ניתן להוריד צוואה חינם
En

צור קשר

checked

עו"ד צוואה וירושה: מדוע חשוב לפנות לעורך דין כאשר מבקשים לערוך צוואה


רוב האנשים אינם זקוקים לעורך דין על מנת לערוך את צוואתם. מדוע?
אם אתם חושבים לעשות צוואה משלכם, אתם עלולים להרגיש קצת חשש לגבי התהליך, הרי לא כדאי להיעזר בעורך דין במסמך משפטי כה חשוב?
 
התשובה תלויה במצבכם, אם אין מורכבות חריגה בנכסי העיזבון שלכם, או בסטאטוס המשפטי, לא בהכרח תזדקקו לעורך דין. בעזרת מדרכי עשה זאת בעצמך טובים (דוגמא לצוואה) לא קשה לערוך צוואה שדואגת להוראות בסיסיות, כמו השארת בית, השקעות, עסק קטן ופריטים אישיים ליקיריך.  
 
עריכת צוואה בסיסית
זאת טעות לחשוב עורכי דין עורכים צוואות מורכבות בדרך כלל מתחילים עם טופס סטנדרטי המכיל את אותם סוגים של סעיפים הכלולים ברוב הצוואות עשה זאת בעצמך. מרבית עורכי הדין המתמחים בצוואות וירושות, ועו"ד מאיה רוטנברג בניהם, מתשאלים את לקוחותיהם (ראה: שאלון לתכנון עיזבון)  שמות האנשים שהלקוח מעוניין שרכושו ילך אליהם ומידע בסיסי ופרטים בעלי מורכבות ומסמכים רלוונטיים - לא בדיוק מה שכל אחד יכול לעשות בעצמו ללא ידע בתחום דיני הירושות, ניהול הון משפחתי ועיזבונות.
 
עריכת צוואה כרוכה לא פעם בכללים משפטיים מסובכים מתחום דיני המשפחה והירושה. ברוב המקרים, אם המצווה נשוי, לבן / בת הזוג שלך יש את הזכות לתבוע חלק יחסי מהרכוש  לאחר פטירה. אם אתה משאיר לבן / בת הזוג פחות ממחצית מהרכוש שלך, זה עלול להוות בעיה.
 
כאשר מדובר בצוואה הסטנדרטית (צוואה בעדים) עליכם לחתום ולהכיר בצוואתכם מול שני עדים, מעבר לדרישות הבסיסיות הללו, ישנם שיקולים חוקיים שכדאי להיוועץ לגביהם עם עו"ד, לא פעם צריך להשתמש בשפה משפטית בכדי לעשות זאת. אם אתם יודעים מה בבעלותכם, למי אתם רוצים להוריש, ניתן להשתמש במשאבי עזרה עצמית, אפשר לבצע זאת עם ייעוץ עו"ד צוואות.
 
תוכלו ערוך את הרצון שלכם היום בקלות ובעלות מינימלית באמצעות הצוואה המקוונת של עו"ד מאיה רוטנברג. פשוט היכנסו, ענו על שאלות לגבי עצמכם ורכושכם והדפיסו. המסמך שלך יודפס עם הוראות מפורטות כיצד לחתום בפני עדים כדי להפוך את צוואתך לחייבת מבחינה משפטית.
 
תוכלו לערוך את צוואתכם באמצעות המדריכים של rotenberglaw.co.il  ניתן להוריד עשרות מסמכים שימושיים אחרים כגון ייפוי כוח והנחיית הבריאות.
 
אל תשללו התייעצות עם עורך דין. במצבים מסוימים שירותי עורך דין מתחייבים. ניתן להתייעץ ולקבל הדרכה לעשיית צוואה באופן עצמאי, אולי רק תרצו לשאול כמה שאלות ואז לסיים לערוך צוואה משלכם.
 
מתי להתייעץ עם עורך דין
ייתכן שתרצו לדבר עם עורך דין אם:
  • יש התלבטות: יש לך שאלות לגבי תקפות צוואתך, רוצה לבדוק אפשרויות אחרות להסדרת עיזבון הנכסים שלך.

  • נכסים מרובים ותכנון הון משפחתי: המצווה בעל נכסים מרובים, בארץ ובחו"ל ומתכנן להשאיר היקף גדול מאוד של נכסים והם עשויים להיות חייבים במס עיזבון על פי חוקים מסוימים, מעוניין בייעוץ תכנון מס.

  • הוראות מורכבות: במקום פשוט לציין שמות אנשים שירשו את הרכוש שלו, המצווה רוצה לתכנן תוכניות מורכבות יותר - למשל: להשאיר את ביתך בנאמנות לבן / בת הזוג שלו עד שהוא או היא ימותו ואז להעביר אותו לילדיך מנישואים קודמים.

  • בעלות על עסקים: המצווה בעל עסק קטן ויש לו שאלות לגבי זכויות הבעלים שנותרו בחיים או חלוקת הבעלות שלו.

  • טיפול בחסוייםהמצווה רוצה לקבוע סידורים לטיפול ממושך במוטב - למשל, הקמת חשבון נאמנות לילד עם בעיות תפקודיות.

  • חשש ממרמה: המצווה חושש שמישהו יערער על רצונו מטעמי מרמה, או יבקש לפסול את צוואתו בטענת השפעה בלתי הוגנת או טענת אי כשירות המצווה לחתום על הצוואה.

  • נישול בן/בת זוג: המצווה מעוניין למנוע מבן / בת הזוג לרשת אותו לחלוטין. זה דורש ייעוץ אם ניתן לעשות זאת אם בן /בת הזוג יתנגד, עורך דין יכול להסביר את זכויות בן / בת הזוג שלך.

  • שירות עו"ד: יש אנשים שפשוט מרגישים נוח יותר שעורך דין יבדוק את הצוואה שלהם, למרות שאין בהסדרת עיזבונם סיבוכים משפטיים לכאורה.

מציאת עורך דין

אם תחליטו לפנות לעורך דין, המשימה הבאה שלכם תהיה למצוא עו"ד בע ידע בתחום הצוואות, גובה שכר טרחה סביר, ושיכבד את המאמצים שלכם לערוך צוואה משלכם. זה אולי לא קל, אבל זה לא צריך להיות בלתי אפשרי.
 
זקוקים לעזרה בצוואה?
הגעתם למקום הנכון. אם אתם רוצה שהנכסים שלכם יעברו לאנשים ספציפיים לאחר מותכם, למנות נאמנים ובעלי תפקיד, או כדי למנוע פסילת צוואה, עורך דין צוואות יכול לעזור.
 
 
כיצד לבחור עורך דין לצוואה?
שקלו את הדברים הבאים:
 
רמת נוחות- נוח לך לספר לעורך הדין מידע אישי? נראה שעורך הדין מעוניין לפתור את הבעיה שלך?

 
מקצועיות- כמה ניסיון יש לעורך הדין בפועל? האם עורך הדין ניסח צוואות עם מאפיינים ומורכבויות דומות לשלך?

עֲלוּת- כיצד בנוי שכר טרחת עורך הדין - שכר טרחה לפי שעה או אחיד? האם עורך הדין יכול לאמוד את עלות התיק שלך?

קרבה - האם משרד עורך הדין ממוקם בנוחות לידך?
 

פסיקה חדשה בתחום צוואות וירושות, אשר עברה את מבחן בית המשפט העליון, ממחישה עוד יותר עד כמה חשוב לפנות לעורך דין כאשר מבקשים לערוך צוואה. מדוע? קראו במאמר שלפניכם.

 

המדריך המלא לצוואות וירושות

 

שני פנים לצוואה
הצוואה, בדומה לכל מסמך משפטי, מורכבת מפן טכני ומפן מהותי. עד לפסק דינו של בית המשפט המחוזי, עליו נספר מיד, לב ליבה של הצוואה היה תמיד המהות ואילו הפן הצורני קיבל מקום משני. פירוש הדבר הוא כי גם היכן שנפל פגם טכני בצוואה, היה בית המשפט פועל לקיימה ובלבד ששוכנע כי הצוואה משקפת את רצונו הכנה של המצווה. נזכיר כי החלטתו של בית המשפט בעניין זה נדרשת כאשר מוגשת בקשה להתנגדות לצוואה.

 

אז, המבקש  לפסול את הצוואה, מציג עילות שונות אשר בגינן סבור הוא כי היא אינה תקפה משפטית. בית המשפט המחוזי, אשר החלטתו קיבלה את הגושפנקא של בית המשפט העליון, יוצר מצב משפטי חדש, על פיו פגם צורני יכול להביא לפסילתה של הצוואה, גם אם רצון המצווה ברור. מצב דברים זה, ממחיש עוד יותר את החשיבות שבעריכת צוואה באמצעות עורך דין המתמחה בצוואות, על מנת לצמצם את הסיכוי כי התנגדות לצוואה תתקבל על בסיס טכני.

 

 

 

צוואה בעדים
עניינו של פסק הדין (עמ"ש מרכז 44175-10-16) הוא בצוואה בעדים, המהווה את סוג הצוואה הנפוץ ביותר. חוק הירושה קובע לכל סוג של צוואה כללים משלה, אשר חייבים להתקיים על מנת שהצוואה תהיה תקפה. בכל הנוגע לצוואה בעדים, קובע החוק כי על המצווה לחתום על הצוואה בפני שני עדים. במקרה שלפנינו, חתם המנוח על הצוואה רק בפני עד אחד. בית המשפט קבע כי במצב זה לא ניתן להכשיר את הצוואה, למרות כי התרשם שהצוואה אכן משקפת את רצונו האמיתי של המנוח באשר לאופן חלוקת רכושו.

 

החלטה זו משנה את המצב המשפטי אשר היה נהוג עד כה. במסגרתו, פרמטר זה נחשב כפן צורני של הצוואה, אשר לא הוביל לפסילתן של צוואות, כל עוד בית המשפט שוכנע כי תוכנה של הצוואה כנה. בית המשפט פסל אפוא את הצוואה והיורשים הגישו בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון (בע"מ  10223/17).  זה הסכים עם פסק דינו של בית המשפט המחוזי וקבע כי חתימה על הצוואה בפני עד אחד במקום שניים הוא פגם טכני שאינו ניתן לריפוי ולכן הצוואה פסולה.

 

חשיבותו של עורך הדין בעריכת צוואה
פסקי הדין הללו ממחישים עד כמה חשוב לפנות לעורך דין מומחה לצוואות וירושות, כאשר מבקשים לערוך צוואה. אם בעבר, אדם שערך צוואה לבדו, היה מסתכן כי תיפסל מהפן המהותי בלבד, הרי שכיום הבהיר בית המשפט כי זו עלולה להיפסל גם מסיבות טכניות, מפגם צורני בצוואה.

 

לעורך דין צוואות המומחה לדיני ירושה, הידע המשפטי והניסיון המקצועי על מנת לנסח את הצוואה על פי כל הכללים שבדין ולוודא כי היא ממלאת את הדרישות הצורניות והמהותיות כאחד.

 

על כן, רק כך, יוכל המצווה לדעת כי צוואתו עמידה באופן האופטימאלי בפני התנגדות וכי לאחר פטירתו, רצונו אכן ייצא אל הפועל. זוהי המשמעות עבור הציבור, המבקש לערוך צוואה כדי לדאוג לעתיד הקרובים לו.

 

עבור עורכי הדין שמנסחים צוואה משמעותם של פסקי הדין היא כי עליהם להקפיד עוד יותר מבעבר על אופן עריכת הצוואה מבחינה טכנית, צורנית, כפי שמקפידים הם על הפן המהותי שבה.

 

 

 

 

 

נושאים נוספים:

 

עורך דין ירושה מומלץ

 

עורך דין לענייני ירושה בת"א

 

עורכי דין לענייני ירושה במרכז

 

המלצות על עורך דין לענייני ירושה

 

עורך דין צוואות וירושות בתל אביב

 

עו"ד לענייני ירושה פתח תקווה

 

עורך דין מומחה לענייני ירושה

 

צו ירושה עורך דין

 

האם אני צריך עורך דין לצו ירושה או עו"ד צוואה?
צוואה יכולה לעזור לכם לכלכל את משפחתכם במקרה שמשהו יקרה לכם. חשוב לוודא כי רצונך תקף וייאכף חשוב לא פחות. עורכי דין המתמחים בניסוח צוואות ומימוש צוואה יכולים לעזור בתהליך זה.
.

מה עושה עורך דין צוואות וצו ירושה?
עורך דין לצוואה יכול לערוך צוואה, מסמך שמצהיר כיצד יחולק רכושך לאחר המוות. לאחר מכן עו"ד עו"ד יסייע למשפחה בתהליך מימוש הוראות הצוואה. לעתים קרובות אותו עורך דין יכול לטפל בניסוח צוואה ומימוש צוואה, אך בדוק עם העו"ד שלך אם הוא או היא גם עושים את שניהם.

 

מה השיקול המרכזי לשכור עורך דין צוואות?
יצירת צוואה היא רעיון טוב בכל גיל כי אנחנו אף פעם לא יודעים מה יקרה. לא משנה גילך ובריאותך, צוואה מבטיחה שחסכונותיך ונכסיך יחולקו באופן הרצוי לך. אם המצווה כותב את הצוואה שלו לבדו היא תתגלה כלא ניתנת לאכיפה מבחינה חוקית, ייתכן שלא יוכל לתקן את צוואתו כשצריך. לכן זה רעיון חכם להתייעץ עם עו"ד צוואה כדי לערוך או לשנות את הצוואה.

 

עורך דין צוואות יכול לוודא שכל מה שתכלול בצוואתך יבוצע מכיוון שלא תוכל לעשות זאת בעצמך. אם עו"ד הצוואה שלך אינו עורך דין בעל ניסיון בצוואות, עליך להיעזר בעורך דין בעל ניסיון כדי לוודא שיישמרו האינטרסים שלך בעיזבון.

 

 

כמה עולה עורך דין צוואות ותיק?
שיטות החיוב משתנות, אך לעיתים קרובות עורכי הדין גובים דמי שכ"ט קבועים בגין יצירה או תיקון של צוואה, מכיוון שרוב הצוואות לוקחות בערך אותו זמן. צוואה יכולה להיות תהליך ארוך ויקר. התעריפים ישתנו בהתאם למורכבות המקרה שלך, מומלץ להקפיד לקבוע את התעריף מראש עם עורך הדין.

למה עלי לצפות בעבודה עם עורך דין צוואות?
לאחר יצירת צוואה, הפקדתה ועדכונה בהתאם לנסיבות, תוכלו לצפות כי רצונכם יתבצע כמתוכנן.

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד