ש' שוחט וי' אטדגי) בעמ"ש 34800-10-15 מיום 28.11.16, שבמסגרתו נדחה ערעור המבקש על פסק דינו של בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב (השופטת ו' שביט פינקלשטיין) בת"ע 8529-02-13 מיום 2.8.15. עניינה של הבקשה – השגה על תוקפה של צוואה.

העדר כשרות ויכולת המנוחה להבין בטיבה של הצוואה, לפי סעיף 26 לחוק הירושה.

השפעה בלתי הוגנת על המנוחה מצדם של המשיבים, המצדיקה אף היא את פסילתה של הצוואה השלישית, וזאת מכוח סעיף 30 לחוק הירושה.

מעורבות פסולה בעריכת הצוואה המצדיקה את פסילתה לפי סעיף 35 לחוק הירושה.

פגיעה באינטרס ההסתמכות של המנוח , נוכח העובדה שנוגדת היא את האמור בצוואה הדדית.

קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה פסלות צוואה: בע"מ  9935/16 פלוני נגד פלוני ואח': 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו (בע"מ 1128/09; כב' השופטות א' קובו, מ' רובינשטיין, ע' צ'רניאק), אשר קיבל את ערעור המשיב על פסק דינו של בית המשפט לענייני משפחה בתל-אביב (ת"ע 109260/04; כב' השופטת ט' קופלמן-פרדו) בכל הקשור לפרשנות הוראת סעיף 1א לצוואת המנוחה, היא אמם של המבקש והמשיב.

המבקש טען כי נפלה בצוואה טעות סופר, וכי צריך היה להיות רשום שם "תוך שנה מהיום ועד פטירתי". המשמעות היא שהמשיב צריך היה לעבור לגור בדירה בתוך שנה מיום עריכת הצוואה. לחלופין טען המבקש שיש להגיע לתוצאה דומה על דרך הפרשנות, במקום על דרך התיקון.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה פרשנות צוואה על ידי בית משפט נוכח טענת טעות: בע"מ 8300/11 פלוני נ. פלוני: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
בבית משפט לענייני משפחה בתל אביב - יפו
בפני כבוד השופטת שפרה גליק
תמ"ש 45358-02-15
תמ"ש 55334-06-15
תמ"ש 55308-06-15קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה פס"ד בנושא: מחלוקת על היקף העזבון, תביעה לפינוי דירה, תביעת דמי שימוש בדירה.: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
בית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו בשבתו כבית-משפט לערעורים אזרחיים
לפני השופטים יהודית שבח, אב"ד, שאול שוחט, יונה אטדגי

ערעור על פסק דינו של בית המשפט לענייני משפחה במחוז תל אביב בתמ"ש 26189-07-14 אשר דחה את
תביעת המערער נגד יורשי המנוחה י.ר. ז"ל, בה עתר למתן פסק דין המצהיר כי יש לו חלק ונחלה בדירה שרכשה ע"י המנוחה בשיכון בבלי בתל אביב מכוח היותו "יורש אחר יורש" לפי צוואת אביו המנוח, ומכוח עיקרון העקיבה.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה עמ"ש 27630-04-15 ר' נ' פ' ואח' יורש אחר יורש ועקרון העקיבה: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
שנפתח בבתי המשפט המחוזיים עד לתאריך 31/8/1998 וקבלת העתק נאמן למקור של צו הירושה

בבתי משפט המחוזיים במסגרת מדור מעמד אישי נפתחו עד לתאריך 31/8/1998 תיקי עזבונות העוסקים בצווי ירושה , צווי קיום צוואה וניהול עזבון (להלן: תיק עזבונות ישן).
בבית המשפט המחוזי ב"ש הועבר הטיפול בתיקי עזבונות לבית משפט לענייני משפחה ב"ש בתאריך 09/06/1996 (התיקים מאוחסנים באותו ארכיב היכלי של באר שבע)
מתאריך 1/9/1998 הועבר ניהול תיקים אלה לרשם הירושות באגף האפוטרופוס הכללי במשרד המשפטים.

יש לציין שהמדובר בתיקי עזבונות, ולא בצוואוות עצמם, שהועברו לרשם לענייני ירושהקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה הזמנת תיק עזבונות ישן: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
טופס ב - הודעה לבן משפחה בדבר הגשת בקשה למתן צו לקיום הצוואהקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה תקנות הירושה (תיקון), התשע"ו-2016: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
ת"ע 45860/08
פלונית נ' אלמונים

בבית המשפט לענייני משפחה בירושליםקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה תיקון צוואה בעקבות שינוי נסיבות: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

פנינה זיידאן רכאב נ' באסל חמזה רכאב
בבית המשפט העליוןקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה לקריאה נוספת: צוואה בעל פה ע"א 436/01: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
בהתאם לאמור בסעיף 6 לחוק הירושה, תשכ"ה- 1965 ולתקנה 16 לתקנות הירושה תשנ"ח- 1988.קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה תצהיר בדבר הסתלקות מעזבון: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
רשם לענייני ירושה - מחוז תל-אביב והמרכז
רח' השלושה 2, כניסה שניה, קומה ב', ת"א 61090
ת"ד 9040 טלפון 03-6899700 פקס: 02-6467548קרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה בקשה להחזר אגרה - הנחיות וטופס להורדה: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד