עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב טלפון: 03-6161535 נייד: 0544705733  Email:office@rotenberglaw.co.il

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

גירושין דיני משפחה וענייני המעמד האישי

מהם דיני המשפחה?

דיני משפחה עוסקים ביחסים החוקיים במשפחה, ויחסי זכויות וחובות במסגרת התא המשפחתי. מקובל לכלול בתחום המשפטי של דיני משפחה את ענייני המעמד אישי - דיני אישות  (נישואים וגירושים, הורות, דת, יוחסין וירושה). בדיני המשפחה נכללים  גם זכויות וחובות הנובעים מן המעמד המשפחתי. 

 

דיני משפחה באנגלית (family law; matrimonial law; law of domestic relations).

 

תחום דיני המשפחה הינו תחום משפטי רחב ומורכב  ועל כן נדרש ידע, ניסיון והתמקצעות ספציפית מעורך הדין העוסק בו. מורכבותו של תחום דיני המשפחה נובעת מעצם היותו תחום משפטי המלווה בדרך כלל ברגשות חזקים, משברים כלכליים, נפשיים, חברתיים ועוד. 

 

הצדדים המעורבים בסכסוך המשפחתי חווים לעיתים רגשות ומשברים אשר במודע או שלא במודע, משפיעים על אופן קבלת ההחלטות בזמן הסכסוך ולאחריו.

 

תחום המעמד האישי הינו אחד התחומים העיקריים והמרכזיים בדיני המשפחה, הגידול המשמעותי שחל בשנים האחרונות באחוזי הגירושין וריבוי קיומן של משפחות שבראשן הורה עצמאי, הוביל אף לגידול מבקשי הסיוע המשפטי בתחום זה.

 

 כמו כן, ההליכים המשפטיים במקרים רבים מתמשכים ומתארכים, ולעיתים אף מתעוררים לחיים גם לאחר שהצדדים היו בטוחים שהגיעו לסיומם.
הנושא העיקרי בו עוסק תחום דיני המשפחה הוא גירושין וכל מה שכרוך ונלווה להם, כגון:
ענייני משמורת וזמני שהות של קטינים.
מזונות קטינים.
מזונות אישה.
אבהות/אמהות.
חלוקת רכוש בין בני זוג.
אלימות במשפחה.
כתובה.
עם התפתחותו של העולם המודרני, אנו עדים לקיומם של תאי משפחה מסוגים שונים ומגוונים, זוגות מעורבים (דת/ מין), משפחות שבראשן הורה עצמאי וכו'. כפועל יוצא מכך ישנן צורות נישואין וחיי שיתוף שונים, אשר גם בהן עוסק תחום דיני המשפחה:
נישואין אזרחיים.
נישואין פרטיים.
ידועים בציבור.
ילדים משותפים ללא נישואין וללא חיי שיתוף.
לאור מורכבות התחום כאמור והעובדה כי הוא מתפרש על מגוון רחב של נושאים, הוחלט בשנת 1995 להקים בישראל את בית המשפט לענייני משפחה ולהסמיך אותו לדון בכל ההליכים הנובעים מסכסוכים בתוך המשפחה. המטרה הייתה כי בני הזוג יתדיינו תחת קורת גג אחת, מול שופט אחד, שזהו תחום מומחיותו.
אולם, לעיתים החוק במדינת ישראל מסמיך גם את בתי הדין הדתיים השונים (רבני, שרעי, נוצרי ועוד), לדון בענייני נישואין וגירושין והכרוך בהם. על כן, קיימת סוגית "מרוץ הסמכויות" עליה יש לתת את הדעת בבואנו לפתוח בהליכים משפטיים.
בנוסף להליך הגירושין והכרוך בו, תחום המעמד האישי עוסק בנושאים רבים נוספים, כגון:
חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות.
תיקון שם וגיל.
אימוץ.
צוואות וירושות.
סכסוכים שונים בין אחים ובין הורים וילדיהם.
אמנת האג.
מזונות חו"ל.

מונחים בדיני משפחה Glossary of Common Terms in Family Proceedings

דרג את הכתבהדירוג כתבה מונחים בדיני משפחה  Glossary of Common Terms in Family Proceedings: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

guide to Family Law

דרג את הכתבהדירוג כתבה guide to Family Law: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
עבור לתוכן העמוד
עורך דין גירושין