עורך דין הסכם ממון

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב טלפון: 03-6161535 נייד: 0544705733  Email:office@rotenberglaw.co.il

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

הסכמי ממון בין בני זוג במהלך הנישואין

אתם בני זוג נשואים ולא ערכתם הסכם ממון לפני החתונה? אל דאגה, תוכלו לעשות הסכם ממון  גם במהלך חיי הנישואין/ החיים המשותפים ולהבטיח את עתידכם הכלכלי במקרה של פרידה. הסכם ממון מעניק לבני הזוג וודאות משפטית וכלכלית ומבטיח כי בעת גירושין, לא יתפתח סכסוך כספי בין הצדדים.

 

הקדמה – מהו הסכם ממון?

הסכם ממון הוא חוזה ייחודי בין בני זוג, במסגרתו הם קובעים את אופן חלוקת הרכוש ביניהם בעת גירושין. הסכם זה מחליף את הסדר איזון המשאבים שבחוק יחסי ממון, על פיו בעת פקיעת הנישואין, יחולק הרכוש שווה בשווה בין בני הזוג. במסגרת הסכם ממון, שיקול הדעת נתון בידי הצדדים והם אלו שקובעים, על פי העדפותיהם האישיות, כיצד יחולק הרכוש ביניהם בעת גירושין. הסכם ממון צופה פני עתיד ולכן עליו להתייחס הן לרכושם של בני הזוג ערב חתימת ההסכם והן  לרכוש אשר הם עתידים לצבור במהלך חייהם המשותפים. ניתן לערוך הסכם זה לפני או אחרי הנישואין והוא מתאים גם לזוגות ידועים בציבור, המעונינים בביטחון משפטי וכלכלי במקרה של פרידה.

 

מי צריך הסכם ממון כשהוא כבר נשוי?

כולם! הסברה הרווחת היא כי הסכם ממון רלוונטי רק לזוגות אמידים, או כאשר ישנו פער כלכלי משמעותי בין הצדדים., אולם זוהי הנחה שגויה משהסכם זה הוא חשוב וחיוני לכל זוג באשר הוא. מדוע? ראשית, משום שאף אם לבני הזוג אין נכסים רבים ערב נישואיהם, הרי שמן ההיגיון כי בעתיד מצבם הכלכלי ישתנה לטובה, בשל רכישת השכלה גבוהה, קבלה למשרה נחשבת, הקמת עסק עצמאי וכיו"ב והדבר עלול אפוא ליצור מחלוקת כספית בעת גירושין.שנית, בשונה מהנהוג לחשוב, חלוקת הרכוש במקרה של פרידה אינה מתייחסת רק לנכסים ממוניים רגילים כגון דירת המגורים או המכונית, אלא כוללת גם נכסים מסוג אחר כגון נכסי קריירה ומוניטין, זכויות סוציאליות וכדומה. עריכת הסכם ממון מאפשרת לבני הזוג להסדיר את אופן חלוקת הרכוש, על סוגיו השונים ולהימנע ממאבק משפטי על רקע כלכלי במקרה של גירושין.

 

הסכם ממון במהלך הנישואין

לעיתים קרובות, הנושא של עריכת הסכם ממון, עולה לפני החתונה ובני הזוג מקבלים החלטה להסדיר את הפן הרכושי של הקשר ולחתום על הסכם.אולם, לצד אלו ישנם זוגות רבים העורכיםהסכם ממון לאחר הנישואים, למשל, בשל החלטה מודעת לטפל בסוגיה זו לאחר החתונה. במקרים אחרים, בני הזוג כלל לא חשבו על עריכת הסכם זה, אך לפתע עלתה דילמה מסוימת בנושא הרכוש (כגון דירת המגורים שבבעלות אחד מבני הזוג) אשר הובילה את הצדדים למסקנה כי יהיה נכון לערוך הסכם ממון. בני זוג המעוניינים לערוך הסכם ממון, חשוב כי יפנו אל עורך דין לדיני משפחה, אשר ינסח עבורם הסכם מקיף ומסודר, המותאם לנסיבותיהם האישיות ולצרכיהם ואשר יספק להם את השקט הנפשי וההגנה המשפטית הטובה ביותר. 

 

  

האם יש משמעות למועד עריכת ההסכם?

בני זוג רשאים לערוך הסכם ממון בכל שלב של מערכת היחסים שלהם ולעיתוי עריכת ההסכם אין כל חשיבות למעט הפרוצדורה לאישורו. במה דברים אמורים? על מנת שהסכם ממון יהיה בר תוקף משפטי ויחייב את הצדדים, עליו לקבל אישור נוטריוני או אישור של ערכאה משפטית: בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. היה ובני הזוג ערכו את ההסכם טרם הנישואין, הם רשאים לפנות לנוטריון או לערכאה משפטית, לבחירתם. אולם, כאשר מדובר על הסכם ממון לאחר הנישואין, אז מחויבים בני הזוג לפנות אל בית המשפט/בית הדין אשר יאשר את ההסכם. כאשר בני הזוג פונים לעורך דין לעריכת ההסכם, הוא יטפל כמובן גם בהליך זה, במסגרתו מוזמנים הצדדים אל בית המשפט, אשר יוודא כי בני הזוג חתמו על ההסכם מתוך רצון חופשי וכי הם מבינים את משמעויותיו.

עבור לתוכן העמוד