משמורת ילדים והסדרי ראיה

צור קשר


 מעונין בקבלת ניוזלטר

המדריך למשמורת ילדים והסדרי ראיה

משמורת ילדים

משמורת ילדים הוא מונח משפטי הקובע את זכויותיו וחובותיו של ההורה כלפי ילדיו. סוגיה זו היא אחת מן החשובות ביותר בתחום דיני המשפחה והיא עולה בדרך כלל במסגרת של הליך גירושין. אז, יש לקבל החלטה  לגבי הסדר המשמורת ובמקרה הצורך, לקבוע גם הסדרי ראייה – מועדים בהם פוגש ההורה שאינו משמורן, את ילדיו.  

 

משמורת מלאה או משמורת משותפת  

ישנם שני סוגים של הסדר משמורת ילדים: משמורת מלאה ומשמורת משותפת. ההסדר הנפוץ יותר מבין השניים הוא משמורת מלאה, אשר על פיה הורה אחד הוא ההורה המשמורן והילדים נמצאים בחזקתו רוב הזמן. ההורה השני יפגוש את הילדים במסגרת הסדרי ראייה. לאור חזקת הגיל הרך, האם תהיה בדרך כלל המשמורנית, כלומר המשמורת המלאה תינתן לה ולאב ייקבעו הסדרי ראייה.  

 

משמורת משותפת היא הסדר אשר על פיו חולקים ההורים את המשמורת על הילדים שווה בשווה, או בהיקף דומה. בעבר, היה זה הסדר חריג מאוד, אולם בשנים האחרונות, מעורבות האב בחיי הילדים גדלה ומשכך, בוחרים זוגות רבים בהסדר של משמורת משותפת, על מנת לשמר את הקשר הקרוב של האב עם הילדים ולאפשר לו להמשיך להיות מעורב בחייהם. חשוב לציין, כי הסדר של משמורת משותפת הוא רלוונטי רק כאשר לשני ההורים מסוגלות הורית מתאימה, כאשר הם מתגוררים בסמיכות זה לזו וכאשר מערכת היחסים ביניהם, נותרה תקינה, חרף הגירושין.  

  

מהם הסדרי ראייה?

במקרה שבו התקבלה החלטה על משמורת מלאה, יש צורך לקבוע הסדרי ראייה. אלו הם מועדים קבועים אשר בהם יפגוש ההורה שאינו המשמורן (בדרך כלל האב) את הילדים. משנקבעו הסדרי הראייה, חשוב מאוד כי שני הצדדים יקפידו לכבד אותם על מנת לשמור על שגרה יציבה עבור הילדים. היקפם של הסדרי הראייה תלוי בגילאי הילדים ובטיב הקשר בינם לבין האב, כאשר מבחינים בין הסדרי ראייה מקובלים, לבין הסדרי ראייה מורחבים. הסדרי ראייה מקובלים כוללים בדרך כלל מפגש דו שבועי של האב עם הילדים, משעות הצהריים ועד שעות הערב וכן מפגש עם לינה בכל סוף שבוע שני. במסגרת הסדרי ראייה מורחבים, מתווספת לינה גם למפגשים באמצע השבוע.  

 

הפרת הסדרי ראייה

אחד החששות הגדולים בקרב זוגות העומדים בפני גירושין, הוא מצב שבו אחד מן הצדדים יפר את הסדרי הראייה שנקבעו. מבחינה משפטית, מדובר בהפרה חמורה, היות שלהסדר המשמורת יש תוקף של פסק דין מחייב. חמור מכך, הפרת הסדרי ראייה פוגעת בטובת הילדים משהם אינם זוכים לקשר יציב ועקבי עם האב.  

 

מה ניתן לעשות במצב שכזה? במקרה שבו האם היא זו המפרה את הסדרי הראייה, יוכל האב לפנות לפקידת סעד, להגיש תלונה במשטרה ולפנות לבית המשפט, אשר מוסמך להטיל על האם קנס כספי בשל אי קיום הסדרי הראייה. במידה שהאב מפר את הסדרי הראייה, תוכל האם לפנות לבית המשפט בבקשה לצמצם את הסדרי הראייה ותוכל אף לדרוש פיצוי כספי אם נגרם לה נזק בשל התנהגות האב (למשל, עלות של מטפלת בגין השעות בהם הילדים היו אמורים לשהות עם האב).  

 

הסכם משמורת ילדים

כאשר בני הזוג מסכימים על הסדר המשמורת, עליהם לפנות לעורך דין אשר ינסח עבורם הסכם משמורת ילדים. ההסכם יוגש לאישורה של הערכאה המשפטית והוא יקבל תוקף של פסק דין. יש לציין, כי הסכם זה חייב להיות מקיף ומנוסח היטב ועליו להתייחס לכל סוגיה בפירוט על מנת שלא להותיר פתח למחלוקת בין הצדדים לאחר הגירושין. כך למשל יש לקבוע באופן מפורש את הסדרי הראייה של האב, במקרה של משמורת מלאה. כמו כן, חשוב להתייחס בהסכם לחלוקה של חופשות וחגים ולהבהיר עם איזה הורה ישהו הילדים בזמנים אלו.  

 

היה ובני הזוג מעוניינים לגבש הסכם משמורת אך מתקשים להגיע להסכמה, באפשרותם לפנות למגשר, אשר יסייע להם להגיע לעמק השווה בסוגיה זו. במקרים בהם לא מצליחים הצדדים להשיג הסכמה, יש להגיש תביעת משמורת ילדים לבית המשפט והוא יכריע בהתאם לטענות ולראיות שיוצגו בפניו.

 

חזקת הגיל הרך

 

עו"ד ומגשרת מאיה רוטנברג העומדת בראש מחלקת דיני משפחה ברוטנברג, משרד עורכי דין, הינה בעלת ניסיון של מעל 15 שנים בתחום, מאחוריה עשרות תיקים של גירושין וצוות עורכי דין בעלי מומחיות בדיני המשפחה ותחומים נלווים בישראל ובעולם.

מעוניינים להתייעץ? אנחנו כאן בשבילכם.

 

יצירת קשר עם עו''ד מאיה רוטנברג


 

באפשרותכם למלא את טופס יצירת הקשר ונחזור אליכם בהקדם.
ניתן להשיג אותנו באמצעים הבאים:

 

מאיה רוטנברג, עורכת דין

סניף תל-אביב צפון:

 

רחוב ראול ולנברג 18, מתחם CU (שוק צפון) מגדל D קומה 4 רמת החייל, תל-אביב.

ישראל     

 

מיקוד:  6971915 

 

טלפון:  03-6161535

 

פקס:  03-6161913   

 

נייד:    0544-705733

 

office@rotenberglaw.co.il

Maya Rotenberg, Adv.

North Tel-Aviv branch:

 

18 Raoul Wallenberg St., Building D, 4th floor CU business park, Ramat Hachayal ,Tel-Aviv, Israel.

 

Zip Code: 6971915

 

Tel:       +972-3-6161535

 

Fax:   +972-3-6161913


Mobile:
+972-54-4705733

office@rotenberglaw.co.il

 
*
*
טען קובץ
checked

 
לחצ/י כאן למפת הגעה למשרד

                        

 

שאלות ותשובות בנושא משמורת ילדים והסדרי ראיה

 ש: סוגי משמורת ילדים – מהם?

ת: ישנם למעשה שני סוגים של הסדרי משמורת ילדים: משמורת מלאה ומשמורת משותפת. ההורים יכולים לקבוע בהסכמה מה יהיה הסדר המשמורת ובהעדר הסכמה, יכריע בעניין בית המשפט.

 

ש: מהי משמורת מלאה?

ת: זהו הסדר על פיו הורה אחד מתמנה להורה המשמורן, אשר לו החזקה על הילדים. ההורה השני פוגש את הילדים במסגרת הסדרי ראייה.

 

ש: משמורת משותפת על ילדים – מהי?

ת: ההורים חולקים את החזקה על הילדים שווה בשווה ומקבלים יחד, במשותף, את ההחלטות לגביהם. יש לציין כי משמורת משותפת מאפשרת לאב להמשיך להיות מעורב בחיי הילדים ולהיות שותף מלא לגידולם.

 

ש: מתי צריך להגיש תביעת משמורת ילדים?

ת: כאשר בני הזוג, ההורים אינם מסכימים ביניהם על הסדר המשמורת. במצב שכזה, צריך להגיש תביעת משמורת ילדים לבית המשפט והוא יכריע בסוגיה זו. 

 

ש: מהם הסדרי ראייה?

ת: אלו הם המועדים בהם פוגש ההורה הלא משמורן את ילדיו, לרוב מדובר באב. הסדרי ראייה יכול שייקבעו בהסכמה על ידי ההורים או על ידי בית המשפט.

 

ש: הפרת הסדרי ראייה – מה עושים?

ת: במצב שכזה, חשוב מאוד להיוועץ עם עו"ד אשר ימליץ על הפתרון הטוב ביותר. ככלל, אפשר לפנות לפקידת הסעד, למשטרה ולבית המשפט.

 

 ..

ניכור הורי – מה זה אומר ומה ניתן לעשות?  

 

ניכור הורי זוהי תופעה קשה וכואבת בהליכי גירושין. הורה אחד מסית את הילדים כנגד ההורה השני, במטרה ליצור נתק. 

 

כיצד ניכור הורי בא לידי ביטוי ואיך מתמודדים עם זה?

במקרים רבים וזה אך טבעי, מלווה הליך הגירושין בכעס ובמשקעים, אולם מרבית הזוגות מבינים את החשיבות שבשמירה על טובת הילדים אשר זקוקים לקשר טוב ויציב עם שני ההורים. על כן, הם מקפידים לעשות הפרדה בין המשבר הזוגי לבין הצורך בהמשך קיום הקשר של כל אחד מהם עם הילדים. למרבה הצער, לעיתים, המצב איננו כך וישנה תופעה של ניכור הורי: אחד ההורים פועל להסית את הילדים נגד ההורה השני, במטרה לפגוע בקשר ביניהם ואף להביא לניתוק מוחלט.  

 

ניכור הורי – מה זה אומר?  

להתגרש זה אף פעם לא קל, אין ספק בכך, בוודאי כאשר בני הזוג מלאי כעס ותחושת אכזבה. יחד עם זאת, כאשר לבני הזוג יש ילדים, הרי שהם מוכרחים לשים בצד את הרגשות השליליים שלהם זה כלפי זו ולהמשיך לתפקד יחד כהורים. לרוב, גם אם ישנם קשיים בדרך, בני הזוג לומדים לאט לאט לעשות זאת ומכבדים את הקשר של כל אחד מהם עם הילדים. ניכור הורי היא תופעה מצערת שבמסגרתה, אחד ההורים מסית את הילדים כנגד ההורה השני ולרוב הדבר נעשה במודע ובמכוון. במקרה הקל יותר, ניכור הורי פוגע בטיב הקשר של הילדים עם אותו הורה, אולם לא פעם, התנהגותו הקיצונית של ההורה המסית, מובילה לסירוב מוחלט של הילדים לקיים קשר עם ההורה, דבר הפוגע בהורה אך חמור בכך טובת הילדים. ניכור הורי יכול להתרחש הן מצד האם והן מצד האב, כאשר לרוב מדובר בהתנהגות מצד ההורה המשמורן.  

 

מדוע זה קורה?  

ניכור הורי מתרחש בדרך כלל בשל קושי מהותי של ההורה המסית להתמודד עם רגשותיו לגבי בן הזוג. ההורה המסית טעון בכעס, בכאב ובתסכול רב כל כך כלפי בן הזוג, עד שהוא לא מסוגל להבחין בין המשבר הזוגי, לבין מערכת היחסים ההורית. הבעייתיות כאן היא שמלבד הפגיעה בהורה, הרי שמדובר בפגיעה ישירה בהתפתחות התקינה והטבעית של הילד. יצירת הקרע הזה עלולה להוביל את הילד לתחושות חרדה, חוסר ביטחון, פגיעה ביכולת ליצור קשרים בינאישיים וכיו"ב.  

 

לעניין זה חשוב להבהיר כי ניכור הורי אין משמעותו העברת ביקורת לגיטימית ומכובדת על ההורה השני ואין המדובר במצב שבו הילדים אינם מעוניינים בקשר עם ההורה בשל יחסו אליהם. אלא זהו המצב שבו יחס קר מצד הילדים או סירוב מוחלט להיפגש עם ההורה, הנם תוצאה ישירה של התבטאויות ומעשים של ההורה המסית.  

 

מה ניתן לעשות?  

בתי המשפט רואים בחומרה תופעה של ניכור הורי, הן משום שיש במעשה זה חוסר הבנה אודות צרכיו הרגשיים של הילד, הזקוק לשני הוריו והן משום הפגיעה בזכותו של ההורה לקיים קשר יציב עם ילדיו. גישתם של בתי המשפט היא לבחון כל מקרה לגופו, על פי דרגת החומרה של הניכור ההורי. במקרים קלים יותר, ניתן לטפל בבעיה על ידי קביעה מדויקת יותר של הסדרי הראייה, הקפדה על קיומם (ומתן קנסות בגין הפרת הסדרי הראייה) ולעיתים אף הרחבת היקף המפגשים, על מנת לאפשר להורה לשקם את הקשר עם הילדים. כמו כן, לא פעם מחייב בית המשפט את ההורים לפנות לטיפול מקצועי, במסגרתו ניתן יהיה להבין מהם הגורמים לניכור ההורי, לטפל בהם ואולי להביא לשינוי חיובי ביחסים בין הצדדים. מה קורה במצבים קיצוניים של ניכור הורי? בית המשפט ישקול לשנות את הסדר המשמורת ולהעביר את הילד מההורה המסית להורה השני.  

 

שינוי הסדר המשמורת 

במקרים חמורים של ניכור הורי, אשר יצר נתק של ממש בין הילד להורה, יכול ובית המשפט יורה על שינוי בהסדר משמורת הילדים. כלומר, העברת הילד לחזקתו של ההורה השני. נבהיר כי החלטה זו אינה מתקבלת בנקל, שהרי מדובר בשינוי המערער את שגרת חייו של הילד, פוגע בתחושת היציבות וכרוך בהסתגלות מרובה של מעבר מקום מגורים, לעיתים גם מעבר מסגרת חינוכית וכיו"ב. על כן, בית המשפט ישקול את שינוי הסדר המשמורת במצבים חריגים במיוחד, כאשר ההורה המשמורן פועל באופן אקטיבי ומתמשך להסתה של הילדים ואינו בוחל באמצעים כדי ליצור קרע בין הילד להורה, למשל על ידי הגשת תלונות שווא במשטרה, גידופים כלפי ההורה וכיו"ב. כמו כן, במצבים בהם ההורה המסית מסרב לקיים את הסדרי הראייה ואינו מראה כל גמישות בעניין הזה, בית המשפט ישקול את העברת המשמורת.  

 

 

  

 

  משמורת ילדים משותפת-חזקת הגיל הרך בישראל ובעולם

תביעת שינוי הסדרי משמורת - קביעת ניכור הורי parental alienation syndrome תמ"ש 58702-12-14 תמ"ש 17985-11-15 פלונית נ' פלוני

תובענת אם משמורנית לשנות את הסדרי הקשר שבין האב לבין ילדיו וקיומם בפיקוח במרכז קשר, ובמקביל תובענת האב להעביר את המשמורת על הילדים לידיו.

בבית משפט לענייני משפחה בירושלים - לפני השופט שלמה אלבז, שופט בכיר

זוהי דוגמה מובהקת וחמורה של הסתה של אב כלפי אם ילדיו, שמותב זה, לא נתקל בה במהלך כ-15 שנות שירותו כשופט משפחה.

לאחר שעיינתי בחומר רב ההיקף המצוי בתיק הגעתי למסקנה חד משמעית כי דין תביעתו של האב להידחות ודין תביעת האם להתקבל, וזאת, כפי שיובהר בהמשך, מהטעם שהאב מפעיל ניכור הורי חמור של הקטינים כלפי האם. אין בעיני כל ספק שמקרה זה אינו מתאים לא להעברת משמורת לידי האב ולא למשמורת משותפת. אב שחותר תחת סמכותה ההורית של האם אינו יכול לשמש שותף עמה בגידול הילדים ובחינוכם ובוודאי שאינו יכול להיקבע כהורה משמורן. העברת המשמורת על הילדים עשויה להיראות מתן פרס לאב אך זו אינה הסיבה היחידה לכך שהמשמורת נותרת בידי האם. העברת המשמורת לידי האב תגרום לכך שהקשר בין הילדים לבין האם ינותק כליל, חלקה של האם והשפעתה החיובית על הילדים תבוטל. האב, נוקט בדרך חינוך וגידול שליליים, בכל ההתייחסות לאם, לגורמי הרווחה, למחנכים ולמוסדות השלטון.

דרג את הכתבהדירוג כתבה תביעת שינוי הסדרי משמורת - קביעת ניכור הורי parental alienation syndrome תמ"ש 58702-12-14 תמ"ש 17985-11-15 פלונית נ' פלוני: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

בע"מ 6014/07 פלוני - נגד - פלונית | משמורת וסדרי הראיה ההולמים בין קטינה להוריה

בבית המשפט העליון
בפני: כבוד השופטת ע' ארבל
דרג את הכתבהדירוג כתבה בע"מ 6014/07 פלוני - נגד - פלונית | משמורת וסדרי הראיה ההולמים בין קטינה להוריה: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

בע"מ 5579/07 - פסק דין בנושא משמורת ילדים משותפת ואמנת האג

בבית המשפט העליון
דרג את הכתבהדירוג כתבה בע"מ 5579/07 - פסק דין בנושא משמורת ילדים  משותפת ואמנת האג: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

הצעת חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (הסדרי ראייה נרחבים) (הוראת שעה), התשע"ג-2013

התיקון המוצע מבקש לשלב בין מסקנות ועדת שניט ובין מצב אכיפת הסדרי הראיה בפועל. ועדת שניט מבקשת לבטל את ההסדר הקבוע כיום בסעיף 25 והקובע כי ילדים עד גיל 6 יועברו באופן אוטומטי לחזקת האם (הסדר הידוע כחזקת הגיל הרך). במקביל לכך, פעמים רבות ההורה שאינו משמורן לא מקיים את הסדרי הראיה שנקבעו לו ורואה את ילדיו מספר מועט של פעמים.
דרג את הכתבהדירוג כתבה הצעת חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (הסדרי ראייה נרחבים) (הוראת שעה), התשע"ג-2013: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

משמורת ועקרון טובת הילד - תמ"ש (משפחה כ"ס) 14880/07

נ.נ.ש נ' י.נ
תק-מש 2011(4), 308 , 317 (2011)
בבית המשפט לענייני משפחה בכפר סבא
דרג את הכתבהדירוג כתבה משמורת ועקרון טובת הילד - תמ"ש (משפחה כ"ס) 14880/07: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

החזקת ילדים

דרג את הכתבהדירוג כתבה החזקת ילדים: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים

כתב הצהרה והתחייבות - להורה עצמאי - עיריית תל-אביב

מחלקה לרישום גני ילדים וחינוך יסודי
דרג את הכתבהדירוג כתבה כתב הצהרה והתחייבות - להורה עצמאי - עיריית תל-אביב: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

הצהרה - הורה יחיד/נפרד

Income Support form single parent
דרג את הכתבהדירוג כתבה הצהרה - הורה יחיד/נפרד: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

הצעת חוק סמכות ואחריות הורית, התשע"ד-2013

דרג את הכתבהדירוג כתבה הצעת חוק סמכות ואחריות הורית, התשע"ד-2013: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים

בע"מ 27/06 פס"ד בנושא הגירת קטינים ומשמורת

דרג את הכתבהדירוג כתבה בע"מ  27/06 פס"ד בנושא הגירת קטינים ומשמורת: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
דוח ועדת שניט להורדה
דוח ועדת שניט להורדה

משמורת ילדים- דוח ועדת שניט

דרג את הכתבהדירוג כתבה משמורת ילדים- דוח ועדת שניט: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
הקשר בין בית הספר ובין הורים גרושים/פרודים
הקשר בין בית הספר ובין הורים גרושים/פרודים

הקשר בין בית הספר ובין הורים פרודים או גרושים

דרג את הכתבהדירוג כתבה הקשר בין בית הספר ובין הורים פרודים או גרושים: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
הצעת חוק אכיפת הסדרי ראייה

הצעת חוק אכיפת הסדרי ראייה, התשע"ב–2011

דרג את הכתבהדירוג כתבה הצעת חוק אכיפת הסדרי ראייה, התשע"ב–2011: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
משמורת ילדים חזקת הגיל הרך תמ"ש 61338-07-14

תמ"ש 61338-07-14 בית משפט לענייני משפחה במחוז ת"א

משמורת משותפת בגיל הרך, כבוד השופטת תמר סנונית פורר קבעה משמורת משותפת לתינוק בן 7 חודשים תמ"ש 61338-07-14
דרג את הכתבהדירוג כתבה תמ"ש 61338-07-14 בית משפט לענייני משפחה במחוז ת"א: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
עבור לתוכן העמוד