En

צור קשר

checked

איך עושים צוואה

ברגעים של חשבון נפש והרהורים על היום שאחרי המוות מוצאים עצמם רבים מתחבטים מה יעשה ברכושם  לאחר מותם וכיצד יחולק. במחלקת דיני משפחה ברוטנברג, משרד עורכי דין, עומדים לרשותכם מומחים שידאגו לכך שגם לאחר מותכם, הדברים יעשו בדיוק לפי רצונכם.
 
 

תחום ירושות וצוואות הינו תחום סבוך, הן מבחינה משפטית וחוקית והן מבחינה רגשית. לכן בכתיבת הצוואה חשוב להסתייע באנשי מקצוע מומחים שיבטיחו שהרכוש שלכם יחולק כפי שאתם רוצים לאחר לכתכם.
  

במחלקת דיני משפחה, בראשותה של עו"ד מאיה רוטנברג, תפגשו עורכי דין מנוסים שיעמידו לרשותכם ידע מקצועי רחב וליווי אישי ואנושי. עורכי הדין במחלקת דיני משפחה יספקו מענה לכל שאלה, ינסחו את הצוואה כך שהיא תענה על כל דרישותיכם ויבטיחו שרצונותיכם יתממשו גם כאשר אתם לא תהיו שם כדי לראות זאת. 


  

חוק הירושה
חוק הירושה הישראלי מסדיר את חלוקת הירושה על פי הדין ועל פי קרבה משפחתית. עם זאת, חוק הירושה מתיר לאדם להשאיר אחריו הוראות שונות בצוואתו, כאשר אותן הוראות גוברות על רוב ההוראות שבחוק הירושה.
  

» למידע נוסף אודות חוק הירושה  


  

  

סוגי צוואות
 
 

החוק הישראלי מכיר במספר סוגי צוואות:
  

צוואה בעדים 

הסוג הנפוץ ביותר. נערך לרוב במשרד עורכי דין מיומן ומומחה שמכיר לעומק  את חוקי ירושות וצוואות. כך כותב הירושה יודע לבטח כי הצוואה עומדת בקריטריונים החוקיים והמשפטיים וכי הכתוב בה יעשה בצורה המדויקת ביותר לאחר מותו. חשוב להקפיד כי הנהנים על פי הצוואה לא יהיו מעורבים בעשיית הצוואה, או יעשו דבר אשר עלול להתפרש כהשפעה בלתי הוגנת על המצווה, דבר אשר עלול להביא לפסילת הצוואה. 

  

 צוואה בכתב יד 

מסמך המורה מה יעשה ברכושו של האדם לאחר מותו, כאשר המסמך כולו כתוב בכתב ידו של המצווה, חתום בכתב יד, ויש עליו תאריך בכתב יד.  לכאורה, צוואה מסוג זה היא קלה ופשוטה לעשייה, אך למעשה, מכיוון שהיא אינה נערכת או נבדקת על ידי עורך דין או משפטן, עלולות ליפול בה טעויות ושגיאות שיביאו לפסילתה.  

  

צוואה בפני רשות
השימוש בצוואה מסוג זה הוא נדיר. צוואה בפני רשות היא בעצם אמירה בעל פה של המצווה בפני שופט, רשם או נוטריון.  

  

צוואה בעל פה או צוואת שכיב מרע 

סוג זה של צוואה מתקיים כאשר אדם חושב כי הוא נמצא בסכנת חיים. במקרה כזה אותו אדם מצווה בפני שני עדים את צוואתו בעל פה, ועל העדים לערוך זיכרון דברים ולהפקיד אותו אצל הרשם לענייני ירושות. היה והאדם נשאר בחיים, הצוואה מתבטלת כחודש מהמועד בו הסתיים האיום על חיי המצווה.  


  

עוזרים לכם לדאוג ליקרים לכם
מהלך כתיבת צוואה אינו פשוט מבחינה נפשית, אך חשוב ביותר. באמצעות צוואה אתם יכולים לדאוג לעתיד משפחתכם ולהבטיח כי רכושכם יעבור לאנשים שאתם חפצים ביקרם. עם זאת, כתיבת צוואה דורשת היכרות מעמיקה עם תחום צוואות וירושות.
   

עו"ד מאיה רוטנברג, בעלת ניסיון של מעל 15 שנים בתחום דיני המשפחה, מעמידה לרשותכם ניסיון עשיר וטיפול אישי ומקצועי שיבטיחו שהוראותיכם יתממשו במלואם על ידי כתיבת צוואה אישית, המתאימה בדיוק לרכוש שבידכם ולרצונותיכם. יחד עם עו"ד רוטנברג עומד לרשותכם מערך עורכי דין מומחים ומנוסים שידעו לתת מענה לכל שאלה וצורך, לכם ולקרובים לכם. 

 

עריכת צוואה 

כבוד השופט בדימוס חשין כינה את פעולת עריכת הצוואה כשירתו האחרונה של האדם. בעת עריכת צוואה מבטא אדם את תחושותיו ומותיר באמצעותה הוראות מדויקות באשר לשאלת חלוקת רכושו. 

אדם בא לעולם וחי את חייו תוך הבנה וידיעה כי החיים אינם חיי נצח וכי בבוא העת נלך כולנו לעולמנו- זוהי דרך הטבע. בעוד שבמהלך חייו אדם עמל ועוסק בשמירה על נכסיו ועל מפעלו הרי שיש לו ודאי גם כוונה לחלק את שיצר והיה בידו באופן שיטתי ונשלט תוך אמונה שרצונו יכובד ויקוים. צוואה, הינה אמצעי לגילוי רצונו של אדם, לאחר מותו, בה הוא מתאר מה ייעשה בקניין וברכוש שצבר במהלך חייו לאחר שיעזוב את העולם. אופן עריכת הצוואה הינו משמעותי וחשוב כדי להעניק לרצון זה משנה תוקף – גם מבחינה משפטית. 

חוק הירושה כברירת מחדל לחלוקת הרכוש 

נכון שלאחר מותו של אדם, גם באין קיומה של צוואה תקפה, רכושו אינו הפקר. חוק הירושה הוא ברירת המחדל לחלוקת הרכוש,  הוא מורה באופן מדויק כיצד יחולק הרכוש ומי יהיו אלה שיהנו מהרכוש המצוי ברשותו של הנפטר. זוהי הסיבה כי חשוב שיידע אדם מי הם יורשיו החוקיים בהתאם להוראות החוק והדין וכיצד יחולק רכושו במידה ויחליט שלא להתיר אחריו צוואה. 

חלוקה בהתאם לרצון המצווה 

חוק הירושה מקנה לכל אדם את החופש לצוות את רכושו בהתאם לרצונו והוויתו האישית, זאת כל עוד לא מופעלת עליו כל השפעה חיצונית בלתי הוגנת. אחד התנאים שמציב חוק הירושה מדבר על כשירות וצלילות דעת, רפואית ונפשית, של המצווה בעת עריכת הצוואה והוא מהווה תנאי בסיסי לתוקפה של הצוואה. באמצעות עריכת צוואה מבטא אדם את קרבתו, דאגתו ורצונו כלפי קרוביו ויקיריו. כל אדם בחייו רשאי לערוך צוואה, לשנותה, לבטלה בהתאם לראות עיניו ובכפוף למגבלות שמציב החוק, כאשר בפועל הצוואה הקובעת את אופן חלוקת הרכוש הלכה למעשה היא הצוואה האחרונה שמותיר המצווה. 

סוגי צוואות בהן מכיר החוק 

חוק הירושה מכיר בתוקפן של מספר צורות של צוואות תקפות לרבות  צוואה בעדים, צוואה בפני רשות, צוואה בכתב יד, צוואת שכיב מרע וצוואה הדדית. צוואה שתערך שלא בהתאם להוראות הקבועות בחוק דינה להיפסל.  

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה איך עושים צוואה: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
יצירת קשר
יצירת קשר מהירה
עבור לתוכן העמוד