En

צור קשר

checked

השלב שלפני הקרע בגירושין פירוק מערכת יחסים סקירת עו"ד לענייני משפחה

21/09/2023
התקשורת הבין אישית המתרחשת במהלך הידרדרות/פירוק מערכת היחסים וגירושין מנסה להסביר את ה"למה" האפשרי מאחורי ניתוק מערכת היחסים ואת שלבי התקשורת שנדמה כי ניתוק. מחקרים חקרו את המנבאים של פרידות, תהליך הפרידה, האסטרטגיות שננקטו, השפעת הפרידות ולבסוף התהליך להתקדם רגשית מהקשר השבור.


פירוק מערכת יחסים "מתייחס לתהליך של פירוק מערכות יחסים (קשרי ידידות, רומנטיקה או זוגיות) על ידי פעילות התנדבותית של לפחות בן זוג אחד". מאמר זה בוחן שני סוגים של פירוק מערכת יחסים, הפרידה ללא נישואין ופירוק הנישואין. 

ההבדלים הם כיצד הם נחווים, כיצד יש ללמוד אותם וכיצד הם עשויים לשרוד. פרידות ללא נישואים עוזרות לנו להבין את טיב הנושאים המעורבים ודפוסי האבל שחווים, הם משמעותיים לשני האנשים, יוצרים משבר באינטימיות, התפתחות אישית וחברתית ומחויבות עתידיתציפיות. הישרדות מפרידה ללא נישואים מספקת הזדמנות לגילוי עצמי, נדיבות, כבוד ואצילות של אבל, והבטחה להחלמה (Weber, 1992). בפרידות זוגיות עלולים להתרחש יותר משא ומתן ופירוק מושהה בגלל נוכחותם של ילדים (Johnson, 1982) הנקראים כוח מחסום. 

לא כל פרידות צריכות להיחשב כ"כישלון", כי הן לא נמשכו מספיק זמן או הגיעו לסימנים שנתיים כפי שהחברה מכתיבה. 
פרידות מסוימות עשויות לשמש שינוי מובהק וחיובי עבור אחד מבני הזוג אם יש התעללות או גורמים שליליים אחרים במערכת היחסים.

  • עורך דין לענייני משפחה 
  • עורך דין מגשר דיני משפחה וגירושין עו"ד מאיה רוטנברג
  • עורך דין גירושין

גורמי פרידה
שום קשר לא נוצר מתוך מחשבה שהוא יסתיים בכאב לב ואבל, לפחות חווה אחד מבני הזוג. למה אנחנו טורחים אם האמונה הרווחת היא שלפחות 50% או יותר מנישואים מסתיימים בגירושים ? Jones & Burdette, 1994, מצהירים בעבודתם שאנו עומדים בפני שני סיכונים מרתיעים כאשר אנו רודפים אחר מערכת יחסים אינטימית עם אחר: דחייה ובגידה. זה מתמודד עם הצורך החברתי שלנו להשתייך שבדרך כלל גובר על הסיכונים. 
היל, רובין ופפלאו ערכו מחקר ב-1976 שבו 231 זוגות הטרוסקסואלים הסכימו למלא שאלוןעל מערכת היחסים שלהם במשך שנתיים. 
רק 128 זוגות שרדו את השנתיים יחד, אבל המידע שנאסף מ-103 הזוגות הוא שסיפק מידע מהותי על גורמי הפרידה.

 

סימנים מקדימים
הבדל בין בני הזוג בגיל, השכלה ומשיכה גופנית
אלה שאמרו שהם "אוהבים" אחד את השני נשארו ביחד לעומת אלה שפשוט "אהבו" זה את זה.

מחקרים מצאו שעונת השיא לפרידה היא כאשר חלים שינויים בחייו של האדם, אשר עלולים לאלץ את הקשר להיבדק האם ניתן לקיים אותו לאורך זמן, מרחק או שינוי אחר באורח החיים. 
נשים נטו יותר להיות יוזמות השינוי.

 

ממצאים
גברים נפגעו יותר מהפרידה מהנשים.
במחקר (1976), הם הרגישו יותר מדוכאים, בודדים, אומללים, פחות חופשיים - אבל פחות אשמים.
 
במחקר זה נמצא כי נשים היו פחות נצמדות לבן זוג וסנטימנטליות, ויותר פרגמטיות לגבי עתיד הקשר וכיצד זה ישפיע על חייהן - היה להן יותר על כף המאזניים במציאת בן הזוג הנכון.
 

המודל הטופוגרפי של דאק
סטיב דאק (1981) פיתח מודל טופוגרפי של ניתוק ופירוק יחסים, בין אם נשוי ובין אם לאו, שבו הוא תיאר ארבעה מודלים של פירוק: אבדון קיים מראש, כשל מכני, אובדן תהליך ומוות פתאומי.

מקרים עם סיכויים נמוכים להמשך הקשר 
זוגות שהתואמים בצורה גרועה מההתחלה, לא משנה מה הייתה פעולת החניכה, היא לא הצליחה להתגבר על הבדלים אישיים.
 כשל מכני 
כאשר דברים נשברים, כאשר התקשורת עשויה להיות גרועה או אינטראקציות מתקלקלות. ללא תקשורת מערכת יחסים לעולם לא תשרוד.
 אובדן תהליך 
מערכות יחסים שמתות כי הן אינן ממצות את הפוטנציאל שלהן, אם כי מוות איטי, בגלל פרודוקטיביות או תקשורת לקויה על אחד מחברי הדיאדה או שניהם.
 
בגידה- מוות פתאומי של מערכת יחסים
מידע חדש על בן זוג יכול לגרום למוות פתאומי של מערכת היחסים החדשה עם הפרת אמון. Davis (1973) תיאר שלושה מצבים המייצרים "מוות פתאומי" במערכת יחסים: שקיעה דו-צדדית, שבה שני בני הזוג מקיימים מערכת יחסים רשמית ללא אינטימיות; שקיעה חד צדדית, שבה אחד מבני הזוג תלוי ונתלה, בעוד השני מבקש באופן אקטיבי לסיים את הקשר; ושקיעה אפסית שהיא סיום פתאומי שנגרם בעיקר על ידי גורמים חיצוניים שהופך את הנסיגה או התיקון לבלתי אפשריים.

 אסטרטגיות פרידה 
ישנן לפחות חמש עשרה אסטרטגיות המשמשות להפסקת מערכות יחסים והן נבדלות אם הן חד-צדדיות או דו-צדדיות ועקיפות או ישירות (Baxter, 1982, 1984).

 חד צדדי ועקיף 
נסיגה של תמיכה וחיבה
פסאודו דה-אסקלציה - טוענת שהקשר ירוויח מהפרידה
הסלמה בעלויות - ניסיונות להפוך את הקשר ללא אטרקטיבי עבור בן הזוג
תחבולות יחסים - הדלפת פרידה קרובה לחבר או לצד שלישי
התנהגויות הימנעות|הימנעות – מהתחמקות מוחלטת לירידה במגע
חד צדדי וישיר
המזבלה הישירה - הצהרה פשוטה שהקשר נגמר
דייטים עם אנשים אחרים
הצדקה – הסבר מדוע הקשר מסתיים
טריק הדיבור ביחסים - מדברים על "בעיות"
איומים ובריונות
טון חיובי - ציור התמונה ש"זה לא באשמת אף אחד, זה פשוט נגמר"
דה-אסקלציה - פרידה כדי לראות אם הקשר מתקיים
דו צדדי ועקיף
Fadeaway - שני האנשים במערכת היחסים מתפרקים
דו צדדי וישיר
משחק האשמה - שני בני הזוג לא מרוצים ומאשימים זה את זה
פרידה במשא ומתן - להבין שלא ניתן לפתור בעיות ולנהל משא ומתן על פרידה
שלבי הפירוק של ברווז
ארבעת השלבים של פירוק מערכת היחסים של סטיב דאק (1982), כל אחד מאוד ייחודי עם מרכיבים ספציפיים, עוברים לאחר שאחד מבני הזוג או שניהם חצו סף קוגניטיבי.

 שלב תוך-נפשי 
השלב התוך-נפשי מתחיל בבן זוג אחד שאינו מרוצה ומחפש בחשאי אחר דרך "לתקן" את הקשר. Vaughan (1986) קובע שהניתוק מתחיל בסוד, ודאק טוען שסוד האומללות נשמר כך במהלך השלב התוך-נפשי.

 שלב דיאדי 
שלב דיאדי בו בן הזוג הלא מרוצה מחליט לתקן את הבעיה על ידי התעמתות עם בן הזוג השני, ובכך להיכנס לטריטוריה לא ידועה. זה אולי לא יתקן את מה שלא בסדר ופשוט ימשיך למשוך את מערכת היחסים עד שבן הזוג האומלל יהיה נחוש לעזוב, מה שיעביר את מערכת היחסים לשלב הבא.

 שלב חברתי 
השלב החברתי הוא כאשר בני הזוג מתכננים את התיאורים שלהם כיצד התרחש הפרידה וכיצד הם יציגו זאת למעגלים החברתיים שלהם. אם זה באמת הסוף, הם יעברו לשלב הסופי של פירוק מערכת היחסים.

 שלב הכנת הקבר 
שלב הלבשת הקבר הוא פשוט שלב "הניסיון לקבור ולתאר את מערכת היחסים". בני זוג יוצרים כעת סיפור מקובל על האהבה והאובדן שלהם, עושים כל עבודה קוגניטיבית, כולל התבוננות פנימית, ייחוס, רציונליזציה והערכה מחדש של העצמי והאחר, הנחוצים על מנת להתגבר על מערכת היחסים שנפטרה.

 שינוי של מודל הבמה של דאק 
סטפני רולי וסטיב דאק (2006) שינו לאחר מכן את הדגם המקורי לאחר ביקורת על דגמי במה שנראים מניחים התקדמות מסודרת ומודעת יחסית בשלבים הנ"ל. 
כשהציעו במקום חמישה שלבי התמוטטות, רולי וברווז הוסיפו שלב תחיית המתים שהוצב לאחר "הלבשת קבר" וייצג את תקופת הקונפיגורציה מחדש של העצמי וההכנה למערכות יחסים חדשות. 
בהצעה ששונתה, המחברים ניסחו שינויים בדפוסי תקשורת ובנושאים שיאפיינו כל שלב, אך הבהירו כי התוצאה של התקשורת יכולה בכל עת להיות לא רק התקדמות לשלב הבא של הפרידה אלא חזרה למצב מוקדם יותר של מערכת היחסים.

 

צער
ניסיון
הארווי (1996) מסביר שכאשר אתה חווה אובדן או דלדול של משאבים, ייתכן שתצטרך קצת זמן כדי לברר מה היה לך מלכתחילה, על מה ויתרו בפרידה, ועל מה נשאר לך לסמוך, להוקיר או להשתמש. אבל אינו חוויה פסיבית אלא סדרה של בחירות אקטיביות עבור האדם האבל להתעמת ולפתור בכיוון של ריפוי או סבל ממושך (Neeld, 1990).

 ארבע משימות מרכזיות של אבל 
Weber (1998) מתאר את המשימות המרכזיות הבאות להתמודדות עם אבל.

 
הביעו את הרגשות שלכם. הבעת צער וזעם היא אחת המשימות המרכזיות של האבל (Leick & Davidsen-Nielsen, 1990). בין אם אתה מביע זאת בפני חבר סימפטי או כותב את הרגשות והמחשבות שלך ביומן (Pennebaker, 1990) שיכול להביא יתרונות ארוכי טווח, כגון רווחה רבה יותר והחלמה רגשית.
 
מה קרה? להבין מה קרה על ידי ביצוע העבודה הקוגניטיבית כדי לסקור את מערכת היחסים אך גם לקבל את הסיבות לכישלון. ניצולים ממערכת יחסים שבורה צריכים לכתוב סיפור משלהם על מה שקרה (Kingma, 1987) שיספק שחרור רגשי ודרך להתמודד עם המצב. כל זה נעשה כדי לספק סגירה מסוימת לחוויה.
 

להבין, לא לעשות אידיאליזציה. השתמש באסטרטגיות שונות כדי להפחית את כאב הפרידה. אסטרטגיה אחת היא הלעג השקט שבו זה שנותר מאחור מדמיין פגם בבן הזוג השני ומגזים אותו נפשית עד כדי הומור (Phillips & Judd, 1978). ברגע שהאדם נתפס כאדם עם פגמים, קל יותר להשאיר אותו מאחור.
 
תתכוננו להרגיש טוב יותר. אם הייתה תחושה שמשהו לא בסדר במשך תקופה מסוימת, זה יכול ליצור תחושת הקלה כשהנעל השנייה נופלת לבסוף. אם האדם שנשאר יכול להגיע לנקודה של צחוק על המצב, תהליך הריפוי ישבור את קשרי האומללות שכן הוא אינו מתיישב עם האבל המוטל על עצמו (Frankel & Tien, 1993). 
חפשו מה בעצם היה מצחיק במערכת היחסים, מה שבתורו יכול להאיץ את תהליך הריפוי.

דרג את הכתבהדירוג כתבה השלב שלפני הקרע בגירושין פירוק מערכת יחסים סקירת  עו"ד לענייני משפחה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד