En

צור קשר

checked

סקירת מזונות ילדים פסיקה ומגמות לשנת 2022 | עורך דין מזונות ילדים

גירושין יכולים להיות מסובכים ורגשיים, במיוחד כאשר מעורבים ילדים. כל משפחה שונה בכל הקשור לקביעה היכן הילדים צריכים לגור וכיצד הזמן שלהם מתחלק בצורה הטובה ביותר בין ההורים. עם זאת, בתי המשפט באופן מסורתי דורשים מהורה אחד לשלם מזונות, כך שההורה המשמורן העיקרי אינו אחראי הבלעדי לשמירה על רמת החיים של הילדים.

 

! חישוב מזונות במשמורת משותפת: הפסיקה השתנתה בעקבות פסק הדין של משרדנו בע"מ 919/15 מזונות במשמורת משותפת פסק דין בית המשפט העליון)

 

חישוב חלקו של כל אחד מבני הזוג באחריות הכלכלית על הילד יכול להיות מאתגר, במיוחד מכיוון שהכללים לקביעת מזונות ילדים משתנים יחסית לתחומים משפטיים אחרים. ישנן גישות שונות בין השופטים בתי המשפט ובתי הדין הרבניים ב קביעה כיצד וכמה יש לשלם מזונות ילדים בגירושין.

 

בתי המשפט בישראל יכולים לסטות מההלכות הקבועות או לצדד בפסיקה מסוימת בהתאם למקרה, ולרוב יש להורים את הגמישות להגיע להסדרים משלהם אם בית המשפט מסכים.

 

אין כלל אצבע אחיד לקביעה מי יישא בנטל התמיכה הכלכלית בילדים. ובכל זאת, להורים העוברים גירושין עם ילדים קטינים, השיקולים הבאים עשויים לסייע בתשובה איך נקבעים מזונות ילדים.

 

בתחום דיני משפחה ומדיניות ציבורית, מזונות ילדים (בדין הדתי נקרא אחזקה או  תמיכה בילד) משמעותם תשלום מתמשך, תקופתי שמשלם הורה לטובת רווחתו של ילד (לידי הורה, מטפל, אפוטרופוס, או מדינה). לאחר סיום הנישואין או סיום מערכת יחסים, דמי המזונות לזכות הילד משולמים במישרין או בעקיפין על ידי החייב אל ההורה לטיפול ותמיכה בילדים של מערכת יחסים שפסקה, או במקרים מסוימים (מזונות ילד מחוץ לנישואין) מעולם לא היה קיים, לעתים קרובות החייב הוא הורה שאינו משמורן, מקבל תשלום המזונות הוא בדרך כלל הורה משמורן, מטפל, אפוטרופוס או המדינה.

 

בהתאם להלכה החדשה 919/15 ופסקי דין אחרונים בתחום מזונות הילדים, באופן מסורתי הורה משמורן נדרש לשלם מזונות להורה שאינו משמורן, כיום קיימת חובה לשלם מזונות מעל גיל 6 ללא קשר למגדר, בעבר אבות נדרשו לשלם ללא קשר לרמת הכנסה ותנאי משמורת לפי הדין הדתי.

 

בעקבות שינוי ההלכה המגמה הקובעת היא שאם נדרשת לשאת בהוצאות בדיוק כפי שאב חייב לשלם לאם (למעט קטינים מתחת לגיל 6 - חזקת הגיל הרך).

 

הסדרי הורים גרושים או פרודים שבהם הוסכמה משמורת משותפת, הורות הילד מוגדרת לשני הורים במשמורת וללא הורים שאינם משמורנים, במקרים אלה הורה משמורן בעל הכנסה גבוהה יותר  עשוי להידרש לשלם להורה המשמורן השני.

 

כמה עולה לגדל ילד?

מחקרים העוקבים אחר עלות גידול הילד בוחנים הוצאות לפי גיל הילד, הכנסה למשק בית, מרכיב תקציבי ואזור בארץ.  בעיקרון, ככל שהכנסה של משפחה גבוהה יותר, כך היא מוציאה יותר על ילד, במיוחד חינוך והוצאות שונות. רמת החיים של הילד עולה באופן אקספוננציאלי ככל שההכנסה של ההורים גדולה יותר. 

 

בעקרון, ההוצאות על ילדים גדלות ככל שהילד מתבגר, בגירושין או פרידה נוצר פער כלכלי מכיוון שהילד צריך לקבל את אותו שיעור ההכנסה ההורית שהיו מקבלים אם ההורים עדיין גרים יחד. התפיסה הכוללת היא שבמשק בית שלם ההכנסה של שני ההורים מאוחדת בדרך כלל ומוצאת לטובת כל בני הבית, כולל הילדים.

 

גידול במזונות ילדים

צו מזונות ילדים המו"מ כאשר ילד בן שנתיים אינו מספיק כדי לפרנס את אותו הילד כשהוא בן 15. הוצאות נוספות כגון שיעורי הכנה למכללה, מבחנים, טיולים לביקור במכללות, בקשות למכללות וכו 'עשויות בהחלט להעלות את העלות של גידול הילד כשהוא מזדקן וכן עליית עלות הביגוד, המזון, הוצאות הפעילויות החוץ -לימודיות. ילד בן שנתיים וילדה בת חמש יכולים לחלוק חדר.

 

זה לא אותו הדבר לגבי ילד בן 13 וילדה בת 16. העלאות עלויות אלה אינן כלולות באופן אוטומטי בהוראותיה או בהנחיותיה של כל מדינה למזונות ילדים ויש להקדים אותן בדרך כלשהי בעת משא ומתן על צווי מזונות, או שהורה משמורן עלול למצוא את עצמו חוזר לבית המשפט לקבלת תמיכה נוספת כדי לענות על הצרכים המוגברים של הילד. 

 

יוקר המחיה עולה

מה קורה כאשר אחד ההורים מרוויח הרבה יותר מההורה השני?

איזה חלק מההורה בעל ההכנסה הגבוהה יותר הולך להוצאות הילד? האם יש לחשב זאת על ידי כלכלת סולם המיישמת אחוזים על ההכנסה המשולבת המלאה של שני ההורים, או שמא הדבר מוביל להופעת ההורה המשגיח באופן דרמטי למרות שזה רק עד לשחרור הילד? כמה מההכנסה המשתכרת של ההורה הגדול יותר צריכה להתחשב בחישוב מזונות הילד? אם הצרכים מבוססים על רמת החיים של ההורה הנמוך יותר, התמיכה מוטה כלפי מטה. 

 

זכות הילדים למזונות

בתחום דיני המשפחה, מזונות ילדים לעיתים קרובות מוסדר כחלק מהליך גירושין, פרידה משפחתי, ביטול נישואים, קביעת אבהות או פירוק של איחוד אזרחי ועשוי להשלים מזונות (תמיכה הזוגי).

 

הזכות למזונות ילדים ואחריות ההורים לתת תמיכה כזו הוכרו בינלאומית, אמנת האו"ם לזכויות הילד מ -1992 היא אמנה מחייבת שנחתמת על ידי כל אומה חברה באו"ם ומאושרת רשמית על ידי כולם מלבד ארצות הברית.

 

האמנה קובעת כי גידול  וביסוס רמת חיים המתאימה להתפתחות הילדים הינה אחריות משותפת של שני ההורים וזכות אדם בסיסית לילדים. לפי האמנה האחריות העיקרית לספק תנאים כאלה למען הילדים מיוחסת אל הוריהם.

 

מסמכים והחלטות אחרות של האו"ם הנוגעים לאכיפת מזונות ילדים כוללים את אמנת ניו יורק לשנת 1956 בנושא גביית חוץ של מזונות נוסחה בחסות האו"ם, ואושרה על ידי 64 המדינות החברות באו"ם.

בנוסף, זכות מתן התמיכה לילד, כמו גם יישום ספציפי ואמצעי אכיפה, הוכרה על ידי גופים בינלאומיים שונים אחרים, כולל מועצת אירופה,  האיחוד האירופי וועידת האג.

במדינות בודדות, דוגמאות לחקיקה הנוגעת לביסוס וקביעת הנחיות ליישום ואיסוף מזונות ילדים כוללים את:

 

חוק דיני המשפחה משנת 1975 ( אוסטרליה).

 

חוק מזונות ילדים (בריטניה).

 

חוק המזונות והשיוך ( פיג'י).

 

חוקי מזונות ילדים בארצות הברית, 45 CFR 302,56 מחייבים כל מדינה לקבוע ולפרסם הנחיה ולסקור את ההנחיה, לכל הפחות, כל ארבע שנים.

 

ידוע כי חוקי וחובות מזונות ילדים מוכרים ברוב המכריע של מדינות העולם, כולל רוב המדינות באירופה, צפון אמריקה ואוסטרליה, כמו גם מדינות רבות באפריקה, אסיה ודרום אמריקה,  


תיאוריה משפטית
חובת מזונות ילדים מבוססת על המדיניות ששני ההורים מחויבים לתמוך כלכלית בילדיהם, גם כאשר הילדים אינם גרים אצל שני ההורים, מזונות ילדים כוללים תמיכה כספית של ילדים ולא צורות תמיכה אחרות, כגון תמיכה רגשית, תמיכה אינטלקטואלית, טיפול גופני או תמיכה רוחנית.

כאשר ילדים גרים עם שני ההורים, בתי המשפט לעתים רחוקות, אם אי פעם מכוונים את ההורים כיצד לספק תמיכה כלכלית לילדיהם, עם זאת, כאשר ההורים אינם יחד, בתי משפט לעיתים קרובות מחייבים את אחד ההורים לשלם לשני דמי מזונות - סכום שנקבע כתמיכה כלכלית בילד.

 

חישוב מזונות

במצבים כאלה הורה אחד מקבל מזונות ילדים, והורה השני חייב במזונות ילדים, סכום מזונות הילדים יכול להיקבע על בסיס כל מקרה לגופו או על ידי נוסחה המעריכה את הסכום שבתי המשפט קובעים שהורים צריכים לשלם כדי לפרנס כלכלית את ילדיהם. מחשבון מזונות ילדים.

 

הורה אחד יכול להתבקש לשלם דמי מזונות לידי הורה אחד לאחר כאשר אחד הוא הורה שאינו משמורן והשני הורה משמורן, באופן דומה, ניתן להורות על תשלום הורים גם על ידי הורה אחד לאחר כאשר שני ההורים הם הורים החולקים משמורת (משמורת משותפת או הורות משותפת) והם חולקים את האחריות לגידול ילדים.

 

במקרים מסוימים, הורה בעל משמורת בלעדית על ילדיו עשוי אף להידרש לשלם מזונות להורה שאינו משמורן על מנת לפרנס את הילדים בזמן שהם נמצאים בהשגחת אותו הורה.

מזונות ילדים המשולמים על ידי הורה או הוצאות נוספות, אינם פוטרים את החייב מהאחריות בגין עלויות הכרוכות בכך שילדו שוהה אצל החייב בביתו במהלך הביקור, לדוגמא, אם חייב מחייב מזונות ילדים לחייב, אין זה אומר שהחייב אחראי למזון, מחסה, ריהוט, מוצרי טיפוח, בגדים, צעצועים או משחקים, או כל אחת מהוצאות הילד האחרות הקשורות ישירות לילד השוהה, עם ההורה או החייב שאינו משמורן.

נושאים קשורים:

 

עורך דין למזונות


מזונות במשמורת משותפת פסק דין


כמה מזונות משלמים במשמורת משותפת


עד איזה גיל משלמים מזונות ילדים


משמורת משותפת ומזונות


איך נקבעים דמי מזונות


עורך דין מזונות ילדים


מחשבון מזונות הורות משותפת

 

אבהות ומזונות

על פי הדין הנהוג אין צורך שההורים יהיו נשואים, ויש להוכיח רק אבהות ו/או לידה (תיעוד) על מנת שתמצא חובה למזונות ילדים על ידי בית משפט מוסמך, מזונות ילדים עשויים לפעול גם על פי עקרון ההתאמה שבו הורה דה -פקטו מתפקד כהורה למשך זמן מספיק כדי ליצור קשר הורי קבוע עם הילד או הילדים.

 

לדוגמא, בתי המשפט בקנדה נבדלים בכך ש"חוק הגירושין" מפרט באופן מוסדר את האחריות הכספית של ההורה "הלא משמורן "בעוד שהאחריות של ההורה "המשמורן" אינה מוזכרת. כתוצאה מכך, בתי המשפט בקנדה מגבילים את עצמם לחלוקת ההכנסה של ההורים ה"לא משמורנים" ומתן להורה "המשמורן",.

 

בעוד שבתי המשפט מכירים בכך שלילד יש "ציפייה לתמיכה משני ההורים", אין תקדים משפטי מכוח "חוק הגירושין" המצביע על כך שלהורה "המשמורן" יש כל חובה לפרנס את הילד, בנוסף, בתי המשפט מתנגדים בתוקף לכל ניסיון של הורים "שאינם משמורנים" להבטיח כי "מזונות ילדים" אכן ישמשו את הילד.

 

מזונות ילדים לעומת קשר
בעוד שנושאי מזונות ילדים זמני שהות או וקשר עשויים להיות מוסכמים בהסכם גירושין או הסדר אבהות, ברוב הדינים המקובלים שתי הזכויות והחובות נפרדות לחלוטין וניתנות לאכיפה בנפרד.

 

הורים משמורנים אינם רשאים לעכב מגע כדי "להעניש" הורה שאינו משמורן על אי תשלום חלק או כל המזונות הנדרשים, מנגד, הורה שאינו משמורן נדרש לשלם מזונות גם אם נשלל ממנו מגע חלקי או מלא עם הילד.  יתר על כן, מזונות ילדים נקבעים בין ההורים גם אם ניתנת משמורת משותפת, אך הילד מבלה את רוב הזמן עם אחד מההורים.

בנוסף, הורה שאינו משמורן אחראי לתשלומי מזונות ילדים גם אם הוא אינו מעוניין לקיים מערכת יחסים עם הילד, בתי המשפט בדרך כלל מצדדים בזכותו של הילד לתמיכה כלכלית מההורים גוברת על רצונו של מבוגר שלא לקבל תפקיד הורי למעט מקרים מיוחדים.

בעוד שמזונות ילדים וקשר הם נושאים נפרדים, בחלק מהמדינות הם עשויים להשפיע  אחד על השני. בבריטניה, למשל, ניתן להפחית את סכום המזונות בהתבסס על מספר הלילות בשבוע שהילד מבלה באופן קבוע בבית ההורה שנותן תמיכה.

שימוש בתשלומי מזונות ילדים
רוב תקנות מזונות הילדים הבינלאומיים וגם בישראל מכירים בכך שלכל הורה מוטלת החובה לפרנס את ילדו, במסגרת התחייבות זו, שני ההורים צפויים לשתף באחריות להוצאות ילדיהם. קיימת הבחנה בין "הוצאות" מכוסות על ידי "מזונות" ואיזה וחריגים הנופלים מחוץ להגדרת מזונות ילדים.

ההנחה היא כי כספי דמי המזונות משמשים להוצאות הילד, כגון מזון, ביגוד וצרכי חינוך רגילים, אך אין בכך צורך, על פי החוק בקליפורניה, למשל, ניתן להשתמש בכספי מזונות ילדים כדי "לשפר את רמת החיים של משק הבית המשמורן" וההורה הנמען לא צריך לתת דין וחשבון על אופן ההוצאה של הכסף.

צווי מזונות ילדים עשויים לייעד כספים לפריטים ספציפיים לילד, כגון דמי לימוד, מעונות יום והוצאות רפואיות, במקרים מסוימים, הורים חייבים יכולים לשלם עבור פריטים אלה ישירות, לדוגמה, הם עשויים לשלם שכר לימוד ישירות לבית הספר של ילדם, במקום להעביר כסף עבור הלימוד לחייב הזמנות עשויות גם לחייב כל הורה לקחת אחוז מההוצאות לצרכים שונים.

 

 לדוגמה, במדינת מסצ'וסטס בארה"ב, הורים במשמורת נדרשים לשלם עבור $ 100 של עלויות רפואיות שנתיות ללא ביטוח שנובעות מכל ילד, רק אז ישקלו בתי המשפט לאשר כספי מזונות מהורה שאינו משמורן לשימוש בהוצאות האמורות,  בתי משפט בקנדה מספקים מזונות ילדים באמצעות "הנחיות התמיכה בילדים הפדרליות" המבוססות על הכנסה אולם ניתן להזמין "הוצאות חריגות".

 

אוניברסיטאות אמריקאיות רבות רואות גם הורים שאינם משמורנים כאחראים באופן חלקי לתשלום עלויות המכללה, וישקלו את הכנסות ההורים בקביעות הסיוע הכספי שלהם.

 

במדינות מסוימות, הורה שאינו משמורן עשוי להתבקש על ידי בית המשפט לסייע בהוצאות אלה,  לאוניברסיטאות הקנדיות יש סטנדרטים שונים אך למעשה מחקות את הסטנדרטים הפרובינציאליים הנדרשים לזכאות להלוואת סטודנטים. בעוד ששני ההורים צפויים לספק תמיכה, "הורים משמורנים" נדרשים רק לעתים רחוקות לספק זאת, בעוד שההורים "שאינם משמורנים" נדרשים לספק זאת על פי החוק.

בארצות הברית, החייבים עשויים לקבל הוראה רפואית המחייבת אותם לצרף את ילדיהם לתוכניות ביטוח הבריאות שלהם, בחלק מהמדינות שני ההורים אחראים לספק ביטוח רפואי לילד/לילדים,   אם לשני ההורים יש כיסוי בריאותי, הילד עשוי להתווסף לתכנית המועילה יותר, או להשתמש באחד כדי להשלים את השני,  ילדים של חברים פעילים או בדימוס של הכוחות המזוינים בארה"ב זכאים גם לכיסוי בריאות כתלויים בצבא, והם רשאים להירשם לתכנית DEERS ללא עלות לחייב.

תקנות האחריות לכספי מזונות משתנות בהתאם למדינה ולמדינה, בחלק מתחומי השיפוט, כגון אוסטרליה, נותנים אמון במקבלי מזונות ילדים להשתמש בתשלומי תמיכה לטובת הילד, ולכן אינם נדרשים למסור פרטים על רכישות ספציפיות,  ב- קליפורניה, אין מגבלות, אחריות, או מגבלה אחרת על איך מְקַבֵּל הִתחַיְבוּת מבלה את תמיכת הילד קבלה, הוא בחזקה רק שהכסף הוא בילה על הילד,  עם זאת, בתחומי שיפוט אחרים, ייתכן שמקבל מזונות ילדים יידרש באופן חוקי למסור פרטים ספציפיים על אופן הוצאת כספי מזונות ילדים לבקשת בית המשפט או ההורה שאינו משמורן, בארצות הברית 10 מדינות ( קולורדו,דלאוור, פלורידה, אינדיאנה, לואיזיאנה, מיזורי, נברסקה, אוקלהומה, אורגון, ואת וושינגטון ) לאפשר לבתי המשפט כדי לדרוש דין וחשבון על הוצאות ומשקיע מהורים משמורן, בנוסף, בתי המשפט באלבמה אישרו חשבונאות כזו בנסיבות ספציפיות מסוימות.

קבלת מזונות ילדים
חוקים ותקנות מזונות ילדים משתנים ברחבי העולם, התערבות משפטית אינה חובה: לחלק מההורים יש הסכמים או הסדרים בלתי פורמליים או התנדבותיים שאינם כרוכים בבתי המשפט, כאשר מזונות כספיים ו/או הוצאות אחרות ניתנים להורה השני כדי לסייע בפרנסת ילדיהם,    הסדר תחזוקה מרצון יכול להיות מאושר על ידי רשויות שיפוט.

דחיפה מרכזית לגביית מזונות ילדים במקומות רבים היא התאוששות הוצאות הרווחה, תושב או הורה משמורן המקבל סיוע ציבורי, כמו בארצות הברית,  נדרש להקצות את זכותו למזונות ילדים למשרד הרווחה לפני קבלת סיוע כספי, דרישה נפוצה נוספת להטבות רווחה בחלק מהתחומים היא כי הורה משמורן חייב לדאוג למזונות ילדים מההורה שאינו משמורן.

הליכי בית המשפט
במקרים של גירושין, ניתן לקבוע תשלומי מזונות ילדים במסגרת הסדר הגירושין, לצד סוגיות אחרות, כגון מזונות, משמורת וביקור, במקרים אחרים, יש לבצע מספר צעדים לקבלת מזונות ילדים המצויים על ידי בית המשפט, חלק מההורים הצופים שיקבלו מזונות ילדים עשויים לשכור עורכי דין שיפקחו על תיקי מזונות הילדים שלהם; אחרים רשאים להגיש בקשות משלהם לבית המשפט המקומי.

אמנם ההליכים משתנים לפי סמכות השיפוט, אך בדרך כלל הליך הגשת בקשה לבית המשפט שיורה על מזונות ילדים  מונה מספר שלבים בסיסיים.

הורה אחד, או עורך דינו, חייב להופיע בבית משפט השלום או בית המשפט המקומי כדי להגיש בקשה או תלונה להקמת מזונות ילדים, המידע הנדרש משתנה בהתאם לשיפוט, אך בדרך כלל אוסף נתונים מזהים אודות שני ההורים והילדים המעורבים בתיק, לרבות שמותיהם, ביטוח לאומי או מספרי זיהוי מס ותאריכי לידה, הורים עשויים גם להידרש למסור פרטים הנוגעים לנישואיהם וגירושיהם, במידת הצורך, וכן מסמכים המאשרים את זהותו של הילד / ה, תחומי שיפוט מקומיים עשויים לגבות עמלות על הגשת בקשות כאלה, אולם אם ההורה המגיש מקבל כל עזרה ציבורית, ניתן לוותר על דמי שימוש אלה.


ההורה השני נמצא, ושירת זימון בית משפט על ידי שריף מקומי, שוטר, פקיד או שרת תהליכים, הזימון מודיע להורה השני כי הוא נתבע בגין מזונות ילדים, לאחר ההגשה, ההורה השני חייב להשתתף בדיון חובה בבית המשפט כדי לקבוע אם הוא אחראי לתשלומי מזונות ילדים, 
במקרים בהם הכחשה של הורה לילד, לא הוקמה על ידי נישואין או אינה רשומה בתעודת הלידה, או כאשר יש חשד להונאת אבהות, רשאים בתי המשפט להורות או לדרוש הוכחת אבהות, ניתן להוכיח אבהות מרצון אם האב חותם על תצהיר או שניתן להוכיח זאת באמצעות בדיקות DNA במקרים מעורבים, לאחר אישור זהות האב באמצעות בדיקות DNA, ניתן לשנות את תעודת הלידה של הילד כך שתכלול את שם האב.

 

   
לאחר קבלת האחריות למזונות ילדים ושאלות אבהות נענו לשביעות רצון בית המשפט, בית המשפט יודיע לחייב ויורה לאותו הורה לבצע תשלומי מזונות ילדים, אגרות וקבעו הוראות אחרות, כגון הוראות רפואיות, באופן כללי האב   יידרש לשלם עבור בדיקות גנטיות.


כיצד נקבעים דמי מזונות

חישוב גובה המזונות קיימות גישות שונות לחישוב סכום תשלומי הענקת מזונות ילדים, תחומי שיפוט רבים מתחשבים במקורות מידע מרובים בעת קביעת תמיכה, תוך התחשבות בהכנסות ההורים, מספר וגילאי הילדים המתגוררים בבית, הוצאות מחיה בסיסיות ושכר לימוד,  אם לילד יש צרכים מיוחדים, כגון טיפול במחלה קשה או נכות, ניתן לקחת בחשבון גם עלויות אלה.

 

הנחיות לצווי תמיכה עשויות להתבסס על חוקים המחייבים את החייב לשלם אחוז קבוע מהכנסתם השנתית בגין הוצאות ילדיהם, לעתים קרובות שתי גישות משולבות, בבריטניה, למשל, ישנם ארבעה שיעורי בסיס של מזונות ילדים המבוססים על הכנסת החייבים, אשר לאחר מכן משתנים ומתואמים על פי מספר גורמים.

 

בארצות הברית, הממשלה הפדרלית דורשת מכל המדינות חישובי הנחיות, ההנחיות הן אחוז מההכנסה או יותר בדרך כלל בצורה של טבלאות המציגות את ההכנסות ואת הסכום הדרוש כדי לפרנס אחד עד שישה ילדים, חישובים אלה מבוצעים לעתים קרובות על ידי תוכנות מחשב עם הקלטת מידע פיננסי מסוים, לרבות, רווחים, ביקור (לינה אצל ההורה הלא משמורן (NCP)), עלויות ביטוח בריאות ועוד מספר גורמים.

אם משתמשים בטבלאות בהנחיות, טבלאות אלה מחושבות על ידי כלכלנים מומחים. הם בוחנים דפוסי הוצאה של זוגות ללא ילדים וזוגות עם ילדים בסקר ההוצאות לצרכנים, סכום הכסף הנוסף שהוצא על הילדים (להוצאות כגון ביטוח רכב; בחינות AP; טלפונים סלולריים ותוכניות; מתנות חגים; הוצאות חינוך (טיולים, תמונות, מדריכי לימוד, חונכות, בחינות בגרות, פסיכומטרי, AP ו- SAT, ספרים, ציוד ו מדים); מחשבים ניידים; שיעורי מוזיקה; דמי חניה; שכר לימוד פרטי; פעילויות ספורט ומחנות קיץ מחושבים ומצטמצמים לשולחן, ההורים המפרידים מוצאים אחר כך את הכנסתם בטבלה וכמה משפחות שלמות ממוצעות משלמות על ילדים, מודל מניות הכנסה בשימוש נרחב סכום זה מחולק ביחס להכנסת ההורים,

שינוי נסיבות
לאחר קביעתם, צווי מזונות ילדים נשארים בדרך כלל סטטיים, אלא אם כן נבדקו אחרת, מחויבים וחייבים שומרים לעצמם את הזכות לבקש בדיקה של בית המשפט לצורך שינוי (בדרך כלל שישה חודשים עד שנה או יותר לאחר מתן הצו או אם הנסיבות השתנו כך שמזונות הילדים ישתנו באופן משמעותי), לדוגמה, אם לחייב יש שינוי בהכנסה או נתקל במצוקה כלכלית, הם רשאים לעתור לבית המשפט בבקשה להפחתת תשלומי המזונות, דוגמאות לקושי כלכלי כוללות תמיכה בילדים אחרים, אבטלה, הוצאות בריאות יוצאות דופן וכו ',כמו כן, אם החייב מבלה יותר זמן עם הילד, הם עשויים לעתור לבית המשפט בבקשה להפחתה או אפילו לביטול תשלומי המזונות, לעומת זאת, אם ההוצאות של הילד גדלות.

למרות שלשני ההורים יש זכות לעתור לבית המשפט בבקשה להתאמת צו תמיכה, השינויים אינם אוטומטיים, ושופט רשאי להחליט שלא לשנות את גובה התמיכה לאחר ששמע את עובדות המקרה, כלומר, פשוט מכיוון שהכנסתו של חייב הלכה ופחתה, בית משפט עשוי לקבוע כי ירידת ההכנסה אינה באשמת הילד, ולא תקטין את הוצאות הילד, ולכן לא אמורה להשפיע עליו כלכלית, כמו כן, בית משפט עשוי למצוא כי ייתכן שהגדלת הוצאות הילד מחושבת על ידי ההורה המקבל ואינה הכרחית, ולכן חובת התמיכה של ההורה המשלם אינה צריכה להגדיל.  

אכיפה ותשלום
תשלומי מזונות ילדים מועברים בין הורים במגוון דרכים, במקרים בהם הורה חייב בהוצאות ספציפיות כגון שכר לימוד בבית הספר, הוא עשוי לשלם אותן ישירות במקום באמצעות החייב.

במדינות מסוימות מחויבים (הורים משלמים) נדרשים להחזיר את תשלומיהם לרשות האכיפה לממשלת ילדים פדרלית או ממלכתית ( יחידת תשלומי המדינה), התשלומים נרשמים, כל חלק הנדרש להחזר הממשלה מופחת, ואז השאר מועבר לחייב (ההורה המקבל), בין באמצעות הפקדה ישירה אפליקצית מזונות או צ'קים.    

מקבל התשלום הראשון עבור מזונות ילדים תלוי במצב הרווחה הנוכחי של מקבל התשלום, לדוגמה, אם החייב מקבל כעת צ'ק חודשי מהממשלה, כל התמיכה הנוכחית שנאספה במהלך החודש כאמור משולמת לממשלה כדי להחזיר את הכספים ששולמו לחייב, לגבי משפחות שהיו בעבר בסיוע, התמיכה הנוכחית משולמת תחילה למשפחה, ורק לאחר קבלת התמיכה האמורה, רשאית הממשלה לגבות תשלומים נוספים כדי להחזיר לעצמה את הסיוע ששולם בעבר לחייב (ההורה המקבל), ראה 42 USC 657: "(א) תשלומי תמיכה שוטפים: ככל שהסכום שנאסף כך לא יעלה על הסכום הנדרש לשלם למשפחה עבור החודש בו נגבה, המדינה תחלק את הסכום שנאסף כך ל מִשׁפָּחָה.

בתוך ארצות הברית, מחקר שנערך על ידי אוניברסיטת בולטימור משנת 2007 מעריך כי 50% מכלל הפיגור במזונות ילדים חבים לממשלה להחזר הוצאות הרווחה.

 

 מחצית ממדינות ארה"ב אינן מעבירות אף אחד ממזונות הילדים שהם גובים למשפחות בעלות הכנסה נמוכה המקבלות רווחה וסיוע אחר, במקום להחזיר לעצמן ולממשלה הפדרלית, רוב השאר עוברים רק $ 50,00 לחודש, חוק הפחתת הגירעון הדו -מפלגתי משנת 2006 ואמצעים אחרים ביקשו להפחית את סכום הכסף שתובעת הממשלה ולוודא כי ילדים ומשפחות נגישים יותר לכספים, וציין כי יותר מחייבים (הורים משלמים) מוכנים לשלם מזונות כאשר הם ילדים נהנים ישירות מתשלומים.

רוב מדינות ארה"ב מספקות הטבות מזונות ילדים באמצעות הפקדה ישירה, אך מדינות רבות מבצעות תשלומים לנמענים שאין להם חשבון בנק באמצעות כרטיס חיוב ששולם מראש , מדינת שימוש בכרטיסים מראש סייע להגדיל את הפופולריות של כרטיסי חיוב תועלת פדרליים, כגון החיוב הישיר האקספרס ומאסטרקארד כרטיס החיוב בתשלום מראש המוצע על ידי מסטרקארד, ויזה וכד'.

משך חבות המזונות
משך הזמנות התמיכה משתנה הן לפי סמכות השיפוט והן לפי המקרה, דרישות התמיכה מסתיימות בדרך כלל כשהילד מגיע לגיל הרוב, אשר עשוי לנוע בין 16  עד 23 (מסצ'וסטס והוואי)    או בוגר בית הספר התיכון, במדינות ובמדינות מסוימות יש הוראות המאפשרות המשך תמיכה מעבר לגיל הרוב אם הילד נרשם כתלמיד על-תיכון במשרה מלאה, המחפש תואר,    אם החייב חייב במזונות ילדים, עליו להמשיך ולשלם עד שהחוב יתממש, ללא קשר לגיל הילד.

קיימות מספר נסיבות המאפשרות ביטול צו תמיכה לילד מתחת לגיל הרוב, אלה כוללים את נישואי הילד, אמנציפציה חוקית או מוות.

בעיות תאימות ואכיפה

ביחס לחובות מזונות ילדים, הורה סרבן מזונות הוא מי שסירב לספק תשלומי מזונות או הוצאות.

סוכנויות תמיכת ילדים ממשלתיות בארה"ב מתייחסות בדרך כלל ללקוחות כבעלי תאימות, לא לציות או לעמידה פלילית , הציות נשפט על פי ביצועי הצד המשלם בעמידה בתנאים הכספיים של צו בית המשפט המזונות המשפטי, בנסיבות מסוימות, החייבים שנמצאו "לא תואמים" או "לא תואמים מבחינה פלילית" אפילו קיבלו את אישוריהם (למשל רופאים, עורכי דין, רופאי שיניים וכו ') ואחרים (למשל רישיון נהיגה) במטרה לגבות כספים, לתמיכה והוצאות משותפות,

בעוד שלארה"ב יש מערכת ניתנת למשא ומתן במיוחד, החוקים הקנדיים הם אוטומטיים למדי ו"אין אשמה ", מזונות הילדים נקבעים על פי מספר הילדים והכנסת החייב.

אכיפה
התקנות והחוקים על אכיפת צווי מזונות משתנים לפי מדינה ומדינה, בחלק מחוזות השיפוט, כגון אוסטרליה, האכיפה מפוקחת על ידי משרד לאומי, באחרים, כגון קנדה, האחריות לאכוף צווי מזונות ילדים מוטלת על מחוזות בודדים, בסיוע כספי ולוגיסטי מצד הממשלה הפדרלית,  ב ארצות הברית אכיפת מזונות ילדים גם מתבצע ברובו ברמת המדינה, אבל ההורים שאינן תואמות העומדים בקריטריונים מסוימים, כגון נסיעה ממדינה למדינה כדי צווי לעקוף או בשל יותר משנתיים של תשלומי תמיכה, עלולים להיות כפופים להם להעמדה לדין פדרלי על פי חוק הענישה הפדראלי.

מוקד אחד של סעיף 27 להצהרת זכויות הילד הוא כינון וחיזוק אמנות בינלאומיות לסיוע נוסף באכיפת צו מזונות ילדים מעבר לגבולות לאומיים ובינלאומיים,  על פי הסכמים אלה, צווים שנקבעו במדינה אחת נחשבים תקפים ואכיפים במדינה אחרת, וניתן לבצע אותם באמצעות תהליכי בית משפט מקומיים, מטרת אמנות כאלה היא להבטיח שהורים שאינם תואמים לא יוכלו להתחמק מתשלומי מזונות על ידי מעבר גבול בינלאומי.

לשם כך נוצרו אמנות בינלאומיות שונות בנוגע לאכיפה בין -תחומית של צווי אחזקה, לרבות אמנת האו"ם על התאוששות חוץ של תחזוקה משנת 1956, אמנת ועידת האג משנת 1973 בנושא הכרה ואכיפה של החלטות הנוגעות לחובות תחזוקה ואמנת האו"ם משנת 1956 בנושא השבת חוץ של תחזוקה  ואמנת התחזוקה של האג משנת 2007 .

ליותר מ -100 מדינות יש כיום הסדרים הדדיים לצווי מזונות, דוגמה של הסכמים הדדיים כוללות בבריטניה האכיפה ההדדיות של הזמנות תחזוקה (רמה)  ושל קנדה,  אוסטרליה ו ניו זילנד,  בארצות הברית  ואת האיחוד האירופי.

ההשלכות של אי תשלום משתנות לפי סמכות השיפוט, משך הזמן שההורה לא עמד בקנה אחד והסכום החייב, עונשים אופייניים כוללים גיוס שכר והכחשה או השעיית נהגים, ציד ורישיונות מקצועיים.

 

בארצות הברית, הורים שאינם תואמים שגובהם בפיגור של יותר מ- 2500 דולר עשויים להישלל בדרכונים במסגרת תוכנית הכחשת דרכונים ,  אוסטרליה, אוסטריה ופינלנד אינן כולאות אנשים בגין אי תשלום פיגור מזונות,  בארה"ב, לעומת זאת, אי-תשלום מזונות ילדים עשוי להתייחס לעבירה פלילית או כעבירה אזרחית, והיא עלולה לגרום למאסר או מאסר.  בניו יורק, אי מתן  מזונות לילדים הוא עבירה פלילית הנדונה עד 4 שנות מאסר, בנוסף, חייבים במזונות ילדים כפופים לקנסות ותפיסת רכוש.

מכיוון שהחובה לספק מזונות ילדים נפרדת מהדרישה האזרחית לציית לצו בית משפט בנוגע לביקור, נדיר באופן יוצא מן הכלל שהורה ייכלא בגין הפרה של הפרת זמני שהות בצו בית המשפט.

חוקים בתחומי שיפוט ספציפיים

ליקויי יישום ותופעות לוואי
בתחומי שיפוט שבהם מזונות הילדים מופחתים או מסובסדים באופן חלקי כאשר טיפול הניתן על ידי שני ההורים, יתכן והיה תמריץ כספי להורה התושב להגביל את משך הזמן שההורה השני יכול לראות את הילדים, אם הורה מבקש צו משמורת במטרה למקסם את מזונות הילדים, האפקט יכול להיות הפחתת כמות המגעים שיש לילדים עם ההורה השני ללא התחשבות בצרכיהם או ברצונותיהם.

התשלום אינו מתבצע לילדים, אך בין ההורים לבין מקבל התשלום אינו נדרש להסביר את אופן ההוצאה של כספי מזונות, מבקרי מזונות ילדים טוענים כי כתוצאה מכך אין צורך להשתמש בתשלומי המזונות על מנת לפרנס את הילד וניתן לראות בהם כעונש להורה המשלם מזונות, התגובה לאותה ביקורת היא שאם הורה מטפל בילדים, אותו הורה יישא בעלויות במתן תמיכה זו, גם אם אין להם חובה לדאוג להוצאותיהם לתמיכה בילד.

מבקרי מדיניות מזונות ילדים, כגון ארגוני זכויות האב, מתלוננים כי ברוב מדינות ארה"ב ובריטניה אין דרישה כי כספי מזונות הילדים ישמשו עבור הילד, בהיעדר נסיבות חריגות, רוב תחומי השיפוט אינם מחייבים הנהלת חשבונות על פי בקשתו של משלם מזונות ילדים.

 

 

על ההורה המשמורן מוטלת גם החובה לפרנס את הילדים,  אך במדינות כמו קנדה הוכח כי "מעל מגוון הנחות סבירות, [ההורה המשמורן] אינו תורם כלכלית לתמיכת הילדים אלא למעשה מקבל העברת הון נטו מהמערכת ", סכומי מזונות הילדים גבוהים בהרבה מעלויות גידול הילדים.

מבקרי מדיניות מזונות ילדים טוענים כי צווי מזונות נושאים את האיום של אלימות ממלכתית כדי להעניק להורה המשמורן מידה מסוימת של שליטה כלכלית בהורה שאינו משמורן, ואף כי אכיפת מזונות ילדים יכולה להיחשב אלימות במשפחה או התעללות במשפחה, אף סמכות שיפוט לא קיבלה טענה זו, והורה שיחויב לשלם מזונות ילדים לא יעמוד בפני כל השלכה משפטית אם התשלומים יבוצעו כפי שהורה בית המשפט.

חלק מההורים טוענים כי יש לאפשר להם לפרנס את ילדיהם באופן ישיר, כאשר הוראות אלה ייזקפו לזכות מזונות ילדים או יכסו את דרישת התשלום להורה השני. ש הטוענים כי הוראת תשלום מזונות ילדים מפחיתה את יכולתם לפרנס ישירות את ילדיהם.

 

כלל בתי המשפט מכירים באופן אחיד כי ההורה המשמורן יגרור הוצאות לטיפול בילדים שהורה שאינו משמורן עשוי להעדיף שלא לשלם, וכי מתן שליטה ישירה להורה שאינו המשמורן על אופן השימוש במזונות ילדים תביא במקרים רבים בהתנהגות פוגענית או בשליטה של משלמי מזונות הילדים.

 

חלק מחוקי הנוסחאות לחישוב מזונות של ילדים אינם משקפים במידה מספקת את המידה שבה משלם מזונות הילדים תומך בילדים, וההוצאות שהמשלם מוציא על הטיפול בילדים. תחומי שיפוט רבים ניסו לפתח נוסחאות ומודלים למזונות ילדים המתחשבים במידת השיתוף של ההורים ומתאימים את סכומי מזונות הילדים בהסדרי הורות משותפים ביחס לחלוקת זמן ההורות.

 

בבריטניה הורה "שאינו משמורן" המטפל בילדים 174 לילות בשנה יצטרך לשלם להורה השני (4/7) 57% מהאחזקה שהם היו משלמים אם לא היו מספקים טיפול,  לפיכך, הורה "תושב חוץ" עשוי להיות מחויב לשלם עד 17% (31%*4/7) מהכנסתו כמזונות ילדים.

 

בארצות הברית, כל מדינה מקבלת כסף מהממשלה הפדרלית כדי לקזז חלק מההוצאות שהיא נושאת אכיפת אבהות ומזונות ילדים, נטען כי הדבר יוצר תמריץ לכל מדינה לאכוף צווי תמיכה נרחבים מהנדרש, שכן פעולה זו יוצרת תמריץ כספי גדול יותר לכל מדינה.

 

עם זאת, כחוק, כאשר הממשלה הפדרלית מחייבת פעולות ממלכתיות היא נדרשת באופן כללי להחזיר למדינה את עלות הפעולה הנדרשת, כמו כן נטען כי חייב בעניין מזונות ילדים אינו יכול לקבל משפט הוגן בשל העובדה שלבתי המשפט יש אינטרס כספי לשמור על צווי מזונות גבוהים מהנדרש.

 

עם זאת, מעולם לא הוכח שמדינות יצרו או שינו את נוסחאות מזונות הילדים שלהן באופן כזה, ואף שהן לא היו מגדילות את ההחזרים הפדרליים.

ביקורת נוספת על מזונות ילדים היא כי יכול להיות שקשה לגבר שזוהה בטעות כאביו של ילד, או שמגלה מאוחר יותר כי הוא אינו הורה ביולוגי של ילד, לפטור עצמו מהוראה לשלם מזונות ולקבל חזרה כסף שכבר נלקח ממנו.   

זכותו של גבר לבחור
מדיניות מזונות ילדים זכתה לביקורת מצד קבוצות הדוגלות בזכויות האבות, כמו גם על ידי כמה פמיניסטיות, הטוענות כי מדיניות מזונות ילדים פוגעת בשוויון בין המינים ושוללת גברים בחירה פורית,     מדינות טענו כי לא מצאו אפליה מגדרית במערכת מזונות הילדים, שכן מזונות הילדים מבוססים על הסדרי הכנסה ומשמורת ולא על מגדר, [ דרוש ציטוט ] מכיוון שמזונות ילדים הינם לטובת הילד, לא ההורה, בתי המשפט אינם אוהדים את הרעיון כי הורה יוכל לסרב לפרנס ילד בטענה שהוא היה מעדיף שהילד לא יהיה נוֹלָד,

הנחיות ומדיניות מזונות ילדים זכו לביקורת גם על כך שדרשו מבנים וגברים שנפגעי תקיפה מינית לשלם מזונות לנשים שפגעו בהם מינית,   גם גברים שטוענים שילד נולד כתוצאה מרמאות, הונאה במניעת הריון או גניבת זרע, ערערו על חובתם לשלם מזונות, 

מלאני מק'קלי, עורכת דין בדרום קרוליינה, טבעה את המונח הפלות זכר בשנת 1998, והציע כי יש לאפשר לאב להתנער מהתחייבויותיו כלפי ילד שטרם נולד בתחילת ההריון.

 

התומכים טוענים כי מושג זה מתחיל בהנחה שכאשר אישה לא נשואה נכנסת להריון, יש לה אפשרות להפיל, לאמץ או להורות; וטוען, בהקשר של שוויון בין המינים המוכרים מבחינה חוקית, כי בשלבים המוקדמים ביותר של ההריון על האב המשוער (לכאורה) להיות בעל אותן זכויות אדם לוותר על כל זכויות ההורים והאחריות הכלכלית העתידית - להשאיר לאם המושכלת אותן שלוש אפשרויות, תפיסת ההפלה הגברית של מקולי נועדה להשוות את מעמדם המשפטי של גברים לא זוגיים ונשים שאינן נשואות על ידי מתן אפשרות לגבר הלא -זכאי "לבטל" את זכויותיו וחובותיו כלפי הילד, אם אישה מחליטה לשמור על הילד האב יכול לבחור שלא לנתק את כל הקשרים כחוק,

אותה תפיסה נתמכה על ידי נשיאה לשעבר של הארגון הפמיניסטי בארגון הלאומי לנשים, עו"ד קארן דקרו, שכתבה כי "אם אישה תקבל החלטה חד צדדית להביא להפסקת ההיריון, והאבא הביולוגי לא, ואינו יכול, שיתוף בהחלטה זו, הוא לא צריך להיות אחראי לתמיכה של 21 שנים ,,, נשים אוטונומיות שמקבלות החלטות עצמאיות על חייהן לא צריכות לצפות מגברים לממן את בחירתם ",

הרעיון המשפטי נוסה בעניינו של דובאי נ 'וולס ונדחה על ידי בית המשפט, שכן חקיקה בתחומי השיפוט השונים קובעת כיום הנחיות לגבי מועד חובת מזונות ילדים וכן גובהה, בהתאם לכך, תידרש חקיקה לשינוי החוק למימוש התפיסה של מקולי,

דרג את הכתבהדירוג כתבה סקירת מזונות ילדים פסיקה ומגמות לשנת 2022 | עורך דין מזונות ילדים: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד