הסכם יחסי ממון בין בני זוג נשואים
חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
הסכם ממוןדלג על הסכם ממון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הסכמי ממון בין בני זוג במהלך הנישואין

הסכם ממון בני זוג

 

הליך הסכם יחסי ממון בין בני זוג נשואים

אם אתם בני זוג נשואים לא ערכתם הסכם ממון לפני החתונה או בני זוג בחיים משותפים אך אין לכם הסכם ממון המסדיר את הזכויות  והנושאים הרכושיים שלכם אל דאגה, תוכלו לעשות הסכם ממון  גם במהלך חיי הנישואין/ החיים המשותפים ולהבטיח את עתידכם הכלכלי במקרה של פרידה. הסכם ממון מעניק לבני הזוג נשואים וידועים בציבור וודאות משפטית וכלכלית ומבטיח כי בעת גירושין או פרידה, לא יתפתח סכסוך כספי בין הצדדים.

 

הקדמה – מהו הסכם ממון?

הסכם ממון הוא חוזה ייחודי בין בני זוג, במסגרתו הם קובעים את אופן חלוקת הרכוש ביניהם בעת גירושין. הסכם זה מחליף את הסדר איזון המשאבים שבחוק יחסי ממון, על פיו בעת פקיעת הנישואין, יחולק הרכוש שווה בשווה בין בני הזוג. במסגרת הסכם ממון, שיקול הדעת נתון בידי הצדדים והם אלו שקובעים, על פי העדפותיהם האישיות, כיצד יחולק הרכוש ביניהם בעת גירושין. הסכם ממון צופה פני עתיד ולכן עליו להתייחס הן לרכושם של בני הזוג ערב חתימת ההסכם והן  לרכוש אשר הם עתידים לצבור במהלך חייהם המשותפים. ניתן לערוך הסכם זה לפני או אחרי הנישואין והוא מתאים גם לזוגות ידועים בציבור, המעונינים בביטחון משפטי וכלכלי במקרה של פרידה.

 

המדריך המלא להסכם ממון

 

מי צריך הסכם ממון כשהוא כבר נשוי?

כולם! הסברה הרווחת היא כי הסכם ממון רלוונטי רק לזוגות אמידים, או כאשר ישנו פער כלכלי משמעותי בין הצדדים., אולם זוהי הנחה שגויה משהסכם ממון זה הוא חשוב וחיוני לכל זוג באשר הוא. מדוע? ראשית, משום שאף אם לבני הזוג אין נכסים רבים ערב נישואיהם או בתחילת חייהם המשותפים, הרי שמן ההיגיון כי בעתיד מצבם הכלכלי ישתנה לטובה, בשל רכישת השכלה גבוהה, קבלה למשרה נחשבת, הקמת עסק עצמאי וכיו"ב והדבר עלול אפוא ליצור מחלוקת כספית בעת גירושין.

 

שנית, בשונה מהנהוג לחשוב, חלוקת הרכוש במקרה של פרידה אינה מתייחסת רק לנכסים ממוניים רגילים כגון דירת המגורים או המכונית, אלא כוללת גם נכסים מסוג אחר כגון נכסי קריירה ומוניטין, זכויות סוציאליות וכדומה. עריכת הסכם ממון מאפשרת לבני הזוג להסדיר את אופן חלוקת הרכוש, על סוגיו השונים ולהימנע ממאבק משפטי על רקע כלכלי במקרה של גירושין.

 

הסכם ממון במהלך הנישואין

לעיתים קרובות, הנושא של עריכת הסכם ממון, עולה לפני החתונה ובני הזוג מקבלים החלטה להסדיר את הפן הרכושי של הקשר ולחתום על הסכם.אולם, לצד אלו ישנם זוגות רבים העורכים הסכם ממון לאחר הנישואים, למשל, בשל החלטה מודעת לטפל בסוגיה זו לאחר החתונה.

 

במקרים אחרים, ידועים בציבור- בני הזוג החיים משותפים כלל לא חשבו על עריכת הסכם זה, אך לפתע עלתה דילמה מסוימת בנושא הרכוש (כגון דירת המגורים שבבעלות אחד מבני הזוג) אשר הובילה את הצדדים למסקנה כי יהיה נכון לערוך הסכם ממון. בני זוג המעוניינים לערוך הסכם ממון, חשוב כי יפנו אל עורך דין הסכם ממון מומחה לדיני משפחה, אשר ינסח עבורם הסכם מקיף ומסודר, המותאם לנסיבותיהם האישיות ולצרכיהם ואשר יספק להם את השקט הנפשי וההגנה המשפטית הטובה ביותר. 

 

  

האם יש משמעות למועד עריכת ההסכם?

בני זוג רשאים לערוך הסכם ממון בכל שלב של מערכת היחסים שלהם ולעיתוי עריכת ההסכם אין כל חשיבות למעט הפרוצדורה לאישורו. במה דברים אמורים? על מנת שהסכם ממון יהיה בר תוקף משפטי ויחייב את הצדדים, עליו לקבל אישור נוטריוני או אישור של ערכאה משפטית: בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.

 

היה ובני הזוג ערכו את ההסכם טרם הנישואין, הם רשאים לפנות לנוטריון או לערכאה משפטית, לבחירתם. אולם, כאשר מדובר על הסכם ממון לאחר הנישואין, אז מחויבים בני הזוג לפנות אל בית המשפט/בית הדין אשר יאשר את ההסכם חובה זו אינה תקפה לבני זוג בחיים משותפים.

 

כאשר בני הזוג פונים לעורך דין הסכם ממון לעריכת ההסכם, הוא יטפל כמובן גם בהליך זה, במסגרתו מוזמנים הצדדים אל בית המשפט, אשר יוודא כי בני הזוג חתמו על ההסכם מתוך רצון חופשי וכי הם מבינים את משמעויותיו.

 

חלוקת רכוש בין בני זוג
בני זוג חיים ביחד חיים משותפים צוברים רכוש ומנהלים משק בית משותף, בני זוג נשואים או ידועים בציבור בחיים משותפים, חלוקת הרכוש בין בני זוג אינה נושא קל לשיחה. אחד הנושאים החשובים והמרכזיים בגירושין ובכל מקרה של פרידה מבן זוג (בני זוג נשואים או בני זוג בחיים משותפים) היא סוגיית הרכוש. בפרידות בין בני זוג, אם אין סוגיות מיוחדות בפרידה כגון משמורת הילדים, לרוב סוגיית חלוקת הרכוש בין בני הזוג תהיה המחלוקת המרכזית.


מה זה רכוש? בהקשר לחלוקת רכוש בין בני זוג, הרכוש הוא ההון שאדם צבר במהלך כל  חייו.  נכסים שאדם רכש לפני נישואין או לפני חיים משותפים אינם נחשבים לרכוש משותף כל עוד לא נעשה שימוש ברכוש זה לצורך ניהול משק בית משותף. הרכוש שנצבר בנישואין ראשונים, הרכוש שצבר אדם עד כה, הוא רכוש שנצבר במהלך הנישואין.
 

אילו שני משטרים רכושיים קיימים בין בני זוג?

במדינת ישראל חלים שני סוגים של משטרים רכושיים לצורך קביעת חלוקת הרכוש בין בני זוג בין אם הם בני זוג נשואים או בני זוג ידועים בציבור החיים חיים משותפים.

 

  •  איזון המשאבים, הקבוע בחוק יחסי ממון בין בני זוג, שחל על בני זוג שנישאו לאחר 1.1.1974
  • חזקת השיתוף, משטר זה שאינו קבוע בחוק אלא נוצר בהלכה הפסוקה של בתי המשפט בישראל. חזקת השיתוף חלה על בני זוג שנישאו לפני שנת 1974 וכן על בני זוג שאינם נשואים וחיים כידועים בציבור.


קרא/י עוד על חלוקת רכוש

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד