החלטה העוסקת בבקשה לביטול צו עיכוב יציאה מן הארץ כנגד קטינים, והרחבת זמני שהות בין הורים. בית משפט לענייני משפחה חדרה 29/07/2018, כב' השופט טל פפרני.
En

צור קשר

checked

בקשה לביטול צו עיכוב יציאה מן הארץ לצורך נסיעה לחו"ל בחופשת הקיץ | תלה"מ 58976-12-16 פלוני נ' אלמונית ואח'

יציאה מן הארץ לחו"ל - זכות חוקתית

צו עיכוב יציאה מן הארץ פוגע בזכות התנועה של הקטין שהיא זכות חוקתית. ואולם, לצד זכות זו, עומדת זכותו של האב לקיום חובותיו וזכויותיו כהורה, וזכותם של הקטינים לקשר רחב ומשמעותי עם שני הוריהם.  

 

במקרה של התנגשות בין הזכויות, על בית המשפט לערוך את המאזן הנכון. לשם הבטחת השבת הקטינים למקום מגוריהם, נועדו, בין היתר, הוראות חוק אמנת האג [החזרת ילדים חטופים], תשנ"א-1991.   

במקרה דנן, עיקר טענותיה של האם מתבססות על העדר חשש, לאי החזרת הקטינים לישראל, ומכאן, סבורה היא כי הזכות לחופש התנועה גוברת ויש להתיר את יציאתם של הקטינים מישראל. עוד טוענת האם כי הנסיעה תהיה חוויה טובה לקטינים, ומנגד לא יגרם נזק משמעותי ללימודים.  

עמדתי שונה.  לטעמי, בעת שבית המשפט שוקל האם להתיר יציאתם של הקטינים לחו"ל, עליו להביא בחשבון, בין יתר השיקולים, את הנזק שעלול להיגרם לקשר שבין הקטינים להורה הנותר בישראל.   מדובר בשיקול מהותי.  במקרה בפני, החשש כי האם לא תשיב את הקטינים לישראל, אמנם קטן יחסית, וניתן להפחיתו באמצעות הטלת בטוחות מתאימות.  שיקול נוסף, נוגע לעובדה כי הקטינים יעדרו ממסגרות החינוך לתקופה משמעותית של 15 יום לפחות, ובמקרה רגיל, דומני כי ניתן היה להשלים עם כך.

 

יציאת הורים גרושים מן הארץ עם קטינים

במהלך הדיון, עלתה אפשרות כי שני ההורים יצאו לחו"ל עם הקטינים, כאשר לאור העובדה כי האם כבר נסעה עמם בעבר פעמיים, סברתי כי נכון יהיה שנסיעתו של האב תהא במועד מוקדם יותר, לפרק זמן של כ 4-5 ימים. לאחר שובו לישראל, תיסע האם עם הקטינים, לפרק זמן דומה. מובן כי לשם כך נדרשים הצדדים לשיתוף פעולה לשם תיאום מועדים, הכנת הקטינים לנסיעות וכו'.

 

לטעמי, שיתוף פעולה כאמור, יעביר מסר בריא ונכון לקטינים, לפיו שני ההורים סומכים אחד על משנהו ומאפשרים לילדים שהייה  ממושכת, בסביבה חדשה, במנותק ממחלוקות ומשגרת היום יום. מצב זה, יאפשר לילדים ליהנות מהנסיעה עצמה, לחזק את הקשר ובכך להיתרם. למרבה הצער, האם סירבה  להצעה.

 

התנגדות האם ליציאת האב עם הילדים לחופשת קיץ בחו"ל

מתגובת האם עולה כי היא מתנגדת לנסיעתו של האב עם הילדים ולדבריה: "האב עצמו יודע גם יודע, שהעת הנוכחית אינה מתאימה  לנסיעה עם ילדיו לחו"ל – משיקולים אובייקטיביים, ושנסיעה כזו לבטח לא תשרת את  טובת הילדים, ואף תגרום לנזק ותפגע בקשר שלו עמם."

דרג את הכתבהדירוג כתבה בקשה לביטול צו עיכוב יציאה מן הארץ לצורך נסיעה לחו"ל בחופשת הקיץ | תלה"מ 58976-12-16 פלוני נ' אלמונית ואח': 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד