מדריך הורות משותפת
חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הורות משותפת

 

אחריות הורית משותפת בישראל

 

 

לאחרונה שומעים יותר ויותר את המונח הורות משותפת, אז בואו נעשה סדר -  מה זה הורות משותפת? כולנו מכירים את המונח משמורת משותפת, שהנו הסדר אשר במסגרתו, חולקים ההורים את השהות עם ילדיהם שווה בשווה ובהתאם את האחריות לגביהם. בשנים האחרונות, החל מעבר למונח של הורות משותפת, חשוב לציין כי אין חוק "אחריות הורית משותפת" קיים מונח בשימוש בבתי המשפט, ועורכי הדין המייצגים אשר פירושו מעמד הורי שווה ללא קשר לזמני השהות של ההורים עם ילדיהם. מהי למעשה משמורת משותפת? מהם יתרונותיה? מהי הורות משותפת ומדוע הגדרה זו חשובה כל כך במסגרת הליכי גירושין בישראל.

 

 מהו הסכם הורות משותפת?

 

מהי משמורת ילדים משותפת?

חלוקה שווה של שהות הילדים עם הוריהם היא משמורת משותפת. לרוב, פירוש הדבר הוא כי הילדים נמצאים מחצית מן השבוע אצל הורה אחד ומחצית מן השבוע אצל הורה אחר. זאת להבדיל ממשמורת ילדים מלאה, אז הילדים נמצאים בחזקתו של הורה אחד ולשני נקבעים הסדרי ראייה. מלבד השותפות בחזקה הפיזית על הילדים, משמורת ילדים משותפת מהווה גם הורות משותפת, אשר משמעותה כי קבלת ההחלטות באשר לילדים נעשית יחד ואין היררכיה בין ההורים. זאת בשונה ממשמורת מלאה, אז הורה אחד מקבל את החזקה על הילדים ולפיכך הוא מקבל ההחלטות העיקרי לגביהם.

 

מצב זה יוצר נוצר פער מעמדות בין שני ההורים, מקשה על ניהול הליך גירושין תקין ופוגע בטובת הילדים. משכך, בשנים האחרונות ישנה קריאה לאמץ מושג של הורות משותפת אשר משמעותו מעמד  הורי שווה גם  כאשר הילדים נמצאים במשמורת מלאה.

 

יתרונות הסדר הורות משותפת

בעוד שבעבר, היו מקרים בודדים של משמורת משותפת בגירושין, ככל שהשנים חולפות, ישנה עלייה ברורה במספר הזוגות המתגרשים הבוחרים בהסדר זה. ישנן שתי סיבות עיקריות לכך: האחת היא ההבנה בדבר יתרונותיו של הסדר זה והשנייה היא השינוי החברתי שחל במבנה המשפחה. משמורת ילדים משותפת מאפשרת לשמר את טיבו של הקשר בין ההורים לילדיהם על אף הגירושין וזוהי החוזקה המרכזית שלה.

 

במסגרת משמורת מלאה, נוצר נתק חד ולא טבעי בין אחד ההורים לילדים, שהרי הם שוהים מרבית הזמן אצל הורה אחד ואילו את ההורה האחר, הם פוגשים לזמן קצר במסגרת הסדרי ראייה. לעומת זאת, שהות שווה של הילדים אצל הוריהם, כפי שקורה במשמורת משותפת, משמרת את רציפות הקשר וטיבו ומצמצמת את מידת הפגיעה של הילדים מהגירושין.

 

השינוי החברתי

כאמור מעלה, משמורת ילדים משותפת מאפשרת את קיומו של קשר קרוב ועקבי בין ההורים לילדיהם וניתן לומר אפוא שהיא משרתת את העקרון החשוב ביותר והוא טובת הילד. הבנה זו מהווה ללא ספק גורם מרכזי לעלייה במספר ההסדרים של משמורת משותפת ולצדה ישנו גורם נוסף.

 

זהו השינוי החברתי שחל במעורבותם הגדלה של אבות בחיי ילדיהם, הלומדים לשלב בין עבודה למשפחה. זאת לצד הצורך של נשים לפתח קריירה מצליחה, לצד היותן אימהות. מצב זה מוביל לכך כי בעת גירושין, מבקש האב להמשיך ולממש את הורותו ולהיות מעורב בחיי הילדים באותו האופן כפי שהיה בשנות הנישואין.

 

משכך, עולה יותר ויותר הצורך להסדר של משמורת משותפת, אשר כאמור, מונע את הניתוק המתרחש בין הורה לילדים, במשמורת מלאה. עם יישום המונח של הורות משותפת בהליכי גירושין, יקבל השינוי החברתי הזה משנה תוקף משמעמדו של האב כהורה יישמר שווה לזה של האם, ללא קשר לזמני השהות עם הילדים.

 

הורות משותפת בבתי המשפט למשפחה

בתי המשפט לענייני משפחה החלו בעת האחרונה להשתמש יותר ויותר במונח של אחריות הורית משותפת, הבא לסמל כי בני זוג אשר החליטו להתגרש, הנם בעל מעמד הורי שווה וזאת ללא קשר לזמני השהות עם הילדים.

 

במה דברים אמורים? עד כה, הלך המחשבה היה כי משמורת משותפת היא המסגרת היחידה בה להורים יש מעמד זהה בקבלת החלטות בנוגע לילדים משהם חולקים שווה בשווה את זמני השהות. לעומת זאת, במקרה של משמורת מלאה, להורה המשמורן מעמד גבוה יותר בקבלת החלטות משהוא שוהה עם הילדים מרבית הזמן.

 

אימוץ המונח אחריות הורית משותפת מבקש לבטל את ההבחנה הזו ולראות בהורים כבעלי מעמד שווה, ללא תלות בהסדר המשמורת. קרי, גם בעת משמורת מלאה, לא תהיה להורה המשמורן סמכות עליונה בעל הנוגע לילדים.

 

 פודקאסט גירושים הורות משותפת

 

יישום מונח זה של הורות משותפת ישמור על השוויון של בני הזוג במעמדם כהורים ובאופן הזה יחדל נושא משמורת הילדים להוות קלף מיקוח בהליכי גירושין. כמו כן, יוכלו עתה ההורים להפסיק להתחרות זה בזה ולתקשר באופן יעיל יותר, בשיתוף פעולה פורה ומכבד אשר יגשים את המטרה החשובה ביותר והיא טובת הילדים.

 

הורות משותפת - אמנת האו"ם בדבר זכויות הילד

עקרון האחריות ההורית המשותפת מעוגן באמנת האו"ם בדבר זכויות הילד נובמבר 1989.

בסעיף  8 לאמנה נקבע לאמור: "המדינות החברות יעשו כמיטב מאמציהן  להבטיח הכרה בעיקרון כי לשני ההורים אחריות משותפת לגידול הילד והתפתחותו".  מדינת ישראל אישררה את האמנה ביום04.08.1991 והיא צד לה.

 

עורכת דין מאיה רוטנברג, ייצגה את האב בתיק הגירושין אשר הסתיים בניצחונה בפסק הדין התקדימי בבית המשפט העליון (בע"מ 919/15 פלוני נ' פלונית) פסק דין אשר שינה את המציאות החברתית והכלכלית של משפחות רבות בישראל כאשר אבות נאלצו להתמודד עם פסיקה מפלה (שמקורה בדין העברי) בתחום המשמורת והמזונות.  כיום עו"ד מאיה רוטנברג נחשבת לחוד החנית בתחום הגירושין ובפרט בנושא השוויון בין המינים, הורות משותפת, משמורת ילדים ופסיקת מזונות.

בכל שאלה ניתן לפנות למשרדנו בפרטים הבאים:

 

משרד עורכי דין לענייני משפחה תל אביב

עורכת דין מגשרת מאיה רוטנברג

 

..

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2nd floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 ..

*
*
טען קובץ

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה הזכות להורות: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
עניין המשמורת נידון בבית המשפט לענייני משפחה, שם הגיעו ההורים להסכמה כי האחריות ההורית תהיה משותפת. להסכמה זו ניתן תוקף של פסק דין. בהמשך לפסק דין זה פנה האב לבית הדין הרבני בתביעה קודמת לביטול מזונות ביוםקרא עוד
דרג את הכתבהדירוג כתבה הפחתת מזונות בטענות שינוי נסיבות ואחריות הורית משותפת | תיק 147728/15: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
דרג את הכתבהדירוג כתבה חזקת גיל הרך: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

 2020 עורכי דין לענייני משפחה מובילים

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד