כל מה שצריך לדעת על ​ייפוי כוח מתמשך, דוגמאות לייפוי כוח מתמשך

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב טלפון: 03-6161535 נייד: 0544705733  Email:office@rotenberglaw.co.il

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

ייפוי כוח מתמשך

יפוי כוח מתמשך

 

הגשת מסמכים לייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי אשר במסגרתו ממנה אדם בגיר (מעל גיל 18) צד שלישי לבצע עבורו פעולות או לקבל עבורו החלטות בעניינים מסוימים אשר הוגדרו מראש. זאת כאשר הממנה לא יוכל לבצע זאת בעצמו עקב נסיבות מסוימות, לדוגמא: התדרדרות בריאותית, תאונה, אי כשירות מנטלית.

 

ייפוי כוח מתמשך פירושו שהמסמך נשאר בתוקף אם אתה לא מסוגל לקבל החלטות עבור עצמך  לבדך. ייפוי כוח רגיל מסתיים אוטומטית אם האדם הממנה מאבד כשירות משפטית  להחליט על ענייניו.

 

הממנה - האדם שמייפה את כוחו של אדם אחר, בוחר מרצונו בשלב בו הוא מבין ומסוגל לקבל החלטות ולבצען מי יטפל בענייניו וכיצד יראו חייו אם וכאשר מצבו ישתנה לרעה כאשר תחול הידרדרות במצבו.

 

הידרדרות במצבו של האדם ("הממנה") יכולה לנבוע כתוצאה מתאונה, מוגבלויות נפשית ומוגבלויות כשליות העלולות לפגוע בכושר השיפוט של האדם. טיפולים רפואיים אינטנסיביים מחלות כגון אלצהיימר, דמנציה ומחלות זקנה אחרות.

 

מה היתרון בעריכת ייפוי כוח מתמשך?

אחד היתרונות המרכזיים של ייפוי הכוח המתמשך הוא שהאדם "הממנה" יכול לבחור מי יטפל בענייניו עוד בשלב שבו הוא צלול בדעתו וכשיר לקבל החלטות נכונות לגבי עתידו, לקבוע מי יטפל בענייניו אם וכאשר מצבו הבריאותי יתדרדר וכושר השיפוט שלו יפגע. אדם "הממנה" יכול לתת ייפוי כוח מתמשך מלא לכלל ענייניו, האישיים, הרפואיים, והרכושיים או להגביל את הייפוי כוח המתמשך רק לחלקם. 

 

על ייפוי כוח מתמשך

לפני כשנתיים, באפריל 2017, נוצרה רפורמה חשובה מאוד בתחום הכשרות המשפטית והאפוטרופסות. במסגרתה, ניתן לערוך מסמך בשם ייפוי כוח מתמשך, באמצעותו נוכל להחליט היום, בעודנו כשירים וצלולים מי ידאג לנו בעתיד, כאשר לא נוכל לעשות זאת. עד לרפורמה חשובה זו, ההליך היחיד לעניין זה היה מינוי אפוטרופוס, שהנו רלוונטי אך ורק לאחר שהאדם איבד את כשירותו, כך שהבחירה מי ידאג לו לא הייתה בידו. על כן מדובר בשינוי מהפכני ומבורך.

 

באנגלית כמה ביטויים לייפוי כוח מתמשך :

Durable power of attorney

Enduring power of attorney

Continuing power of attorney

 

מהו היקפו של ייפוי כוח מתמשך? כיצד עורכים אותו ומתי ייכנס לתוקף? 

 
באמצעות מסמך ייפוי הכוח המתמשך אנו יכולים לבחור מי אותו אדם, או מספר אנשים אשר יופקדו לנהל את העניינים שלנו ולדאוג לזכויותינו כאשר לא נוכל לעשות זאת עבור עצמנו. בשונה ממינוי אפוטרופוס, במסגרת ייפוי כוח מתמשך, אנו בוחרים מבעוד מועד את מיופה הכוח ואין כל צורך לפנות לבית המשפט.

 

יתרונותיו של ייפוי כוח מתמשך
למה כדאי לעשות ייפוי כוח מתמשך? מלבד היותנו הממנים של מיופה הכוח, כאשר הבחירה היא כולה שלנו,  ייפוי כוח מתמשך גם חוסך זמן רב משאינו דורש את התערבותו של בית המשפט במינוי. יתרון נוסף הוא מניעת סכסוכים משפחתיים בעתיד בנושא זה. למה הכוונה? לא פעם, כאשר יש צורך למנות אפוטרופוס, בני המשפחה חלוקים בדעתם על מי צריך להתמנות לתפקיד ונוצר סכסוך לא פשוט, אשר לעיתים קרובות מוביל לקרע במשפחה. היות שבמסגרת ייפוי כוח מתמשך אנו קובעים מראש מי הוא מיופה הכוח אשר יפעל בשמנו, הרי שאנו מונעים פתח לסכסוך משפחתי במישור זה.

 

עריכת ייפוי כוח מתמשך

איך עושים ייפוי כוח מתמשך? בשונה מסוגים אחרים של מסמכים משפטיים, לרבות ייפויי כוח אחרים, ייפוי כוח מתמשך יהיה בר תוקף רק אם נחתם בפני עורך דין אשר עבר הכשרה מיוחדת ושאין לו עניין אישי בכל הנוגע ייפוי הכוח המתמשך. המסמך ייערך על גבי טופס ייעודי כאשר עורך הדין אשר בפניו נערך מסמך ייפוי כוח מתמשך מחויב להסביר לממנה את המשמעויות של מסמך זה, את החלופות המשפטיות העומדות בפניו ולהיות משוכנע כי הממנה הבין את הסבריו.

 

מייפה הכוח יאשר בחתימתו כי הוא מבין את ההשלכות של ייפוי הכוח וכי הוא ניתן מרצונו החופשי בלבד, ללא כל השפעה חיצונית, לחץ או כפייה שהופעלו עליו. לאחר עריכת ייפוי הכוח, יש להפקידו אצל האפוטרופוס הכללי והדבר מהווה תנאי לכניסתו לתוקף.

 

תוקפו של ייפוי כוח מתמשך
על הממנה לקבוע בייפוי כוח מתמשך מהו המועד שבו המסמך ייכנס לתוקפו, שהרי מדובר במסמך צופה פני עתיד.  אם לא התייחסנו לנושא זה, ברירת המחדל תהיה כניסה לתוקף על פי חוות דעת רפואית. לפיה הממנה אינו מסוגל להבין עוד באותו עניין שלשמו ניתן ייפוי הכוח המתמשך.

 

ומה בדבר ביטול ייפוי כוח מתמשך? האם זה אפשרי? בהחלט. בדומה לצוואה, באפשרותנו להחליט בכל עת כל עוד אנו כשירים, על ביטול המסמך, כמו על עריכת שינויים בו. כמו כן, ניתן לקבוע במסמך באלו מקרים יפקע תוקפו של ייפוי הכוח.

 

ייפוי כוח מתמשך או מינוי אפוטרופוס?
מה ההבדל בין אפוטרופסות לבין ייפוי כוח מתמשך? כולנו מכירים את ההליך של מינוי אפוטרופוס, למשל להורה קשיש אשר אנו נדרשים לדאוג  לענייניו מפאת גילו ומצבו הנפשי או הפיזי. הליך זה מצריך פנייה לבית המשפט, אשר הוא קובע מי ימונה לאפוטרופוס של החסוי. לרוב, לאדם הזקוק לאפוטרופוס אין שליטה על מי ימונה לתפקיד, זאת למרות שאותו אדם מופקד מעתה ואילך על חייו ומקבל החלטות עבורו בעניינים רפואיים, כספיים וכיו"ב. לאורך השנים, הבין המחוקק כי נכון יהיה לאפשר לציבור לבחור מבעוד מועד, בעודו צלול וכשיר, מי ידאג לו בעתיד, כאשר יאבד את כשירותו. לצורך כך, נוצר כלי משפטי חדש בשם ייפוי כוח מתמשך.

 

מומלץ לפנות לעורך דין אשר עבר הכשרה ייעודית בנושא זה והוא ינסח עבורנו את המסמך, מיופה הכוח אינו נדרש להיות עו"ד. אין ספק כי חשיבותו של ייפוי כוח מתמשך היא קודם כל בכך כי אנו בוחרים מי אותו אדם אשר ידאג לנו, זאת בשונה ממינוי אפוטרופוס, פרוצדורה המתרחשת לאחר שאיבדנו את כשירותו המשפטית. לכך מתווספים עוד כמה יתרונות מהותיים.

 

תעודת ייפוי כוח מתמשך

 
בוודאי שמעתם על ייפוי כוח מתמשך, ובכן זהו אחד המסמכים החשובים ביותר עבור כל אחד מאתנו. באמצעותו אנו קובעים היום מי ידאג לנו מחר כשלא נהיה כשירים לעשות כן.

 

עורכת דין מאיה רוטנברג, מוסמכת לעריכת מסמכי ייפוי כוח מתמשך מטעם משרד המשפטים - האפוטרופוס הכללי. בעלת ניסיון של למעלה מ15 שנים בתחום דיני משפחה וירושה וצוות עורכי דין המתמחים בנושא, תלווה אתכם בתהליך החתימה על המסמך.

פנו אלינו בכל שאלה :

 

*
*

 

..

      

 

מי הם הגורמים המעורבים בהליך חתימה על ייפוי כוח מתמשך?
ישנם שלושה גורמים מעורבים בעריכת ייפוי כוח מתמשך. הגורם הראשון הוא כמובן הממנה או מייפה הכוח, הוא זה אשר מבקש לערוך ייפוי כוח ולמנות אדם אחר להיכנס בנעליו ולדאוג לענייניו.

 

על הממנה להיות בן 18 ומעלה ובעל כשרות משפטית. הגורם השני הוא הממונה או מיופה הכוח, מי שבידיו אנו מפקידים את הסמכות לטפל בנו. הגורם השלישי הוא עורך הדין, אשר כאמור הוא זה המנסח את ייפוי הכוח ובפניו הצדדים יחתמו על המסמך.

 

נדגיש כי לא כל עורך דין מוסמך לערוך ייפוי כוח מתמשך, אלא אך ורק עורכי דין אשר עברו הכשרה מיוחדת בנושא מטעם משרד המשפטים ומופיעים ברשימת עורכי הדין שהוסמכו לחתום על ייפוי כוח מתמשך.

 

ככל ובחרנו למנות מספר מיופי כוח, ו/או מיופה כוח מחליף, על כולם יופיעו בפני עורך הדין, לקבל הסבר מקיף אודות האחריות שהם נוטלים על עצמם ולחתום בפני עורך הדין על המסמך.

 

מהו ייפוי כוח מתמשך?

כאמור ייפוי כוח מתמשך זה מסמך משפטי המיועד להעניק לאדם אחר סמכות משפטית לקבל החלטות לגבי הכספים והרכוש שלו או לחילופין- החלטות על הבריאות האישית של הממנה או טיפול רפואי אם וכאשר הממנה אינו מסוגל לקבל החלטות אלה על עצמו. כל אדם מגיל 18 ומעלה, רשאי למנות עורך דין מיופה כוח אשר יטפל עבורו בעניין מסוים, כאשר הוא עצמו לא יוכל לעשות זאת מסיבה כלשהי כגון דמנציה או מוגבלות שכלית.

 

המסמך משפטי "ייפוי כוח מתמשך" מאפשר לאדם בוגר לתכנן את עתידו כאשר הוא בעל יכולת ומסוגלות "להבין עניין" כלומר לקבל החלטות ולבצע פעולות כשהוא כשיר ומודע להשלכות העתידיות של החלטותיו.

 

חוק ייפוי כוח מתמשך

במסגרת תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב– 1967 הוסף הסדר המשפטי המהווה חוק ייפוי כוח מתמשך. חקיקה זו שמה במרכז את השקפת העולם לפיה זכותו  של כל אדם לקבל החלטות לגבי חייו בהתאם לבחירותיו ולרצונו.

 

חוק זה  מדגיש את כיבוד רצונו של האדם ולא  מונעת ממנו לקבל החלטות בגלל מוגבלות או נכות שלא תאפשר לו להביע את רצונו.   המטרה בחקיקה זו  היא  לאפשר לכל אדם למצות את יכולותיו על ידי מנגנון  ייפוי כוח מתמשך גם אם יכולותיו או כשרותו המשפטית הוגבלו,באופן זמני או קבוע, מסיבה כלשהי.

 

למה משמש ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך יכול להיות רחב היקף ולהתייחס לעניינים רפואיים ולענייני רכוש כאחד, או להיות מצומצם מאוד ולייפות את כוחו של אדם בעניין אחד ספציפי או מספר עניינים בודדים.

 

האדם הממנה יכול לקבוע במסגרת ייפוי כוח מתמשך, הנחיות למיופה הכוח בדבר קבלת החלטות וביצוע פעולות בשמו ויכול הוא להותיר את שיקול הדעת כולו לממונה.

 

כאשר מייפה הכוח כלל בייפוי הכוח, הנחיות מסוימות, על המיופה למלא אחריהן ובדיוק רב, משהוא נכנס בנעליו של הממנה. החריג לכך הוא מצב שבו מדובר בהנחיות בלתי חוקיות, בהנחיות המזיקות למייפה הכוח וכיו"ב.

 

במצב דברים זה, על מיופה הוכוח לפנות אל בית המשפט ולקבל ממנו הוראות כיצד לנהוג, על מנת שיוכל למלא את תפקידו כהלכה.

 

 

 

חתימה על ייפוי כוח מתמשך בחו"ל

האם עו"ד ישראלי יכול להחתים מיופה כוח על ייפוי כוח מתמשך בחו"ל?

בהתאם לחו"ד של משרד המשפטים עורך דין ישראלי יכול לעסוק גם בחו"ל בעריכת דין.  סעיף 62 לחוק לשכת עורכי הדין, התשכ''א-1961 אף קובע כי על עבירת משמעת גם  נעברה בחוץ לארץ, ייתן עורך דין את הדין לפני בתי הדין המשמעתיים של לשכת עורכי הדין בארץ.

 

כיום לא ניתן להחתים ממנה ומיופה כוח בקונסוליות בשל סירוב משרד החוץ לאמת את החתימות, עמדת  לשכת עורכי הדין הי שיש מקום לאשר לעורך דין ישראלי בחוץ לארץ להתתים ממנה ומיופה כוח על מסמכים הנוגעים לייפוי כוח מתמשך.


 

אימות חתימה על מסמך ייפוי כוח מתמשך בחו"ל

מומלץ לאמת את החתימות על מסמך ייפוי כוח מתמשך בשטח הקונסוליה הישראלית המהווה שטח ישראל על מנת למנוע טענות בדבר העדר סמכות.

יש לציין  כי אין בחוק ייפוי כוח מתמשך הסדרה לגבי סמכות חתימה על המסמך בחו"ל משום הכרעה בשאלת תקפותו של ייפוי כוח מתמשך הנחתם בחו"ל,  הסמכות להכריע בעניין תקפותו של מסמך ייפוי כוח מתמשך נתונה לבתי המשפט.

 

עלות ייפוי כוח מתמשך
כמה עולה לערוך ייפוי כוח מתמשך? שכר טרחה עבור עריכת ייפוי כוח מתמשך משתנה בהתאם למורכבות של ייפוי הכוח ושעות העבודה המושקעות להשלמתו. "ייפוי כוח מתמשך" רפואי שונה מייפוי כוח המסדיר נכסים, לדוגמא אם יש להסדיר הוראות לגבי נכסים רבים או שחלקם בחו"ל, או דוגמא נוספת הוראות למתן טיפול רפואי לכמה אנשים כשחלקם בחו"ל. המחיר של ייפוי כוח מתמשך משתנה בהתאם למורכבות ההליך, כמו כן,  בחוק אין קביעה לגבי שכ"ט עו"ד עבור הכנת ייפוי כוח מתמשך, ניתן לעיין בתעריף המינימלי המומלץ לפי כללי לשכת עורכי הדין אך מחירון זה אינו מחייב והמצב כיום הוא שכל משרד עו"ד מתמחר את הטיפול באופן שונה.

 

כיצד מתבצעת החתימה על ייפוי כוח מתמשך?

על מנת להכין ייפוי כוח מתמשך עורך הדין המוסמך נפגש עם מבקש ייפוי הכוח- הממנה, נותן לו הסבר מפורט ומציב בפניו שאלות לגבי ההוראות שהממנה ירצה שיופיע במסמך ייפוי הכוח המתמשך. לגבי נוכוחות בני משפחה בהכנת ייפוי כוח מתמשך - אין מניעה שהמשפחה והילדים או חלק מהם יצטרפו לפגישת ההסבר.

 

לאחר פגישת ההסבר, עורך הדין מכין טיוטה של מסמך ייפוי הכוח מעביר לממנה לעיונו. הממנה שולח תיקונים או הערות למסמך ולאחר השלמת כל הפרטים נקבעת  פגישה נוספת בה מוודאים שוב את הבנתו של מבקש ייפוי הכוח וכשירותו לחתום על ייפוי הכוח, ומתבצעת החתימה.

מיקום הפגישה: ניתן לבצע את הפגישה במשרדנו או במקום שנוח לממנה- מבקש ייפוי הכוח.

 

מחיר ייפוי כוח מתמשך: בכפוף להצעת מחיר ולאחר קבלת כל הפרטים (ניתן לשלוח בטופס יצירת קשר, מייל או לפנות בטלפון), אם אין מורכבות מיוחדת לביצוע ייפוי הכוח כפי שצוין לעיל, עלות התהליך במשרדנו  החל מ- 5,000 ש"ח + מע"מ.

 

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

במשרדנו צוות המתמחה בעריכת מסמכי ייפוי כוח מתמשך וכל הכרוך בדרישות חתימה על ייפוי כוח מתמשך.

 

פנו אלינו להצעת מחיר או בכל שאלה ונשמח לעזור.

*
*
*

 

האם ניתן למנות יותר מאדם כאחד מיופה כוח?

בהחלט. הממנה יכול להחליט על מינוי מיופה כוח אחר לכל עניין ולקבוע האם מיופי הכוח יפעלו כל אחד בנפרד, או במשותף. כמו כן, ניתן למנות מיופה כוח אשר ייכנס לתפקידו כאשר מיופה הכוח הראשון לא ירצה או לא יוכל למלא את התפקיד. עוד נוסיף כי הממנה יכול לקבוע כי מיופה הכוח יהיה זכאי לקבל שכר על התפקיד ואם עשה כן, עליו לקבוע בייפוי הכוח מהו גובה השכר.

 

מתי ייפוי כוח מתמשך נכנס לתוקף?

אחת הנקודות החשובות ביות בסוגיה זו, היא מתי נכנס לתוקפו ייפוי הכוח. מטבע הדברים, מדובר במועד שבו האדם הממנה אינו מסוגל עוד לקבל החלטות בעניין שלשמו ניתן ייפוי הכוח. 

 

מי קובע מתי הגיע מועד זה? מייפה הכוח יכול לקבוע תנאים לתרחיש זה ואם לא עשה כן, ייכנס ייפוי הכוח לתוקפו על פי חוות דעת רפואית, על פיה, הממנה אינו כשיר עוד לטפל בעניינים המנויים בייפוי הכוח.

 

כאמור מעלה, לאחר עריכת ייפוי כוח מתמשך יש להפקידו אצל האפוטרופוס הכללי וכמו כן, ייכנס הוא לתוקפו רק לאחר שניתנה הודעה על כך לאפוטרופוס הכללי והוא אישר אותה בחתימתו על ייפוי הכוח תוך ציון מועד כניסתו לתוקף. 

 
עם קבלת אישורו של האפוטרופוס הכללי, על הממונה להודיע לכל הגורמים הרלוונטיים על הדבר, למשל קרובי משפחתו של המייפה. אם הממנה שוהה בבית חולים או בדיור מוגן, על מיופה הכוח ליידע את מנהלי המקום. מתי פוקע תוקפו של ייפוי כוח מתמשך? בעת פטירת אחד הצדדים וכן בשורה אחרת של מקרים הנובעים מייפוי הכוח עצמו. כך למשל כאשר מיופה הכוח הוא בן/בת הזוג של הממנה ונקבע בייפוי הכוח כי אם הקשר הזוגי הסתיים, תוקפו של ייפוי הכוח פוקע גם הוא.

 

ייפוי כוח מתמשך - הסכנות

 

ייפוי כוח מתמשך – למה חשוב לשים לב?

ייפוי כוח מתמשך מעניק לנו שקט נפשי משהוא מאפשר לנו לקבוע מבעוד מועד מי יטפל בענייננו בעתיד כאשר לא נוכל לדאוג לעצמנו. כמו כן, באמצעותו אנו חוסכים מאבק משפטי אפשרי בין בני המשפחה בסוגיה זו.  אין ספק כי הסדר זה שבא לעולם רק לפני כשנתיים הוא דבר מבורך, אולם יש בו בשלב זה גם היבטים בעיתיים שחשוב להכיר.

 

ייפוי כוח מתמשך - אפוטרופסות
מוסד האפוטרופסות קיים מזה ימים ימימה והוא חשוב עד מאוד, אולם מינוי אפוטרופוס נעשה כאשר האדם כבר מאבד את יכולתו לדאוג לעצמו. אז, במקרים רבים נוצר מאבק משפטי בין בני המשפחה מי ימונה לתפקיד. יתרה מזאת, המינוי נעשה על ידי בית המשפט, כך שההליך יכול להיות ממושך.

 

ייפוי כוח מתמשך במקום מינוי אפוטרופוס

ייפוי כוח מתמשך מהווה אלטרנטיבה למוסד האפוטרופסות ובמסגרתו, אין כל מעורבות של בית המשפט בהליך ומדובר בפרוצדורה פשוטה ומיידית. הממנה מגיע אל עורך הדין (אשר קיבל הכשרה ייעודית לכך) ועורך את המסמך עבורו, כאשר ניתן לקבל כיום גם שירות של ייפוי כוח מתמשך און ליין. נדגיש כי ייפוי כוח מתמשך יכול לתת למיופה הכוח סמכות כוללת לטיפול בכל ענייננו או בעניין ספציפי, למשל רפואי או רכושי. עד כאן נשמע מצוין, אולם לצד היתרונות הרבים, עריכת ייפוי כוח מתמשכת אינה חפה מבעיות וכדאי להכירן, כמו גם את הפתרונות להן.

 

דגשים למניעת ניצול לרעה של ייפוי-כוח מתמשך

 

ייפוי כוח רכושי – תוקף מיידי
כאמור מעלה, ייפוי כוח מתמשך יכול להתייחס לכלל ענייננו או לנושא מסוים. בכל הנוגע לעניינים אישיים, המסמך ייכנס לתוקף רק כאשר אנו לא צלולים עוד. אולם, ככל שמדובר בענייני רכוש, קיימת האפשרות לתת תוקף מיידי לייפוי הכוח. היכן הבעיה? שהרי אם הממנה בוחר במתן תוקף מיידי לייפוי הכוח, זוהי בחירתו האישית. ובכן, החוק אינו מטיל מגבלות על מיופה כוח הפועל כאשר הממנה עדיין צלול, אלא רק כאשר איבד את כשירותו המשפטית.

 

במצב זה, יכול מיופה הכוח לנצל לרעה את כוחו הבלתי מוגבל ויכול הוא לגרום לנזק בפעולותיו הן לממנה עצמו והן לצדדים שלישיים. מהו הפתרון אפוא? לשקול היטב ולהיוועץ עם עורך הדין האם נכון לתת תוקף מיידי לייפוי הכוח הרכושי או אם לאו. 

 

ייפוי כוח מתמשך - העדר פיקוח
אחד היתרונות המרכזיים של ייפוי כוח מתמשך הוא כי בשונה ממינוי אפוטרופוס אין צורך במעורבות של בית משפט. הממנה הוא זה שבוחר את מיופה הכוח ולבית המשפט אין כל חלק בהחלטה. אולם, יתרון זה טומן בחובו גם חיסרון והוא העדר פיקוח.

 

כאשר בית המשפט ממנה אפוטרופוס, הוא נמצא תחת פיקוח אשר מטרתו לוודא כי הוא ממלא את תפקידו בנאמנות ועל פי ההנחיות שניתנו בצו האפוטרופסות. בעת עריכת ייפוי כוח מתמשך, אין פיקוח של בית משפט, אלא של האפוטרופוס הכללי בלבד וגם מחובה זו יכול הממנה לפטור את מיופה הכוח.

 

מהו הפתרון אפוא לבעיה זו? לא לפטור את מיופה הכוח מחובת הדיווח, זו אלא יש להותירה על כנה. בנוסף לכך, יש לשים דגש על בחירה זהירה ושקולה של מיופה הכוח. על הממנה לבחור באדם שיש לו עמו יחסי קרבה ואמון וכי הוא משוכנע שיגן על האינטרסים שלו באופן המיטבי.

 

ייפוי כוח מתמשך - שאלות ותשובות

 

מהו חוק ייפוי כוח מתמשך?

החוק המסדיר את נושא ייפוי כוח מתמשך הוא חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (תיקון מס' 18), התשע"ו-2016 (לחצ/י כאן להורדה/צפייה בחוק ייפוי כוח מתמשך).

 

מי יכול להתמנות כמיופה כוח בייפוי כוח מתמשך?

על מנת למנוע ניגוד אינטרסים וניצול לרעה של ממנה ייפוי הכוח בפעולתו של מיופה הכוח סעיף 32לחוק המסדיר את נושא ייפוי הכוח המתמשך קובע מי רשאי או לא רשאי להתמנות כמיופה כוח כדי לאפשר פיקוח ובקרה בלתי תלויים של מיופה הכוח בפעולתו אל מול גורמים המטפלים בממנה.

 

דוגמא 1: מנהל מוסד שבו מאושפז אדם בתשלום לא יכול להתמנות כמיופה כוח של המאושפז.

דוגמא 2: בן זוגו של אדם המתגורר עמו בדירה, רשאי להתמנות כמיופה כוחו. 

 

מי כשיר להתמנות:  כשיר להתמנות למיופה כוח בייפוי כוח מתמשך הוא אדם שמלאו לו 18 שנים, אשר לא הוכרז פסול דין.

 

מי לא רשאי להתמנות: איסור תלות במיופה הכוח במישרין או בעקיפין.

בכל סוגי ייפויי הכוח המתמשך נדרש שמיופה הכוח:

1. לא יהיה עורך הדין או בעל המקצוע שלפניו נערך ייפוי הכוח המתמשך.

2. לא יהיה רופא של מייפה הכוח.

3. לא יתמנה מי שנותן שירות רפואי לממנה הייפוי כוח תמורת תשלום.

4. לא יתמנה נותן שירות סוציאלי לממנה הייפוי תמורת תשלום.

5. לא יתמנה נותן שירות סיעודי או שיקומי לממנה תמורת תשלום.

6. לא יתמנה מי שמספק למייפה כוח מגורים תמורת תשלום, במישרין או בעקיפין.

 

מינוי ייפוי כוח מתמשך בנושא רכוש: מיופה כוח לענייני רכוש נדרש להיות בן 18 שאינו פסול דין אשר  לא הוכרז פושט רגל ואינו לקוח מוגבל.

 

בעל כשירות למנות לעצמו מיופה כוח: אדם שמסוגל להבין את המשמעות של מתן ייפוי כוח מתמשך ולהבין את מטרותיו ותוצאותיו.

לגבי אדם עם מוגבלות - בהתאם  לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות.

 

לכמה אנשים יכול להתמנות אדם אחד כמיופה כוח במקביל? לפי החוק לא יהיה אדם מיופה כוח  ולא יסכים להיות מיופה כוח, של יותר משלושה אנשים, אלא אם כן האדם הוא קרובו של הממנה.

 

 

ייפוי כוח מתמשך למצבים של אי-יכולת לקבל החלטות בעתיד

 

ייפוי כוח מתמשך - למה זה כדאי?


ייפוי כוח מתמשך הוא רלוונטי לכולנו, באמצעותו אנו יכולים לקבוע היום מי ידאג לנו מחר ויטפל בענייננו כאשר לא נוכל לעשות זאת. למה חשוב לשים לב כאשר עורכים מסמך זה?

 

ייפוי כוח מתמשך מקוון: כיצד מתבצעת הגשה מקוונת של ייפוי כוח מתמשך?

 

מעוניינים לערוך ייפוי כוח מתמשך? משרדנו מציע שירות ייחודי של ייפוי כוח מתמשך און ליין, אשר יחסוך לכם זמן וכסף.

 

משרד עורכי דין לענייני משפחה תל אביב

עורכת דין מגשרת מאיה רוטנברג

 

..

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 ..

*
*
טען קובץ

 

 

 מהו מסמך הבעת רצון?

 

מה בין ייפוי כוח נוטריוני לייפוי כוח מתמשך?

החוק בישראל מאפשר לכל אחד מאיתנו להסמיך אדם אחר, או מספר אנשים, לפעול בשמנו ולדאוג לענייננו בנושא מסוים, או לכל צרכינו. בהקשר זה ישנן למעשה שתי אפשרויות: עריכת ייפוי כוח נוטריוני וחתימה על וייפוי כוח מתמשך. מהו המשותף ומהו השונה בין השניים ואיך תדעו מה נכון יותר עבורכם?

 

מה מיוחד בייפוי כוח מתמשך?
בעוד שיפוי כוח של עו"ד נוטריון קיים שנים רבות, ייפוי כוח מתמשך הוא כלי חדש, אשר נועד להוות אלטרנטיבה למינוי אפוטרופוס. באמצעות מסמך זה, אנו יכולים להיערך למצב שבו לא נוכל לקבל עוד החלטות ביחס לעצמנו ולקבוע, בעודנו צלולים, מי יהיה האדם אשר יכנס בנעלינו וידאג לנו. לשם חתימה על ייפוי כוח מתמשך, יש לפנות אל עורך דין מוסמך לעריכת מסמכי ייפוי כוח מתמשך, אשר קיבל הכשרה מיוחדת לעניין זה והדבר אינו דורש את התערבותו של בית המשפט כפי שקורה בעת מינוי אפוטרופוס. 

 

ייפוי כוח מתמשך יכול להתייחס לנושא מסוים, מספר נושאים או לכלל ענייננו ונוכל למנות אדם אחד או מספר אנשים כמיופי כוח. שימו לב כי בעוד שייפוי כוח רגיל מאבד את תוקפו כאשר מייפה הכוח אינו כשיר משפטית מכל סיבה שהיא, הרי שייפוי כוח מתמשך ייכנס לתוקפו כאשר מייפה הכוח לא יהיה עוד מסוגל להבין ולטפל בדבר אשר לשמו ערך את ייפוי הכוח.

 

מהו ייפוי כוח נוטריוני?
מסמך זה מאפשר לנו לייפות את כוחו של אדם אחר לבצע בשמנו פעולות משפטיות שונות. ייפוי הכוח יכול להתייחס לעניין מסוים וספציפי, למשל לצורך ביצוע עסקת מקרקעין, או לעניין רפואי ויכול הוא להיות ייפוי כוח כללי המקנה סמכות מקיפה למיופה הכוח לטפל בכל עניין הנוגע לנו.

 

בשונה מייפוי הכוח המתמשך, תוקפו של ייפוי כוח לעורך דין נוטריון מוגבל ל10 שנים והוא עומד בתוקפו רק כל עוד מייפה הכוח כשיר משפטית. כאשר הוא מאבד את כשירותו, מכל סיבה שהיא, ייפוי הכוח אינו תקף עוד, אף אם טרם חלפו 10 שנים.  ייפוי כוח מתמשך תקף עד ליום מותו של הממנה, אלא אם בוטל.

 

בעוד ייפוי כוח מתמשך נועד למצבים בהם אדם אינו כשיר מנטאלית להחליט בענייניו הרפואיים או הרכושיים בעצמו, במקרה של ייפוי הכוח הנוטריוני אם בסיומה של תקופה זו איבד מייפה הכוח את כשירותו, לא ניתן יהיה לחדשו. כיצד אפוא יטופלו ענייניו של אותו אדם? במצב זה, יש למנות לו  אפוטרופוס, אלא אם נערך מבעוד מועד ייפוי כוח מתמשך, אשר ייכנס לתוקפו בדיוק בנקודה זו.

 

  

המשותף והשונה בין סוגי ייפוי הכוח
כפי שניתן להבין, לייפוי כי נוטריוני וייפוי כוח מתמשך הרבה מהמשותף.

 

ראשית, בשני המקרים אנו חותמים על מסמך משפטי בו אנו נותנים הרשאה לאדם אחר לבצע פעולות בשמנו.

 

שנית,  אנו יכולים לבחור, בשני סוגי המסמכים, את טיב הסמכות של מיופה הכוח והיקפה ולקבוע הנחיות לביצוע עבורו.

 

שלישית, בשל הכוח שניתן בידיו של מיופה הכוח, חשוב שיתקיימו יחסי אמון וקרבה בין הצדדים, הן כשמדובר על ייפוי כוח נוטריוני והן כשמדובר על ייפוי כוח מתמשך, על מנת שנוכל להיות שקטים כי אותו אדם יפעל לטובתנו וישמור על האינטרסים שלנו ללא משוא פנים.

 

אולם לצד הדמיון הרב, ישנם גם מאפיינים שונים והחשוב שבהם הוא תוקפו של המסמך. ייפוי כוח שמוקנה לעו"ד נוטריון מתבטל ולא ניתן יהיה לפעול מכוחו או לחדשו, ברגע שבו מייפה הכוח מאבד את כשירותו המשפטית. לעומת זאת, ייפוי כוח מתמשך, נכנס לתוקפו בעת הזו, שבה הממנה אינו יכול לפעול בשם עצמו והוא נמשך ויעמוד בתוקפו עד יום מותו של מייפה הכוח ועל כן שמו, ייפוי כוח מתמשך.

 

על איזה ייפוי כוח מומלץ לחתום?
התשובה לשאלה זו כמובן צריכה להיענות בכל מקרה לגופו, אולם בשל ההבדל לעניין תוקף המסמך, ניתן לומר כך:

 

ייפוי כוח נוטריוני מתאים יותר לצורך נקודתי וזמני, למשל כאשר אדם עוזב את הארץ לתקופה מסוימת וזקוק למישהו שיטפל בענייני הרכוש שלו בהעדרו. מסמך זה יכול להתאים גם לעניינים רפואיים ובלבד כי מדובר בקושי זמני של מייפה הכוח לטפל בעניינים אלו.

 

אולם, ככל שאנו רוצים לדאוג לעתידנו לטווח רחוק ולוודא כי כאשר נאבד את כשירותנו המשפטית, יהיה מי שיוכל לטפל בענייננו, מומלץ לחתום על ייפוי כוח מתמשך. בעת הצורך, ישנה גם אפשרות לערוך את שני המסמכים ולקבוע כי האחד יחליף את השני, כלומר בעת שייפוי הכוח הנוטריוני יאבד את תוקפו, ייכנס ייפוי הכוח המתמשך לתוקף.

 

ייפוי כוח מתמשך וצוואה 

האם אפשרי להכניס לתוך מסמך הצוואה ייפוי כוח מתמשך?   האם אדם יכול לכלול בצוואה הוראות בדבר מינוי יורשים כממונים בייפוי כוח מתמשך במקרה שאדם אינו כשיר מנטאלית להחליט מה ייעשה בו רפואית או  ברכושו ?

 

"צוואה" היא מסמך משפטי בו מורה אדם מה ייעשה ברכושו לאחר מותו, אי אפשר להכניס ייפוי כוח מתמשך לתוך צוואה מכיוון שאין לה כל תוקף משפטי לפני שאדם נפטר.  לעומת זאת ייפוי כוח מתמשך מאפשר לאדם למנות ממונה שיחליט לגביו עד יום מותו.

 


 

 

 נושאים נוספים לקריאה:

 

ייפוי כוח מתמשך 2019


ייפוי כוח מתמשך טפסים

 

 ייפוי כוח מתמשך עורכי דין


ייפוי כוח מתמשך אנגלית


ייפוי כוח מתמשך אגרה


ביטול ייפוי כוח מתמשך


חתימה על ייפוי כוח מתמשך


ייפוי כוח מתמשך כניסה לתוקף

 

ייפוי כוח מתמשך לאחר מוות


מדריך למבקש לערוך ייפוי כוח מתמשך


ייפוי כוח מתמשך נוסח

 

דוגמא לייפוי כוח מתמשך

 

טופס ייפוי כוח מתמשך להורדה

 

פורום ייפוי כוח מתמשך


קורס ייפוי כוח מתמשך 2019


ייפוי כוח מתמשך רישום

 

טופס הגשת תלונה על מיופה כוח הפועל לפי ייפוי כוח מתמשך להורדה

דרג את הכתבהדירוג כתבה טופס הגשת תלונה על מיופה כוח הפועל לפי ייפוי כוח מתמשך להורדה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

להורדה: טופס ייפוי כוח מתמשך

דרג את הכתבהדירוג כתבה להורדה: טופס ייפוי כוח מתמשך: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
9 מדרגים

הגשת מסמכים לייפוי כוח מתמשך להורדה Submission of Documents for Continuing Power of Attorney

דרג את הכתבהדירוג כתבה הגשת מסמכים לייפוי כוח מתמשך להורדה Submission of Documents for Continuing Power of Attorney: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
10 מדרגים

רשימת עורכי הדין שהוסמכו לחתום על ייפוי כוח מתמשך ע"פ חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב 1962

דרג את הכתבהדירוג כתבה רשימת עורכי הדין שהוסמכו לחתום על ייפוי כוח מתמשך ע"פ חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב 1962: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
14 מדרגים

מדריך לממנה- ייפוי כוח מתמשך

דרג את הכתבהדירוג כתבה מדריך לממנה- ייפוי כוח מתמשך: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
12 מדרגים

פסקי דין בנושא ייפוי כוח מתמשך

דרג את הכתבהדירוג כתבה פסקי דין בנושא ייפוי כוח מתמשך: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
6 מדרגים

חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (תיקון מס' 18), התשע"ו-2016

דרג את הכתבהדירוג כתבה חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (תיקון מס' 18), התשע"ו-2016: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
8 מדרגים

בקשה לביטול ייפוי כוח מתמשך אשר ניתן לו תוקף בהתאם לסעיף 32 יט' לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופוסות | תמ"ש 8182-02-18

המבקש הנו כבן 75 שנים חתם המבקש על ייפוי כוח מתמשך לפיו מינה את בנו - המשיב כמיופה כוחו לטפל בענייניו הרכושיים והאישיים והרפואיים הופקד מסמך ייפוי הכוח המתמשך הנ"ל, על ידי עורך דין במרשם האפוטרופוס הכללי.

המבקש טען כי לא נאמר לו על מה חתם ולא הוסברו לו ההשלכות של ייפוי הכוח המתמשך עליו חתם מנוע מביטול ייפוי הכוח המתמשך וזאת נוכח הסעיף הכובל הכלול בייפוי הכוח ובהתאם לסעיף כ"ג (ד) לחוק הואיל וקיימת במסמך ייפוי הכוח המתמשך פיסקה המגבילה את יכולתו של הממנה - המבקש לבטל את המסמך.
דרג את הכתבהדירוג כתבה בקשה לביטול ייפוי כוח מתמשך אשר ניתן לו תוקף בהתאם לסעיף 32 יט' לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופוסות | תמ"ש 8182-02-18: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
15 מדרגים

משרד המשפטים האפוטרופוס הכללי והכונס הרשמי ייפוי כוח מתמשך

דרג את הכתבהדירוג כתבה משרד המשפטים    האפוטרופוס הכללי והכונס הרשמי     ייפוי כוח מתמשך: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
10 מדרגים

טופס חוות דעת לקביעת היותו שלאדם מסוגל או לא מסוגל להבין בדבר הנדרשת כתנאי לכניסה לתוקף של ייפוי כוח מתמשך להורדה

דרג את הכתבהדירוג כתבה טופס חוות דעת לקביעת היותו שלאדם מסוגל או לא מסוגל להבין בדבר הנדרשת כתנאי לכניסה לתוקף של ייפוי כוח מתמשך להורדה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
5 מדרגים

טופס חוות דעת לקביעת היותו של אדם בעל כשירות בעת עריכת ייפוי כוח מתמשך להורדה

טופס 1 (תקנה 2(א))
דרג את הכתבהדירוג כתבה טופס חוות דעת לקביעת היותו של אדם בעל כשירות בעת עריכת ייפוי כוח מתמשך להורדה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
5 מדרגים

Advanced Directives as to Future Medical Care Of a Dying Patient טופס הוראות מתקדמות לעניין הטיפול העתידי של חולה הנוטה למות

This form is to be filled and completed by persons wishing to give advance directives1
as to their
future medical care ―
(1) requesting that medical procedures commonly performed in Israel not be performed on
him/her , or
(2) requesting that life-prolonging medical procedures be performed, even if unjustified in the
given circumstances

download: power of attorney for issuing directives as to the medical care of a terminally-ill patient
This form is to be completed by persons wishing to give another person their power of attorney to decide on their behalf as what medical care shall be or be not given them, should they become terminally ill and incompetent, or terminally ill (death imminent) and incompetent.
דרג את הכתבהדירוג כתבה Advanced Directives as to Future Medical Care Of a Dying Patient  טופס הוראות מתקדמות לעניין הטיפול העתידי של חולה הנוטה למות: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
7 מדרגים

חוק זכויות החולה, תשנ"ו-1996

דרג את הכתבהדירוג כתבה חוק זכויות החולה, תשנ"ו-1996: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

טופס ייפוי כוח רפואי להורדה

טופס ד'
(תקנה 3(א))
ייפוי כוח רפואי
(לפי סעיף 32טו לחוק וסעיף 16 לחוק זכויות החולה)
דרג את הכתבהדירוג כתבה טופס ייפוי כוח רפואי להורדה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

ייפוי כוח מתמשך - איך עושים את זה? כמה עולה ייפוי כוח מתמשך? ולמה זה כדאי?

דרג את הכתבהדירוג כתבה ייפוי כוח מתמשך - איך עושים את זה? כמה עולה ייפוי כוח מתמשך?  ולמה זה כדאי?: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

What is a power of attorney? מה זה ייפוי כוח באנגלית

דרג את הכתבהדירוג כתבה What is a power of attorney? מה זה ייפוי כוח באנגלית: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

מהי כשירות משפטית? Legal Capacity

דרג את הכתבהדירוג כתבה מהי כשירות משפטית? Legal Capacity: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

תזכיר חוק ייפוי כוח מתמשך

דרג את הכתבהדירוג כתבה תזכיר חוק ייפוי כוח מתמשך: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

ייפוי כוח מתמשך בחו"ל

דרג את הכתבהדירוג כתבה ייפוי כוח מתמשך בחו"ל: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים

אישור כניסה לתוקף של ייפוי כוח מתמשך דוגמא להורדה

דרג את הכתבהדירוג כתבה אישור כניסה לתוקף של ייפוי כוח מתמשך דוגמא להורדה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים

טופס וויתור על סודיות של מיופה כוח

טופס להורדה:
כתב ויתור על סודיות של מיופה כוח
על פי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות תשכ"ב 1962
דרג את הכתבהדירוג כתבה טופס וויתור על סודיות של מיופה כוח: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים

טופס הסכמת אפוטרופוס או מיופה כוח מתמשך בשם הלקוח למסירת נתוני אשראי - ייפוי כוח מתמשך -טפסים להורדה

טופס הסכמת אפוטרופוס או מיופה כוח מתמשך בשם הלקוח למסירת נתוני אשראי לגבי הלקוח לנותן האשראי לפי תקנה 5 לתקנות נתוני אשראי, התשע"ח-2017
דרג את הכתבהדירוג כתבה טופס הסכמת אפוטרופוס או מיופה כוח מתמשך בשם הלקוח למסירת נתוני אשראי - ייפוי כוח מתמשך -טפסים להורדה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים

הכשרת עורך דין בנושא ייפוי כוח מתמשך

דרג את הכתבהדירוג כתבה הכשרת עורך דין בנושא ייפוי כוח מתמשך: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
8 מדרגים

Advance Directives - New York State Attorney General

דרג את הכתבהדירוג כתבה Advance Directives - New York State Attorney General: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
6 מדרגים

הצעת חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (תיקון מס' 18), התשע"ו–2016

דרג את הכתבהדירוג כתבה הצעת חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (תיקון מס' 18), התשע"ו–2016: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
10 מדרגים
עבור לתוכן העמוד
עורך דין גירושין