En

צור קשר

checked

אישור הסכם ממון על ידי נוטריון

מהו אישור הסכם ממון?
הסכם ממון הוא מסמך שנוצר בדרך כלל לפני או בתחילת הנישואין, ובין ידועים בציבור. לפני נישואין ניתן לאשר הסכם ממון על ידי נוטריון או רושם נישואין, לאחר הנישואין בני זוג נדרשים לאשרו בבית משפט או בבית הדין רבני. ההסכם  דורש אישור כדי שיהיה ניתן לאכפו , בהיעדר הסכם ממון רכוש הנישואין יחולק בין בני הזוג בהתאם להוראות חוק יחסי ממון בין בני זוג. מטרתו של ההסכם להסדיר בעיקר חלוקת הנכסים ויחסי ממון בין בני זוג במקרה של פרידה. הסכם הממון הוא למעשה חוזה נפוץ מאוד והוא נכנס לתוקפו בעיקר בזמן הפרדה משפטית או הליכי גירושין . 

מהו הסכם ממון?
הסכם ממון הוא חוזה בכתב שנוצר על ידי שני אנשים לפני שהם נשואים, ידועים בציבור, וזוגות לאחר נישואין. הסכם זה יכול לקבוע מה יקרה לנכסים, הכנסה וחובות של בני זוג במקרה המצער של גירושין, פרידה או מוות. סיבות נפוצות לחתימה על הסכם ממון הן  לשמר הרכוש שנצבר לפני הנישואין , נתקבל במתנה או ירושה (דוגמאות: דירה/ עסק) במקרה שהנישואין יסתיימו. הסכמי ממון משמשים בנוסף להפרדה רכושית בין בני זוג להגנה בפני חובות, והסדרת יחסי ממון בפרק ב' (נישואים שניים).

 

יתרונות של אישור נוטריוני להסכם ממון.
אם אתם לקראת חתונה, מתלבטים איך לערוך הסכם ממון הוגן ובמהירות ללא הליך אישור בבית משפט לענייני משפחה, עריכת הסכם ממון בעזרת עורך דין הסכם ממון ואישורו על ידי נוטריון לפני נישואין מומלצת ביותר מכיוון שהוא מבטיח שהצדדים יגיעו להסכמות חשובות, תוך הבנה מלאה של פרטי החוזה.

אישור הסכם ממון על ידי בית משפט מומלץ כאשר יש לבני הזוג זמן רב למו"מ והסכם ממון מגובש לפני החתונה.

אחת הסוגיות של הסכם לפני נישואין שעולות לעתים קרובות  לגבי עריכה נכונה ותקפה של הסכם ממון, היא האם צריך לאמת הסכם נישואין על מנת שהסכם כזה יהפוך למחייב משפטית ויגן על הצדדים מפני תביעות ממוניות

האם אישור נוטריוני של הסכם ממון הוא חובה לתוקפו?

הסכם טרום הנישואין אינו מסמך נוטריוני, ולכן אין חובה כשלעצמה לאמת אותו עם נוטריון בלבד, ניתן לאשרו בבית משפט לענייני משפחה או בפני רושם נישואין. אין הבדל מהותי בין אישור הסכם ממון על ידי נוטריון לבין אישורו על ידי בית משפט,  משרדנו ממליץ לאשרו בבית משפט לענייני משפחה אם התנאים מאפשרים כן. משיקולים של פורמאליות, תיעוד ועמידות  בפני הכחשה של תנאים חוזיים.


הסכם ממון לאחר נישואין חייב אישור של בית משפט.

 

מה יכול לקרות בהעדר אישור הסכם ממון נוטריוני
אי ביצוע אישור הסכם ממון נוטריוני עלול לפתוח את הדלת לאחד מבני הזוג שינסה לא לקיים את התנאים עליהם הוסכם בנוגע לזכויות, ציפיות או דרישות כספיות. התכחשות לזהותו של החותם או חתימה ללא רצון חופשי הן טענות אפשריות שצד יכול לטעון כדי שההסכם ייעשה חסר תועלת.

מה יכולה להיות תוצאה של הימנעות מאישור הסכם על ידי נוטריון? במקרה של פרידה בנסיבות של חוסר הסכמה או כעס, אחד מבני הזוג יכול לנסות להשיג יותר נכסים בגירושין ממה שהוא/היא זכאים לה, לעומת זאת, לנסות לשלול את הזכויות של הצד השני שכבר סוכמו בכתב, אך ללא אישור הסכם הממון אין להם תוקף. זה עלול לקרות כאשר הגירושין הופכים לקרב של רגשות ועורכי דין.

לסיכום, בהתבסס על היתרונות הרבים של אישור נוטריוני של הסכם הממון, בהיעדר אישור על ידי בית משפט, אנו ממליצים על שכבת הגנה נוספת זו. באשר לחובותיו של הנוטריון במילוי תפקידיו הנוטריוניים,  חשוב לוודא כי מתבצע תיעוד מסודר, יקחו בחשבון שיתכן שתצטרכו את המסמך בעוד 20-30 שנים, או במקרה העדיף לעולם לא.

 

מה עושה הנוטריון?
הנוטריון בודק כי האדם החותם הוא אכן מי שהוא טוען שהוא. הוא יבדוק את תעודות הזיהוי ויאמת את זהות הצדדים. מאוחר יותר, אם אחתד מהחותמים יטען שזו לא חתימתו, הנוטריון יכול להיות עד.

 

האם עורך הדין שניסח את הסכם הממון שלנו יכול לאשר הסכם ממון?
פעולה זו כולה להיות בעייתית. מאוחר יותר, אם יקרא עו"ד כעד, ניתן לראות בעובדה שהוא גם אישר את המסמך נוטריונית כ ניגוד עניינים ומעורר חשד. עדיף לשכור נוטריון שאינו קשור לשום משרד עורכי דין שייצג את הצדדים בכל הקשור להסכם.

 

דוגמאות להסכמי ממון נוטריוניים

מומלץ להסתכל על כמה דוגמאות של הסכם ממון (הסכם ממון דוגמא) מכיוון שזה ייתן מושג כיצד נראה הסכם ממון.

המלצה: באתר rotenberglaw.co.il יש הרבה דוגמאות חינם של הסכמי ממון והסכמי ידועים בציבור (הסכם חיים משותפים/ הסכם זוגיות) וגם תבניות מקוונות שניתן להסתכל עליהן ולעזור להחליט אם אחת מהן מתאימה כבסיס התחלתי להסכם ממון.

 

אישור הסכם ממון אונליין נוטריון

בני זוג לפני חתונה או לאחר נישואין מתמודדים לעתים עם פחד של חתימה על הסכם ממון. קריאת נוסח הסכם ממון לדוגמא יכולה לעזור לבן/בת זוג להחליט אם זו אופציה שמתאימה, בדרך כלל לאחר קריאה מגלים שמדובר בסך הכל בהסכם הוגן וניתן להבנה. לחלופין, ישנם באתר כמה הסכמי ממון עשה זאת בעצמך המספקים הסכמים לפני נישואין וחיים משותפים שתוכלו להתאים אישית בקלות.

הסכם ממון מקוון יחסוך הרבה זמן וכסף. הסכם ממון אונליין מכסה מצבים בהם שני הצדדים כבר קיבלו ייעוץ משפטי עצמאי או ששניהם החליטו שלא לקבל ייעוץ משפטי. זה עונה גם על השאלה "איך כותבים הסכם ממון ללא עורך דין?"

 

עם זאת, חובה וודא שבני הזוג מסכימים באותה מידה לגבי חתימת הסכם ממון. על פי חוק יחסי ממון הסכם ממון לא ניתן לאישור מבחינה משפטית אם אחד מבני הזוג לא חתם על כך מרצון.

זה גם יעזור אם תבדוק כמה רשימות "איך לכתוב הסכם ממון". כמו כן, בצע מחקר ועבר כמה הנחיות הסכם נוטריוני.

 

כמה עולה הסכם ממון?
אין תשובה אחידה לשאלה, " כמה עולה לקבל הסכם ממון ?" הגורמים המשפיעים על עלות הסכם ממון הם המיקום, המוניטין והניסיון של עו"ד הסכם הממון ומורכבות ההסכם. לעתים קרובות בני זוג מעוניינים לדעת, כמה זמן לוקח לקבל הסכם ממון חתום.

 

מאמר מרכזי:הסכם ממון מחיר

 

זה תלוי בלקוחות ובסוגיות שלהם. לעתים קרובות, כשיש הסכמה מלאה על טיוטות,  זוג רק צריך לקבל הסכם בנוי כטופס ולמלא אותו, ולחתום תוך פחות משעה.

דרג את הכתבהדירוג כתבה אישור הסכם ממון על ידי נוטריון: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד