גירושין ברבנות
En

צור קשר

checked

מהם גירושין ברבנות? המדריך המלא

 

גירושין רבנות

 

גירושין בהסכמה מתבצעים בהליך גירושין רבנות?

הליכי הגירושין בישראל מתבצעים בשתי ערכאות נפרדות: בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה. למעט סידור הגט, סוגיה המצויה בסמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני, בני הזוג יכולים לבחור היכן יידונו יתר סוגיות הגירושין וזאת לאחר שהוגשה בקשה ליישוב סכסוך.

 

מאבקי סמכויות בין בית המשפט ובית הדין הרבני
דיני המשפחה בישראל הם מהנושאים הסבוכים ביותר למתגרשים וגם לעורכי דין. המונח "מירוץ הסמכויות" קובע  בעיקרון, כי הצד אשר קדם והגיש תביעותיו לביהמ"ש לענייני משפחה או לביה"ד הרבני (נושאים אלו מכונים לעיתים בלשון העם במנחים "להתגרש ברבנות" או  "גירושין ברבנות") יקבע כי התביעות ינוהלו בערכאה אותה הוא בחר.  עם זאת  בדרך כלל מזונות ילדים תמיד יידונו בבית המשפט לענייני משפחה ולא בבית הדין הרבני אלא אם הסכימה לכך במפורש האם.

 

סידור הגט

המונח גירושים ברבנות מתייחס ראשית כל לכך כי לשם קבלת הגט, חייבים בני הזוג לפנות אל בית הדין הרבני. הדבר נכון הן לגבי זוגות אשר נישאו דרך הרבנות, בנישואים דתיים והן לגבי זוגות אשר נישאו בנישואים אזרחיים ומבקשים עתה להתגרש. כאשר ישנה הסכמה בין בני הזוג בדבר רצונם להיפרד, יכולים  הם להגיש בקשה משותפת לגט ובית הדין הרבני ייעתר בדרך כלל לבקשה היות ושני הצדדים מעוניינים בפרידה.

 

הבעייתיות מתחילה כאשר הרצון לגט איננו הדדי, אז בית הדין הרבני ניצב בפני קושי הלכתי למתן פסק דין של גט, היות שעל פי כללי ההלכה, גט חייב להינתן בהסכמתם של שני בני הזוג. התעקשות מתמשכת של אחד מן הצדדים לאי מתן גט למרות רצונו של הצד שני להיפרד, נקראת סרבנות גט. זוהי תופעה מצערת ומוכרת בתיקי גירושין רבים וישנן דרכים שונות להתמודד עמה, בהתאם לנסיבות המקרה כגון הגשת בקשה לבית הדין הרבני להטלת סנקציות על בן הזוג הסרבן.

 

גירושין בהסכמה

כאשר שני בני הזוג מעוניינים להיפרד והם גיבשו הסכמות באשר לכל ענייני הגירושין, אין צורך במעורבות הערכאות המשפטיות. המשמעות היא שכל שעל בני הזוג לעשות הוא להגיש תביעה לגט אל בית הדין הרבני ואליה לצרף את הסכם הגירושין עליו חתמו בני הזוג. בית הדין הרבני יאשר את ההסכם שהוגש לו וייתן לו תוקף של פסק דין מחייב.

 

לעניין זה חשוב לציין, כי להסכם הגירושין השלכות אישיות וכלכליות רבות על חייהם של בני הזוג ועל מנת למנוע מחלוקות עתידיות ביניהם, חשוב לפנות לעורך דין מומחה לשם בניית הסכם טוב ומקיף, המותאם אישית לבני הזוג. האם בית הדין הרבני מאשר כל הסכם גירושין המוגש לו? במרביתם המכריע של המקרים התשובה היא בחיוב, בוודאי כאשר נוסח ההסכם על ידי עורך דין מקצועי ומנוסה המתמחה בהליכי גירושין.

  

בקשה ליישוב סכסוך

מה קורה במצב שבו ישנן מחלוקות בין בני הזוג באשר לענייני הגירושין? עד לא מזמן, יכול היה כל אחד מן הצדדים להגיש תביעה כנגד האחר, בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה והראשון אשר היה מקדים בהגשת התביעה בעניין מסוים, היה רוכש לאותה ערכאה את הסמכות לדון (תופעה המכונה מרוץ הסמכויות). אולם מאז חודש יולי 2016, מנועים בני זוג המבקשים להתגרש, מהגשת תביעות לערכאות משפטיות. קודם לכן, מחויבים הם להגיש בקשה ליישוב סכסוך, במסגרתה יופנו למספר פגישות גישור, בניסיון להגיע לעמק השווה בסוגיות הגירושין. כאשר הליך זה לא צלח, תיפתח בפני הצדדים האפשרות להגיש את תביעותיהם לבית הדין הרבני, קרי, הרבנות, או אל בית המשפט לענייני משפחה.

 

נהוג לחשוב כי עבור הגברים, הערכאה הטובה יותר היא בית הדין הרבני ואילו עבור הנשים, הערכאה המועדפת תהיה בית המשפט לענייני משפחה. במיתוס זה יש רבות מן האמת, בשל הבדלי הגישות המהותיים בין שתי הערכאות, אולם המציאות מורכבת יותר והלכה למעשה, עורך הדין צריך לבחון את נסיבות המקרה ולבחור את הערכאה המתאימה ביותר עבור כל סוגיה העומדת על הפרק.

 

למשרד עורכי דין רוטנברג בניהולה של עורכת דין מאיה רוטנברג ניסיון רב בניהול מאבקי סמכות לטובת הלקוח/ה.

ניסיונו של עו"ד הגירושין בניסוח התביעה המוגשת לביה"ד הרבני הינו אקוטי בהשגת הסמכות לביה"ד.

אנא פנו אלינו בכל שאלה.

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 ..
*
*
טען קובץ

דרג את הכתבהדירוג כתבה מהם גירושין ברבנות? המדריך המלא: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד