חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
מזונותדלג על מזונות
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בע"מ 7268/17

האם בית דין רבני שהוגשה לו תביעת גירושין באופן אוטומטי ירכוש סמכות עניינית לדון בענייני המזונות אם נכרכו לתביעת הגירושין? בית המשפט העליון פסק באופן דרמטי כי התשובה תהיינה שלילית ולמעשה בכך הצליח לייצר "מחסום" ל"מירוץ הסמכויות".לבתי המשפט האזרחיים ולבתי הדין הרבניים סמכויות חופפות לדון בעניינים הנוגעים לסכסוכי משפחה ומכאן, כאשר אחד מהצדדים מגיש תביעת גירושין עומדת לו הזכות לבחור היכן יכרוך את הסוגיות השונות כגון, משמורת, מזונות, רכוש ועוד.

 

זוהי עוד תוצאה מובהקת ל"מירוץ הסמכויות" שתוצאתו הינה יתרון של מי מבני הזוג לקבוע איזו ערכאה תדון בעניינים הנלווים לתביעת הגירושין. כלומר, הצד שהקדים להגיש את תביעת הגירושין ראשון הוא זה שיקבע היכן ידונו שאר תביעותיו הנקשרות לתביעת הגירושין.


עד עתה ולפני מתן פסק הדין הדרמטי בבע"מ 7268/17, בית המשפט העליון קבע לפני 50 שנה כי  תביעת המזונות של הילדים לעולם לא תהיה בסמכותו היחידה של בתי הדין הרבניים.
על פי "הלכת שרגאי" בתי הדין הרבניים אינם מוסמכים לדון בתביעת מזונות הילדים אלא אם    "שכל הנוגעים בדבר הביעו הסכמתם לכך".

בעניינו, טען האב לקטינים כי הלכה זו בוטלה או לכל הפחות ניתן לעיתים לסטות ממנה ומכאן ערעורו.

סעיף 3 לחוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין), תשי"ג-1953 קובע "הוגשה לבית דין רבני תביעת גירושים בין יהודים, אם על ידי האשה ואם על ידי האיש, יהא לבית דין רבני שיפוט יחודי בכל ענין הכרוך בתביעת הגירושין, לרבות מזונות לאשה ולילדי הזוג".


השופט הנדל בדעת מיעוט קבע כי יש אין לסטות מסעיף זה על ידי פרשנות שונה וכי יש להצמד לתכלית הסעיף על פיו הסמכות הייחודית לדון בענייניי מזונות הילדים תהיינה בסמכותו הייחודית של בתי הדין הרבניים, וזאת בהתחשב בפסיקה הרלבנטית, לרבות הלכת שרגאי  שלדעתו יש לסטות ממנה.

 

השופט הנדל סבר כי לא ברור מה הפרשנות החלה כיום ולפיכך דן בפרשנות הלשונית והתכליתית של הסעיף ופסק בדעת מיעוט כי בתי הדין הרבניים מוסמכים לדון במזונות ילדים שנכרכו לתביעת גירושין לפי סעיף 3 לחוק.


דעת הרוב מפי השופט מזוז, אליו הצטרף השופט קרא , ציינה כי לפי הלכת שרגאי לא ניתן לכרוך תביעה למזונות ילדים בתביעת גירושים לפי סעיף 3 לחוק, אלא רק "תביעה להשבת יציאות". לדעתם, הלכה זו שרירה וקיימת והיא משקפת תפיסה חברתית חשובה של מתן בכורה לשיקול של טובת הקטין במסגרת הליך סכסוך גירושין, על ידי קביעת כללים דיונים ומהותיים שנועדו להבטיח כי בלהט הסכסוך בין ההורים אגב הגירושין לא ייזנחו ענייניו של הקטין וטובתו. דעת הרוב קבעה כי אין לסטות מהלכת שרגאי וכי בפסיקה בשנים האחרונות אין שינוי או סטייה מהלכה זו.


ובמילים אחרות, בית המשפט העליון בבעמ 7268/17 קבע ברוב דעות כי תביעת מזונות ילדים שנכרכה בתביעת גירושין בבית הדין הרבני, לא תחסום את האפשרות להגשת תביעת מזונות על ידי הילדים או אחד האפוטרופוסים  שלהם לבית המשפט לענייני משפחה .

דרג את הכתבהדירוג כתבה בע"מ 7268/17: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד