En

צור קשר

checked

כיצד ניתן לגבות את מזונות הילדים? חובות ופשיטת רגל כלכלית של הורה

בכל הליך של גירושין עם ילדים, נקבע סכום דמי המזונות, אותו ישלם האב לאם בכל חודש. במרבית המקרים, דמי המזונות משולמים כסדרם, אולם ישנם מצבים בהם נדרשת האם לנקוט באמצעים שונים על מנת לגבות את דמי המזונות. אחת הדוגמאות לכך היא בעת פשיטת רגל של האב. לעניין זה מבחינים בין חוב מזונות שהתגבש טרם ניתן צו כינוס, לבין חוב שנוצר לאחר מתן הצו. על כך נסביר בפירוט במאמר שלפניכם.  

 

הקדמה – מהי פשיטת רגל? 

כאשר אדם נקלע לחובות ואין באפשרותו לשלם אותם, הנושים שלו (אותם גורמים להם הוא חייב כספים) נוקטים בהליכים משפטיים נגדו, דבר המקשה מאוד על ניהול חיים תקינים. אחד הפתרונות למצב זה הוא לפתוח בהליך של פשיטת רגל, במסגרתו, יקבל החייב הגנה מנושיו, יוכל להגיע להסדר תשלומים בו יוכל לעמוד וכן לקבל הפטר על חלק מחובותיו. ומה באשר לחוב מזונות ילדים? על חוב זה לא ניתן לקבל הפטר והאם תוכל לקבל את דמי המזונות באחת משתי דרכים: באמצעות הגשת תביעת חוב, או על ידי פנייה לבית המשפט בבקשה לקבלת הקצבת מזונות. מהו ההבדל בין שני המסלולים הללו? הראשון רלוונטי כאשר חוב המזונות נוצר טרם ניתן צו כינוס על נכסי האב ואילו האפיק השני רלוונטי כאשר מועד גיבוש החוב הוא לאחר מתן הצו. למותר לציין כי פשיטת רגל היא הליך משפטי ובירוקרטי מורכב ועל כן חשוב מאוד כי החייב יהיה מיוצג על ידי עורך דין מומחה, אשר יטפל בכל ההיבטים של ההליך ויגן בצורה המיטבית על זכויות החייב.  

 

הגשת תביעת חוב 

כאמור מעלה, כאשר חוב מזונות ילדים נוצר טרם ניתן לחייב צו כינוס, תוכל האם להגיש תביעת חוב. היה ותביעה זו תאושר, חוב זה יקבל עדיפות, על פני חובות אחרים של האב, בעת חלוקת ומימוש הנכסים שלו. פירוש הדבר הוא כי האם תוכל לקבל את מלוא תשלום המזונות שהאב חב לה וזאת ללא תלות בהיקף חובותיו של האב, במספר הנושים וכיו"ב, זאת בשונה ממצב שבו חוב המזונות נוצר לאחר שניתן צו כינוס, אז חוב המזונות אינו מקבל דין קדימה וייתכן כי בשלב ראשון, תקבל האם רק חלק מדמי המזונות שהאב חב לה, כפי שיפורט להלן.  

 

בקשת להקצבת מזונות 

במקרה שבו מועד היווצרות חוב המזונות הוא לאחר שניתן צו כינוס לחייב, אין אפשרות להגיש תביעת חוב, אלא על האם להגיש בקשה להקצבת מזונות. במצב זה, לחוב המזונות אין עדיפות על פני החובות הנוספים של האב ומשמעות הדבר היא כי לרוב, האם לא תקבל את מלוא חוב המזונות אלא הקצבה חודשית. כיצד זה ייתכן? ראשית משום שבית המשפט הדן בפשיטת הרגל, אינו כפוף לסכום המזונות שנקבע על ידי הערכאה השיפוטית. שנית, עליו לקחת בחשבון גם את זכויות הנושים האחרים, אשר זכאים לקבל את כספם וכאמור, חוב המזונות לא מקבל עדיפות על פניהם בשלב זה.  

 

יחד עם זאת, חשוב מאוד לציין כי גם כאשר ישנו הפרש בין סכום ההקצבה שפסק בית המשפט הדן בפשיטת הרגל, לבין דמי המזונות שנקבעו על ידי בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, סכום זה איננו אבוד ובתום הליך פשיטת הרגל, תוכל האם לגבות מן האב הפרש זה.  

 

פנייה לייצוג משפטי 

גביית מזונות ילדים במסגרת פשיטת רגל איננה עניין פשוט , הן מצד האב אשר נקלע למצב כלכלי קשה ומנסה לשקם את חייו והן מצד האם, אשר רוצה לדאוג לצרכי ילדיה וגם היא לא פעם, נקלעת לקשיים כלכליים בשל אי קבלת דמי המזונות שנפסקו לה. כפי שניתן להבין מן הסקירה שלעיל, ישנה חשיבות רבה למועד היווצרות החוב, כמו גם להיקף חובותיו של האב, למספר הנושים וליכולתו הכלכלית. משכך, שני הצדדים זקוקים לייצוג משפטי אשר יגן על זכויותיהם בהליך וידאג למציאת הפתרון המשפטי והכספי הטוב ביותר.  

 

  

עורכת דין גירושין מאיה רוטנברג הינה מומחית לתחום מזונות ילדים וזכותה תקדימים משפטיים בנושא משמורת ילדים משותפת ומזונות , מאחוריה נסיון מעל 15 שנים בהם עבדה במשרדים המובילים בתחום דיני המשפחה (עו"ד ציון סמוכה ועו"ד זורח רוזנבלום). אם יש לך שאלה את/ה יכול/ה לפנות אלינו בפרטים הבאים:

 

 ..

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל D קומה 4 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building D, 4th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 ..
*
*
טען קובץ
checked

 

   

דרג את הכתבהדירוג כתבה כיצד ניתן לגבות את מזונות הילדים? חובות ופשיטת רגל כלכלית של הורה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד