En

צור קשר

checked

בחירת עורך דין להסכם ממון: הבנת ערכו של עורך דין מנוסה

הפופולריות של הסכמי ממון מתגברת אצל זוגות בכל הגילאים. הסכם טרום נישואין יכול להיות חשוב לא פחות לזוגות בנישואיהם הראשונים ובשנות העשרים והשלושים לחייהם, כמו לאנשים בנישואים שניים או שלישיים ובשנות הארבעים, ה -50 וה -60 לחייהם (ומעלה).

 

כיום זוגות רבים רוצים לבסס זכויות קנייניות וכלכליות לפני הנישואין, תוכן ההסכם ייחודי מכיוון שהוא מבוסס על המטרות המיוחדות של בני הזוג ומצבם הכלכלי.

 

עם הכנה מוקדמת נכונה ניתן להימנע ממחלוקות עתידיות בנוגע לכסף ולנושאים אחרים, למרות שמדובר בחוזה מורכב ורגיש, אנשים רבים חושבים על הסכם ממון כמו כל חוזה אחר, זה לא בדיוק המקרה.

בחירת עורך דין להסכם ממון

 

בגלל האופי הפרטני של הסכמי ממון ומערכת היחסים בין הצדדים, הסכם הממון הוא הרבה יותר מסתם חוזה. בנוסף לעקרונות החוזה הכלליים, הסכמי הממון קשורים עם מערכת חוקים ותקנות משלהם כגון חוק יחסי ממון בין בני זוג. מסיבה זו, חשוב ביותר כיצד בני הזוג מגיעים להסכמה וכיצד והיכן מגישים את ההסכם לאישור.


בגלל המספר ההולך וגדל של עורכי דין שאינם מתחום דיני המשפחה שמציעים עריכת הסכם ממון, המחיר יורד כביכול, אך ההסכם שיתקבל לא תמיד ישרת את המטרה עבורה הוא נחתם, מי שאינו בקיא בחוקים יתקשה להבחין בדקויות, אך יתכן שהסכם שאינו מתאים לבני הזוג, יהיה בלתי ניתן לאכיפה או שיבוטלו חלק מסעיפיו במקרה של פרידה.

 

עורכי דין מפרסמים דרך קלה ליצור מסמכים משפטיים מתבניות חוזים מוכנים ולעיתים יוצרים ציפיות כוזבות לגבי אופן ההליך של יצירת הסכם פיננסי תקף משפטית. 

 

השיקול המרכזי של מי שחותם על הסכם ממון חייב להיות ניסוח של הסכם שימלא במדויק אחר הכוונות שמאחורי ההסכם גם כשהתנאים והנסיבות ישתנו, הסכם תקף שיעמוד במבחן בית המשפט, ולא  "לסיים עם זה", זהו מסמך חשוב שישפיע לטווח הארוך.

 

מנקודת מבטו של הלקוח, ייתכן שניסוח הסכם ממון לא ייראה מסובך, עם עורך דין טוב, התהליך בהחלט לא צריך להיות מורכב, לווי של עורך דין מגשר אף יתרום למניעת חיכוכים בין הצדדים. עורך הדין חייב לנהוג ברגישות, לעתים קרובות מאוד המשא ומתן לקראת ההסכם יכול להשפיע על מערכת היחסים והאם הזוג מגיע להסכמה או לא.

 

תפקידו של עורך הדין לוודא כי המשא ומתן מתקיים בצורה מכובדת ומכבדת וההסכם מגן על האינטרסים והיעדים של הלקוח. לאחר שהושגה הסכמה על התנאים העיקריים של ההסכם, על עורך הדין לערוך הסכם שיהיה בר קיימא לאור החוקים הקיימים ומערכת היחסים ארוכת הטווח של בני הזוג.

 

זה לא פעם מטעה, עם כל כך הרבה שירותים משפטיים זמינים בישראל ובתל אביב בפרט, לקוחות מתקשים לפעמים להבין מדוע אי אפשר לבנות הסכם אחיד "נוסח אחד שמתאים לכולם". אך הניסיון מראה כי רבים מן ההסכמים מגיעים למבחן בית המשפט בניסיון לבטל סעיפים מן ההסכם ואף את כולו, כאשר הזוגיות מתפרקת.

 

עורך דין חתימה על הסכם ממון

בחירה בעורך דין מנוסה חשובה לתהליך החתימה על הסכם ממון. ראשית, בקבלת החלטות כלשהן, חשוב שהלקוח יבין את החוק, מגבלות ההסכם והמשמעויות,  פיננסיות ובין אישיות, זה יכול להשפיע על שיקול הלקוח על מה שצריך לעשות.

 

חשוב גם לעבוד עם עורך דין שיוכל לסייע בהתמודדות עם ההיבטים הפרקטיים של הצגת הסכם הוגן וסביר. בפגישות ראשוניות עם הלקוח, לא פעם מגלים שיש צורך בכוונון עדין ליעדים המקוריים או שעולים יעדים חדשים ככל שנכנסים לפרטים. עורכי דין עם ניסיון בתחום דיני המשפחה והמעמד האישי יכולים לעיתים קרובות להבחין בחלק מהדקויות הללו ולכוון את הלקוח.

 

 

לא פחות חשוב מבחירת עורך דין מוכשר ומנוסה הוא למצוא מישהו שאיתו הלקוח מרגיש בנוח, שיש לו מומחיות בתחום זה של החוק. משא ומתן לפני הנישואין צריך תמיד לזכור את היחסים המיוחדים של הצדדים כמו גם את יעדי הלקוח.

 

שיטפון המידע הזמין דרך האינטרנט יכול להטעות פעמים רבות, מאמרים על הסכמי ממון ופורומים יש לרוב, לא פעם משרד מרשים שעוסק בתחומי התמחות רבים נראה כבחירה בטוחה . עם זאת, בעוד שתחומי פרקטיקה משפטיים עשויים להיות חופפים, עורכי דין טובים ומנוסים בתחום זה הם קבוצה מצומצמת, ולכן כדאי להיות בררנים.

 

משתלם להשקיע קצת יותר בלמצוא עורך דין שיודע להבין את מצבו של הלקוח עצמו ולגשת לנושאים בצורה הנכונה. בחתימה על הסכם ממון, המטרה צריכה להיות להגיע להסכם הוגן ולשמר את הזוגיות. מומחיות משפטית בתחום זה עשויה להיות ההבדל בין מסמך שאינו בר אכיפה, להסכם פרטני ומדויק שעונה על הצרכים ומקנה שקט נפשי וודאות וביטחון, המחיר שתשלמו בדרך כלל לא שונה בהרבה (בוודאי לא ביחס להפסד שכרוך בהסכם שתוקפו המשפטי מוטל בספק).

 

לקריאה נוספת על ⇐ הסכמי ממון.

דרג את הכתבהדירוג כתבה בחירת עורך דין להסכם ממון: הבנת ערכו של עורך דין מנוסה: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד