En

צור קשר

checked

האם הסכם ממון גובר על צוואה? הסכם ממון ירושה - מעמד הצוואה לאחר פטירה

12/09/2021
האם הסכם ממון גובר על צוואה

 

כאשר הסכם ממון וצוואה נמצאים בסתירה, ההסכם הממון המקנה בעלות על רכוש לעיתים קרובות יגבר, שכן אדם לא יכול להוריש רכוש שלא שייך לו, עם זאת ההחלטה לפרשנות בין הוראות הסכם ממון לצוואה היא בידי בית משפט. הסכם ממון, המכונה גם הסכם קדם -נישואין, הסכם טרום נישואים, (הסכם ממוני יכול להיות גם הסכם לאחר נישואין וגם הסכם גירושין) הוא הסכם שנכרתו על ידי שני צדדים לפני או אחרי נישואיהם. ההסכם עוסק בדרך כלל בחלוקת רכוש במקרה של גירושין.

צוואה מציינת את רצונו של אדם שנפטר לגבי עיזבונו לאחר מותו. הצוואה (האחרונה שבתוקף) מזהה את נכסיו של האדם המנוח, או המוריש, ואת כל הנהנים המקבלים נכסים עם מותו של המוריש. כאשר המוריש נפטר, מתבצע הליך חלוקת עיזבון, הליכים הכרוכים באימות תוקף הצוואה, איתור ויידוע יורשים פוטנציאליים, שמיעת כל תביעה כנגד העיזבון וחלוקת וחלוקת נכסי המוריש.

 

הסכם ממון ירושה


ההבדל בין הסכם ממון להסכם רכוש


חוק יחסי ממון


הסכם ממון במקרה של פטירה


הסכם מתנה מול צוואה


האם צוואה גוברת על חוק הירושה


הסכם ממון ללא צוואה

 

כאשר הסכם ממון וצוואה מתנגשים
כאשר תנאי הסכם ממון מתנגשים עם צוואה, בית המשפט בוחן היטב את תנאי ההסכם ממון, רצון המוריש יהיה בעדיפות להוראות על רכושו האישי בהסכם כלפי צד אחר. במקרה והוראות הצוואה אינן ברורות בית המשפט יתייחס להוראות הסכם הממון כראיה אמינה לרצון המנוח ויפרש את הוראותיה בהתאם. אם הסכם הממון מקנה רכוש לבן/בת הזוג אזי תנאי ההסכם ממון עשויים להיות קודמים לתנאי הצוואה.

סעיף 5 לחוק יחסי ממון בין בני זוג מסדיר את סדר העדיפויות בירושת רכוש בני זוג, במקרה של הסכם ממון מדורג או מכיל סעיף "שקיעה", הקובע תאריך תפוגה להסכם, לאחר תאריך זה, צוואה קודמת אוטומטית.

אם המוטבים מהצוואה האחרונה יכולים להראות שהסכם הממון אינו תקף, בית המשפט לא יאכוף את תנאיו. זה עשוי להתרחש אם בן זוג חתם על ההסכם בכפייה לא אושר כדין או שקיים בו פגם אחר על פי דיני החוזים.

טיפ חשוב ! בעת תכנון עזבון, מומלץ לשקול את קיומו של הסכם ממון. כדי להימנע מתביעות משפטיות מתישות ויקרות בעתיד, הצדדים יכולים לפתור כל חילוקי דעות בניסוח תקין של הסכם הממון על ידי שימוש בשפה מתאימה כדי להבהיר איזה מסמך עדיף.

 

היחס בין חוק יחסי ממון בין בני זוג לחוק הירושה  בע״מ 8668/11 כבוד השופט נ' הנדל, בית המשפט העליון.

 

 

חוקי קרבה בירושה
כאשר צד נפטר ללא צוואה, בית המשפט פועל על פי חוק הירושה (ירושה על פי דין) על מנת לחלק את נכסי המנוח. אולם אם המנוח התקשר בהסכם ממון, עשוי בית המשפט לאכוף את תנאי ההסכם ממון. בתי המשפט משתמשים בפרשנות רצון המנוח לפתור סוגיית עיזבון כאשר אין הסכם אחר. מאחר שהסכם ממון הוא חוזה בין הצדדים, בית המשפט עשוי לתת עדיפות לעקרון הקניין וקיום חוזים כלשונם על פני הוראות חוק אחרות.

כאשר תנאי הסכם ממון מתנגשים, בית המשפט בוחן היטב את תנאי שני המסמכים שלפניו. בהתאם לנוסח כל מסמך, וחוקי הקניין, בית המשפט רשאי לקבוע כי תנאי ההסכם ממון בחלקם או במלואם מקבלים עדיפות על פני תנאי הצוואה ולהיפך. ללא קשר לתוצאה הסופית, מחלוקת זו דורשת הליכים בבית המשפט, וההליכים המשפטיים בהכרעה כרוכים בעורכי דין ולעתים קרובות יקרים. לכן מוטב לפנות לעורך דין גירושין, דיני משפחה וצוואות - עורכת דין מאיה רוטנברג - עו"ד בעלת נסיון מעל 20 שנים, שינסח בשפה ברורה בשני המסמכים כללי עדיפות של התנאים, זוהי הדרך הטובה ביותר למנוע בעיות משפטיות בעתיד.

 

התכנון הכלכלי של המוות

 ת״ע 26289-03-18 ב. נ׳ פ. (המנוח) ואח׳


בעניין עזבון המנוח ד.פ ז״ל

 

 בית משפט לענייני משפחה בתל אביב - יפו


לפני כב׳ השופטת איריס אילוטוביץ׳ סגל

דינו של סעיף בהסכם מייסדים, הקובע כי במקרה של פטירת אחד מבעלי המניות בחברה, תועברנה מניותיו לידי השותף הנותר, לנוכח הוראת סעיף 8(א) לחוק הירושה, התשכ"ה-1965 האוסר על עריכת עסקאות בירושה עתידית.


 

 גורלו של חשבון בנק המשותף לשני בני זוג במות אחד מהם 

 


 

 צוואה סותרת הסכם ממון | תה"ס 17201-09-12 ל' נ' ל' ואח'

 


 

 הסכם ממון וצוואה: פס"ד בעניין אפשרות הענקה של רכוש לאחר הפטירה במסגרת הסכם ממון

 


 

דרג את הכתבהדירוג כתבה האם הסכם ממון גובר על צוואה?  הסכם ממון ירושה - מעמד הצוואה לאחר פטירה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד