חיפושדלג על חיפוש
En
עורך דין משפחה וגירושין בתל אביבדלג על עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

עורך דין משפחה וגירושין בתל אביב

ראול ולנברג 18 מתחם CU מגדל C קומה 2 , רמת החייל, תל-אביב.   טלפון: 03-6161535  נייד: 0544705733  Email: office@rotenberglaw.co.il

צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
צוואהדלג על צוואה
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

צוואה הדדית – דגשים חשובים

 

 

צוואה הדדית, היא צוואה משותפת של בני זוג, המורישים באופן הדדי, את רכושם זה לזו. לרוב, תכלול צוואה זו גם התייחסות ליורשים הבאים, למשל, לילדיהם של בני הזוג. צוואה הדדית מעניקה לבני הזוג ביטחון משפטי ויכולה למנוע סכסוכי ירושה עתידיים. יחד עם זאת, היא טומנת בחובה גם מורכבות רבה שכדאי להכיר, טרם קבלת החלטה על עריכת צוואה הדדית.   

 

צוואה הדדית – מה זה בעצם?  

כולנו מכירים את המונח צוואה. זהו מסמך שבו אדם מורה על אופן חלוקת רכושו לאחר מותו. הצוואה היא מסמך פרטי, אישי, של אדם אחד בלבד. צוואה הדדית לעומת זאת, היא צוואה משותפת של בני זוג, במסגרתה, כל אחד מבני הזוג מוריש את רכושו לאחר וכן הם קובעים יחד, מי יהיו היורשים העתידיים לאחר פטירתם, כאשר לרוב מדובר בילדים. מבחינה צורנית, צוואה הדדית יכולה להיות מסמך אחד משותף או שתי צוואות נפרדות עליהן יחתמו בני הזוג במקביל, אך מהותית, מדובר על צוואה אחת. חשוב לציין, כי צוואה הדדית נועדה אך ורק לבני זוג ועל כן, חברים, אחים או קרובי משפחה מכל סוג אחר, אינם יכולים לערוך צוואה זו.  

 

על פניו, נשמע כי צוואה הדדית היא צעד מאוד הגיוני ונוח עבור בני זוג, אולם סוג זה של צוואה טומן בחובו גם מורכבות רבה, שחשוב מאוד לתת עליה את הדעת לפני קבלת החלטה. בעניין זה מומלץ להתייעץ עם עורך דין ירושה אשר יסביר לבני הזוג את היתרונות, לצד הסיכונים שבעריכת צוואה זו ויסייע להם לקבל את ההחלטה הנכונה עבורם. אם בני הזוג יבחרו לערוך צוואה הדדית, עורך הדין ינסח את הצוואה על פי צרכיהם, תוך מתן פתרונות חכמים לכל הסוגיות הבעייתיות הכרוכות בצוואה הדדית, כפי שיפורט להלן: ביטול צוואה הדדית, הודעת הביטול והתנגדות לצוואה.  

 

ביטול צוואה הדדית 

במקרה רגיל של עריכת צוואה, המצווה רשאי לבטלה ולשנותה בכל עת, כרצונו. שינוי צוואה ועדכונה הוא נפוץ מאוד, אם בשל שינוי בהיקף הרכוש ואם בשל שינוי במצב האישי, כגון גירושין, המוביל לשינוי בזהות היורשים.  לעומת זאת, כאשר מדובר על צוואה הדדית, ישנם שני אינטרסים מנוגדים, רצון המצווה מחד ואינטרס ההסתמכות מאידך. חוק הירושה נותן עדיפות לחופש לצוות וקובע כי ניתן לבטל צוואה הדדית באמצעות שליחת הודעה לצד השני. היה ובן הזוג האחר הלך לעולמו, על המצווה שנותר בחיים להשיב את חלקו בעזבון ואז יהיה הוא רשאי  לצוות את הרכוש למי שירצה. במקרה הראשון, בעוד בן הזוג השני עדיין בחיים, יוכל הוא לערוך צוואה עצמאית ולקבוע מי יהיו יורשיו, אולם במקרה השני, ישנה פגיעה חמורה מאוד בעקרון ההסתמכות.  

 

נבהיר זאת באמצעות דוגמא: אילן ואילנה ערכו צוואה הדדית, במסגרתה הם יורשים זה את זו ואחרי פטירתם, רכושם עובר לילדיהם. לאחר פטירתה של אילנה, אילן פוגש אישה חדשה  ומוריש לה את הרכוש, זאת בניגוד להסכמה בינו לבין אילנה, במסגרת הצוואה ההדדית. על כן, כאשר עורך דין ירושה, מנסח צוואה הדדית, ימליץ לבני הזוג על פתרונות שונים לבעיה זו, למשל, חלוקת חלק מהרכוש ליורשים בעודם בחיים, כך שגם במקרה של ביטול הצוואה, עתידם של היורשים מובטח ולו בחלקו.  

 

הודעת הביטול 

האפשרות שהעניק חוק הירושה, לבטל צוואה הדדית על ידי מתן הודעה לצד השני, מעלה את השאלה מהו אופי ההודעה המספק, כיצד יש להעביר את ההודעה ומתי. על מנת למנוע סכסוכים משפטיים בעניין זה, בעת עריכת צוואה, רצוי לקבוע במפורש את מנגנון הביטול ואת אופן ההודעה הנדרשת על מנת שזו תהיה תקפה. לעניין זה חשוב לציין כי לעיתים, בני הזוג פונים אל עורך דין ירושה ומבקשים ממנו לכלול בצוואה, הוראה כי הצוואה אינה ניתנת לביטול, מתוך הנחה כי הוראה זו תגן עליהם. אולם, שימו לב: הוראה זו אינה בעלת תוקף משפטי, היות שהיא סותרת את חוק הירושה המתיר לבטל את הצוואה.  

 

התנגדות לצוואה הדדית

כפי שניתן להבין, צוואה הדדית היא מסמך יוצא דופן והיא שונה במובנים רבים מהצוואה הקלאסית שאנו מכירים, במיוחד בכל הנוגע ליכולת לשנות או לבטל את הצוואה על ידי מי מהצדדים. עם זאת, התנגדות לצוואה תיעשה באותו האופן כמו צוואה קלאסית ואם מתקיימת אחת או יותר מהעילות שבחוק הירושה, צד שלישי יוכל להגיש התנגדות לצוואה. העילות העיקריות הן אי כשירות, השפעה בלתי הוגנת ונטילת חלק בעריכת הצוואה. למותר לציין כי העילה השלישית לא תחול על בן הזוג, שהרי צוואה הדדית היא צוואה משותפת של בני זוג ולפיכך, שניהם מעורבים בעריכתה והכוונה במקרה של צוואה הדדית, היא התערבות של בעל עניין, כגון יורש.  

 

האם יש צורך בייצוג של עורך דין ירושות לצורך הגשת התנגדות לצוואה? בהחלט. מדובר בהליך משפטי לכל דבר, המצריך מומחיות בדיני הירושה וניסיון מקצועי רב ועל מנת להגדיל את הסיכוי כי ההתנגדות תתקבל, המבקש זקוק לייצוג משפטי הולם.  

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה צוואה הדדית – דגשים חשובים: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
צור קשרדלג על צור קשר

צור קשר

checked
משרד עורכי דין מאיה רוטנברגדלג על משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

משרד עורכי דין מאיה רוטנברג

עדכונים: קורונה Covid-19 נקרא גם: 2019-nCov‏, ‎2019 Novel Coronavirus

במהלך הימים הללו,  משרדנו ממשיך לספק שירות ללקוחותינו בישראל ובעולם.

כחלק מהמחויבות המתמדת של משרדנו לספק שירות מקצועי בסטנדרט הגבוהה ביותר של משרדי עורכי הדין בתחום דיני המשפחה בישראל , הצוות שלנו ממשיך בזמינות מלאה עבור כל  לקוח לשאלות בקשר לשינויים הכרוכים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

אנו עוקבים באופן רציף אחר הודעות מטעם הרשויות, לשכת עורכי הדין, בתי המשפט, ובתי הדין הרבניים ופועלים מיד לאסוף ולנתח את ההשלכות המשפטיות על תיקים מתנהלים בעקבות התפשטות נגיף ה- Coronavirus. 


לנוחיותכם, תוכלו למצוא עדכונים באתר בכל  הקשור בשינויים שננקטו על ידי רשויות הממשלה וכן ניתוח סוגיות משפטיות שהתעוררו ופסקי דין שנקבעו עקב התפתחות אחרונה זו.

 2020 עורכי דין לענייני משפחה מובילים

התייעצות עם עורך דין לענייני משפחה

מדוע לבחור בנו? תשומת לב אישית של משרד עורכי דין מאיה רוטנברג בכל נושא שעוסק בדיני משפחה, גירושין או צוואות, עורך הדין המתאים יכול לעשות את ההבדל בתוצאה הסופית של העניין המשפטי הספציפי שלך. החלטה נבונה בבחירת עורך הדין המתאים יכולה להיות החלטה מכריעה, במיוחד אם אינך יודע לאן ללכת או מהן זכויותיך. 

עו"ד מאיה רוטנברג

כל החומרים והתכנים המופיעים באתר נמצאים תחת הקריטריונים של חוק זכויות יוצרים אין להעתיק, לשכפל, לצלם, לתרגם,להקליט, לשדר, לקלוט ו/או לאכסן במאגר מידע בכל דרך ו/או אמצעי מכני, דיגיטלי, אופטי, מגנטי ו/או אחר חלק כלשהו מן המידע ו/או המאמרים ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל באתר זה, בין אם לשימוש פנימי ו/או לשימוש מסחרי. 

למען הסר ספק, כל שימוש בתכנים וברעיונות ללא אישור מפורש בכתב מעורכת דין מאיה רוטנברג אסור בהחלט ובמידה וייעשה שימוש כזה, הוא יחויב בתשלום. כל הזכויות שמורות © 2020 משרד עורכי דין מאיה רוטנברג 

יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד