קזכויות קבלת מידע בנוגע לילד להורים בנפרד
En

צור קשר

checked

קבלת מידע בנוגע לילד להורים בנפרד

בעת פרידתם של בני זוג, המען של הילדים רשום אצל הורה אחד בלבד. לרוב מדובר באם והיא זו המקבלת ממוסדות המדינה וממסגרות החינוך את המידע לגביהם. האב לעומת זאת, לא יקבל בדרך כלל כל עדכון מגורמים אלו, אלא אם ידאג לעדכן באופן ספציפי את כתובתו מולם. מצב דברים זה פוגע בטובת הילד ויוצר מתח רב בין ההורים. אולם חשוב לדעת כי לכל אב הזכות לקבל מידע הנוגע לילדיו ובאפשרותו לפנות לגורמים הרלוונטיים להוספת כתובתו.

פגיעה בטובת הילד
כל ילד זקוק לקשר קרוב ויציב עם שני הוריו ובעת גירושין, הרי שיש להקפיד על כך יותר מתמיד.
למען מטרה זו, בני הזוג יכולים להתגרש בהסכמה, להימנע ממאבק משפטי ולדאוג לקיים את זמני השהות עם הילד כסדרם. זאת על מנת שכל אחד מהם יוכל לשמור על קשר רציף ואוהב עמו. במקביל, ראוי כי המדינה תתמוך במטרה זו ותקל על הורים גרושים להמשיך להיות מעורבים בחיי ילדיהם, על אף שהם אינם גרים עוד תחת אותה קורת גג. אחת הדרכים לעשות זאת היא להבטיח כי דברי דואר הנוגעים לילדים יגיעו לשני ההורים באופן אוטומטי, כדי ששניהם יוכלו לקחת חלק בקבלת החלטות בנוגע לילדיהם.

המצב הקיים היום הוא שבעת פרידתם של בני זוג, נרשמת על הילדים כתובת אחת בלבד. זו תהיה לרוב של האם ואז היא זו בלבד אשר תקבל מידע מהמוסדות השונים בנוגע לילדים, למשל ממשרד הפנים, המוסד לביטוח לאומי, המסגרות החינוכיות והרשות המקומית. התוצאה היא שלמעשה המדינה פוגעת באופן ישיר, בטיב הקשר של אבות גרושים עם ילדיהם ומכאן, בעקרון טובת הילד, הדורש קשר יציב וחם עם שני ההורים. ללא קבלת המידע החיוני באשר לילד, הרי שנפגעת יכולתו של האב להמשיך להיות דמות מרכזית ומשפיעה בחייו. על כן, יש חשיבות עליונה שזה יגיע לשני ההורים, על מנת ששניהם יוכלו להיות מעורבים במידה שווה בחיי ילדיהם.

סכסוך בין ההורים
העובדה כי מוסדות המדינה אינם דואגים בעת גירושין, לשלוח מידע הנוגע לילדים, לשני ההורים מטילה למעשה על האם את האחריות ליידע את האב בכל המידע המגיע אליה. במקביל, האב תלוי בנכונותה ובמחויבות שלה לעשות זאת וצריך להיות עם היד על הדופק בעניין זה. ברור מאליו כי הסיטואציה הזו מהווה פתח למחלוקות וסכסוך בין ההורים.

יש לזכור כי ממילא טיב היחסים בין הורים גרושים איננו אידיאלי ועליהם לפעול כל העת להפריד בין הקשר הזוגי שהסתיים לבין היותם הורים.

לכן, יהיה נכון לעשות מה שניתן כדי לצמצם את מקורות המחלוקת בין הצדדים. ככל שהרשויות והגורמים השונים ישנו את הנוהג הקיים וידאגו לעדכן את כתובות שני ההורים, יוכלו אפוא למנוע מתחים בין ההורים על רקע זה. 

כמו כן, נדגיש וחשוב לזכור זאת כי כל סכסוך נוסף שנוצר בין האב לאם משפיע ישירות על הילדים החשים במתח ובכעס ואם ברצוננו לדאוג לטובת הילד, כדאי לפתור סוגיה זו.

עדכון הכתובת על ידי האב
לכל אב יש זכות מלאה לקבל מידע הנוגע לילדיו. נכון להיום, הוא אינו מקבל את המידע הזה באופן אוטומטי. זאת משום שכאמור, עם הגירושין, מעודכנת במוסדות המדינה כתובת אחת של הילדים והיא כתובתה של האם. 

עם זאת, אבות גרושים רשאים לפנות לגורמים השונים ולבקש לעדכן את כתובתם ככתובת שנייה למשלוח דואר עבור הילדים הקטינים. למשל, יש לגשת למשרד הפנים, אשר עדכון במערכותיו של כתובת האב, יביא גם לעדכון אוטומטי אצל גופים נוספים כמו המוסד לביטוח לאומי.

זכויות הורים קבלת מידע על ילד

לצורך קבלת מידע ממוסדות החינוך של הילדים, יידרש האב ככל הנראה לפנות אליהם באופן ישיר, אל הגן, בית הספר, המתנ"ס וכדומה ולבקש לעדכן את כתובתו ולקבל כל מידע הנוגע לילדים. פנייה ישירה צריכה להיעשות גם לקופת החולים של הילדים ולרשות המקומית, כאשר לאחר העדכון בכל אחד מהגורמים הללו, יש לעקוב למשך תקופה ולוודא כי המידע אכן נמסר להם במקביל לשליחתו לאמא.


הורים גרושים

מומלץ להסתייע בהליכי גירושין בליווי משרד עורכי דין לענייני משפחה 

עורך דין גירושין - עו"ד מאיה רוטנברג 

עורכת דין ומגשרת מומלצת

*
*
*


יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד