חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ארבעת השלבים בהוכחת שיתוף רכושי בין ידועים בציבור בבית המשפט | תלה"מ 8884-11-18 ע.פ. נ' ש.ש.

חלוקת רכוש בין בני זוג ידועים בציבור

פרידה בין ידועים בציבור, מעלה את נושא יחסי הממון, כוונת השיתוף בין בני הזוג. מה קורה כאשר בני זוג שחיים כ"ידועים בציבור" משך שנים  ומחליטים להיפרד ואחד מבני הזוג מעוניין לחלק את הרכוש שווה בשווה, על בן הזוג להוכיח במידת הוכחה גבוהה את כוונת השיתוף, כלומר שבני הזוג התכוונו לשתף את הנכסים ביניהם באופן שוויוני.

 

מה מלמד על כוונת שיתוף בין ידועים בציבור? 
כיצד בית המשפט קובע אם הייתה כוונת שיתוף בין בני הזוג? בית המשפט יבחן את משך הקשר ואורך התקופה של המגורים המשותפים בין בני הזוג,ומקורות המימון של הנכסים, שותפות בהשגת מקורות פרנסה והכנסה, גידול משותף של ילדים וכד'

 

  

ארבעת השלבים בהוכחת שיתוף רכושי בין ידועים בציבור בבית המשפט

 

הדרישות להוכחת כוונת שיתוף ביחס לדירת בן/בת זוג לשעבר

בהליכים רכושיים בין בני זוג ידועים בציבור על  בן הזוג התובע שיתוף ברכוש להוכיח מספר דברים בפני בית המשפט:

 

שלב ראשון:  הוכחת ידועים בציבור כבני זוג נשואים

בן הזוג המבקש לתבוע זכות רכושית מכוח חוק יחסי ממון נדרש להוכיח כי בני הזוג היו "ידועים בציבור כבני זוג נשואים". לא ניתן לטעון לשיתוף רכושי והתביעה אם בני הזוג אינם ידועים בציבור, התביעה הרכושית תימחק על הסף.  

לאחר הוכחת סטאטוס ידועים בציבור, בית המשפט יבדוק מדוע הצדדים  לא מיסדו את הקשר בנישואין? לשאלה משמעות משפטית וראייתית שכן יש לשלול את ארעיות הקשר ביניהם או היות הקשר בין בני הזוג בלתי מחייב באופן ששולל אפריורית האפשרות להחיל על הצדדים "כוונת שיתוף רכושית"

 

בחינתה של כוונת הצדדים צריכה להיות הקשרית בשים לב למכלול הנסיבות בכל מקרה ומקרה, ובכלל זה לשאלת "מיסוד" הקשר או "אי מיסודו". את התשובה לשאלה מה הייתה כוונת הצדדים, יש לתת גם בהתאם לנסיבות הרלוונטיות לתקופה שבה נוצר והתהווה הקשר הזוגי.

 

השלב השני: סוג הנכס

המבחן מתמקד בסוג הנכסים הנתבעים – במקרה של נכס משפחתי מובהק כגון דירת המגורים בה גרו הצדדים, הנטל מופחת לעומת נכס חיצוני או נכס עסקי (הלכת סלם נ' כרמי)

 

השלב השלישי: האם התקיימה הסכמהמפורשת הנוגעת להסדר הרכושי ?

בחינה עובדתית של עיצוב ההסדר הרכושי החל על נכסיהם של הצדדים והמניעים לכך ומענה לשאלה האם התקיימה מערכת הסכמית מפורשת הנוגעת להסדר הרכושי. הסכם בעל פה או בכתב ו/או אמירות מפורשות בין הצדדים בהקשר לשיתוף רכושי. מבחן זה נובע מהאוטונומיה של בני הזוג לעצב את הן את הקשר הזוגי והן את ההסדר הרכושי ביניהם כאוות נפשם וכרצונם. המבחן נובע מהזהירות שלא לכפות על הצדדים הסדר של שיתוף רכושי מקום בו בני-הזוג בחרו שלא להחיל על עצמם הסדר שיתוף רכוש.

 

השלב הרביעי: האם יש מקום להכיר בחזקת שיתוף נכסים בין בני זוג,  כמסגרת נורמטיבית ערכית שבית המשפט מחיל על הצדדים אף אם הם עצמם לא הסכימו 

בחירת הצדדים שלא להינשא במכוון, הגם שאין בה כדי לשלול כוונת שיתוף, הצהרות, מכל סוג, על אופיו של הקשר הזוגי, יכולות להצטרף לנסיבות המעידות על אותה כוונת לשיתוף, גם  בנכסים הספציפיים, ולו באופן נסיבתי. באם מגיע בית המשפט למסקנה שאין הסדר מפורש כאמור בין בני הזוג,  אזי יש לבחון בשים לב לעיקרון תם הלב המחיל על המערכת ההסכמית בין הצדדים ערכים  של צדק, יושר, הגינות ושוויון, האם יש מקום להכיר בחזקת שיתוף נכסים בין בני זוג,  כמסגרת נורמטיבית ערכית שבית המשפט מחיל על הצדדים אף אם הם עצמם לא הסכימו  על קיומה במפורש במהלך חייהם המשותפים.  

 

 

 פסד שעוסק ביחסי שיתוף בין ידועים בציבור

 

תביעת ידוע בציבור לחלוקת רכוש נסיבות המקרה 

בן הזוג הגיש תביעה כנגד הידועה בציבור, בטענה כי יש להצהיר עליו כבעלים של מחצית הזכויות בדירה שרשומה במלואה על שם בת הזוג כל תמורתה שולמה על ידי הנתבעת - בת הזוג.הדירה נרכשה באמצעות כספי הלוואת משכנתא שנטלה בת הזוג  לבדה בהיות אם חד הורית.

 

התביעה של בן הזוג לחלקו בדירת בת הזוג הדירה הוגשה בהתאם לחוק יחסי ממון בין בני זוג  בהיותו  "ידוע בציבור" של בת הזוג הנתבעת כ12 שנים. לטענתו מעבר להלוואת המשכנתא מומנה רכישת הדירה גם על ידו ממקורות פרטיים והיא נרכשה כאשר הצדדים  חיו כבני זוג לכל דבר ועניין. לטענתו של בן הזוג, מדובר בדירה שהיא  פרי מאמץ ועמל שהושקע על ידו.

 

בת הזוג הכחישה שהצדדים היו ידועים בציבור כבני זוג ולדבריה התקשרו בקשר זוגי למטרת הבאת ילדים משותפים לעולם בלבד. הקשר בין בני הזוג  פרידות ארוכות, לא רציף אך ארוך שנים. מעבר לכך, הם לא צברו כל רכוש במשותף, אלא  שמרו על הפרדה רכושית מוחלטת ביניהם. כיום, למעט הילדים המשותפים אין דבר שמחבר  או קושר את בני הזוג אחד לשני.

בת הזוג טוענת כי רכשה הדירה בעצמה ואת תכולת הדירה וריהוטה ללא כל עזרה מצד בן הזוג אין ולא היה כל שיתוף רכושי  או כוונת שיתוף בין הצדדים, הדירה שולמה באמצעות כספים  שהיו בבעלותה ובאמצעות כספי הלוואת משכנתא אותה היא שילמה לבדה במהלך כל החיים  המשותפים ועד בכלל.

 

 

 

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה ארבעת השלבים בהוכחת שיתוף רכושי בין ידועים בציבור בבית המשפט | תלה"מ 8884-11-18 ע.פ. נ' ש.ש.: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עורך דין גירושין | עורך דין משפחה

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

 מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

מאמר חדש באתר: האם אתה זקוק לעורך דין כדי להתגרש?

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד