עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב טלפון: 03-6161535 נייד: 0544705733  Email:office@rotenberglaw.co.il

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

צו עיכוב יציאה מהארץ

 

צו עיכוב יציאה מן הארץ

 

גירושין - עיכוב יציאה מן הארץ

עומדת להתגרש וחוששת כי האב יעזוב את הארץ ולא ישלם את מזונות הילדים? חושש כי בת הזוג תבריח נכסים לחו"ל על מנת לזכות ביתרון כלכלי על פניך בחלוקת הרכוש? על מנת להגן על זכויותיכם בהליך הגירושין, תוכלו לבקש מבית המשפט צו עיכוב יציאה מן הארץ.

 

מהו צו עיכוב יציאה מן הארץ

אחד הכלים המשפטיים החשובים בהליך הגירושין הוא צו עיכוב יציאה מן הארץ. הצו ניתן לתקופה מוגדרת, במסגרתה מי שניתן נגדו הצו, אינו יכול לעזוב את ישראל אלא באישור מיוחד אשר לשם קבלתו נדרשת הגשת בקשה. הסמכות למתן צו עיכוב יציאה מן הארץ נתונה הן לבית המשפט לענייני משפחה והן לבית הדין הרבני וניתן להגיש את הבקשה במסגרת תביעה ואף לפני שהוגשה.לעניין הסמכות למתן הצו נציין כי כאשר ניתן פסק דין בעניין מסוים ובעקבותיו נפתח תיק בהוצאה לפועל, רשאית גם היא לתת צו זה. 

 

באלו מקרים יש צורך בצו?

הצורך בהוצאת צו עיכוב יציאה מן הארץ במסגרת הליך הגירושין עולה במצבים שונים, בהתאם לנסיבות המקרה. אחת הדוגמאות החשובות ביותר אשר בהן יש צורך בקבלת הצוהיא לשם מניעה של חטיפת הילדים לחו"ל במסגרת סכסוך משמורת בין ההורים. כמו כן, משמש צו זה להבטחת תשלום מזונות ילדים על ידי האב, לסיכול ניסיון להברחת נכסים לחו"ל ולסיכול ניסיון למניעת מתן גט.

 

חטיפת הילדים לחו"ל

סכסוכי משמורת נפוצים מאוד בהליכי גירושין, כאשר במרבית המקרים, בני הזוג ממתינים להכרעת בית המשפט בעניין או פונים להליך של גישור במטרה להגיע להסכמה. אולם, למרבה הצער, ישנם מקרים בהם הסכסוך כה חריף עד כי עולה חשש כי אחד מהצדדים עלול לחטוף את הילדים לחו"ל. במצב זה, ניתן לפנות לבית המשפט ולבקש צו עיכוב יציאה מן הארץ נגד ההורה וכן עבור הילדים הקטינים, כך שתיחסם בפני אותו הורה כל אפשרות לקחת את הילדים מהארץ.

 

הברחת נכסים

במסגרת הליך הגירושין, תתבצע חלוקת רכוש בין בני הזוג. מטבע הדברים, לסוגיה זו השלכות מרחיקות לכת על מצבם הכלכלי של בני הזוג ועל אורח חייהם לאחר הפרידה. מצב זה מוביל לא פעם את מי מהצדדים לבצע פעולות של הסתרה ו/או הברחת נכסים לחו"ל על מנת לקבל יתרון כלכלי על הצד השני. כאשר עולה חשש שכזה, ניתן לנקוט בפעולות מנע שונות, ביניהן הוצאת צו עיכוב יציאה מישראל.

 

התחמקות מתשלום מזונות

אחד החששות המרכזיים של נשים רבות העומדות בפני גירושין הוא כי האב ינסה להתחמק מתשלום מזונות הילדים. כאשר ישנו חשד סביר כי האב עומד לצאת מן הארץ ויציאתו תכביד על מימוש פסק דין מזונות, בית המשפט ייעתר לבקשה ויורה על מתן הצו עד למועד המתאים. יכול זה להיות עד למתן פסק הדין ואף מעבר לזאת. לעניין זה נציין כי כאשר ניתן כבר פסק דין והאב אינו מקיימו, תוכל האם לפתוח תיק בהוצאה לפועל ולבקש צו עיכוב יציאה מן הארץ במסגרת ההוצאה לפועל.

 

שיקולי בית המשפט

עיכוב יציאה מן הארץ מהווה פגיעה חמורה בחופש התנועה ועל כן, כאשר מובאת בקשה זו בפני בית המשפט, בוחן הוא את שלושת הפרמטרים הבאים:

 

  • חשש סביר: האם ישנן ראיות לכאורה לכך כי מי שמתבקש נגדו את הצו עומד לצאת מהארץ לתקופה ממושכת או לצמיתות.

 

  • אי קיום ההליך: תנאי זה משמעו כי יציאה מהארץ תכביד באופן ממשי על קיום ההליך המשפטי, שאם לא, אין כל הצדקה למנוע את יציאתו.

 

  • מידתיות: פרמטר זה נועד לבחון האם הפגיעה בחופש התנועה אינה עולה על הנדרש והאם קיים אמצעי חלופי להשגת המטרה שלשמה נדרש הצו.

 

 

ניתן לפנות אלינו דרך טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
אנו זמינים באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU מגדל C קומה 2 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building C, 2th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

 

office@rotenberglaw.co.il

 
*
*
טען קובץ

טופס להורדה: כתב ערבות צד ג' – עיכוב יציאה מן הארץ

דרג את הכתבהדירוג כתבה טופס להורדה: כתב ערבות צד ג' –  עיכוב יציאה מן הארץ: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

כתב ערבות לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ בבית המשפט לענייני משפחה

דרג את הכתבהדירוג כתבה כתב ערבות לביטול צו עיכוב יציאה מהארץ בבית המשפט לענייני משפחה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

בקשה לביטול צו עיכוב יציאה מן הארץ לצורך נסיעה לחו"ל בחופשת הקיץ | תלה"מ 58976-12-16 פלוני נ' אלמונית ואח'

על פי הפסיקה, הסמכות להוצאת צו עיכוב יציאת קטין מן הארץ, נשאבת מהוראות ס' 15 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב – 1961 הקובע כדלקמן:
"אפוטרופסות ההורים כוללת את החובה והזכות לדאוג לצרכי הקטין, לרבות חינוכו, לימודיו, הכשרתו לעבודה ולמשלח-יד ועבודתו, וכן שמירה על נכסיו, ניהולם ופיתוחם; וכן הרשות להחזיק בקטין ולקבוע את מגוריו, והסמכות לייצגו."

סעיף 25 לחוק הכשרות קובע כי מקום בו נופלת מחלוקת בין שני ההורים, בכל עניין הנתון לאפוטרופסותם, יכריע בית המשפט, "כפי שיראה לו לטובת הקטין".

בבואו להכריע בכל סוגייה בה מעורבים קטינים, על בית המשפט להביא בראש ובראשונה את טובתו של הקטין הספציפי הניצב בפניו. כדברי כבוד השופטת ארבל בעניין בע"מ 27/06 פלוני נ' פלונית: "עקרון על הוא זה והוא ניצב כעיקרון מנחה בודד בסוגיות משמורת ילדים, מבלי שיישקלו לצדו באופן עצמאי שיקולים אחרים".

האם יש מקום להתיר את בקשת האב לנסיעה עם הקטינים לחו"ל?
בעניין זה, אין מקום "להעניש" את הקטינים ואת האב עקב אופן התנהלות האם. עם זאת, ולנוכח הקשר הבעייתי עם הבן, דחיית בקשת האם לנסיעה, וטענת האם כי הבת הקטינה יונקת, יחד עם כל יתר נסיבותיו של תיק זה, נראה כי לעת הזו, אין לכך מקום, ואני דוחה את הבקשה.

מתן היתר ליציאת הקטינים עם האם לחו"ל, במנותק מבקשת האב לנסיעה לחו"ל, עלולה להביא לפגיעה ממשית בקשר בינו לבין הקטינים, ואף תעביר מסר בעייתי לקטינים לפיו: רק לאם מסוגלות לקחתם לחופשה.

דרג את הכתבהדירוג כתבה בקשה לביטול צו עיכוב יציאה מן הארץ לצורך נסיעה לחו"ל בחופשת הקיץ | תלה"מ 58976-12-16 פלוני נ' אלמונית ואח': 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

חיוב ערבים לצו עיכוב יציאה מהארץ במזונות האישה

נגד בן הזוג לשעבר הוצא צו עיכוב יציאה מן הארץ בהסכמה בכפוף להתחייבות ערבים בן הזוג לשעבר יצא מן הארץ ושב, לאחר מכן יצא בן הזוג לשעבר את הארץ מספר פעמים ומאז לא שב ארצה. הערבים שילמו, על פי כתב הערבות, לאישה, מעת לעת, סכומים שונים ולאחר מספר פעמים חדלו לשלם על פי ערבותם.
דרג את הכתבהדירוג כתבה חיוב ערבים לצו עיכוב יציאה מהארץ  במזונות האישה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

בקשה לצו עיכוב יציאה מהארץ - קטינים

בקשת האב לעיכוב יציאת הקטינה מהארץ נתקבלה. רואה אני לדחות את הטענה כי בית המשפט למשפחה בישראל אינו הפורום הנאות לנהל הדיון בכל הנוגע לחלוקת הזמנים ההורית והסדרי הראייה בנוגע לקטינה נשוא הליך זה. סבורני כי בית המשפט קנה סמכות לעסוק בנושא ספציפי זה.

לתושבות החוץ יש משקל בבטוחות הנדרשות. מחד- העובדה כי מדובר בתושבת חוץ מעלה חשש כן ואמיתי לאי חזרה לארץ. מנגד- העובדה כי גם אליבא האב, למשיבה משפחה ושורשים בארץ, מלמדת על אפשרות להידרש לבטוחות שאינן חריגות בעוצמתן.

צו עיכוב היציאה לעצמו וצדק להבטחת קיום ההליך ומילוי ההוראות. זכות האפוטרופוס אינה שנויה במחלוקת, ומשאין חולק קומו של הקשר הביולוגי- בצד החובות הנלוות אליו קמה גם זכות המפגש וההנאה מפרי הבטן.

צו עיכוב היציאה מן הארץ יעמוד על כנו. הצו יהיה בר ביטול כנגד שני ערבים טובים אשר יחתמו ערבות כהתחייבות צד ג'.
דרג את הכתבהדירוג כתבה בקשה לצו עיכוב יציאה מהארץ - קטינים: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

בדיקת עיכוב יציאה מהארץ

צו לעיכוב היציאה מהארץ משמש לנסיבות בהן עולה חשש ממשי כי אחד מקרב בני הזוג עלול מיד עם קבלת פסק דין אשר ניתן לרעתו או עם קבלת התביעה לגירושין לעזוב את הארץ. יש לציין גם כי נועד הצו למנוע את האפשרות כי אחד מבני הזוג ייקח את הילדים המשותפים ויימלט עימם לחו"ל. צו לעיכוב היציאה מן הארץ במקרה זה יהיה גם עבור הילדים.
דרג את הכתבהדירוג כתבה בדיקת עיכוב יציאה מהארץ: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים

אבות גרושים ותשלום חוב מזונות: בקשת אב גרוש לבטל צו עיכוב יציאה מן הארץ | ע"ר 56251-08-17 ז. נ' המוסד לביטוח לאומי

ערעור עקרוני על מה שהוגדר ע"י המערער כפרקטיקה נהוגה, "בזכותה" נפגעות זכויות היסוד של כל אב גרוש שיש נגדו תיק הוצל"פ מטעם המל"ל על דרך עיכוב יציאתו מן הארץ וזאת בניגוד להוראות החוק והפסיקה זאת על מנת לגרום לאותם אבות גרושים לשלם את חוב המזונות.

האב הגרוש לא שילם את דמי המזונות וגרושתו גבתה את דמי המזונות כפועל יוצא פתח המל"ל בהליכי הוצל"פ, במסגרתם עתר בין היתר, להטלת מגבלות בהתאם לפרק ו' לחוק הוצאה לפועל בקשת המל"ל נתקבלה בהחלטה מיום ועל המערער הוטלו הגבלות, לרבות על יציאתו מן הארץ
דרג את הכתבהדירוג כתבה אבות גרושים ותשלום חוב מזונות: בקשת אב גרוש לבטל צו עיכוב יציאה מן הארץ | ע"ר 56251-08-17 ז. נ' המוסד לביטוח לאומי: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
עבור לתוכן העמוד