אפוטרופסות

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב טלפון: 03-6161535 נייד: 0544705733  Email:office@rotenberglaw.co.il

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

אפוטרופוס

אפוטרופוס עורך דין משפחה

 

 מהו אפוטרופוס?

אפוטרופסות הוא מוסד משפטי חשוב ביותר, המבקש לדאוג לכך כי אנשים אשר אינם מסוגלים לנהל את ענייניהם בעצמם, לא יוותרו ללא הגנה משפטית. לשם כך, מתמנה אפוטרופוס האחראי על רווחתו של החסוי ומבצע פעולות בשמו. מינוי אפוטרופוס נעשה בנסיבות שונות, ובמאמר זה נתמקד במינוי אפוטרופוס על הורה קשיש ובאפוטרופוס על קטין.  

 

מוסד האפוטרופוס - כללי 

מינוי אפוטרופוס ייעשה על ידי בית המשפט, כאשר לתפקיד יתמנה האדם המתאים ביותר בנסיבות העניין. במקרים רבים, מדובר בבן משפחתו של החסוי, אך אם סבר בית המשפט כי מינוי קרוב משפחה לא ישרת את טובת החסוי, רשאי הוא למנות אדם אחר לתפקיד. כמו כן, במצב שבו החסוי מסוגל להבין את המשמעות של מינוי אפוטרופוס, ישמע בית המשפט את דעתו, בשאלה מיהו האדם המתאים לתפקיד.  

 

אפוטרופוס פועל בשמו של החסוי ועליו לנהוג אפוא במסירות, בתום לב ועל פי הוראות החוק. במקרה הצורך, רשאי אפוטרופוס לפנות אל בית המשפט בבקשה לקבלת הוראות לגבי מילוי תפקידו ובקשה זו יכול שתוגש גם על ידי גורמים אחרים. חשוב לציין גם, כי ישנן פעולות אשר אפוטרופוס אינו רשאי לבצע, ללא אישור ספציפי של בית המשפט, למשל, קנייה או מכירה של מקרקעין.  

 

לא מילא אפוטרופוס את תפקידו כראוי, רשאי בית המשפט לפטר את האפוטרופוס מתפקידו. כמו כן, רשאי אפוטרופוס להתפטר מן התפקיד ביוזמתו, כאשר ההתפטרות תהיה תקפה רק עם אישורו של בית המשפט. בכל מקרה של התפטרות או פיטורים, חייב אפוטרופוס למסור לחסוי או למי שקבע בית המשפט, את נכסיו של החסוי הנמצאים ברשותו ואת המסמכים הנוגעים לנכסים אלו.  

 

אפוטרופוס על הורה קשיש 

אחת הסיטואציות הנפוצות של מינוי אפוטרופוס, היא אפוטרופוס על הורה קשיש. זו נדרשת כאשר ההורה נמצא במצב רפואי אשר אינו מאפשר לו לדאוג לענייניו הרפואיים והכספיים כאחד. מדובר בדרך כלל בקשישים במצב סיעודי, במצבים של מחלות כגון אלצהיימר או בקשישים תשושי נפש. במסגרת אפוטרופוס על הורה קשיש, ידאג האפוטרופוס לרווחתו של הורה קשיש, מכל בחינה: ראשית, מן הבחינה הרפואית, על מנת שההורה יוכל לקבל טיפול רפואי מתאים. שנית, ניהול רכושו של ההורה, במסגרתו ידאג אפוטרופוס לתשלום עבור הטיפול הרפואי וכל צורך אחר של ההורה.  

 

ככלל, אפוטרופוס על הורה קשיש תינתן לילדיו של ההורה, או לקרוב משפחה אחר, אולם אם סבר בית המשפט כי מינוי קרוב משפחה לאפוטרופוס, לא ישרת את טובתו של הקשיש, מוסמך הוא למנות אדם אחר לתפקיד.  

 

אפוטרופוס על קטין

ההורים הם האפוטרופוסים הטבעיים של הילד עד להגיעו לגיל 18 ובאחריותם לדאוג לרווחתו בכל מובן. כאשר אחד מן ההורים, אינו ממלא את חובתו, יש צורך במינוי ההורה השני לאפוטרופוס בלעדי על קטין, כך שניתן יהיה לנהל את ענייני הקטין, ללא הסכמת ההורה השני. צורך זה עולה משום שפעולות רבות דורשות את הסכמת שני ההורים, למשל, ביצוע טיפול רפואי בקטין. אפוטרופסות בלעדית על קטין יכולה לנבוע מהסכם שנחתם בין ההורים, אשר קיבל את אישורו של בית המשפט, או על פי החלטת בית המשפט, הניתנת לאחר שהוגשה לו בקשה למינוי אפוטרופוס בלעדית על קטין.  

 

יש לציין כי במקרים נדירים, נשללת האפוטרופסות הטבעית של שני ההורים ובית המשפט ממנה לילד אפוטרופוס. למשל, כאשר שני ההורים הוכרזו כפסולי דין. במצב זה, בו בית המשפט יוצר אפוטרופוס בלעדית על קטין, ייתן עדיפות לאדם שהוא קרוב משפחה של הקטין, אלא אם סבר שאין הדבר משרת את טובת הקטין. טרם המינוי ישמע בית המשפט את דעתו של החסוי, היה והוא מסוגל להבין את משמעות העניין.  

 

טופס להורדה 

בקישור זה תוכלו למצוא דוגמא לבקשה למינוי אפוטרופוס.  

 

 

עו"ד ומגשרת מאיה רוטנברג העומדת בראש מחלקת דיני משפחה ברוטנברג, משרד עורכי דין, הינה בעלת ניסיון של מעל 15 שנים בתחום דיני המשפחה, עו"ד מאיה רוטנברג צברה ניסיון רב בניהול תיקי גירושין, אפוטרופסות, הסכמי זוגיות, צוואות וירושות ולרשותה משרד הכולל צוות עורכי דין בעלי מומחיות מגוונת בעולם המשפט.

מעוניינים להתייעץ? אנחנו כאן בשבילכם.

יצירת קשר עם עו''ד מאיה רוטנברג


באפשרותכם למלא את טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן להשיג אותנו באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל D קומה 4 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building D, 4th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 
 
*
*
טען קובץ
checked

 

שאלות ותשובות בנושא אפוטרופוס

 

ש: מהי אפוטרופסות?  

 ת: זהו מינוי של אדם כאחראי על רווחתו של אדם אחר, הנקרא חסוי. המינוי נעשה כאשר החסוי אינו יכול לדאוג לענייניו מפאת מגבלה כלשהי. האפוטרופוס מבצע פעולות שונות בשמו של החסוי, בהתאם לסמכויות שקיבל במינוי.  

 

ש: ישנם סוגי אפוטרופסות שונים – מהם? 

ת: מינוי של אפוטרופוס יכול להיות לענייני גוף, לענייני רכוש או לשניהם. המינוי יכול להיות גם מוגבל לסמכות ספציפית. אפוטרופסות יכולה להיות לזמן מוגבל או לצמיתות.  

 

ש: עבור מי ימונה אפוטרופוס? 

ת: מינוי אפוטרופוס ייעשה במספר מקרים, למשל, אפוטרופסות על ילד, אפוטרופסות על קשיש אשר אינו יכול לדאוג לעצמו ולכל מי שבית המשפט הכריז עליו כי הוא פסול דין.   

 

ש: כיצד מוציאים צו לאפוטרופסות?  

ת: יש להגיש בקשה בכתב למינוי אפוטרופוס. לבקשה יש לצרף מסמכים, כגון חוות דעת רפואית המפרטת את מצבו של החסוי ותצהיר המאמת את העובדות שבבקשה.  

 

ש: ביטול אפוטרופסות – כיצד עושים זאת? 

ת:  על ידי הגשת בקשה לבית המשפט. עד לאישורה של הבקשה, על האפוטרופוס להמשיך למלא את חובותיו כלפי החסוי במסירות ובתום לב.  

 

חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (תיקון מס' 18), התשע"ו-2016

guardian, custodian, executor, trustee law 2016 amendment pdf download hebrew
דרג את הכתבהדירוג כתבה חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (תיקון מס' 18), התשע"ו-2016: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים

אפוטרופוס לגוף - לעניינים אישיים

דרג את הכתבהדירוג כתבה אפוטרופוס לגוף - לעניינים אישיים: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

סל טיפול- אפוטרופוס לעניינים אישיים ולרכוש

דרג את הכתבהדירוג כתבה סל טיפול- אפוטרופוס לעניינים אישיים ולרכוש: 3 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

טופס בקשה למינוי אפוטרופוס להורדה

דרג את הכתבהדירוג כתבה טופס בקשה למינוי אפוטרופוס להורדה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים

25/10/2018 בהמש לענייני משפחה תא, ש' ארז שני פסד עוסק בכך שפעולות שמבצע אפוטרופוס שמונה לאדם קשיש, דורשות את אישורו של בית המשפט (תמש 52696-03-18)

דרג את הכתבהדירוג כתבה 25/10/2018 בהמש לענייני משפחה תא, ש' ארז שני פסד עוסק בכך שפעולות שמבצע אפוטרופוס שמונה לאדם קשיש, דורשות את אישורו של בית המשפט (תמש 52696-03-18): 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

הטיפול בבקשה למינוי אפוטרופוס

דרג את הכתבהדירוג כתבה הטיפול בבקשה למינוי אפוטרופוס: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

דף הסבר לבקשה למינוי אפוטרופוס לגוף / רכוש

דרג את הכתבהדירוג כתבה דף הסבר לבקשה למינוי אפוטרופוס לגוף / רכוש: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

דף הנחיות לאפוטרופוס לרכוש או לרכוש ולעניינים אישיים | האפוטרופוס הכללי והכונס הרשמי

דרג את הכתבהדירוג כתבה דף הנחיות לאפוטרופוס לרכוש או לרכוש ולעניינים אישיים | האפוטרופוס הכללי והכונס הרשמי: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים

תביעה לביטול מינוי אפוטרופוס | תמ"ש 2746-08-16 פלוני נגד האפוטרופוס הכללי מחוז חיפה והצפון ואח'

סעיף 33 (א) (4) לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות קובע כי בית המשפט רשאי למנות אפוטרופוס "לאדם אחר שאינו יכול, דרך קבע או דרך ארעי, לדאוג לענייניו, כולם או מקצתם, ואין מי שמוסמך ומוכן לדאוג להם במקומו".

סעיף 33 (א) (ד) תיקון מס' 18 התשע"ב – 2016 קובע: "בית המשפט הממנה אפוטרופוס לבגיר לפי סעיף 33 (א) (4)יפרט בהחלטתו עניין אחד או יותר שיימסרו לאפוטרופוס מבין העניינים האלה: עניין מסוים או עניינים מסוימים שיקבע בית המשפט; עניינים רפואיים; עניינים אישיים; ענייני רכוש."

בבוא בית המשפט לקבוע את תקופת המינוי של אפוטרופוס שמונה ישקול לצמצם את התקופה אם ניתן להשיג את המטרה שלשמה מונה האפוטרופוס בתקופה קצרה יותר.בית המשפט רשאי לתת בצו המינוי הוראות בנוגע לפעולתו של אפוטרופוס ולקבוע תנאים והגבלות לגבי פעולתו.

הגבלת הכשרות שנועדה לסייע לאנשים שאינם מסוגלים לדאוג לענייניהם ולהגן עליהם מפני ניצול ופגיעה, הפכה לא אחת, לכלי המגביל את זכויותיהם ואת חירותם של האנשים לקבל החלטות בנוגע לגופם ולרכושם, או לבצע פעולות בקשר להם.

החוק מגדיר את תפקידיו של התומך, לרבות סיוע בקבלת מידע, סיוע בהבנת המידע והחלופות העומדות בפני האדם וסיוע במימוש ההחלטה ובביטויה כלפי צדדים שלישיים, וכל זאת תוך דגש על כך שתומך בקבלת החלטות לא יקבל החלטות במקום האדם.

בבסיס כל דיון בנושא אפוטרופסות ניצבת התנגשות בין ערכים – ערך השגת הגנה, שיפור הטיפול הבריאותי, שיפור תנאי המחייה ומיצוי זכויות ולעיתים אפילו הצלת חיים של אנשים פגיעים מזה אל מול ערך החירות, חופש הבחירה והאוטונומיה מזה.

קיים החשש שבאם תבוטל האפוטרופסות בכל העניינים בבת אחת ירדו לטמיון ההישגיים שחלו במצבו של התובע אשר הושגו בעבודה קשה ומאומצת ותחול התדרדרות במצבו כפי שהיה טרם המינוי, של הזנחה פיסית, תפקודית וכלכלית.
דרג את הכתבהדירוג כתבה תביעה לביטול מינוי אפוטרופוס | תמ"ש 2746-08-16 פלוני נגד האפוטרופוס הכללי מחוז חיפה והצפון ואח': 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים

תובענה למינוי אפוטרופוס קבוע לגוף ולרכוש לחסויה: א"פ 52686-10-15 ל. ואח' נגד נ.(חסויה} ואח'

בבית משפט לענייני משפחה בתל אביב - יפו
לפני כבוד השופט ארז שני

ככלל, ריבוי אפוטרופוסים אינו רצוי ואם שניים הם זוג, אזי שלושה הם כבר קהל. קל וחומר שריבוי אפוטרופוסים המחזיקים בעמדות מנוגדות אינו לטובת החסויה, שכן צפוי אז שהאפוטרופוסים יעסקו, במקום בטובת החסויה, בסכסוכים הפנימיים שביניהם.

ברור מעמדתה של הגברת מ. גם מעמדתו של הנכד, כי התכלית היחידה שהם רואים למינוי הינו "פיקוח תאוות הבצע" שהם מייחסים לאפוטרופות ולא יסייעו דברי עורכת התסקיר, כי הפיקוח ממילא מתרחש על-ידי מחלקת הפיקוח על אפוטרופסים ומינוי אפוטרופוס מגביל את היכולת לתמרן בכספי מוחלש ולא להפך.
דרג את הכתבהדירוג כתבה תובענה למינוי אפוטרופוס קבוע לגוף ולרכוש לחסויה: א"פ  52686-10-15 ל. ואח' נגד נ.(חסויה} ואח': 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
5 מדרגים

א"פ 19950-05-15 היועמ"ש-משרד הרווחה והשירותים החברתיים חיפה נ' ה. (חסויה) ואח'

דרג את הכתבהדירוג כתבה א"פ 19950-05-15 היועמ"ש-משרד הרווחה והשירותים החברתיים חיפה נ' ה. (חסויה) ואח': 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים

Request for details on the missing assets managed by the Administrator General

download doc
דרג את הכתבהדירוג כתבה Request for details on the missing assets managed by the Administrator General	: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים

בקשה לבירור פרטים על רכוש נעדרים המנוהלים ע"י האפוטרופוס הכללי

להורדה DOC
דרג את הכתבהדירוג כתבה בקשה לבירור פרטים על רכוש נעדרים המנוהלים ע"י האפוטרופוס הכללי	: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים

ויתור על אפוטרופסות עמ"ש 23883-05-10 פלוני נ' אלמונית ואחרים

בבית המשפט המחוזי בירושלים
דרג את הכתבהדירוג כתבה ויתור על אפוטרופסות  עמ"ש 23883-05-10 פלוני נ' אלמונית ואחרים: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
5 מדרגים

הצעת חוק קטין עצמאי, התשע"ד-2014

דרג את הכתבהדירוג כתבה הצעת חוק קטין עצמאי, התשע"ד-2014: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים

הצעת חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (תיקון - החלטה של אם ששהתה במקלט לנשים מוכות עם ילדיה לצורך רישום למוסד חינוכי ומתן טיפול נפשי לילדיה), התשע"ו-2015

דרג את הכתבהדירוג כתבה הצעת חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (תיקון - החלטה של אם ששהתה במקלט לנשים מוכות עם ילדיה לצורך רישום למוסד חינוכי ומתן טיפול נפשי לילדיה), התשע"ו-2015: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
3 מדרגים

הנחיות לאפוטרופוס- השקעת כספי חסוי (בקשה לבית משפט)

דרג את הכתבהדירוג כתבה הנחיות לאפוטרופוס- השקעת כספי חסוי (בקשה לבית משפט): 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
6 מדרגים

הסבר לבקשה למינוי אפוטרופוס לגוף / רכוש

דרג את הכתבהדירוג כתבה הסבר לבקשה למינוי אפוטרופוס לגוף / רכוש: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
4 מדרגים

]חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב 1962 doc

דרג את הכתבהדירוג כתבה ]חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב 1962 doc: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
5 מדרגים

]חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב 1962

דרג את הכתבהדירוג כתבה ]חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב 1962: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
עבור לתוכן העמוד
עורך דין גירושין