En

צור קשר

checked

חוקי גישור הגירושין : 5 טיפים להתכונן לגישור גירושין

זו דרך ארוכה וקשה שמובילה להחלטה להתגרש, אבל ברגע שתחליטו, תזדקקו לתוכנית מפורטת שתעזור לכם לעבור לפרק הבא של חייך בצורה החלקה ביותר האפשרית.

גישור יכול לעזור.

מטרת הגישור היא להגיע להסכם שעובד למען חייך - מבלי לבזבז את קרן הקולג' של ילדיך על עלויות ושכר טרחת עורך דין, או לבלות זמן ולחץ משמעותיים בבית המשפט.

שניכם תצטרכו לקבל הרבה החלטות במהלך תהליך הגישור, אז הנה חמישה טיפים שיעזרו לך ולבן הזוג שלך להתכונן.

1. הסכמה לגישור
גישור גירושין לפי
חוק יישוב סכסוכים (או חוק המהו"ת, חוק הגישור) בשנת 2021 הוא הליך חובה טרם פתיחת הליך גירושין, אך מבוסס על הסכמת הצדדים. הדרך היחידה לשים את כל הנושאים על השולחן היא קודם להסכים לבוא לשולחן בתום לב.

האם זה אומר שאת/ה ובן/בת הזוג שלך צריכים להיות חברים-טובים כדי לגשר ביעילות? לא. אבל זה אומר שאתם צריכים לנהל שיחה משמעותית על גירושין וכל הכרוך בכך.

סקרנו את היתרונות והחסרונות של גישור, בניגוד לשיטות אחרות. הגירושין בהסכמה מתחיל בין אם זה באופן אישי בבית קפה, בטלפון, באמצעות הודעות טקסט, או באמצעות דואר אלקטרוני, הצעד הראשון הוא להסכים להשתתף בהליך בלב שלם. גם אם תגררו את בן/בת הזוג לשולחן, הגישור לא יהיה יעיל ללא הסכמה מלאה ועמוקה ובסופו של דבר תבזבזו זמן וכסף.

שני בני הזוג צריכים לרצות להיות שם.

בשיחות הראשוניות האלה, תרצו גם לדבר על התנהלות כללית. האם תחלקו בעמלות תיק הגירושין ובעלויות הגישור? אם המגשר/ת שלך אינה עורכת דין ולא תעזור לך עם מסמכי הגירושין הנחוצים לבית המשפט, מי יטפל בהם? אילו תאריכים ושעות תוכלו להתחייב לפגישות? קביעת חוקים להתנהלות הליך גישור הגירושין (מומלץ לערוך הסכם גישור) וקבלת ההחלטות בהתחלה יעזרו מאוחר יותר.

2. לעשות את שיעורי הבית שלכם
ברגע שהחלטתם על גירושין בגישור, אתם צריכים להתארגן. המגשרת לא יכולה לעזור לכם להגיע להסכמות אם אתם לא מציגים פרטים מלאים ונכונים.

חוק חשוב להצלחת גישור גירושין-  תכינו רשימות (ראו מאמר צ'ק ליסט לגישור גירושין)

כדי להבטיח שתכסו הכל, צרו רשימת אב של כל הנכסים והרכוש שלכם (הורידו את טבלת האקסל) וציינו אם לגבי כל פריט רכוש אם הוא נחשב לפריט שלך או של בן/בת הזוג שלך. רשימת האב צריכה לכלול את כל הנדל"ן אם יש (בית, נכסים להשכרה, בתי נופש), רכוש אישי (ספרים, מחשבים, רהיטים, יצירות אמנות, תכשיטים), כלי רכב (כולל סירות, אופנועים, טרקטורונים), חשבונות בנק (משותפים ונפרדים, עו"ש, חיסכון), כרטיסי אשראי, חשבונות פרישה, פוליסות ביטוח חיים, קצבאות, מניות, אופציות ומוצרים פיננסיים אחרים. תחשבו על כל מה שיש להם.

כמו כן, תרצו לאסוף רשומות עבור כל מקורות ההכנסה: תלושי שכר, רווח תעסוקתי עצמי והכנסות, תשלומי פנסיה, ביטוח לאומי, דמי מזונות בן/בת זוג, מזונות אישה, מזונות ילדים, צרכי הילדים (קראו על חישוב מזונות והשתמשו במחשבון מזונות שלנו, מותאם להלכה החדשה בעליון). באשר להוצאות, תרצו לפרט את ההוצאות של כל אחד, כמו גם התחייבויות שוטפות, כך גם כל תשלומי המשכנתא, הלוואות לרכב, עלויות ביטוח בריאות, מזון, שירותים, הלוואות סטודנטים, תשלומים בכרטיס אשראי וכו', הוצאות עתידיות הלוקחות בחשבון התנהלות בשתי בתים נפרדים.

יצירת טיוטה בשלב מוקדם בתהליך איסוף המידע תבטיח שהגירסה הסופית בהסדר הגישור שלכם תהיה עם פחות טעויות. טיוטה זו תשמש גם כמפת דרכים של נושאים הכספיים לכסות במהלך הגישור.

3. הגדרת יעדים
ברגע שאתם יודעים מה נמצא על השולחן, השלב הבא הוא להבין מה אתם רוצים לעשות עם זה.
תהליך זה יכול לפעמים להיות לכם גם כן.

בדיוק כמו במשא ומתן מסורתי, תצטרכו להחליט מה מוכרחים ועל מה אפשר לוותר - מכל מה שכל אחד מקווה לקבל מה הדברים שבהחלט לא ניתן לוותר עליהם. בין שני הקיצוניים האלה יש משתנים שיכולים להשתנות במהלך המשא ומתן. החליטו על המטרות שלכם בשורה התחתונה.

אם יש לכם ילדים, הקפידו להפריד בין החלטות המחויבות ההורית להחלטות הכספיות, ואל תשתמשו בילדים כאמצעי לחץ על נושאים אחרים. אנשים לפעמים מנסים להשתמש במשמורת או חלוקת זמני שהות לתמורה פיננסית, אם זה לטובת הילד או לא.

כמו כן, נסחו את התקציב כפי הוא כעת, וגם תחזית של איך ייראה התקציב שלכם לאחר הגירושים. זה יעזור לכם להבין את התמונה הפיננסית הנוכחית שלכם ואיך היא תיראה בעתיד.

4. חשבו על הילדים
זהו חוק חשוב מאוד של גירושין בגישור. ילדים הם גמישים, אבל גירושין קשים להם. אתם יכולים לעזור לילדים שלכם להתמודד על ידי מזעור ההשפעה השלילית.

ללא קשר לגילם של הילדים שלך, אתם צריכים לתקשר על מה שקורה, מאז זה משפיע על חייהם מדי. תסכים לדבר עם הילדים שלך ביחד. תסכים על איך זה ייעשה, איפה זה ייעשה, ומה אתה תגיד. הצג חזית מאוחדת ונסה לענות על שאלותיהם ככל האפשר, מבלי לחשוף מידע מבוגר מיותר. ילדים הם חכמים, והם בטח כבר יודעים שמשהו קורה. מגיע להם לשמוע שהוריהם ימשיכו לאהוב ולתמוך בהם ושהכל יהיה בסדר.

זכור שלמרות שהנישואים שלכם מתמוססים, תפקידך כהורים ימשיך. היו סבלניים עם ילדיכם לאורך כל התהליך, מכיוון שהתגובות הרגשיות שלהם ישתנו. עשה כמיטב יכולתך כדי לספק סביבה יציבה, חיובית ואוהבת, ויחד להסביר בכל פעם שיש שינוי בשגרה או בהסדר המגורים.

אל תזלזלו בהורה השני או תדברו על עסקים למבוגרים בטווח שמיעה של הילדים שלכם. אתה צריך למצוא דרך להורות משותף שתומך ושרת את האינטרסים של הילדים שלך.

כאשר דנים בנושאים הנוגעים לגישה הורית למשמורת, חשבו היכן הילדים יבלו את רוב זמנו: היכן הם הולכים לבית הספר, שם הם לוקחים ריקוד וקראטה ופעילויות אחרות מחוץ לשעות הלימודים. תחשוב אם יש להם צרכים מיוחדים ואיך יהיה לך אכפת מהם, איך תכסה את כל עלויות בית הספר או הקולג' הפרטי, ואיפה הם יבלו ימי הולדת, חגים ואירועים מיוחדים.

זכרו שלמרות שהילדים שלכם עשויים להיות קטנים היום, ככל שהם יגדלו התפקידים שלכם כהורים ישתנו. ייתכן שיהיה עליכם להתייעץ זה עם זה על החלטות חשובות בחיים כגון צרכים רפואיים, או לראות אחד את השני באבני דרך כמו טקסי סיום, חתונות, ולידת נכדיכם. ללמוד להיות הורה שותף יעיל בשלב מוקדם יעזור לך שנים בהמשך הדרך.

רוב המדינות דורשות מהורים בענייני גירושין, משמורת ומבקרים להשתתף בקורסים לחינוך הורות משותפת לפני פסק דין של בית המשפט. בדוק את הכללים המקומיים שלך או התייעץ עם עורך דין.

מתווכים משפחתיים מיומנים יכולים לעזור לך לבנות מיומנויות תקשורת ופתרון סכסוכים במהלך הפגישות שלהם, כך שלאחר הגישור, תוכל להיות הורה-שותף ביעילות בעתיד.

5. בדקו כמה מגשרים לפני שאתם שוכרים 
 לא כל מי שעשה קורס וקיבל תעודת מגשר, מוכשר לטפל בתחום מורכב כגירושין. לפני שאתם מספרים את כל הפרטים האינטימיים והסודות של חייכם בדקו היטב מי עומד לתווך בניכם בנסיון הלא קל להגיע להסכמות על ענייני הגירושין. זכרו שאם ההליך ייכשל, בגלל מגשר שלא מתאים לכם, בזבזתם זמן וכסף ואולי תגיעו למסקנה הלא נכונה שאין על מה לדבר, וחבל כי משם זה רק ילך ויחמיר, וגם יעלה הרבה יותר. הגישור רק לאחרונה צבר תאוצה אמיתית בעקבות החקיקה החדשה, הרבה מפרסמים את עצמם אחרי שעשו קורס בסיסי, ואין להם ידע בסיסי בכל הכרוך בדיני גירושין.

לאורך זמן אנשים זיהו את היתרונות הרבים של גישור, וזה נפוץ לשקול צורות חלופיות של מחלוקת לפני הגשת תביעה. מלבד חוק הגישור החדש,  גם הכלכלה הלא יציבה בתקופת הקורונה תרמה לצמיחת ענף הגישור. אנשים רבים נאבקים כלכלית כדי להרשות לעצמם עורך דין, וחלקם בסופו של דבר מייצגים את עצמם או לא מגיעים לכדי ייצוג משפטי הולם בכלל. גישור מציע אלטרנטיבה מאוזנת לחלוטין: היא משתלמת, סודית ומשיגה תוצאות.

ככל שהביקוש לגישור גדל, יותר ויותר אנשים מציעים שירותי גישור, אבל אין באמת דרישות לידע משפטי, בטח לא הסמכה כעו"ד. אז, לפני שסוגרים מגשר/ת לפי תחושת בטן היזהרו, ובצעו בדיקות (איך בוחרים מגשר/ת) אל תסתמכו על תעודה בלבד.

 

שאלו שאלות כגון:

  • האם השלמת קורס גישור בסיסי? קורסים מתקדמים בגישור משפחתי? כמה שעות של אימונים נדרשו?
  • האם את/ה מוסמך בגישור בסיסי, גישור משפחתי ו/או תחומים אחרים?
  • מאיזה מכון הכשרה, או ארגון ההסמכה שלך? בקשו לראות עותק של אישורי הגישור.
  • האם ההכשרה כללה תקופת חניכה או גישור עם מלווה?
  • כמה הליכי גישור גירושין סיימת , ובאיזה סוג של סכסוכים?

גירושין זה אף פעם לא קל, אפילו תוך הליך גישור. אבל, ככל שתהיו מוכנים יותר, כך הגישור יהיה פרודוקטיבי יותר ויעלה פחות, זכרו להישאר גמישים במהלך התהליך.

 

בהצלחה!

עו"ד מאיה רוטנברג

עורכת דין מגשרת גירושין מומלצת עם ניסיון מעל 20 שנה בגירושין ובדיני משפחה.

דרג את הכתבהדירוג כתבה חוקי גישור הגירושין : 5 טיפים להתכונן לגישור גירושין: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד