En

צור קשר

checked

צוואה הדדית – דגשים חשובים

 

 

צוואה הדדית, היא צוואה משותפת של בני זוג, המורישים באופן הדדי, את רכושם זה לזו. לרוב, תכלול צוואה זו גם התייחסות ליורשים הבאים, למשל, לילדיהם של בני הזוג. צוואה הדדית מעניקה לבני הזוג ביטחון משפטי ויכולה למנוע סכסוכי ירושה עתידיים. יחד עם זאת, היא טומנת בחובה גם מורכבות רבה שכדאי להכיר, טרם קבלת החלטה על עריכת צוואה הדדית.   

 

צוואה הדדית – מה זה בעצם?  

כולנו מכירים את המונח צוואה. זהו מסמך שבו אדם מורה על אופן חלוקת רכושו לאחר מותו. הצוואה היא מסמך פרטי, אישי, של אדם אחד בלבד. צוואה הדדית לעומת זאת, היא צוואה משותפת של בני זוג, במסגרתה, כל אחד מבני הזוג מוריש את רכושו לאחר וכן הם קובעים יחד, מי יהיו היורשים העתידיים לאחר פטירתם, כאשר לרוב מדובר בילדים. מבחינה צורנית, צוואה הדדית יכולה להיות מסמך אחד משותף או שתי צוואות נפרדות עליהן יחתמו בני הזוג במקביל, אך מהותית, מדובר על צוואה אחת. חשוב לציין, כי צוואה הדדית נועדה אך ורק לבני זוג ועל כן, חברים, אחים או קרובי משפחה מכל סוג אחר, אינם יכולים לערוך צוואה זו.  

 

על פניו, נשמע כי צוואה הדדית היא צעד מאוד הגיוני ונוח עבור בני זוג, אולם סוג זה של צוואה טומן בחובו גם מורכבות רבה, שחשוב מאוד לתת עליה את הדעת לפני קבלת החלטה. בעניין זה מומלץ להתייעץ עם עורך דין ירושה אשר יסביר לבני הזוג את היתרונות, לצד הסיכונים שבעריכת צוואה זו ויסייע להם לקבל את ההחלטה הנכונה עבורם. אם בני הזוג יבחרו לערוך צוואה הדדית, עורך הדין ינסח את הצוואה על פי צרכיהם, תוך מתן פתרונות חכמים לכל הסוגיות הבעייתיות הכרוכות בצוואה הדדית, כפי שיפורט להלן: ביטול צוואה הדדית, הודעת הביטול והתנגדות לצוואה.  

 

ביטול צוואה הדדית 

במקרה רגיל של עריכת צוואה, המצווה רשאי לבטלה ולשנותה בכל עת, כרצונו. שינוי צוואה ועדכונה הוא נפוץ מאוד, אם בשל שינוי בהיקף הרכוש ואם בשל שינוי במצב האישי, כגון גירושין, המוביל לשינוי בזהות היורשים.  לעומת זאת, כאשר מדובר על צוואה הדדית, ישנם שני אינטרסים מנוגדים, רצון המצווה מחד ואינטרס ההסתמכות מאידך. חוק הירושה נותן עדיפות לחופש לצוות וקובע כי ניתן לבטל צוואה הדדית באמצעות שליחת הודעה לצד השני. היה ובן הזוג האחר הלך לעולמו, על המצווה שנותר בחיים להשיב את חלקו בעזבון ואז יהיה הוא רשאי  לצוות את הרכוש למי שירצה. במקרה הראשון, בעוד בן הזוג השני עדיין בחיים, יוכל הוא לערוך צוואה עצמאית ולקבוע מי יהיו יורשיו, אולם במקרה השני, ישנה פגיעה חמורה מאוד בעקרון ההסתמכות.  

 

נבהיר זאת באמצעות דוגמא: אילן ואילנה ערכו צוואה הדדית, במסגרתה הם יורשים זה את זו ואחרי פטירתם, רכושם עובר לילדיהם. לאחר פטירתה של אילנה, אילן פוגש אישה חדשה  ומוריש לה את הרכוש, זאת בניגוד להסכמה בינו לבין אילנה, במסגרת הצוואה ההדדית. על כן, כאשר עורך דין ירושה, מנסח צוואה הדדית, ימליץ לבני הזוג על פתרונות שונים לבעיה זו, למשל, חלוקת חלק מהרכוש ליורשים בעודם בחיים, כך שגם במקרה של ביטול הצוואה, עתידם של היורשים מובטח ולו בחלקו.  

 

הודעת הביטול 

האפשרות שהעניק חוק הירושה, לבטל צוואה הדדית על ידי מתן הודעה לצד השני, מעלה את השאלה מהו אופי ההודעה המספק, כיצד יש להעביר את ההודעה ומתי. על מנת למנוע סכסוכים משפטיים בעניין זה, בעת עריכת צוואה, רצוי לקבוע במפורש את מנגנון הביטול ואת אופן ההודעה הנדרשת על מנת שזו תהיה תקפה. לעניין זה חשוב לציין כי לעיתים, בני הזוג פונים אל עורך דין ירושה ומבקשים ממנו לכלול בצוואה, הוראה כי הצוואה אינה ניתנת לביטול, מתוך הנחה כי הוראה זו תגן עליהם. אולם, שימו לב: הוראה זו אינה בעלת תוקף משפטי, היות שהיא סותרת את חוק הירושה המתיר לבטל את הצוואה.  

 

התנגדות לצוואה הדדית

כפי שניתן להבין, צוואה הדדית היא מסמך יוצא דופן והיא שונה במובנים רבים מהצוואה הקלאסית שאנו מכירים, במיוחד בכל הנוגע ליכולת לשנות או לבטל את הצוואה על ידי מי מהצדדים. עם זאת, התנגדות לצוואה תיעשה באותו האופן כמו צוואה קלאסית ואם מתקיימת אחת או יותר מהעילות שבחוק הירושה, צד שלישי יוכל להגיש התנגדות לצוואה. העילות העיקריות הן אי כשירות, השפעה בלתי הוגנת ונטילת חלק בעריכת הצוואה. למותר לציין כי העילה השלישית לא תחול על בן הזוג, שהרי צוואה הדדית היא צוואה משותפת של בני זוג ולפיכך, שניהם מעורבים בעריכתה והכוונה במקרה של צוואה הדדית, היא התערבות של בעל עניין, כגון יורש.  

 

האם יש צורך בייצוג של עורך דין ירושות לצורך הגשת התנגדות לצוואה? בהחלט. מדובר בהליך משפטי לכל דבר, המצריך מומחיות בדיני הירושה וניסיון מקצועי רב ועל מנת להגדיל את הסיכוי כי ההתנגדות תתקבל, המבקש זקוק לייצוג משפטי הולם.  

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה צוואה הדדית – דגשים חשובים: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד