En

צור קשר

checked

תמש 31140-03-17 בית משפט לענייני משפחה תא, ש' מירה דהן פסק דין העוסק בהעברת משמורת מהאב לאם

 

 

העברת משמורת

 

 

בכל תובענה למשמורת ו/או הליך הנוגע לקטינים – טובת הקטין/נים היא עמוד האש ועמוד הענן אשר יורו לנו הדרך.

 

 

מהתסקירים שהוגשו עלה כי האב מתקשה להכיל את דמותה של האם בחיי הבנות. גם לאחר שהאב נאלץ לקיים הסדרי השהיה של הבנות עם אימן , לא הפסיק הוא לפעול להקטנת דמותה של האם, כינויה בשמות גנאי, הבעת זלזול ביכולותיה , בכישוריה במשלח ידה, במקום מגוריה ועוד.

האב העביר מסר ברור לבנות כי אינו מעונין לשמוע דברים טובים על האם ואם נאמרו כאלה – היה הוא מעניש את הבנות. הבנות מצאו זה אצל זו מקום בטוח לספר רגשותיהן וחוויותיהן אולם בשיח כלפי האב בחרו הם לומר את שמבכר האב לשמוע ועל מנת שלא יבולע להן. אין מחלוקת כי האב אוהב את הבנות ועשה בשבילן את הטוב ביותר שהוא מבין , אך אין בכך די.

כפי שצוין כבר בתסקיר ממאי " ההתרשמות היא כי יכולתו לראות ולהכיל את צרכיהן הרגשיים של בנותיו מצומצמת" עוד לומר כי האב הפעיל על בנותיו שיטות חינוך נוקשות, הענישן בענישה קשה, וכגון: לישון ללא אוכל; הוצאה מחוץ לבית בלילות קרים וכד'. למרות ניסיונותיו הממושכים של האב לגמד דמות האם ולהביא הבנות לכך שיזדהו עם עמדתו לכך שאין לאם מקום בחייהן, לא צלחו ניסיונות אלו.

נראה כי דמותה המכילה של האם אפשרה לבנות לשמור לעצמן מרחב אישי אליו לא חדר האב, ובו שיתפו הן זו את זו במחשבותיהן. הבנות מאוד וורבליות, הן בעלות חיי רגש נרחבים והם שמחים לשתף זו את זו ושתיהן יחדיו את גורמי הטיפול בקונפליקטים איתם הן נדרשות להתמודד ועל מנת לחיות חיים נוחים בבית האב. הן נאלצות להקטין את דמות האם ולגמדה בחייהן כשהן עם האב. אך לא ברור עד מתי יעמדו כוחותיהן של הבנות לעמוד מול האנרגיה שמפעיל האב.

 

בחלוף הזמן הצליחה האם לעבור תהליך העצמה משמעותי, היא מצאה דירה נאה למגוריה בה הקצתה חדר לבנות , למדה לימודי יופי והיא עובדת בכך , היא פעלה להרחבת הסדרי השהייה שלה עם הבנות והיא עומדת בעדינות אך באסרטיביות על זכויותיה ומהדוחו"ת שהתקבלו עולה כי הבנות חשות מאוד בנח בבית האם וכי ניתן מענה לצרכיהן הפיזיים והרגשיים.

 

·         האם התאקלמה באופן מיטבי , היא עובדת באופן מסודר, שוכרת דירה למגוריה ובה חדר מתאים לבנות, יש לה בן זוג שהוא אמפטי לבנות ויתר על כל אלו הבנות מתארות כי בשהותן במחיצת האם הן יכולות להתבטא בפתיחות ולהתנהג עפ"י גילן, עת האם מאפשרת גם שיח חיובי בהתייחס לאב ונותנת לו מקום בחייהן ובהתייחס גם להמלצות הגורמים המקצועיים - נוכח כל אלו ולטובת הבנות ולהבטחת שלומן הפיזי והנפשי ולהבטיח עתידן לבנות אישיות עצמאית נפרדת ובריאה, נחה דעתי כי יש להעביר משמורתן של הבנות מהאב לאם.

 

·         אין לי ספק, ומהיכרות עד כה עם הצדדים להליך, כי האב יתקשה לקבל הכרעת בית המשפט וזו תגרום לו למצוקה ולצער. כמו גם יתקשה האב להכיל את הביקורת שנשמעה על התנהלותו ונוכח החשש להשפעת אלו על הבנות נחה דעתי כי נכון יהא ליתן פסק דין זה עת הבנות במשמורת אימן.

סוף דבר

 • אני מורה על העברת משמורת הבנות א. וא. לידי אימן.
 • המחלקה לשרותים חברתיים ב- והמחלקה לשרותים חברתיים יחברו זו לזו
  לצורך העברת פסק דין וו בצורה מותאמת לבנות.
 • המחלקה לשרותים חברתיים ב- תלווה את האם במעבר וה ותגיש תסקיר מעדכן
  בעוד 3 חודשים.
 • המחלקה לשרותים חברתיים ב- תלווה את האב ותגיש תסקיר מעדן בעוד 3 חודשים.
 • הואיל והבנות אמורות לשהות עם האם עד ליום 26.8.2018 - מורה כי בפרק זמן זה
  יפגשו עובדות מחלקת הרווחה ב- עם האב ותנתנה להן סמכויות עפװו סע' 19 ו-68
  לחוק הכשרות המשפטית והאפוכורופסות להמליץ על הסדרי השהיה ולהתאימן
  לנסיבות המשתנות.
 • עד להחלטה אחרת - יתקיימו הסדרי השהיה של האב עם הבנות במרכו קשר במקום
  מגורי האב פעמיים בשבוע 3 שעות בכל מפגש.

 

 בית משפט לענייני משפחה בתל אביב - יפו
תמ"ש 31140-03-17

התובעת: ג.א


נגד

הנתבע: א.א ת.ז.


בעניין ה קטינות: א.א ילידת 2007

א.א ילידת 2009

דרג את הכתבהדירוג כתבה תמש 31140-03-17 בית משפט לענייני משפחה תא, ש' מירה דהן פסק דין העוסק בהעברת משמורת מהאב לאם: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד