צור קשר דיני משפחה וגירושין צור קשר

צור קשר

checked
גירושין דיני משפחה וגירושין גירושין
המדריך לגירושין דיני משפחה וגירושין המדריך לגירושין

המדריך לגירושין

החלטה על ביצוע צעד לקראת גירושין יכולה להיות מפחידה ולא קלה. לפני נקיטת פעולות משפטיות, מוטב ללמוד ולהבין את זכויותיך החוקיות, את דיני המשפחה בישראל ואת תהליך הגירושין באופן כללי.

גירושין (גירושים)

כאשר בני זוג נישאים ומתחייבים זה לזו, בוודאי אינם חושבים על הליכי גירושין, הם בטוחים כי יחיו יחד לנצח, אולם המציאות לעיתים מכתיבה סיפור אחר. למעשה, על פי הסטטיסטיקה, אחד מתוך שלושה זוגות בישראל מתגרש.

 

הבשורה המעודדת היא כי גירושין אינם חייבים להיות קשים ויקרים, גירושין שנעשים בהסכמה ושיתוף פעולה אינם חייבים להיות מלווים במשבר גדול עבור בני הזוג ועבור הילדים - ניתן לעשות את זה אחרת.

 

איך להתגרש נכון? האם מומלץ לעבור הליכי גירושין ללא עורך דין? מדוע כדאי לפנות לעורך דין גירושין שהוא גם מגשר מנוסה? אלו שאלות נפוצות של לקוחות סיוע משפטי למתגרשים ונדון בהן בהמשך.

כיצד תתכוננו להליך גירושין?

 

מה זה גירושין?

גירושין/ גירושים (באנגלית: divorce) הם תהליך משפטי שבו שני בני זוג נשואים מסיימים את מערכת היחסים המשפטית והפיננסית שלהם באופן פורמאלי.

גירושין בדרך כלל כרוכים בביטול או בארגון מחדש של החובות המשפטיים והמחויבויות של קשר הנישואין. במדינות בהן אסורה ביגמיה, ובהן ישראל, בני זוג אינם רשאים להינשא לאחר לפני אישור פורמאלי על סיום קשר הנישואין - תעודת הגירושין.

 

הליך הגירושין הוא הליך קשה ומורכב, לא רק משפטית אלא גם רגשית, לא משנה כמה זמן בני זוג היו נשואים או כמה נכסים צריך לחלק, קשה להפריד את הרגשות שנצברו במהלך הנישואין ומערכת היחסים הזוגית מהפרוצדורה הכרוכה בלהתגרש ולפרק תא משפחתי. מהצד המשפטי, הגירושין כרוכים בתהליך משפטי, שעשוי לכלול סוגיות של חלוקת רכוש, חלוקת חובות, משמורת ילדים, תשלום דמי מזונות - מזונות ילדים , מזונות אישה.

נושאים הכרוכים בגירושין יכולים להיקבע בהסכמה בין בני הזוג, בניסוח הסכם גירושין או הסכם ממוני שנחתם לפני או במהלך הנישואין (הסכמה בנושא גירושין כפופה לאישור בית המשפט/ בית דין דתי).

במקרה של חוסר הסכמה בין הצדדים נקבעים ענייני הגירושין על ידי פסיקה של בית דין או בית משפט מוסמך.

דרך המלך: גירושין בהסכמה / בשיתוף פעולה

הצעד הראשון לגירושין קלים יותר הוא להחליט על גירושין בהסכמה. פירוש הדבר הוא, כי בני הזוג בוחרים באלטרנטיבה של גירושין בהסכמה וזו מהווה תחליף למאבק המשפטי המתיש אשר מאפיין רבים מהליכי הגירושין. משמעות הדבר הלכה למעשה: ניהול משא ומתן בין הצדדים על נושאי הגירושין, גיבוש הסכמות וחתימה על הסכם גירושין מאוזן והוגן.

במידה וישנה הסכמה בין בני הזוג בכל הסוגיות הרלוונטיות, יוכלו לפנות אל עורך דין גירושין משותף, אשר ינסח עבורם הסכם גירושין. במקרים בהם טרם גובשו הסכמות בין הצדדים, כדאי כי כל אחד מהצדדים יהיה מיוצג על ידי עורך דין מטעמו וכך יתנהל משא ומתן עד לגיבוש הסכם.

 

 

ההתחלה: הליך הגירושין

איך מתחילים הליך גירושין? עד לא מזמן הליך גירושין היה מתבצע בבית משפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני, אולם החל מיולי 2016 נכנס לתוקף חוק גישור חובה)הנקרא גם חוק הגירושין החדש חוק גישור גירושין או חוק המהו״ת) טרם פתיחת הליכים חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), התשע"ה-2014.

אם עד לכניסת החוק לתוקף הליך גירושין היה נפתח בתביעת גט לבית הדין הרבני ויתר הסוגיות המשפטיות כגון: משמורת ילדים וחלוקת הרכוש היו נידונות בערכאה שרכשה סמכות לכך (מרוץ הסמכויות).

כיום הליך גירושין נפתח בבקשה ליישוב סכסוך, אשר במסגרתה מוזמנים בני הזוג (הצדדים) להליך גישור ביחידת הסיוע שנמצאות בסמוך לבתי המשפט לענייני משפחה או לבתי הדין הרבני.

התביעה: תביעת גירושין - כאשר הגירושין אינם בהסכמה ואחד מבני הזוג מעוניין להתגרש עליו להגיש תביעת גירושין בבית הדין הרבני באזור מגוריו, לא ניתן להגיש תביעת גירושין בבית משפט לענייני משפחה שכן נושא זה הינו בסמכות בית הדין הרבני בלבד.

 

כמה עולה עורך דין גירושין בישראל?

הסיבה: עילת הגירושין

בהגשת תביעת גירושין יש להוכיח את הסיבה להפסקת הנישואין, הגשת תביעת גירושין לבית הדין הרבני ללא סיבה עלולה להוביל לדחיית התביעה על ידי בית הדין. לעילת הגירושין משמעות רבה שיכולה להשפיע על נושא המזונות או הכתובה והתנהלות ההליך. גם אם בני הזוג חילונים והגירושין נראים כמובנים לבני הזוג על פי דיני המשפחה בישראל הכפופים לדין הדתי, בהליך הגירושין חובה לציין עילה לגירושין. מומלץ להתייעץ עם עורך דין גירושין בנושא בטרם מציינים את עילת הגירושין.

מה צריך כדי לפתוח תיק ברבנות?

פתיחת תיק גירושין ברבנות כמה עולה ?

ההסכם: חתימה על הסכם גירושין

בני זוג אשר הגיעו להסכמות בענייני הגירושין, יחתמו עלהסכם גירושין מסודר, אשר יעגן באופן מלא, וברור את טיבן של ההסכמות הללו. יודגש כי על ההסכם להיות מנוסח על ידי עורך דין גירושין (מומלץ), אשר יבנה הסכם המותאם באופן אישי לצדדים.

 

נציין כי בשל משמעותיו הרבות של הסכם זה, הוא טעון את אישורה של ערכאה משפטית: ^בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.

 

תפקידה של הערכאה המשפטית היא לוודא כי בני הזוג מבינים את השלכותיו של ההסכם וכי הם חתמו עליו ללא שהופעל עליהם לחץ כלשהו, אלא מרצון חופשי וכנה.

מה כולל הסכם גירושין? ההסכם יתייחס לכל סוגיה רלוונטית אשר עולה בעקבות הגירושין, למשל:

          אם בני הזוג צברו רכוש בתקופת הנישואין, יש לבצע חלוקת רכוש;

          היה ולבני הזוג יש ילדים, יש להתייחס לנושא של משמורת ילדים ודמי המזונות;

          כאשר בבעלותם של בני הזוג דירת מגורים, יש לבצע פירוק שיתוף בדירה.

חצי חצי?גירושין וחלוקת רכוש

חלק ניכר מהזוגות המתגרשים, הספיקו לצבור רכוש בתקופת נישואיהם. על כן, כחלק מהליך הגירושין, יש לבצע חלוקת רכוש בין בני הזוג. סוגיה זו יוצרת במקרים רבים, מחלוקת גדולה בין בני הזוג משכל צד מבקש לדאוג לאינטרס הכלכלי שלו.

על מנת להימנע ממאבק משפטי בעניין זה, חשוב כי בני הזוג ינסו להגיע לעמק השווה ולכלול את הסוגיה של חלוקת הרכוש בהסכם הגירושין. עורך הדין אשר ינסח את ההסכם, יקפיד לערוך פירוט מדויק של כלל הרכוש אשר בבעלות בני הזוג ולהגדיר במפורש את אופן החלוקה.

תשלומי המזונות:גירושין ומזונות

הסוגיה של דמי מזונות ילדים, גם היא עלולה ליצור סכסוך בין הצדדים ולהוביל לתביעה משפטית. הדרך להימנע מכך ולהתגרש בצורה קלה יותר, היא כאמור, להגיע להסכמה. על בני הזוג לנהל משא ומתן כנה ופתוח, בדבר גובה המזונות המתאים, אשר צריך מחד לשקף את צרכי הילדים ומאידך, להיות תואם לרמת ההכנסה של האב.

 

למדריך מלא על מזונות

במסגרת הסכם הגירושין, חשוב לפרט את סכום המזונות החודשי, את מועד התשלום וצורת התשלום, זאת בכדי להימנע מאי הבנות ומהיווצרות מחלוקת בעניין זה. עוד נציין כי במקרה שלמשמורת משותפת, ראוי להפחית את דמי המזונות היות שההורים חולקים את החזקה על הילדים, בשונה ממשמורת מלאה, בה שוהים הילדים מרבית הזמן אצל הורה אחד.

הזכויות:זכויות האישה במהלך תהליך גירושין

ישנם שיקולים רבים במהלך הגירושין לגבי זכויות האישה וחשוב שתקבל סיוע משפטי על מנת לממשן. מומלץ לקבל "עוץ ולשקול את בחירת הערכאה השיפוטית: האם להגיש תביעה בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני. קיים מרוץ סמכויות בין שני הערכאות ולגבי מי מהן תדון בנושא המזונות וחלוקת הרכוש, האם נושאים אלו "דונו כרוכים לערכאה השיפוטית אשר תדון בתביעת הגירושין.

 

זכויות האישה בתחום משמורת על הילדים, חזקת הגיל הרך בגיל 0-6 של הילדים כאשר לאישה זכות כי הילדים "שארו בחזקתה, למעט נסיבות מיוחדות בדרך כלל על פי זכות האישה הקמה לפי חזקת הגיל הרך, לבעל לאחר הגירושין יש זכויות לזמני שהות עם הילדים אשר נקבעים על ידי בני הזוג או על ידי בית המשפט.

זכות האישה למזונות ילדים ניתנת לאכיפה באמצעות הוצאה לפועל או דרך המוסד לביטוח לאומי. כאשר האב מחויב בהתאם לחוק המזונות בתשלום מזונות חודשי (עבור: חינוך וצרכים בריאותיים, מזון, ביגוד והנעלה, מדור). תשלום המזונות מועבר לזכות האם המשמורנית בעבור ילדיו הקטינים. בגילאים 6-15 בהתאם לזמני השהות ויחס ההכנסות בין ההורים, תבוצע חלוקה שוויונית של תשלומי המזונות, בהתאם לפסיקה תקדימית (בע״מ 919/15) של בית המשפט העליון.

הזכות למזונות אישה: הכלל במזונות אישה הוא שעל הבעל לשמור על אותה רמת חיים אליה הורגלה האישה בזמן חייהם המשותפים. האישה זכאית על פי חוק לקבל מזונות אישה מבעלה (כולל: ביגוד והנעלה, צרכים רפואיים, אחזקת רכב, בילויים ועוד.) הזכות קיימת לאישה בזמן הליך הגירושין ועד לסיום התביעה וסידור הגט.

מלבד זאת לזכות האישה כלים משפטיים וסעדים זמניים עד התבררות תביעת הגירושין בבית משפט. כגון: תפיסת נכסים, צו הגנה, צו עיכוב יציאה מהארץ, צו עיקול, צו הגבלת שימוש בנכסים, כינוס נכסים ועוד.

הילדים: גירושין - איך מספרים לילדים?

גירושין יולדים קטנים, כיצד להתגרש בלי לפגוע בילדים? מן האמור לעיל אנו למדים כי ניתן לצלוח את הפן המשפטי של הליך הגירושין בצורה קלה ונכונה יותר, באמצעות הסכם גירושין.

הליך הגירושין כאשר לבני הזוג ילדים, טומן בחובו קושי מרכזי נוסף מלבד הפן המשפטי והוא איך לספר לילדים על הגירושין. ראשית, חשוב מאוד כי ההורים יקיימו יחד שיחה מסודרת עם הילדים, בה הם מבשרים להם על הפרידה. על ההורים להיות מאוחדים בדעתם וברורים מאוד ומנגד, יש להקפיד בשיחה זו על מתן תחושת ביטחון לילדים ולהבהיר להם כי הוריהם נפרדים זה מזו אך לא מהם.

 

שנית, יש להבין כי תגובת הילדים לגירושין, יכולה להיות קשה יש לתת להם זמן להסתגל. הילדים יכולים להפגין שינויים מסוימים בהתנהגות בתקופת הגירושין עצמה ולאחריה, אך חשוב להיות סבלניים ופתוחים בעניין זה. יחד עם זאת, יש לשמור על ערנות ובמקרה של קש" הסתגלות שאינם חולפים, לפנות לקבלת "עוץ מקצועי.

קטינים: גירושין עם ילדים קטנים

כיצד מתגרשים כשיש ילדים קטנים ועל מה כדאי לשים לב? בני זוג העוברים תהליך גירושין עם ילדים קטנים, חווים תהליכי גירושין מורכבים יותר מהליכי גירושין ללא ילדים, הליכי גירושין אלו דורשים התייחסות רבה לפרטים רבים.

גירושין עם ילדים עד גיל חמש שונים מגירושין עם ילדים בוגרים. בגירושין עם ילדים קטנים, נדרשת הסכמה בין ההורים שתתורגם להסכם גירושין (או פס״ד) המסדיר את חלוקת החובות והזכויות של ההורים, כדי ליצור תיאום חלוקת זמני השהות, חינוך וגידול הילדים, התנהלות כלכלית במחשבה על טובת הילדים, תיאום ותקשורת מול מוסדות חינוך, נסיעות, חו״ל, הסעות וכדי.

חשיבות הפרטים בהסכם בין ההורים על גידול הילדים הקטנים: כאשר הילדים קטנים קשה לאמוד את הצרכים שיתהוו לאחר הגירושין, פרטים קטנים שנראים זניחים יכולים להפוך למחלוקות שיובילו לסכסוכים משפטיים ועתירות בעתיד.

לכן חשוב ומומלץ כי עורך דין לגירושין בעל ניסיון בתיקי גירושין מורכבים ינסח את ההסכם בין ההורים או לחילופין יתעקש על הדברים הנכונים בבית המשפט.

חשוב לזכור! בעת הכנת הסכם גירושין עם ילדים קטנים גם אם ההורים בהליך גישור גירושין, כדאי להיעזר בייעוץ עורך דין גירושין.

מגשר עורך דין: למגשר שאינו עו״ד בעל ניסיון בייצוג בבתי משפט אין את הכלים לבנות הסכם שלוקח בחשבון את מגמות הפסיקה האחרונה וכך יישמטו פרטים שיובילו את ההורים למאבק משפטי חוזר עם הוצאות נוספות ופגיעה בטובת הילדים. הפרטים הקטנים בהסדר בין ההורים הם אלו שעלולים להוביל למשברים גדולים בעתיד, כשהילדים הקטנים יגדלו.

מה ההבדל בין גירושין עם ילדים קטנים לגירושין כאשר הילדים בגיל שהם עצמאיים? ילדים קטנים עד גיל 5 עדיין אינם עצמאיים בענייני היום ויש ללוות אותם באופן שוטף.

ההורים המתגרשים נדרשים ליצור מנגנון תיאום הדוק ולשתף פעולה בצורה מוסכמת ברורה ואחראית בכל הקשור לגידולם של ילדים קטנים.

 

כאשר מדובר בילדים אשר מבחינת בגרות מנטאלית מסוגלים להתנהל באופן עצמאי, לתקשר עם ההורים ובכך להקל על התקשורת והתיאום בין ההורים. מצב זה מקל על ההורים להתנהל במציאות היום יומית עם ילדים לאחר הגירושין.

עו"ד המלווה את ההורים בגירושין ישים דגש כבר במהלך המו״מ לניסוח הסכם הגירושין, למציאת פתרון מגשר על השינויים הצפויים לאחר הפרידה וייצור מנגנון נכון לכל שלב בחייהם של הילדים, החל מהיותם קטינים וגדילתם לגיל בגירים - מגויסים לצבא ובלימודים גבוהים.

ייעוץ הגירושין מומלץ להורים שילדיהם בגיל הרך ואין להם ניסיון קודם בגידול ילדים.

מדוע? הורים לילדים קטנים יתקשו לקחת בחשבון את כל הצרכים שישתנו עם התבגרותם של הילדים ללא "עוץ. סכסוכים רבים לאחר הגירושין מתפתחים כשהילדים גדלים ונכנסים למסגרות כגון צבא ואוניברסיטה וצרכיהם משתנים.

בהסכמה על תנאי הגירושין, יש לקחת בחשבון כי מצבם הכלכלי של ההורים יכול להשתנות לטובה או לרעה. ״תכנו גם שינויים בנסיבות שבהם הורה נישא בשנית או יעבור לגור בחו״ל לאחר הגירושין.

חשוב שעורך הדין יפעל ליצירת מנגנונים נכונים לגידול הילדים- יצירת הסכם אחיד שלא לוקח בחשבון את השינויים הכרוכים בגדילת הילדים, ערכו מועט ויגביר את החיכוך בין ההורים בעתיד.

אם אתם עומדים בפני הליך גירושין, חשוב שתדעו - אפשר להתגרש נכון וחכם, ללא מאבקים משפטיים מיותרים. זאת באמצעות גירושין בשיתוף פעולה וחתימה על הסכם גירושין.

מתי להתייעץ? הליך הגירושין הוא הליך מורכב מבחינה משפטית והוא דורש התנהלות זהירה ושקולה, על מנת שזכויות הצדדים לא יפגעו. לשם כך, יש לפנות בשלב מוקדם לייעוץ משפטי אצל עורך דין גירושין, אשר יבחן את נסיבות המקרה ובהתאם, יחליט על אופן ניהול התיק.

הפתרון הטוב ביותר במידה ומחליטים לסיים ח" נישואין הינו להגיע לידי חתימה עלהסכם גירושין , כאשר לעיתים לשם הגשמת מטרה זו, פונים הצדדים להליך שלגישור גירושין .

קבלת יעוץ משפטי לגירושין

התנהלות נכונה בהליך הגירושין, דורשת קודם כל, פנייה מוקדמת לייעוץ משפטי. כך יכול עורך הדין לתכנן את האסטרטגיה המשפטית של הליך הגירושין על פי שיקול דעתו וניסיונו המקצועי, ללא כל מגבלה אשר הציב בפניו עורך הדין שכנגד.

הדבר חשוב במיוחד בשל^מרוץ הסמכויות ביןבית הדין הרבני לבין בית המשפט לענייני משפחה. במה דברים אמורים? כאשר הלקוח מגיע אל עורך הדין בשלב מוקדם, יכולעורך דין גירושין , להחליט בהתאם לנסיבות, לאיזו ערכאה להגיש את תביעת הגירושין. אולם כאשר הצד השני הקדים לעשות והגיש תביעה לערכאה מסוימת, הרי שבכך רכשה אותה ערכאה, סמכות לדון בעניין שהובא בפניה.

על כן, בין אם קיבלתם החלטה להתגרש ובין אם אתם עדיין מתלבטים, חשוב שתפנו אל עורך דין גירושין, על מנת שתדעו מהן האפשרויות המשפטיות העומדות בפניכם: הגשת תביעה,גירושין בהסכמה , גישור גירושין וכיו״ב.

העורך דין: דגשים לבחירת עורך דין גירושין

בישראל, עורכי דין רבים העוסקים בדיני משפחה וגירושין ולבחירה נכונה של עורך הדין, משמעות מכרעת על הצלחתו של ההליך. על כן, בבואנו לבחור עורך דין לגירושין, ניתן את הדעת לשלושה פרמטרים מרכזיים:

1.מומחיות בתחום: יש לוודא כי עורך הדין הוא מומחה לגירושין באופן ייחודי, בעל ניסיון רב שנים בייצוג לקוחות בהליך זה. כמו כן, רצוי מאוד לפנות לעורך דין אשר משמש גם כמגשר בהליך גישור גירושין.

הסיבה לכך היא כי עורכי דין בעלי ניסיון בגישור גירושין, הם בעלי כישורי משא ומתן יוצאי דופן, יצירתיים וחדי מחשבה.

 

2. טיפול משפטי מתאים : בפגישת הייעוץ הראשונה, יפרט עורך דין הגירושין בפני הלקוח, את האסטרטגיה שלו לטיפול בתיק. הלקוח צריך להרגיש כי גישתו של עורך הדין מתאימה לו.

3.  כימיה וביטחון: הלקוח צריך להרגיש תחושת ביטחון ואמון כלפי עורך דינו וניתן כבר בפגישה הראשונה, להתרשם מעורך הדין ולהרגיש האם קיימת כימיה בין הלקוח לעורך הדין, אשר תאפשר תקשורת פתוחה ונוחה.

הסכמה: הסכם גירושין | גירושין בהסכמה

בשנים האחרונות, רבים מהליכי הגירושין בישראל, מתנהלים בדרך של גירושין בהסכמה : הצדדים חותמים עלהסכם גירושין ואינם נדרשים להגיש תביעות משפטיות בערכאות השונות. במצב זה,מרוץ הסמכויות אינו מכתיב את הדרך ובני הזוג יושבים עם עורכי דינם ומגיעים לפשרות בכל העניינים העומדים על הפרק.

הסכם גירושין צריך לכלול כל עניין רלוונטי העולה בעקבות הפרידה, כאשר ככלל, עוסק הוא בשלושה נושאים עיקריים :משמורת ילדים, תשלום מזונות ילדים ו חלוקת הרכוש .

הדרך לחתימה על הסכם גירושין, אינה תמיד קלה ובמקרים רבים, פונים הצדדים אל גישור גירושין .

למאמר בנושא סעיפים מרכזיים בהסכם גירושיןלחץ כאן

 

גישור גירושין (Divorce Mediation)

חתימה עלהסכם גירושין , דורשת ניהול דיאלוג פתוח ואפקטיבי, על מנת לגבש הסכמות בנושאים השונים. לעיתים קרובות, זקוקים הצדדים לעזרה בהגעה לפשרות ועל כן פונים אל גישור גירושין .

במסגרת הליך הגישור, יושב המגשר עם הצדדים, מתעמק בנסיבות המקרה ומאתר את מוקדי המחלוקות המרכזיים. המגשר, אשר אינו מייצג אף אחד מן הצדדים והוא ניטרלי לחלוטין , מציע פתרונות מתאימים לכל סוגיה, אשר מצד אחד ידרשו פשרה מסוימת, אך מאידך ישביעו את רצון שני הצדדים. על מנת שהליך של גישור גירושין יהיה פורה, חשוב שהמגשר יהיה עו"ד המתמחה בדיני גירושין ובעל ניסיון רב בהליכי גישור.

אחרי הגירושים: מה קורה לאחר הגירושין?

טקס הגירושין ברבנות תם ונשלם, אך מהי הפרוצדורה לאחר שבני הזוג יוצאים מהרבנות? לאחר מספר ימים, בני הזוג יקבלו בדואר שני מסמכים:

הטקס: מעשה בית דין: במהלך טקס הגירושין ברבנות קלף הגט נקרע על ידי הדיין. הגט אינו נשמר ואין מסמך המהווה ראיה לגירושין כדין. כתחליף לגט בית הדין כותב מסמך "מעשה בית דין" שהוא למעשה האישור על הגירושין וחתומים עליו שלושה דיינים. העתק ממסמך זה ממנו "שלח לידי הגרוש והגרושה.

התעודה:תעודת גירושין

תעודת הגירושין היא המסמך הרשמי המהווה אסמכתא חוקית והלכתית לסיום הנישואין. בישראל, קיים איסור הלכתי להיות בקשר עם אדם אחר טרם הגירושין, ולכן עד לטקס הגירושין ושלאחריו מתקבלת תעודת הגירושין , בני הזוג עדיין מחויבים לקשר הנישואין. כאשר אדם מתחתן עם אדם אחר, בעודו נשוי/נשואה מבחינה חוקית מעשה זה אינו חוקי בישראל והוא נקרא ביגמיה.

 

תעודת ג


 

 

מאת Chief Rabbinate of Israel - ארכיון עין השופט, נחלת הכלל

 

 

מרגע קבלת התעודה, בני הזוג באופן רשמי אינם מחויבים זה לזו. הצגת תעודת גירושין מאפשרת לשנות את הסטטוס המשפחתי ברישומי מנהל האוכלוסין (משרד הפנים) . העתק של תעודת הגירושין אפשר ניתן במזכירות בית הדין הרבני שבוצע בו הגט.

יחסים בטרם סיום הגירושין: פוליגמיה וגירושין

נשואי כפל או רב-זוגיות, הפוליגמיה (באנגלית: Polygamy) מוגדרת כנישואין ליותר מבן זוג אחד היא ההפך מנישואים עם בן זוג אחד - מונוגמיה monogamy. מקרי הפוליגמיה הנפוצים ביותר הם מסוג פוליגיניה, גבר אשר לו מספר בנות זוג. הפוליגמיה אסורה על פי החוק הפלילי בישראל. במדינות בעולם בהן מותרת הפוליגמיה, יש השפעה על תהליכי הגירושין ומחקרים מראים כי בנישואים מפוליגמיים שיעור הגירושין עולה.

המשרד לגירושין נכונים: משרד עורכי דין רוטנברג

עו״ד ומגשרת מאיה רוטנברג העומדת בראש מחלקת דיני משפחה ברוטנברג, משרד עורכי דין, הינה בעלת ניסיון של מעל 20 שנים בתחום דיני המשפחה, מאחוריה ניסיון רב בניהול תיקי גירושין וצוות עורכי דין בעלי מומחיות מגוונת בעולם המשפט.

מעוניינים להתייעץ? אנחנו כאן בשבילכם.

שאלות ותשובות בנושא גירושין | Divorce q&a

באיזה שלב צריך לפנות אל עורך דין לגירושין?

בשלמרוץ הסמכויות, הצד אשר פותח ראשון בהליך משפטי, זוכה במקרים רבים ליתרון טקטי. על כן, כדאי לפנות לייעוץ משפטי מוקדם ככל האפשר על מנת לשמור על הזכויות בהליך הגירושין.

אני שוקל גירושין אך לא בטוח. מה עלי לעשות?

ראשית, כדאי לשקול פנייה לייעוץ זוגי על מנת לבדוק אפשרות לשיקום היחסים. היה ואפשרות זו אינה רלוונטית עבור בני הזוג, מומלץ לבחור בדרך שלגירושין בהסכמה: גיבוש הסכמות בין בני הזוג בענייני הגירושין, ללא מאבק משפטי ארוך ויקר.

להתגרש ללא עורך דין - האם זה אפשרי?

זה אפשרי אך לא מומלץ. אף בהנחה שאין בין בני הזוג מחלוקות בענייני הגירושין, חשוב מאוד לערוךהסכם גירושין מקיף ומסודר, באמצעות עורך דין, אשר יבטיח את זכויות הצדדים וימנע אפשרות של סכסוך בעתיד.

כיצד מומלץ לבחור עורך דין גירושין?

ישנם ארבעה פרמטרים מרכזיים בבחירת עורך דין לגירושין - מומחיות משפטית בהליכי גירושין, זמינות לטיפול בלקוח, שכר טרחה הוגן וכימיה אישית בין הלקוח לבין עורך הדין.

האם בני זוג יכולים לפנות לעורך דין משותף?

בהחלט, במקרה שבו לבני הזוג אין מחלוקות משמעותיות ביניהם בנושאי הגירושין, יוכלו לפנות אל עו״ד אחד משותף אשר יערוך להם הסכם גירושין בהסכמה..

כיצד גישור על ידי מגשר גירושין מוסמך יכול לעזור בעת גירושין?

כאשר ישנה מחלוקת בין הצדדים בסוגיות השונות, גישור גירושין יסייע לבני הזוג להגיע לעמק השווה ולחתום עלהסכם גירושין בהסכמה. כך יוכלו לסיים את ההליך תוך זמן קצר וללא עלויות כספיות גבוהות.

כמה עולה להתגרש | מהן העלויות הכרוכות בהליכי גירושין

העלות של תיק גירושין תלויה מטבע הדברים בנסיבות העניין, כאשר חשוב לומר כי במידה ובני הזוג יפנו לעורך דין משותף, יוכלו לחסוך בעלויות שכר הטרחה. כמו כן, זוגות הפונים להליך שלגישור גירושין ישלמו הרבה פחות עבור ישיבות הגישור, בהשוואה לבני זוג אשר ינהלו את ההליך בבית המשפט.

גירושין עם ילדים גירושין ברבנות

גירושין ללא ילדים

גירושין אזרחיים

גירושין בישראל

גירושין מאוחרים

גירושין לאחר לידה.

גירושין אזרחיים בחו״ל.

גירושין בין בני זוג שנישאו בנישואים אזרחיים

גירושין אחרי בגידה.

גירושין ביהדות.

כיצד מתבצעים גירושין בארה״ב.

גירושין בגיל מבוגר.

גישור וגירושין.

גירושין גברים.

הייטק וגירושין.

גירושין של מפורסמים.

גירושין של בעלי ממון.

גירושין דרך בית משפט

מה בין גירושין ודמי מזונות

גירושין דרך הרבנות

גירושין דתיים

כמה עולה עו"ד לגירושין בת״א?

מה ההגדרה של גירושין

כיצד נקבעם הסדרי ראיה בגירושין?

גירושין והסכם ממון


גירושין ומשמורת

גירושין וכתובה

גירושין וחלוקת רכוש.

גירושין זכויות האישה

 

מהן העילות לגירושין ?

במידה והבעל אינו דואג לצרכי האישה קיימת עילה לקבלת גט, על פי דין תורה מחויב הבעל לפרנס את אשתו לאורך תקופת הנישואין ועל כן אם הוא אינו ממלא חובה זו, תוכלי לפנות לבית הדין הרבני בתביעה לגט.

אם בעל לא מפרנס מתקיימת עילה לגירושין?

סידור הגט בין בני זוג יהודים, נעשה על פי דין תורה, הקובע כי לא ניתן להורות על מתן גט ללא שהוכחה עילה לגירושין. המשפט העברי מונה מספר עילות לגירושין לאישה ולגבר ואחת העילות הרלוונטיות לאישה היא כאשר הבעל אינו דואג לפרנסתה, קרי למזונותיה.

חובת הבעל לפרנס

על פי חוקי ההלכה, מחויב הבעל, לאורך כל תקופת הנישואין, לדאוג לצרכיה של אשתו: שארה - מזון וצרכים בסיסיים, כסותה - לבוש והנעלה ועונתה- לקיים עמה יחסי מין. הפרשנות שניתנה לשתי החובות הראשונות היא פרשנות רחבה ועל פיה, על הבעל לדאוג לכל צרכיה של האישה ולפרנס אותה.

כאשר הבעל אינו דואג לצרכיה של אשתו, "תכן והדבר ישמש לה כעילה לגירושין, היה וברצונה להיפרד. כמו כן, תוכל היא להגיש תביעה למזונות אישה, בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה, אשר יורה לבעל על תשלום חודשי לאישה עד למתן גט.

 

לכלל המחייב את הבעל לדאוג לפרנסתה של אשתו יש חריגים, על כך נעמוד מיד.

לאישה, חשוב לציין אין חובת הפרנסה כלפי הבעל ומבחינת דין תורה, היא כלל אינה מחויבת לעבוד מחוץ לבית. אולם מצופה ממנה לדאוג לילדים ולמשק הבית ואם לא תעשה כן, יכול ותוכרז כאישה מורדת ועלולה היא לאבד את כתובתה.

חובת הבעל לפרנס: החריג לכלל

כאמור מעלה, על פי דין תורה, מחויב הבעל לפרנס את אשתו, לאורך כל תקופת הנישואין, אולם לכלל זה יש חריגים. למשל, כאשר האישה עוזבת את הבית ללא סיבה מוצדקת, כגון אלימות מצד הבעל, כאשר היא אינה מקיימת את חובתה לטיפול בילדים ובבית, במקרה של ניאוף וכיו״ב.

במצבים אלו, לא זאת בלבד כי בית הדין הרבני לא יחייב את הבעל לדאוג לצרכי אשתו, אלא שהיא עלולה להיות מוכרזת כמורדת, על כל המשתמע מכך. חריג נוסף לחובת הבעל לדאוג לצרכי אשתו הוא במצב של בעיה רפואית, הפוגעת בכושר העבודה שלו ולפיכך מונעת ממנו למלא את חובת הפרנסה. בסיטואציה מעין זו, סביר כי מחדלו של הבעל לא יוכל לשמש לאישה כעילה לגירושין, היות שהוא אינו מקיים את חובתו, לא משום שאינו רוצה בכך, היות שאין ביכולתו לעשות כן.

מזונות האישה: הגשת תביעה למזונות אישה בהליך גירושין

מן האמור לעיל אנו מבינים כי בעל המסרב לדאוג לפרנסתה של אשתו, מקים לה בזאת עילה לגירושין. אולם אין די בכך, שהרי כיצד תוכל האישה לקיים את עצמה עד אשר "כנס הגט לתוקפו ותבוצע חלוקת רכוש בין הצדדים?

הדין נתן פתרון למצב זה:תביעה למזונות אישה, במסגרתה יורה בית המשפט על תשלום חודשי שיחויב הבעל להעביר לאישה, לשם כלכלתה. דמי המזונות יחושבו בהתאם להיקף צרכיה של האישה ובהתאם לרמת הכנסתו של הבעל.

בהקשר זה נהוג הכלל של "עולה עמו ואינה יורדת" אשר משמעותו כי הבעל נדרש לשמור על רמת החיים של האישה, אליה הורגלה בזמן נישואיהם, אולם הלכה למעשה בית המשפט מתחשב רבות ביכולת ההשתכרות של הבעל. כך למשל היה וחל שינוי לרעה במצבו הכספי של הבעל, הרי שתהיה לכך משמעות בפסיקת המזונות. תשלום זה חשוב להבהיר, יחול על הבעל כל עוד בני הזוג נשואים ותוקפו יפוג בעת פקיעת הנישואין.

עורכת דין גירושין מאיה רוטנברג, מנהלת תחום דיני משפחה וירושה במשרד עורכי דין רוטנברג בת"א. המשרד הינו מהמובילים בתחום וקיים מעל 20 שנה, עו״ד מאיה רוטנברג הינה בנוסף מגשרת מוסמכת לתחום המשפחה, מאחוריה מעל 15 שנים נסיון בתחום, במהלכן שימשה כעורכת דין במשרדים עו"ד ציון סמוכה ו עו"ד זורח רוזנבלום בת״א ועוד. במידה ואת/ה זקוק/ה לעזרה או מעוניין להתייעץ, ניתן לפנות אלינו בכל שאלה.

הסיבות: גירושין- למה זה קורה?

מהן הסיבות הנפוצות לגירושין 2020?

הסגר, בעקבות הקורונה והשפעתו על מקרי גירושין.

כולם שואפים לאהבה ויחסים טובים לכל אורך חיי הנישואין, אך הסטטיסטיקה על גירושין בישראל מצביעה על מגמה הולכת וגוברת של הליכי גירושין. מהן העילות לגירושין מול העילות המשפטיות

לגירושין? 10 סיבות נפוצות לגירושין.

סיבות לגירושין:

חוסר בשלות לזוגיות ארוכה וחיי נישואין - זוגות רבים מתחתנים תחת לחץ חברתי, משפחה וחברים או מזדרזים להתחתן תחת אילוצים כגון הריון לא מתוכנן או מסורת. פעמים רבות בני הזוג מגלים לאחר נישואין כי אין בניהם התאמה והדרך לגירושין מהירה וקצרה.

 

חוסר תקשורת בחיי הנישואין : תקשורת טובה היא הבסיס לנישואים טובים, אך אם בני הזוג לא יודעים להקשיב אחד לשני ולהימנע מלהתנהל בצעקות ופקודות. הדרך לגירושין מתקצרת והולכת. שווה ללכת לייעוץ ולתרגל תקשורת נכונה בינכם.

 

ציפיות גבוהות מדי מבן הזוג או ציפיות לא מציאותיות: לבני זוג לפעמים תמונה לא מציאותית של התנהלות חיי הנישואין שלהם בהשראה מזוגות אחרים שמכירים או שמעו בתקשורת ובמדיה. אך המציאות לפעמים משנה את הנסיבות וצריך להתאים את הציפיות בהתאם למה שקיים.

חוסר אינטימיות בקשר: סיבה נוספת לגירושין, בני זוג מאבדים אצת המשיכה המינית עם הזמן, תדירות הסקס פוחתת. הסיבה בחלק מן המקרים בעיות בחיי המין - חיי המין בין בני זוג הם אלמנט חשוב בח" הנישואים.ירידה בחשק ורצון לקיום יחסים, בעיות בתפקוד המיני, כל אלו יכולים להוביל למשבר וגירושין.

בגידה: בגידה היא סיבה נפוצה ביותר לגירושין, במסגרת מערכת יחסים זוגית יש לרוב ציפייה לבלעדיות ביחסים האינטימיים, בני הזוג נותנים אמון אחד בשני לא לקיים קשר רומנטי מקביל עם בן זוג אחר. כאשר האמון מופר בצורה על ידי אחד מבני הזוג ומתגלה קיום קשר רומנטי מחוץ לנישואין, ללא ידיעה או הסכמה של בן הזוג, בני זוג מתקשים לסלוח על הפרת האמון. בגידה מובילה כמעט תמיד לגירושין.

סימנים לגירושין סיבות מוצדקות לגירושין

רשתות חברתיות: פייסבוק גורם לגירושין?

זכויות הגבר בגירושין - מדריך

למה נשים רוצות להתגרש?

זכויות סוציאליות: גירושין וזכויות פנסיה

במה שונה הליך גירושין לזוגות חד מיניים?

גישור חובה: חוק גירושין חדש בשנת 2016

רכוש: גירושין חלוקת חצי חצי

אילו טפסים קיימים בהליך גירושין?

גירושין טיפים

גט: מהו טקס הגירושין

טופס גירושין

התגרשת וירשת? מה הקשר בין גירושין וירושה?

גירושין ידועים בציבור מול גירושין רגילים הסבר

האם מומלץ להתגרש ללא עורך דין

גירושין ללא הסכמה

גירושין ללא הסכם ממון

נתונים: גירושין סטטיסטיקה 2017

גירושין עם תינוקת

גירושין פתיחת תיק בבית משפט או ברבנות?

מהם גירושין פיקטיביים?

גירושין כשאישה בהריון

גירושין שאלות ותשובות


גירושין עם ילדים - לעשות את זה נכון

הליך גירושין זוהי אינה חוויה קלה, אין ספק בכך, בפרט אם יש לכם ילדים משותפים. במצב זה, בני הזוג מודאגים מתגובת הילדים לפרידה ולא פעם, נוצרת מחלוקת מרה ביניהם בשאלת משמורת הילדים ותשלום המזונות. אז איך עושים את זה נכון? איך נפרדים בצורה הטובה ביותר עבור בני הזוג והילדים? על כך במאמר שלפניכם.

 

אינפומציה לילדים: לפני כל המחלוקות המשפטיות שנוצרות בדרך כלל בהליך גירושין, במקרים רבים המתח בין בני הזוג מתחיל עוד בשלב זה, עת נוצר וויכוח כיצד לספר לילדים על ההחלטה להיפרד. ובכן, ראשית חשוב להבין, כי אין דרך אחת נכונה לעשות זאת והעברת המסר צריכה להתאים לאופיים של הילדים ולרמת הבגרות הנפשית שלהם.

במקרים מסוימים, יהיה נכון לבשר את הבשורה בשיחה משותפת עם כל הילדים יחד ובמקרים אחרים, דווקא שיחה אישית של ההורים עם כל אחד מן הילדים היא האלטרנטיבה הטובה יותר. כך או כך, הכלל הבסיסי הוא כי בני הזוג חייבים לקיים שיחה מקדימה במסגרתה, יקבלו החלטה מה מספרים לילדים ואיזה מידע מתחייבים לא לשתף. אם ישנה מחלוקת בנושא, זהו המקום ללבן אותה ולערוך תיאום ציפיות, על מנת למנוע חיכוכים בשעת השיחה עם הילדים. מתקשים להגיע להסכמה? כדאי לדחות את השיחה ולקבל קודם לכן "עוץ מקצועי.

מתלבטים? פנו לייעוץ

זוגות רבים העומדים בפני גירושין, אינם מודעים לכך כי האופן שבו הם יספרו לילדים על הפרידה, ישפיע מאוד על היכולת שלהם להתמודד עם הגירושין בצורה בריאה. איך שלא יהיה, מדובר בבשורה קשה ומערערת לילדים, אך ככל שההורים יעבירו את המסר בצורה רגועה ומושכלת וימנעו מלערב את הילדים בסכסוך שלהם, כך ההתמודדות עם הגירושין, על כל המשמעויות שלה, תהיה קלה יותר.

על כן, אין להקל ראש בחשיבותה של שיחה זו עם הילדים וכאשר ישנן אי הסכמות מהותיות בעניין זה, כדאי לפנות לייעוץ מקצועי. במסגרתו, יקבלו בני הזוג כלים להתנהלות נכונה ובריאה מול הילדים במסגרת הגירושין בכלל וייעוץ ממוקד אודות הדרך הטובה ביותר עבורם לבשר לילדים על ההחלטה להיפרד, בפרט. למי פונים? כיום יש מגוון רחב של בעלי מקצוע שיכולים לסייע, כגון פסיכולוג ובפרט פסיכולוג ילדים, עובד סוציאלי, מטפל זוגי, או כל דמות מקצועית אחרת אשר בני הזוג סבורים כי יכולה לסייע להם בנושא החשוב הזה.

להיות ערניים ולשתף פעולה

בני הזוג עברו בהצלחה את השלב המורכב הזה והילדים מודעים עתה להחלטת ההורים להתגרש. מצב זה מוביל לא פעם את הילדים לשינויים התנהגותיים, בעודם מנסים להסתגל למצב החדש וזהו המקום של ההורים להיות רגישים אך ערניים. הכוונה היא שיש לתת לילדים את הזמן לעכל ולעבד את הדברים וחשוב מאוד להמשיך ולהעניק להם תחושת חום וביטחון לאורך התקופה הזו.

אולם מנגד, אם אחד מבני הזוג חש בשינוי קיצוני מדי, יש לשתף את הצד השני ולחשוב יחד מהי הדרך הנכונה לפעול, לרבות היוועצות עם אנשי מקצוע. בהקשר זה נציין כי חשוב מאוד ליידע את הגורמים הרלוונטיים במסגרות החינוך של הילדים, ראשית, על מנת שינהגו בהבנה וברגישות המתאימה ושנית, כדי שיידעו את ההורים בדבר התנהגויות או קשיים חריגים הדורשים את טיפולם והתייחסותם.

ילדים: על מה להקפיד

טיב ההתנהלות של ההורים מול הילדים במסגרת הליך הגירושין וכמובן אחריו, היא חשובה מאין כמותה. על ההורים להקפיד לשמור את הילדים אל מחוץ למשבר הזוגי שהוביל לפרידה ולהתמקד ברווחתם. אולם מטבע הדברים, אין בכך די וגם ההליך המשפטי בין הצדדים חייב להתנהל באותה אווירה מכבדת. אם ההורים ינהלו מלחמת חורמה בבית המשפט, הרי שלדבר תהיה השפעה ברורה על הילדים וכל מאמציהם לעשות הפרדה בין הסכסוך ביניהם לבין הילדים, יעלו בתוהו.

 

על כן על בני הזוג לעשות כל מאמץ כדי להתגרש בהסכמה: למקד את המחלוקת ביניהם בכל סוגיה ולהגיע לעמק השווה. כאשר מדובר על גירושין עם ילדים, הקושי המרכזי נעוץ בדרך כלל בסוגיית המשמורת והמזונות. בנוגע למשמורת, זהו המקום לחשוב בצורה כנה ושקולה מהו ההסדר אשר יטיב עם הילדים.

 

לדוגמא: כאשר האב מעוניין במשמורת משותפת והאם מתנגדת, עליו להיות סמוך ובטוח כי יש לו את המסוגלות ההורית המתאימה והאם מצידה צריכה לשקול האם התנגדותה נובעת משיקולים ענייניים. באשר לסוגיית תשלום המזונות, על בני הזוג להסכים על תשלום חודשי, אשר מצד אחד יספיק לצרכי הילדים ומצד שני, הנו תואם גם לרמת הכנסתם של שני הצדדים ולא יביא לקריסה כלכלית של האב.

התהליך השתנה: הליך גירושין

חוק הגירושין החדש מעלה שאלה- מה כולל הליך גירושין כאשר כיום חלה חובה על זוגות מתגרשים הליך גישור לפני הגשת תביעה משפטית - בהתאם לחוק יישוב סכסוכים. האם מדובר בהליך גירושין קל ומהיר או שמדובר בהליך גירושין בהסכמה.

הגישה השתנתה: רבים מתבלבלים עם ההלכה החדשה במזונות וחושבים כי יש חוק מזונות חדש. למעשה מדובר בפסיקה שמשרדנו קבע בבית המשפט העליון ועל כך תוכלו לקרא מאמרים רבים באתר ובעיתונות.

תוכלו לקרא במאמר שהעלנו על הליך הגירושין המעודכן, ההגדרה החדשה של גירושין ההשפעה של הגירושין על פי החוק החדש על זכויות האישה, במה שונה הליך גירושין ללא ילדים מהליך גירושין עם ילדים - איך פותחים תיק גירושין - הגשת תביעה לגירושין ברבנות.

איך מתגברים על גירושין.

התמודדות רגשית עם גירושין.

מה משפיע על הסיכויים להתגרש?

התמודדות ילדים עם גירושין.

דיכאון אחרי גירושין.

הסוד לגירושין בריאים

מהם גירושין בריאים? להפוך את הפרידה מבן או בת הזוג לפחות כואבת ומדכאת, להפרדות חלקה עם פחות סכסוכים ויותר הסכמות.

 

הסטטיסטיקה של גירושין אינה מעודדת, יותר ויותר בני זוג בנישואים ראשונים "פרדו בגירושין ב 5 השנים הראשונות. במהלך 20 השנים שלאחר הנישואים אחוזי הגירושין גבוהים יותר.

פרידה של בני זוג וגירושין הם אירועים קשים מבחינה רגשית, אך ניתן להיפרד גם בצורה בריאה. כן, יש גם גירושין טובים - גירושין שבהם בני הזוג נשארים בקשר חיוני ובריא ושומרים על קשר עם במשפחות החדשות שנוצרות בנישואים השניים. לא חייבים גירושין מכוערים, במיוחד כשמבינים את החשיבות של טובת הילדים.

אז מה הסוד לגירושין בריאים? התשובה היא, שיתוף פעולה, תקשורת וגישור.

סוף הנישואים משחרר רגשות רבים של צער, כעס, חרדה ופחד. לא תמיד בני זוג לאחר גירושין רואים את זה בא, בהתחלה נראה כי טוב להם אך לפתע זה מציף רגשות שצריך להתמודד איתן.

 

עם הזמן הרגשות הקשים שוככים, ומוטב לשחרר ולהיות סלחן עם עצמך. מחקרים הוכיחו ש בני זוג שנמנעו מהלקאה עצמית ולמדו לאהוב את עצמם ללא נוכחות בן הזוג צלחו את הגירושין בהצלחה רבה יותר.

השורשים: כיצד מבטאים נכון: גירושים או גירושין?

המילה גירושין וגם המילה גירושין הן למעשה דרך הגיה שונה לאותה מילה (באנגלית: divorce). שתי המילים העבריות (שמקורן בלשון חז״ל: גירש, גירוש) גירושין וגירושין מבטאות את אותו הדבר. לשתי המילים משמעות זהה: הסיום הרשמי של קשר הנישואין בין שני בני זוג. השוני בביטוי דומה לשוני בביטוי המילים נישואים או נישואין, שגם להן משמעות זהה. על אף שהשימוש במילה גירושין קיים בוויקיפדיה לדוגמא ובמילונים רשמיים הכתיבה המקובלת והמפוצה ביותר היא ג י ר ו ש י ן.

כתיבה עם ניקוד: גרושין גרושים

 

מדריך: משפחות בסכסוך משפטי (גירושין)

אין תקציב: איך מתגרשים כשאין כסף?

סיוע משפטי עצמי - עזרה עצמית בדיני משפחה

בנושאים הקשורים בדיני משפחה - כולל גירושין, משמורת, אבהות, מזונות אישה, מזונות ילדים, הסדרי שהות, פרידה של ידועים בציבור, אפוטרופסות ושינוי שם - תוכלו להיעזר במידע המשפטי הרב של דיני משפחה באתר המוביל לגירושין  rotenberglaw.co.il. למידע נוסף חפשו במאגרי המידע שלנו למדו והיעזרו בסיוע משפטי עצמי.

תוכלו ללמוד על הליכי גירושין ודיני משפחה בעצמכם:

עשה זאת בעצמך: מידע משפטי האתר שלנו מעודד עזרה עצמית בדיני משפחה מספק מידע משפטי לבעלי דין המיצגים את עצמם בנוגע לתקנות בית משפט, הליכי בית משפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני ונושאים שונים בדיני משפחה.

טפסים משפטיים: האתר מספק טפסים משפטיים ויכול לסייע בהשלמת טפסים משפטיים.

לשאול-עורך דין -במסגרת הלימוד והעזרה העצמית לדיני משפחה תוכלו לפנות אלינו בכל שאלה, ולהתייעץ עם עורך דין בנושאי דיני משפחה.

מה הדרך הזולה ביותר להתגרש? כדי להתגרש בצורה הכי זולה, תוכלו להתחיל את התהליך באופן מקוון בעזרת הורדת טפסים והסכמים לדוגמא ולצמצם ככל האפשר את מספר השירותים המשפטיים והמקצועיים שאתם משלמים עליהם.

על מנת לבצע את הגירושין בעלויות נמוכות יותר, עליכם לוודא כי גם אתם וגם בן / בת הזוג שלכם מוכנים לעבוד יחד ולבצע את הליך הגירושין שלכם בהסכמה מלאה.

תוכן מרכזי בעמוד דיני משפחה וגירושין תוכן מרכזי בעמוד

גירושין באסלאם

חוקי האסלם בגירושין
גירושי בני זוג מוסלמים שונה מאוד בין הפלגים האסלאמיים השונים, החוקים האסלאמיים הנהוגים בנושא גירושין משתנים בהתאם לפלג אליו משתייכים בני הזוג בהליך הגירושין .

 

מעמד האישה בחברה הערבית:  זכויות הנשים בנושא הגירושין מוגבלות בהשוואה לגברים. הזכות להחליט על גירושין נתונה לגבר בתחילה, באסלאם הסוני והשיעי, במידה ואין  התניה בהסכם הנישואין הקובעת אחרת.

השופט הדתי המוסמך בענייני גירושין הוא הקאדי,  נשים נדרשות לשכנע את הקאדי בבית המשפט המוסלמי כדי  לבקש גירושין..

 

חלוקת הרכוש בגירושי מוסלמים

אם הגבר ביקש את הגירושין, האישה תקבל את הנדוניה ואת הרכוש כפי שהוסכם בהסכם הנישואין.

 

חזקת הגיל הרך באסלאם

בגירושי מוסלמים האישה  תקבל משמורת על התינוק אם הוא נזקק להנקה עד שמשמורת הילד תיושב על ידי בני הזוג או בית המשפט.

 

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה גירושין באסלאם: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
צור קשר דיני משפחה וגירושין צור קשר

צור קשר

checked
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד